בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות המשפחה  
באילו טיפולים ניתן להסתייע להקלה בכאבי הגב? 
 
 אנשים מחפישם מזור     צילום: אילוסטרציה: אימג`נבק/gettyimages    
בריאות המשפחה  |
 
מאיה איטקין, ד``ר יאנג

80% מהאוכלוסיה סובלים מבעיות גב, כאשר פריצת דיסק מהווה את הבעיה השכיחה ביותר. כיצד ניתן לטפל בכאבים ובמקור הבעיה בשיטות שונות?

 
 
 
 
 
 
 
 
 

שרירים, עצבים, רקמות, רצועות ו- 24 חוליות מרכיבות את עמוד השדרה שלנו. שבע חוליות בצוואר (Cervical), 12 חוליות באזור הגב האמצעי (Thoracic) וחמש חוליות בעמוד השדרה המותני (Lumbar). בנוסף, בתחתית עמוד השדרה נמצאות עצם העצה ועצם העוקץ, שבנויות משלוש עד חמש חוליות. בין כל שתי חוליות, נמצא סחוס שתפקידו לתת תמיכה וייצוב, לאפשר תנועתיות ולבלום זעזועים. הסחוס, שמבנהו עגול ושטוח כמו דיסק, מכיל חומר ג'לטיני. פריצת דיסק מתרחשת כאשר אותו חומר בוקע מהדיסק. הכאב נוצר ברגע שהלחץ הוא מאוד משמעותי וכאשר מתפתחת דלקת באזור.

 

המקור לכאב

סיבות רבות לכאבים
 סיבות רבות לכאבים  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'נבק/gettyimages 
 

"המקור לכאב יכול להיות דלקת, אבל לא רק. לחץ על העצב או גידול בעצם (גם הוא למעשה מבטא לחץ בתוך העצם) גם הם יכולים לגרום לכאבים לאחר פריצת הדיסק. הכאב החזק יכול להימשך כשבוע עד שבועיים, ואמור בהדרגה להירגע ולרדת בעוצמתו, אולם גם המצב ההפוך אפשרי. בהחלט יכולה להיות פריצת דיסק סמויה, שלא תהיה מלווה בכאב. פריצת דיסק כזאת מתרחשת באופן איטי ולאורך שנים. הלחץ שנוצר תוך כדי הפריצה הינו מתון ומתפתח באיטיות ולכן הפריצה אינה מלווה בכאב" מסביר פרופ' רופמן משה, מומחה לאורתופדיה.

אולם ללא טיפול, הדלקת ואיתה הכאבים עשויים לחזור. החומר שפרץ ממקומו בין החוליות לא חוזר למקומו האנטומי. הוא יכול להתפורר ולהשאיר רסיסי דיסק שאינם מפריעים, או שלעיתים, בשל סיבות שונות, עשויה להתפתח בצקת סביב רקמת הדיסק הפרוץ ואז הלחץ במקום מתגבר, נוצרת דלקת וזהו למעשה ההתקף החוזר. "במקרים בהם הטיפול המסורתי אינו מקל, או כאשר לאחר שלושה חודשים עדיין קיימת פגיעה משמעותית בתפקוד היומיומי, ממליצים על ניתוח. אולם תחזוקה יומיומית מוכיחה כי המרווח בין התקפי הכאב יכול לגדול בצורה משמעותית, וגם כאשר הוא יופיע, הוא יהיה מבוקר ובעוצמה נמוכה יותר" מדגיש פרופ' רופמן.

 

רפואה סינית – חיבור בין גוף ונפש

 

כאשר המלומדים הסינים חקרו וגיבשו את יסודות הרפואה הסינית, לא היו להם כלים כדי להתבונן פנימה בתוך הגוף, ולכן לא היתה להם אבחנה שנקראה פריצת דיסק, אלא אבחנה שתארה באופן כללי כאבי-גב (yao tong). "לפי הרפואה הסינית, כאב הוא אינדיקציה לתקיעות. לכך שהאנרגיה (הצ'י) אינה זורמת בגוף בחופשיות ובטבעיות, כפי שהיא אמורה. לכן, העיקרון הטיפולי, אם בצמחי מרפא, אם בדיקור סיני ואם במגע, יהיה תמיד להניע ולהזרים את האנרגיה. קיימות נקודות דיקור שמשחררות את החסימות, חלקן אפילו באופן מיידי, וצמחים שמניעים את האנרגיה באזור" מסביר אהוד חיים, מטפל ברפואה סינית.

האם אבדה תקוותינו?

אחד המאפיינים החשובים של הרפואה הסינית היא הראייה ההוליסטית, החיבור בין הגוף לנפש. "הרפואה הסינית מייחסת לכל איבר תפקוד פיסי ואנרגטי. אזור הגב התחתון שייך לכליות. מבחינה פיסית הכליות אחראיות על העצמות ועל מערכת הרבייה. מבחינה אנרגטית הכליות מיוחסות לכוח הרצון, לתקווה ולאמונה. הכליות שייכות גם לאלמנט המים, שהרגש המאפיין אותו הוא פחד. הרצון והפחד שלנו נמצאים על אותו מישור. פחד ליזום, להחליט, להיות, יכול לשתק רצון" מוסיף חיים.

תדירות הטיפול ברפואה סינית תשתנה בהתאם לחומרת המצב. במצב אקוטי, תדירות הטיפולים יכולה להיות אפילו כמעט כל יום, ובמצב כרוני אפשר לטפל גם פעם בשבוע, או שבועיים. אופי הטיפול משתנה אף הוא בהתאם לחומרת המצב. "במצב אקוטי מדגישים את הטיפול בכאב, כאשר במצב כרוני מתמקדים בחיזוק והזנת הכליות ובטיפול בשורש הבעיה. במצב אקוטי נטפל במקום הכואב דרך נקודות מרוחקות שמשפיעות על אזורים עמוקים יותר בגוף, ובמצב כרוני עובדים על תחזוקה שוטפת ומניעה, שהם בעצם המהות העמוקה של הרפואה הסינית. עם תחזוקה נכונה אפשר לחיות בלי הכאב".

 
 

כירופרקטיקה – להקשיב לגוף

כמה שניתן להימנע משיטות פולשניות
 כמה שניתן להימנע משיטות פולשניות  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'נבק/gettyimages 
 

בדומה לרפואה הסינית, גם בכירופרקטיקה נסמכים על כוחות הריפוי הטבעיים של הגוף. "כירופרקטיקה מסתכלת על גוף האדם דרך מערכת העצבים ומנסה בדרכים שונות לאזן ולאפשר זרימה עצבית תקינה. אבל חשוב לזכור שלגוף יש כוחות ריפוי טבעיים, וזו הסיבה שאנשים יכולים לסבול מפריצת דיסק, אבל לא מכאב" מסביר הכירופרקט ד"ר רפאל רונן.

לפי הכירופרקטיקה, במקרים רבים אותה 'תנועה לא נכונה' היא הקש ששבר את גב הגמל. "על מנת שדיסק יפרוץ, צריך להיות מכלול מאוד גדול של תהליכים ולחצים ממושכים. לחץ יכול להיות גופני (ישיבה ממושכת, עודף פעילות, חוסר פעילות), נפשי (בעיות כלכליות, בעיות במערכת היחסים), או כימי (תזונה לקויה, זיהום אוויר, עישון). אבל ראשית, יש להבחין האם פריצת הדיסק היא הסיבה לבעיה, או התוצאה שלה".

ניתוח בעדיפות אחרונה

מבחינת הכירופרקטיקה, המטרה היא חזרה כמה שיותר מהירה לפעילות. ניתוח הוא לא בהכרח הפתרון. "יש דברים רבים שיכולים לעזור, אבל השאלה היא מהו השיקום האמיתי. יש מקרים שזקוקים לניתוח, אבל במרבית המקרים ניתוח הוא לא הפתרון. כמובן שצריך לבחון כל מקרה לגופו, אבל שיקום אמיתי בדרך-כלל מצריך כמה חודשים של טיפול. עם זאת, זה לא טיפול לכל החיים, כי כשאדם פורץ דיסק הוא מבין שהוא צריך ליצור שינוי מהותי באורך החיים ובהקשבה לגוף".

 

טיפול במים – לאפשר לדברים לצוף

קיימים שני סוגים של טיפולים במים. הידרותרפיה, שהיא שיטת טיפול אקטיבית יותר, או ווטסו, שהיא גישה יותר פאסיבית לשיקום. הידרותרפיה או ווטסו, לטיפול במים מספר יתרונות, שהם חשובים במיוחד בהקשר של פריצת דיסק. "הטיפול בווטסו מתבצע בבריכת מים, בטמפרטורה של 34-35 מעלות, טמפרטורה שמאפשרת לגוף להרפות. השהייה במים מבטלת במידה מסוימת את הגרביטציה, מה שמאפשר למערכת העצבים להגיע מאוד מהר להרפיה מאוד עמוקה. בנוסף, במים אין כמעט שום כוח שמגביל את התנועה. למטופל זה מאפשר חופש תנועה מאוד גדול. למטפל זה מאפשר להבחין בין מקומות שיש בהם תנועה ובין מקומות מכווצים. המגע, באמצעות עיסוי, מתיחות ולחיצות ברמה המקומית, מגיע לכל הגוף. חלק מאוד חשוב בטיפול הוא לתת ביטוי לרמה הרגשית. הרבה פעמים מתחים רגשיים שונים מוצאים ביטוי דרך פריצת דיסק, ובגלל שהמפגש במים הוא מאוד אינטימי ומאפשר הרפיה מאוד עמוקה, הרגש מקבל מקום מאוד חשוב ודומיננטי" מסבירה רתמי קרט, מטפלת ווטסו.

 

יוגה ופילאטיס – איזון ושקט

להפוך את הגוף שוב לחיוני
 להפוך את הגוף שוב לחיוני  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'נבק/gettyimages 
 

אם לוקחים בחשבון שכאב הוא הדרך של הגוף לדבר איתנו, אחת השאלות המרכזיות במקרה של פריצת דיסק, היא מתי לחזור לפעילות גופנית והאם זה יכול להועיל, או להזיק. "מחקרים, והניסיון האישי שלי ושל מורים גדולים ממני, מראים שהגוף צריך תנועתיות, אחרת הוא מתנוון. חוסר בפעילות גם מכניס את הנפש למצוקה. שיטת פילאטיס במקור נועדה לשיקום. היא מחזקת את שרירי הליבה של הגוף ואת הגוף כולו. במיוחד את שרירי הבטן, רצפת האגן וזוקפי הגב שחשוב מאוד לחזק במקרה של בעיות גב. גם ביוגה יש היום הרבה יותר דגש על שיקום והרבה יותר הבנה של תרגול שמתאים לצרכים האישיים. כמובן שצריך לעבוד עם הגוף ולא נגדו. אם אין הכוונה נכונה, והגוף לא מספיק חזק, תרגול יכול לפגוע. במצב אקוטי אפשר לבצע תרגילי נשימה, אפילו מדיטטיביים למקום הפגוע. בהמשך, אם עובדים מהמקום הנכון, כלומר תנועה שהולכת עם הגוף, עם התחושות, בצורה רכה שלא נכנסת למקומות הרגישים, תמיד יש מקום לנסות להתחיל. יוגה היא חקירה אינסופית. מציאת איזון ושקט. אם הגוף מוצא את זה, גם הנפש מוצאת את זה" מסבירה גלית גל מורה לפילאטיס ויוגה.

הכתבה באדיבות אתר ד"ר יאנג - רפואה משלימה

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by