בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
איי פוקלנד 
טיול מודרך באיי פוקלנד 
 
 להקת פינגווינים אחת מיני רבות    צילום: דנדן בולוטין    
איי פוקלנד |
 

פינגווינים ואריות ים שמסתובבים חופשי, אלפי כבשים שתופסים כל פינה פנויה ורק 2,500 בני אדם - חיים יחד בגן עדן שנקרא איי פוקלנד. קבלו טיול מעלף למקום שרק מעטים מגיעים אליו

 
 
 
 
 
 
 
 
 

מול חופי ארגנטינה הדרומית, באמצע הדרך בין ארץ האש לאנטקרטיקה, נמצא גן-עדן כמעט נשכח - איי פוקלנד. בשל הקושי להגיע לאזור, כמו גם העלות הגבוהה, רק כ-250 תיירים זוכים מדי שנה לבקר בו. לכן אנחנו מוותרים לכם על הטיסה ודמי המדריך ולוקחים אתכם כאן ועכשיו למסע בין נופים יוצאי דופן, היסטוריה מרתקת ואינספור כבשים ופינגווינים.

 

איי פוקלנד זכו לתשומת לב בעיקר הודות למלחמת פוקלנד, שפרצה כשהארגנטינה פלשה לשם בשנת 1982. ניסיונה של החונטה הצבאית "לשחרר את הקולוניה הכבושה" נכשל והם סולקו בבושת פנים על-ידי הצבא הבריטי, אך עד היום מכריזים השלטים בחופי ארגנטינה כי "מלווינס (שמם המקומי של האיים) שלנו". 

 

פני השטח

600 אלף כבשים
 600 אלף כבשים 
 צילום: רויטרס 
 

אז מה יש במקום הקטן והרחוק הזה שהופך אותו לפנינת גן-עדן קסומה ונכספת? למעלה מ-200 איים קטנים המתפרשים על פני שטח כולל של כ-12,750 קמ"ר (כמחצית משטח ישראל), בשניים מהגדולים שבהם מתנהלים עיקר החיים באזור. אלפיים חיילים בריטים המוצבים במקום כמעט והכפילו את האוכלוסייה המקומית, המונה כ-2,500 בני אדם, מרביתם חיים בסטנלי - העיר היחידה, שמתפקדת גם כבירה. שאר התושבים מתגוררים בחוות הפזורות ברחבי האי, הקטנות שבהן בנות 45 אלף דונם ואילו הגדולות - משתרעות על פני כמיליון (!) דונם. לצדם חיים כ-600 אלף כבשים מזן מרינו האופייני לאזור, מגוון מיני פינגווינים, אריות-ים, כלבי-ים, פילי-ים, קורמורנים, אלבטרוסים, שחפים, שחפיות, יסעורי ענק.

 

תוואי השטח של האיים כמעט חשוף לחלוטין, למעט העצים שנטעו המתיישבים, ואזורי החופים מכוסים עשב גבוה המשמש מסתור למינים רבים של בעי חיים. התיישבות הקבע הראשונה הביאה עמה גם נזק רב לאזור - עשבי החוף חוסלו בחלקים נרחבים ואת מקומם של בעלי-החיים תפסו הכבשים, החולדות והשועלים. יתר על כן, השועלים שהביאו עמם המתיישבים לשעשועי "ספורט" הציד, הפכו ברבות השנים למזיק נקמן שפגע בבעלי החיים המקומיים.

 
לבד בין קרחונים
 לבד בין קרחונים   צילום: דנדן בולוטין  
 

יחידי סגולה

 

מלבד הבידוד הגיאוגרפי של האיים, כמעט ואין בהם תשתיות תיירות, מה שמסביר את העובדה שרק כ-250 בני אדם זוכים לבקר שם מדי שנה. מי שמגיע לשם, מתמודד עם תנאים קשים, יוקר מחייה, יכולת התניידות מוגבלת (לא ניתן לשכור רכב על האיים) ומקומות ספורים ללינה. אך כל מי שהגיע למקום מודה - המאמץ יותר משווה.

 

בין אם הגעתם מצי'לה או מאנגליה, כבר עם הנחיתה בשדה התעופה - במטוס שרובו מטען ומיעוטו נוסעים - כשתתקלו בפקידי ההגירה עם המבטא הסקוטי הכבד, תבינו כאן זה לא בדיוק דרום אמריקה. החיים על האיים לא פשוטים - כמעט כל המוצרים מיובאים מאירופה, בהם גם אינספור גלונים של בירה, מלבד בשר הכבשים המצוי בשפע (שאת הצמר שלהם מייצאים לאנגליה), הביצים והחלב.

  

 
 

לתכנן מראש

חוות רחובת ידיים
 חוות רחובת ידיים 
 צילום: אימג'בנק/gettyimages 
 

חצי שעת נסיעה באוטובוס מקומי תוביל אתכם לסטנלי הבירה, משם תוכלו לשכור "מונית" לנדרובר (נסיעה של חצי יום תעלה כ- 80 ליש"ט) איתה תגיעו למחוז חפצכם. בעיר הקטנה יש מספר כנסיות ופסל חוצות אחד העשוי צלעות לוויתן ענקיות. מתעניינים בארכיטקטורה קלאסית, מוזיאונים וכנסיות? סעו לאירופה. לכאן הגעתם כדי לפגוש בטבע במלוא עוצמתו.

 

המציאות באיים מחייבת לתכנן את הטיולים מראש. רוב האיים מאוכלסים בחוות פרטיות, כך שיש צורך לתאם מראש עם בעלי הקרקע את ההגעה ובדרך-כלל גם לשלם עבור הכניסה ו/או הלינה, גם אם זו נעשית באוהל באזור הפתוח. המעבר בין האיים מתבצע באמצעות מטוסים קלים, מה שאומר שחייבים להזמין מקומות מראש כדי ששירות הטיסות יוכל לתכנן ולנהל את התנועה. מסיבה זו זמני הטיסות המדויקים מתפרסמים רק ערב הטיסה וניתן להתעדכן בהם ברדיו המקומי, שמכריז כי "מיסטר X טס מחר ב- 9:30 מסטנלי לאי אריות הים". יותר מדי סודות לא תוכלו להסתיר כאן. הגעתם? נציג המשפחה בשטחה נחת המטוס יעמיס אתכם עם הציוד על גבי ג'יפ לנדרובר ישן ויחד תקפצו בדרכי העפר שברחבי האי.

 

אריות ים ופינגווינים

להקות פינגווינים - מראה קבוע באיים
 להקות פינגווינים - מראה קבוע באיים  
 צילום: רויטרס 
 

אחת הפינות הקסומות באזור היא אי אריות הים - קטן השייך לממשל בפוקלנד, שהוכרז כשמורת טבע. כאן תוכלו להשתכן בלודג' קטן ואינטימי עם 3 ארוחות ביום (חיוני כשאין אף מכולת באי) ולראות בטווח הליכה המוני פילי-ים הרובצים על החוף. משקלו של הזכר מגיע עד ל-3.5 טונות ואורכו ל-6 מ'. כשענק כזה מתרומם מולכם בגופו המגושם לגובה של כ-2 מ', פוער את פיו ושואג/נוחר ברעש אימתני ממרחק כזה שניתן להריח את הארוחה האחרונה שלו (דיונונים ודגים, איך לא?) אתם מבינים שאתם בפוקלנד. הביטו סביב ותראו פינגווינים, יסעורי ענק ושלל בעלי חיים ששלוות חייהם אינה מופרת על-ידי תיירים או גדרות.

 

עד 1960 פעל באיים מפעל לעיבוד שמן בעלי החיים של האזור - תחילה צדו לשם כך לוויתנים, וכשאלו אזלו עברו לצוד פילי-ים וכלבי ים, ולבסוף גם פינגווינים, שמכל 10 מהם הפיקו גלון שמן אחד. למרבה המזל הבינו המקומיים את חשיבות שימור הטבע והסביבה והצייד נאסר.


חובבי טבע יכולים לשכור מכולה שהוצבה באתר ייחודי בטבע (בעלות של כ- 60$ ליום לאדם), המזמן שפע של מראות עוצרי נשימה. המתקן בסיסי ביותר ומשמש בעיקר כמקלט מפגעי מזג האוויר, כשהוא מעוגן היטב לקרקע באמצעות כבלים, כדי שהרוחות העזות לא יעיפו אותו. על הדרך תוכלו לפגוש את הרוק-הופר - פינגווין בגובה 30 ס"מ עם תספורת פאנק - תופס גלים ומנצל אותם כדי לזנק על סלעים תלולים, לגובה של עשרות מטרים כדי יאכיל את גוזליו. הפינגוויינים הללו מגיעים לאזור בכמויות וכל הקטנטנים מדלגים בזה אחר זה, לפעמים ממש בין רגלי המטיילים.

 
כלב ים גאה
 כלב ים גאה   צילום: דנדן בולוטין  
 

לא תרצו לעזוב

בשעות הערביים, כשקרני השמש הכתומות צובעות את הסלעים, מרחפים אלבטרוסים לאורך הקליף ומבהירים לנו עד כמה המטוסים שלנו מסורבלים. עוף ים זה מתהדר במוטת כנפיים אדירה, ומרחף ללא ניע כדאון משוכלל קרוב לצוקים, עד שהוא נוחת על המדרון התלול כדי להאכיל את גוזליו. אם התמזל מזלכם וגם בת זוגו שם, תזכרו לחזות במופע חיזור מרהיב, הכולל נקישות מקור וקשר אינטימי שמדגים זוגיות מושלמת מהיר.

 

אחד השיאים באיים הוא מראה הפינגווין המלכותי, כמעט מטר גובהו, אצילי וחגיגי ונראה תמיד כלבוש בטוקסידו. המחזה של מושבה מלכותית שכזאת, המונה מאות פינגווינים המדדים בהילוך מלא חשיבות, יבהיר לכם שהיה שווה להתאמץ כדי להגיע לכאן. אין ספק, אלו איי הוד מלכותה - גן עדן לחובבי טבע בלבד.  

 

הכתבה באדיבות אתר פאספרתור

 
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by