בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הורים וילדים  
לאילו הטבות זכאיות אמהות חד הוריות? 
 
 כך מעודדת הממשלה פרזיטיות     צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages.com    
הורים וילדים  |
 
שלומית סאם אקרמן

סיוע בדיור, הנחה על ארנונה, הנחה במשפחתונים, מענק לימודים, כל אלו הן רק חלק מההטבות שאם חד הורית זכאית להן. כיצד תוכלי לזכות בכולן? פשוט וקל - אל תעשי כלום

 
 
 
 
 
 
 
 
 

מעיון ברשימת ההטבות המגיעות לאמהות החד הוריות עושה רושם כי אנחנו באמת חיים במדינת רווחה אמיתית. סיוע בשכר דירה, זכאות למשכנתא בתנאים מועדפים, הנחות בארנונה, מענק לימודים, כל אלה הן רק חלק מן ההטבות המגיעות לאמהות חד הוריות. אולם מסתבר כי ככל שהרשימה ארוכה יותר, כך קטן מספר הזכאים לה. כדי להנות ממרבית ההטבות, צריכה האם לעבוד במשכורת רעב או לא לעבוד כלל, ומעטות הן ההטבות המגיעות לכלל האמהות, אלו שאינן תלויות במבחן הכנסה.

 
לבד במערכה
 לבד במערכה 
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

"אם חד הורית המעוניינת לקבל את כל הזכויות וההטבות המגיעות לה צריכה להיות ממש ענייה", טוענת עו"ד אירית רוזנבלום, מנכ"לית ארגון משפחה חדשה, "שלא כמו במדינות סקנדינביה שם מקבלים מגורים והטבות חודשיות ללא קשר למבחן הכנסה, בישראל מדובר בלוקסוס קטן מאוד, שאם מתרגמים אותו לכסף, מדובר בעסקה כלכלית מאוד לא משתלמת. כדי להתקיים בכבוד, אם חד הורית חייבת לצאת לעבוד, אבל מספיק שהיא תרוויח קצת יותר מהתקרה שהציב הביטוח הלאומי היא כבר לא תהיה זכאית למרבית ההטבות, וכאן למעשה נעוץ שורש הבעיה. במקום שהמדינה תעודד אמהות חד הוריות לצאת לעבוד ותעזור להן בגידול הילדים על ידי שירותים קהילתיים כמו יום לימודים ארוך, שירותי בייביסיטר, חוגים וכמובן הכרה בהוצאות מטפלת או עוזרת בית, המדינה מפרזטת אותה עם קצבאות ולמעשה מעודדת אותן להישאר בבית".

מישהו כבר עלה על הפטנט

אולם, עידוד הפרזיטיות גורם לא רק לחלק מן האמהות החד הוריות לצאת ממעגל העבודה ולחיות על חשבון משלם המיסים. מתברר כי גם לא מעט זוגות רווקים מוותרים על מוסד הנישואים ומקימים "משפחה חד הורית", בה לכאורה חיים ההורים בנפרד, מה שמקנה להם את כל ההטבות והזכויות של משפחה מסוג זה. אמנם, על פי חוקי הביטוח הלאומי, אם חד הורית מוגדרת כמי שאינה נשואה ואינה חיה עם בן זוג ידוע בציבור, כך שהתחזות לאם חד הורית במקביל לניהול חיי משפחה עם בן זוג לא תהיה פשוטה וכרוכה גם בחקירות סמויות של המוסד, אולם בפקודת מס הכנסה, לעומת זאת, בני הזוג מוגדרים כמי שאינם נשואים ואין כל אזכור לידוע בציבור, ולכן במקרה זה, האשה כן זכאית לזכויות של אם חד הורית.

מכת מדינה

"יש המון זוגות שחיים יחד, אבל מציגים מצגי שווא כאילו הם משפחה חד הורית", טוען עו"ד עמיהוד בורוכוב, בעל משרד המתמחה בדיני משפחה, "המקרים האלו הם לא מעטים והם ממש מכת מדינה, אבל לא מדובר רק בזוגות לא נישואים, אני אישית נתקלתי גם במקרה של זוג נשוי שהגיע אלי כדי שאנהל לו את הליך הגירושים והכל התנהל בחברותא מחשידה, נראה היה שהם שולטים היטב בכל ההטבות וההקלות המגיעות למשפחות חד הוריות, עד שהבנתי שהם למעשה מתגרשים פקטיבית, מתפצלים לתקופה מסויימת לשני בתים נפרדים כדי שכל אחד מהם יהפוך לראש משפחה חד הורית עם כל ההטבות הנלוות לכך. אז אמנם ההטבות לא כרוכות בסכומי עתק, אך אם עושים שיעורי בית ועומדים בכל הקרטריונים של הזכאות, אפשר להגיע לסכומים מאוד יפים בשנה. אבל חשוב לציין כי מעבר לעובדה שמדובר כאן במעשה אווילי בכל רמה אתית ומוסרית, כל אותם זוגות מסתכנים בחקירה סמויה ולא נעימה של הביטוח לאומי שממש לא מצדיקה את הסיכון".

 

אז מה הן אותן הטבות לה זכאית האם החד הורית? ואילו מהן תלויות במבחן ההכנסה שלה?

נשאבות למעגל האבטלה
 נשאבות למעגל האבטלה  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

הטבות במס
אם חד הורית עובדת, זכאית לנקודת זיכוי נוספת העומדת על 197 ש"ח לחודש על כל ילד שהיא מגדלת, ללא צורך במבחן הכנסה.

מענק לימודים
בתחילת כל שנת לימודים, זכאית משפחה חד הורית למענק הניתן לכל אחד מילדיה מגיל 6 ועד גיל 14. גובה המענק, הניתן על ידי המוסד לביטוח לאומי עומד על 1436 ש"ח לכל ילד, שנולד בין התאריכים 20.12.98 ל-25.12.03 ו-798 ש"ח לכל ילד שנולד בין התאריכים 24.12.95 ל- 19.12.98.

הנחה במשפחתונים, מעונות יום וצהרונים
ילד למשפחה חד הורית יקבל קדימות לכניסה למעון או משפחתון המוכר על ידי משרד התמ"ת כגון ויצ"ו, נעמ"ת, אמונה ונאות מרגלית. ובנוסף, תקבל המשפחה הנחה בתשלום בהתאם לגובה המשכורת של האם, גובה המזונות שהיא מקבלת ומספר הילדים במשפחה.

הנחה בארנונה
חוק ההסדרים במשק המדינה קבע כי כל רשות מקומית רשאית להעניק לכלל האמהות החד הוריות הנחה בארנונה עד לשיעור של 20%. לטענת עו"ד אידית טיטונוביץ', מנהלת המחלקה המשפטית של נעמ"ת, האופציה של הרשות המקומית להעניק הנחה בשיעור של עד 20% נותנת פתח לחלק מהן להעניק הנחה נמוכה יותר. בנוסף, אם חד הורית המקבלת הבטחת הכנסה או מזונות מן הביטוח הלאומי, זכאית להנחה גבוהה יותר המגיעה בחלק מהרשויות גם ל-80%.

אגרת טלוויזיה
משפחות חד הוריות המקבלות השלמת הכנסה מהמוסד לביטוח לאומי, זכאיות להנחה של 50% בתשלום האגרה.

דמי מחלה
חוק דמי מחלה מעניק להורה במשפחה חד הורית זכות מוגדלת להיעדרות בשל מחלת ילדו (עד גיל 16), מכסה העומדת כיום על 16 יום בשנה.

סיוע בדיור
לדברי ישראל שוורץ, סמנכ"ל בכיר לאכלוס במשרד השיכון, משפחה חד הורית שלא הייתה לה דירה והיא גם אינה בעלת דירה כעת, זכאית לקבל ממשרד השיכון סיוע למימון תשלומי שכר הדירה הנע בין 600 ל-800 ש"ח בחודש ומותנה באזור המגורים, מספר הילדים ובגובה ההכנסה, שלא עולה על 7000 ש"ח ברוטו לחודש, לא כולל קצבאות ילדים. בנוסף, זכאית משפחה חד הורית למשכנתא מועדפת עם הניקוד הגבוה ביותר לרכישת דירה.

יום בחייה של אם חד הורית >>
מדריך זכויות האישה העובדת >>
זכויותיהן של נשים הרות במקום העבודה >>

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by