בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
פינת הייעוץ של מיכל  
אבא על ארבע  
 
 מי נשאר עם הלשון בחוץ?    צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages    
פינת הייעוץ של מיכל  |
 
מיכל סבן

הילדים מתחננים לכלב, אתם מתלבטים, ולבסוף משתכנעים בתנאי שהם האחראים הבלעדיים עליו. אז איך זה ששבוע לאחר מכן, אתם כבר מסתובבים עם רצועה ביד וממלאים לו את קערת המזון?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

אנחנו, כהורים, מעונינים ללמד את הילדים שלנו אחריות מהי, וכשמגיעה הבקשה לכלב, נראה כי אין הזדמנות טובה מזו ללמוד על אחריות. נשאלת השאלה, האם להיענות לדרישה לכלב, מהם היתרונות ואיך לעשות זאת כך שלא נמצא את עצמנו בסופו של יום מטיילים, מאכילים ומגדלים את הכלב לבדנו?

 

פרויקט ארבע על ארבע

הכלב - החבר הכי טוב של אמא ואבא
 הכלב - החבר הכי טוב של אמא ואבא  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

גידול כלב מלווה באחריות רבה ולא מעט עבודה, צריך לצאת איתו לטיול מספר פעמים ביום, לזכור להאכיל, לנקות אחריו וכמובן להתייחס אליו ולשחק אתו. יחד עם ההשקעה והמאמץ לגידול כלב יתרונות רבים: אנו יכולים ללמד את הילדים שלנו על אחריות, אמפתיה ודאגה לאחר. ניתנת לנו הזדמנות ללמד אותם לשים את הצרכים של מישהו אחר במרכז ולהתחשב באחר. אין ספק שמערכת היחסים שנרקמת עם הכלב גם לה יתרונות רבים. למרות כל היתרונות הללו לפני שאנו ממהרים להיענות לבקשה, חשוב לקחת בחשבון את התנהלות המשפחה שלנו בשגרה, מהו סדר היום שלנו, כיצד אנו מבלים בחופשות ושבתות ואיך לכל הפרמטרים הללו ניתן לשלב כלב. רק לאחר בחינה מדוקדקת והבנה כי בסדר היום שלנו ושל הילדים יש את הזמן הדרוש לדאוג לכלב, נוכל להמשיך ולחשוב איך לעשות זאת בצורה הטובה ביותר. בכל מקרה אחר, ניתן בקלות רבה למצוא תחליף ראוי בדמות אוגרים, ארנבות, כלבים או דגים באקווריום.

בדיקת אחריות מקדימה

המשפט "הבאתי את הכלב לילד ובסוף אני מטייל איתו 3 פעמים ביום" נאמר על ידי הורים רבים. אני לא מאמינה שהדברים חייבים להסתיים כך. עם הכנה נכונה ניתן להגיע לתוצאות אחרות. בשלב ראשון, אנו צריכים לזכור מיהם הילדים שלנו, האם עד היום הם גילו אחריות או שהם אינם עומדים בהבטחתם כדבר שבשגרה? האם ניתן לסמוך עליהם? האם הם נוטים להחליף את תחומי ההתעניינות שלהם חדשות לבקרים ומתקשים להתמיד? אם ניצב לפנינו ילד אחראי ורציני, אין ספק שניתן יהיה לנתב את האחריות והרצינות לגידולו של כלב והמסרים שאנו צריכים להעביר הם שאנו סומכים עליו ומאמינים ביכולתו להתמודד ולהתמיד גם עם המשימה הזו. במידה והילד שלנו לא גילה עד היום את האחריות הנדרשת, לפני שאנו ממהרים לוותר על כל הרעיון מתוך חשש שהכל ייפול על כתפנו, אני ממליצה להורים לדרוש מהילד לגלות אחריות כצעד מקדים להבאת הכלב. לבחור תחום אחריות בבית, להעביר אותו לילד ולראות איך הדבר מתבצע לאורך זמן שהוחלט עליו מראש. רק כאשר אנו משוכנעים כי הוא יכול לבצע את המשימה, נביא את הכלב וכמובן נאמר לו עד כמה אנו גאים בו (בילד כמובן).

 
 

ערכנו את כל הבדיקות המקדימות והחלטנו לצרף חבר חדש למשפחה – מה עושים?

מי בסופו של דבר קשור לרצועה?
 מי בסופו של דבר קשור לרצועה? 
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

מניסיוני, חשוב לערוך תאום ציפיות: איך הדברים יראו, מהם השינויים בסדר היום, מה חלקו של כל אחד מבני המשפחה ומה אנו מצפים מהילדים לעשות. אחרי שהדברים הובהרו, חשוב לי להדגיש שלאורך כל השיחה אנו צריכים להעביר מסרים חיוביים, להאמין בילדים, לסמוך עליהם ולא לצאת מנקודת הנחה שבסופו של דבר הם לא יוכלו למשימה. אם נאמין שכל ההבטחות ריקות ובסוף הדרך אנו נטפל בכלב לבד, כך גם יראו הדברים בדיוק כמו "נבואה המגשימה את עצמה". אם לא באמת נאמין בילדים שלנו כל הניסיון מיותר.

הכלב כבר בן בית והדברים לא תמיד מתקיימים על פי התוכנית. למרות כל ההכנה, היינו רוצים שהדברים יראו אחרת, ולכן הגיעה העת לשיחה משפחתית שמטרתה - לדבר על הקשיים ולתכנן מחדש. ניתן בהחלט להחליט גם על סנקציות שונות שיופעלו כנגד מי שלא עושה את חלקו או רווחים שיזכה מי שעמד בכל מטלותיו. אני ממליצה להורים להימנע ממשפטים כמו "אם לא תטפלו בכלב אני שולח אותו לצער בעלי חיים." משפט זה, בדומה למשפט שהורים פעמים רבות אומרים ברחוב או בקניון "אני משאירה אותך והולכת", לא מייצר את האפקט הדרוש, נוכח העובדה, שגם אנחנו וגם הילדים שלנו יודעים שאנו לא באמת מתכוונים לבצע את זה. לכן, השיחה צריכה להיות ביצועית, לא לקטר, אלא לדבר על דרך פעולה מתאימה, כשאנו ממשיכים להאמין ולחזק את הילדים.

אני רואה בצרופו של כלב למשפחה הזדמנות נהדרת ללמד על אחריות, דאגה לאחר ואמפתיה, כל עוד אנו עושים זאת בשיתוף פעולה עם הרבה כבוד והדרכה ולא הופכים את העניין להזדמנות חדשה להתנצחות.

מיכל סבן - הדרכה וייעוץ הורים בגובה העיניים
כתבות נוספות בפינת הייעוץ של מיכל >>

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by