בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות המשפחה  
יום הסרטן הבינ"ל - אפשר למנוע את המחלה  
 
 פחות חשיפה לגורמי סיכון     צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages    
בריאות המשפחה  |
 
חגית מוסקוביץ ישעיהו

מחלת הסרטן הורגת יותר אנשים בשנה מאשר איידס. מלריה ושחפת ביחד. וכן, 40% ממקרי הסרטן ניתנים למניעה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

אין כמעט אדם שאינו מכיר מישהו שחולה או חלה בסרטן, ולכן אין זה מפתיע כי מחלת הסרטן עדין עומדת בראש גורמי המוות העיקריים בארץ ובעולם. בשנת 2007 נרשמו 7.9 מליון מיתות כתוצאה ממחלת הסרטן, כמעט 13% מכלל מקרי המוות. בישראל מאובחנים בסרטן מדי שנה 27,000 איש, 9,500 מתוכם ימותו כתוצאה מהמחלה. גרון, קיבה, כבד, מעיים וסרטן השד, היו בין הסרטנים הממיתים ביותר באותה השנה. המומחים צופים כי שיעורי התמותה ימשיכו לעלות ובשנת 2030 ימותו מסרטן 12 מליון אנשים ברחבי העולם.

 

40% ממקרי הסרטן ניתנים למניעה

איור מוקדם מציל חיים
 איור מוקדם מציל חיים  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

מהמידע המחקרי הקיים כיום, ניתן למנוע למעלה מ-40% ממקרי הסרטן. זאת באמצעות הקניית אורח חיים בריא: ביצוע פעילות גופנית סדירה, הקניית הרגלי אכילה בריאים, הימנעות ממוצרי טבק, ירידה בצריכת אלכוהול והפחתת החשיפה לשמש. ההערכה היא כי כ-20% ממקרי הסרטן בעולם מיוחסים לזיהום ויראלי או בקטריאלי, אם כגורם ישיר או כגורם המגביר סיכון. על פי נתוני ארגון הסרטן הבינ"ל, קיים פער מובהק בנושא זה בין מדינות בעלות הכנסה נמוכה (26%) לבין מדינות בעלות הכנסה גבוהה (6%) בשיעורי ההיארעות של סרטן הקשור לזיהומים. כמו כן, ניכר גם הבדל בנגישות לתוכניות מניעה, טיפול ושרותי בריאות. לדוגמא, 80% ממקרי מוות מסרטן צוואר הרחם ברחבי העולם מתרחשים בארצות מתפתחות, ואף במקומות שבהם זמינה טכנולוגיה במחיר סביר, עדיין קיימים מכשולים עצומים עקב המגבלות במודעות למחלות ובתשתיות בריאות הציבור. מצב זה משתקף גם בהבדלים המשמעותיים בכיסוי (ביטוח) תוכניות לחיסון דלקת כבד B באופן כלל עולמי, בין המדינות השונות.

חיסון נגד סרטן צוואר הרחם יכנס בשנה הבאה לשגרת החיסונים

יש לציין כי בישראל החיסון לדלקת כבד B (העלולה להוביל לסרטן הכבד) כלול בתוכנית החיסונים ובסרטן צוואר הרחם מאובחנות כ-160 נשים מדי שנה (שיעור נמוך משמעותית בהשוואה לשיעורי המחלה בעולם) והחיסון לסרטן צוואר הרחם מתוכנן להיכנס לשגרת החיסונים ב-2011.
פרופסור דיוויד היל, נשיא ארגון הסרטן הבינלאומי: "השנה ימקד ארגון הסרטן הבינלאומי, המייצג מעל 300 ארגונים בלמעלה מ-100 מדינות, את מבצע יום הסרטן הבינלאומי בהגברת המודעות להשפעת הזיהומים על נטל הסרטן הגלובלי". לדבריו, ניתן למנוע מחלות סרטן הנגרמות ע"י זיהומים וירליים או בקטריאליים באמצעות אסטרטגיות כגון מתן חיסונים, הקניית אורח חיים בריא, טיפוח התנהגות בטיחותית, ונקיטת אמצעי זהירות נוספים, וניתן ליישם את כל האסטרטגיות הללו ברחבי העולם.

 

כיצד מתכנן ארגון הבריאות הבינ"ל להפחית את מקרי התחלואה בסרטן?

 
ארגון הבריאות הבינ"ל עתיד לנקוט בשלוש דרכים עיקריות על מנת להוריד את מקרי התחלואה בסרטן ברחבי העולם. "מניעה של מחלת הסרטן מתמקדת בשלוש אסטרטגיות מפתח: האחת היא למפות ולפקח על מחלות שאינן מדבקות, כשמצטרפות אל מחלת הסרטן מחלות כגון: מחלות לב, שבץ, סוכרת ומחלות ריאות כרוניות. השניה, היא הפחתה של החשיפה לגורמי סיכון כמו טבק, תזונה לא בריאה, היעדר פעילות גופנית וצריכה מוגזמת של אלכוהול. הפעולה השלישית היא חיזוק שירותי הבריאות עבור אנשים החולים בסרטן. מסבירה ד"ר אלה אלוואן מארגון הבריאות הבינ"ל.

נראה כי הכוח לשנות את הנתונים המדאיגים שמתפרסמים מדי שנה, טמון אמנם בידי שירותי הבריאות, אך רוב רובו נמצא בידי כולנו וזה יעשה ע"י נטילת אחריות על החיים הכוללת חשיפה פחותה יותר לגורמי סיכון.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by