בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
סקס אחרי הלידה  
לאן נעלם הסקס? 
 
 זקוקות לזמן התאוששות     צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages.com    
סקס אחרי הלידה  |
 
צבי טלית, ifeel

לאחר הלידה חיי המין הם מהדברים הראשונים שנפגעים. מדוע החשק למין פוחת? מתי אפשר לחזור לפעילות? ומה עובר על הגברים במהלך התקופה? מסע בעקבות הסקס שהלך לאיבוד אחרי הלידה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

מזל טוב. חיכיתם תשעה חודשים ויורש העצר הגיח לעולם. החיים משתנים מהקצה אל הקצה, הלילות נהפכים למבצע לוגיסטי סבוך הכרוך בתזמוני הנקה מדויקים, הימים מלאים בקרובי משפחה וחברים שבאים להשתתף בשמחתכם ולהתפעל מהילד, ובאופן כללי נוספו עוד כמה דברים קטנים לדאוג להם. הכל טוב ויפה, רק דבר אחד קצת נשכח. לאן נעלם הסקס?

אז נכון, אי אפשר להגיד שלא הזהירו אותנו מראש, אבל השאלה בעינה עומדת. לאחר הלידה וכניסתו של גורם חדש לחיינו, חיי המין הם מהדברים הראשונים שנפגעים. העייפות, השינויים הפיזיים וההשלכות הנפשיות של כל מה שקורה לנו מובילים לכך שעובר זמן מה מהלידה עד החזרה לחיי מין מלאים, ובכתבה זו ננסה לברר למה זה קורה וכיצד אפשר להתמודד עם המצב בצורה הבריאה והנכונה ביותר.

 

הסיבות הפיזיולוגיות

אינטימיות נעימה
 אינטימיות נעימה  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

אז מה בעצם קורה בלידה ובעקבותיה, ואיך הכי נכון להשיב את חדוות המין ולשלבה במציאות החדשה? ד"ר חגית כהנא, גניקולוגית, סקסולוגית ופסיכותרפיסטית המנהלת את המרפאה לטיפול מיני בבית החולים "בילינסון", אומרת כי ההתייחסות לנושא מתחלקת לשני היבטים: פיזי ונפשי. במישור הפיזיולוגי, לדבריה, הדברים הם על-פי רוב יותר פשוטים וקלים להבנה.

הלידה, חוויה נפלאה ככל שתהיה, מהווה טראומה לגוף האישה. התהליך הפיזיולוגי כרוך בהפרשת הורמונים מוגברת, כגון הורמון האוקסיטוצין המכווץ את שריר הרחם ואחראי לצירי הלידה. צוואר הרחם עובר תהליך של התרחבות על-מנת לאפשר את יציאת התינוק לאוויר העולם ולעתים לא נדירות יש צורך לבצע חתך חיץ כדי להרחיב את פתח הגיחה ולאפשר לתינוק מעבר קל יותר. לרוב גם יש לבצע תפרים כדי לאחות חתכים - הן כאלו שנוצרו כתוצאה מהתערבות רפואית (חתך החיץ), והן קרעים טבעיים שעשויים להיווצר בלידה.

לדברי ד"ר כהנא, פרק הזמן הטבעי שדרוש לגוף האישה להחלים מהלידה נע בין ארבעה לשישה שבועות. במהלך תקופה זו, מתאושש הגוף וחוזר לעצמו: הרחם חוזר למקומו, הנרתיק מתאחה והדימומים וההפרשות פוסקים. לאחר מכן, ואם הכל כשורה, ניתן באופן עקרוני לחזור ולקיים יחסי מין.

ההקפדה על המתנה של כמה שבועות - לפי הצורך - חשובה ואין להקל בה ראש. גם אם האם הטרייה חשה בטוב ונדמה לכם שאפשר לחזור לשגרה, המתינו לאור ירוק מהרופא. בדרך-כלל, כשישה שבועות לאחר הלידה מתבצעת ביקורת אצל הרופא המטפל. ביקורת זו חיונית על-מנת לקבוע באופן מקצועי שאכן הכל תקין וכי ניתן לחזור לקיים יחסי מין ללא חשש.

הנקה אינה מונעת הריון - זה הזמן לאמצעי מניעה

את הביקורת, אומרת ד"ר כהנא, אפשר לנצל למטרה נוספת: התאמת אמצעי מניעה. הסיפורים שסיפרו לנו הסבתות על כך שאישה מניקה לא יכולה להיכנס להריון התגלו כחסרי שחר, ולכן אם ברצונכם לחזור לפעילות מינית לאחר הלידה ואינכם ממהרים לצרף אח או אחות קטנים לתינוק שזה עתה הצטרף למשפחה - עליכם לשקול ברצינות את נושא אמצעי המניעה. הביקורת אצל הרופא היא הזדמנות טובה לבחון את האפשרויות העומדות בפניכם, על יתרונותיהן וחסרונותיהן, ולהתאים את אמצעי המניעה האופטימלי לנסיבות הקיימות.

נשים רבות חשות כי הנרתיק עבר טראומה בעקבות הלידה, וחוששות כי סקס יוביל לפגיעה נוספת. כדי להפיג חששות אלה, ניתן להסתכל על איבר המין בעזרת מראה ולראות שהוא חוזר לעצמו. קיימים תרגילים, בשיטת קיגל או בשיטת פאולה, שתפקידם לחזק את שרירי רצפת האגן והם מסייעים להחזיר את היכולת השרירית לנרתיק.

כך או כך, קבלת האישור מהרופא אינה אומרת בהכרח שגוף האישה כבר חזר לעצמו ומוכן לשוב לפעילות מינית מלאה. בשלושת החודשים הראשונים שלאחר הלידה מתחוללים שינויים ותסמינים גופניים העשויים לגרום לירידה בחשק מיני. בין השאר עלולים להופיע כאבי גב, קושי בשליטה על הסוגרים, טחורים, כאבי שדיים ועייפות. עם זאת, אלה תופעות בנות-חלוף. התסמינים אמורים לחלוף בתוך פרק זמן שבין שלושה לשישה חודשים לאחר הלידה.

 

הסיבות הנפשיות

 

במישור הנפשי הדברים קצת יותר מורכבים. "קיימים כמה מרכיבים במשוואה", מסבירה ד"ר כהנא. "האישה, הגבר, הזוג שהם מהווים והתינוק החדש - כל אחד ואחד מהגורמים הללו משפיע על החיים ועל החזרה לפעילות מינית".

חשוב לזכור כי אישה לאחר לידה חווה קשיים ותהפוכות רגשיות ולהביא את כל אלה בחשבון. ההסתגלות לתינוק חדש אינה דבר של מה בכך, במיוחד לאחר הלידה הראשונה. נשים שהיו רגילות להתנהל לפי סדר יום משלהן מוצאות את עצמן בתפקיד תובעני שדורש מהן להיענות לכל צרכיו של התינוק בכל רגע ורגע. סדר היום החדש שנכפה על ההורים מתיש ומייגע, ואם מתפנה שעה של רגיעה, סביר להניח שהם יבחרו לנצלה לתנומה קצרה.

בנוסף לכל אלה, האישה, שגופה עבר שינויים במהלך ההריון ובעקבות הלידה, עלולה לחוות ירידה בדימוי העצמי. ביחד עם השינויים ההורמונליים שגורמים לתנודות במצב הרוח, התחושה הכללית אינה מינית במיוחד. כך, בשבועות הראשונים שלאחר הלידה, מין הוא בדרך-כלל הדבר האחרון שמעסיק אותה.

למרות הנטייה לא לדבר על כך, נשים רבות סובלות מדכדוך קל לאחר הלידה, בשל הקשיים הפיזיים, המעמסה הרגשית והשינוי החד והקיצוני שעברו חייה. המעבר מתקופת ההריון - במהלכו הייתה האם לעתיד במרכז העניינים, וזכתה ליחס מועדף ומפנק - למעמד של "אמא של..." אינו פשוט, ולפעמים נדרש זמן להסתגל אליו. בנוסף, ההסתגלות לתינוק החדש אינה מובנת מאליה. למרות כל האגדות והציפיות של החברה והמשפחה מסביב, לא כל ההורים מתאהבים בתינוק באופן מיידי, וגם זהו תהליך שדורש זמן וסבלנות.

 
 

דרך עיניים של גבר

הרצון שלו אינו פוסק לאחר הלידה
 הרצון שלו אינו פוסק לאחר הלידה  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

אצלנו הגברים העניינים קצת יותר פשוטים. לרוב הגברים דווקא יש חשק לחזור לחיי מין פעילים. נכון, חלקנו אולי ירגישו קצת מוזר להיכנס עם אמא טרייה למיטה, אבל בואו נודה בעובדות, ממתי אנחנו קטנוניים? אנחנו לא חווינו שינויים פיזיולוגיים מרחיקי לכת (חוץ מכרס הסולידריות המפורסמת), אנחנו לא צריכים להניק, ולפעמים ממש קשה לנו להבין למה צריך להמתין.

מה כן השתנה? העובדה שאנחנו צריכים להבין שבת הזוג שלנו עברה תהליך מורכב ומשמעותי, ובעיקר - הנוכחות החדשה והרעננה בבית, תינוק קטן שזה עתה הגיע אבל כבר הספיק לגזול מאיתנו את תשומת הלב שהייתה עד כה בלעדית שלנו. האב הטרי, יש לזכור, סובל גם כן ממשבר, כי רעייתו האהובה מקדישה את כל כולה לרך הנולד והוא חש לעתים זנוח ונשכח.

באופן כללי, החיים אחרי הלידה מלאים בהתעסקות רבה בכל הקשור בטיפול השוטף בתינוק, ושני בני הזוג מוצאים עצמם יותר עסוקים ומתוחים, והרבה פחות פנויים (פיזית ומנטלית) לסקס. אז מה כן אפשר לעשות? ד"ר כהנא מדגישה כי הדבר החשוב ביותר הוא פשוט לא להיות לחוצים מהעניין. לדבריה, צריך פשוט לדבר ולבדוק כיצד בני הזוג מרגישים בנוגע לנושא. אם שני בני הזוג מרגישים מוכנים, מה טוב. אם זה עדיין לא מרגיש נכון, לא צריך להילחץ.

חוסר סנכרון מיני

על-פי רוב, לנשים לוקח יותר זמן לרצות לחזור לחיי מין, והגבר לא צריך לדחוק באישה בעניין זה. לדברי ד"ר כהנא, צריך לפעול לפי התחושות ולהקפיד ששני בני הזוג ישמרו על קשר טוב, גם אם הסקס עדיין לא חזר לתמונה. כיוון שעל-פי רוב הגבר הוא זה שמוכן מהר יותר מהאשה לחזור לחיי מין פעילים, צריך לוודא שהוא לא ירגיש דחוי, ושהאישה לא תרגיש לכודה בפינה, מהצד השני. חשוב לזכור, עם זאת, כי לשני בני הזוג יש צורך בקרבה ובאינטימיות, ולא להזניח זאת.

כיוון שבפרק הזמן הראשוני שלאחר הלידה האם היא זו שנמצאת רוב הזמן עם התינוק, אבות רבים לא מפתחים עימו קשר רגשי בחצי השנה הראשונה. משום כך, האם צריכה לשתף את האב ככל שניתן בטיפול בילד, על- מנת לסייע לו ככל האפשר להתחבר לחוויה. חשוב מאוד לפתח תקשורת ולהקפיד על החיבור בין בני הזוג ובין התינוק. תקשורת זו חשובה כדי שהאב לא ייאטם ויחוש זנוח, וכדי שהאם לא תרגיש שכל הנטל על כתפיה. בתקופה זו, חשוב שבן הזוג יפגין קשב, הבנה ותמיכה בבת הזוג ויסייע לה במהלך פעילויות היומיום. איחוד כוחות - פיזיים ונפשיים - יפחית את המעמסה על האישה ויזרז את החזרה לשגרה הזוגית הקודמת.

 

תקשורת, פתיחות וסבלנות

כאמור, השינוי החד בחיים הוא חוויה משותפת לשני ההורים, ולכן אפשר לנצל את התהליך דווקא להתקרבות ולחיזוק הקשר. חשוב לזכור כי מדובר בפרק זמן שיחלוף, ולאחריו הקשיים יילכו ויתמעטו, ילכו ויקטנו. עם תקשורת פתוחה וזורמת, שבה בני הזוג יחושו לגיטימציה לדבר ולשתף במה שעובר עליהם - אם האישה מרגישה לא מושכת, לדוגמה, או שהגבר מרגיש זנוח - אפשר לעבור את התקופה ולהמשיך הלאה ללא זעזועים רבים מדי.

נכון, לא פשוט לדבר על מין, אבל אם מסתכלים על מה שיש - אהבה, רצון במגע ובאינטימיות, קשר זוגי חזק - אפשר גם לדבר ללא חשש על מה שבאופן זמני אינו, מבלי לפגוע ומבלי להיפגע. חשוב שכל אחד מבני הזוג יאמר לשני מה הוא צריך, למה הוא משתוקק, ובמה אינו מעוניין בתקופה זו. המטרה היא להיענות לצרכים של בני הזוג, להתחשב ולהיות סבלניים, אך גם לא לתת למה שהיה פעם לשקוע לתהומות הנשייה. חשוב לזכור כי לכל אחד ואחת יש קצב אחר, והאופן שבו חווים דברים ומושפעים מהם הוא שונה.
 

הכתבה באדיבות: הורים וילדים

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by