בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הורים וילדים  
נשואים + אפס  
 
 יש להם תכניות אחרות     צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages.com    
הורים וילדים  |
 
תמר אלפיה, הורים וילדים ,ifeel

סיפורם האישי של שני זוגות ורווקה שהחליטו שהמסלול הקבוע של חתונה - ילדים - משכנתה, ממש לא בשבילם

 
 
 
 
 
 
 
 
 

יעל (33), חיה עם בן זוגה כבר 15 שנים.

מתי החלטתם שאתם לא רוצים להביא ילדים לעולם?

יעל: "כשהכרנו, בן זוגי ואני, הייתי בת 18 וכבר אז ידעתי לומר לו שאני לא רוצה ילדים. הוא לא התייחס לכך ברצינות וחשב שזו סתם אמירה ילדותית. הוא עצמו חשב שכשהוא יהיה גדול, כשהוא יהיה איש, אז יהיו לו ילדים. אני יכולה לומר ששנינו עברנו תהליך במהלך השנים שלנו יחד לכיוון ההחלטה שלא להביא ילדים לעולם".

 

ספרי על התהליך שלך

חושבים על טיול ארוך במקום חתונה וילדים
 חושבים על טיול ארוך במקום חתונה וילדים  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

"בגיל 29, כשחברות שלי התחילו להתחתן וללדת, הבנתי שהחיים שלי מתפצלים מעכשיו לכיוון אחר. זה כל הזמן היה שם, אבל עלה למודעות בעקבות התהליכים שהחברות שלי עברו. הבנתי שאני צריכה להחליט לאן אני הולכת: לתלם, של חתונה וילדים, או לדרך אחרת. דבר נוסף שקרה לי בחיים אז היה הפורום של תפוז, של נשים שלא רוצות ילדים. הגעתי לפורום שבוע לאחר שנפתח, ובשנה הראשונה שלי בו הוא היה מקום בשבילי לעבד את כל המחשבות והתחושות שלי בנושא. לאחר שנה הרגשתי שעברתי תהליך ושאני שלמה עם ההחלטה שלא יהיו ילדים".

איזה תהליך עבר, במקביל אליך, בן זוגך?

"כשהכרנו, הוא חשב שיום יבוא והוא יהיה אבא ושאני מתבצרת בעמדה ילדותית. בשנים הראשונות של הקשר בינינו הנושא לא היה רלוונטי ולא עסקנו בו. היינו צעירים והיינו עסוקים בלימודים. אבל בזמן שאני עברתי את התהליך שלי, הוא עבר את התהליך שלו. במסגרת עבודתו הוא מבצע ביקורי בית ונחשף להרבה משפחות, וזה תרם להחלטה".

הוא ראה משפחות אומללות ונבהל?

"אני חושבת שלהיפך. דווקא המשפחות הטובות שהוא ראה הובילו אותו למסקנה הזו. הוא הבין כמה השקעה נדרשת מצד ההורים כדי לגדל ילדים טובים, מחונכים ובעלי ערכים, ושנינו הרי עוד מגדלים את עצמנו, כמו שהוא אומר. החשיפה הזו שלו למשפחות הובילה אותו להבין שהחיים שלנו יהיו מאוד שונים אם יהיו לנו ילדים, ושהחיים שלנו טובים כפי שהם היום".

אתם בזוגיות שנים רבות. מעולם לא הרגשתם שאתם רוצים להכניס עוד אדם לזוגיות שלכם?


"לא. נכון שלפעמים רוצים שינוי, אני עצמי מפנטזת על חופשה ארוכה בחו"ל או אולי חיים שהעבודה תתפוס בהם פחות מקום ויישאר יותר פנאי, אבל אני לא חשה צורך באדם נוסף".

ובן זוגך?

"לא שידוע לי. בשבתות אנחנו כל כך שומרים על הזמן שלנו יחד. אפילו כשאנחנו רוצים להיפגש עם אנשים, חבל לנו לגזול זמן מהיחד-לבד הזה. אני חושבת שזה אומר עלינו הרבה".

 

אלה, (37) לא בזוגיות

החופש לבחור בלי להעמיד סדרי עדיפויות
 החופש לבחור בלי להעמיד סדרי עדיפויות  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

אלה: "ההחלטה שלי לא להקים משפחה היא לא אידיאולוגית, זו פשוט בחירה בחופש. אני רוצה לשלוט במשאבים שלי וביכולת לשמור על סדר העדיפויות שלי. אם את אמא ואת צריכה לבחור בין ללכת לחוג פילאטיס לבין ללכת להוציא את הילד מהגן - ואין לך עזרה מבחוץ (סבים או בייביסיטר) - ברור שתוותרי על החוג. אני מעדיפה לשמור על הבחירות שלי. זו לא אידיאולוגיה. אין לי שום דבר נגד משפחות או ילדים, אני פשוט בוחרת לעשות מה שחשוב לי".

מתי התחלת לחשוב על הנושא?

"לפני ארבע שנים, בערך בגיל 33, הייתי בקשר שנמשך שלוש שנים ובהתחלה לא דיברנו על ילדים. ערב אחד היינו בארוחה משפחתית ודודה שלו שאלה אותי מתי אנחנו מתחתנים. כשיצאנו אמרתי לו שאני לא רוצה לשמוע על זה, ובטח שלא מהדודה שלו, שהיא זו שהעלתה את הנושא לראשונה. לא חתונה, לא ילדים, ובטח שלא חתונה דתית".

למה את מתנגדת לחתונה?

"אני חושבת שמושג הנישואין הוא פג תוקף. שני אנשים שאוהבים לא צריכים חותמות. הם יכולים לעשות הכל, ממשכנתה ועד ילדים, ללא נישואין. אהבה ורצון לא זקוקים לטקסים ואישורים מגורם חיצוני. ולגבי ילדים - ברגע שנשאלה השאלה על ידי בן הזוג שלי, עצם השאלה הבהירה לי את הרגשות שלי. גם קודם לא רציתי, אבל השאלה הבהירה לי עוד יותר איך אני מרגישה".

 
 

רועי (30) וגילי ( 33) אלפיה-ברבי

החיים שונים כשאף אחד אינו לוחץ על ילדים
 החיים שונים כשאף אחד אינו לוחץ על ילדים  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

את השיחה הבאה אני צריכה להקדים בגילוי נאות: רועי אלפיה הוא גיסי. את הוויכוחים אודות ילדים - כן או לא - אנחנו מנהלים כל הזמן. אני מאיימת עליו שאף אחד לא יבקר אותו בבית אבות. הוא מאיים עליי שאגיע קודם לבית משוגעים עם הרעש שיש לי בבית. נשארנו מסכימים על כך שאיננו מסכימים. לרגל הכתבה, ישבנו לברר מה בדיוק עומד מאחורי ההתנגדות שלו לילדים. חשוב לספר שרועי נשוי כשנה וחצי לבן זוגו גילי, שלא רק שאינו שולל ילדים, אלא אף רוצה בכך.

רועי: "הנושא של ילדים אף פעם לא העסיק אותי. גדלתי בסביבה שבה ילדים הם חלק ממסגרת: צבא- לימודים- חתונה- משכנתה- ילדים, ואחר כך גם גירושים. לדעתי, המסגרת הזו לא מתאימה לי. חתונה עוד כן, אבל משכנתה וילדים - לא. יש לי מוטו לחיים: אם אני מרשה לעצמי להיות, אז אני מרשה לעצמי לעשות או לא לעשות. חשוב לי להיות מי שאני ולא מי שהחברה מכתיבה לי".

הרגשת שמופעל עליך לחץ מכיוון ההורים? רצון בנכדים?

"לא. מעצם היותי שונה. בגיל צעיר יצאתי מהארון ואף פעם לא היו משפטים בנוסח: 'כשיהיו לך ילדים'. הם לא ציפו כי הם ידעו שאני שונה. וזה גם מה שטוב, כי אם אני אעשה ילדים, זה יהיה באמת מרצון ולא כתוצאה מלחץ".

גילי, בן זוגו של רועי, מצטרף לשיחה: "אני יצאתי מהארון מאוחר, רק לפני כמה שנים. לאמא שלי תמיד היו מחשבות על נכדים. אני חושב שאם היתה לנו המערכת הביולוגית, כמו שיש לכל זוג סטרייטים, אז כן היינו מביאים ילדים, לפחות ילד אחד. אבל מכיוון שאנו זוג גברים, הכנסת גורם שלישי למשוואה עלולה לפגוע ביחסים שלנו. גם אימוץ הוא אופציה אבל הוא מאוד יקר, ואמא שלי שוללת את הרעיון. היא רוצה נכד שיבוא ממני".

 
 

בשונה מרועי, אתה לא שולל את הרעיון, אתה פשוט רואה את הקשיים שבדרך. אם היתה לך האפשרות, היית רוצה ילד?

גילי: "כן, בהחלט, בעוד כמה שנים. אבל רועי לא, הוא לא רוצה ילדים".

רועי: "אנחנו מסכימים שכרגע זה לא נכון בשבילנו בכלל. העניין הוא שבגלל אורח החיים שלנו, לא ברור בכלל מתי זה יהיה נכון. אנחנו משקיעים בעצמנו, אנחנו גרים בשכירות ואין לנו יציבות".

תדברו בעתיד על ילדים?

"אני מניח שכן. אני חושב שההחלטה על ילדים כרוכה בהכרח בבגרות ובוויתור על מי שאתה. זה לא להיות רק גילי, או רועי, אלא להיות אבא. זה ויתור שהוא מאוד כואב ואינסופי, ואני חושב שהרבה אנשים מתלבטים סביב הוויתור הזה. מוותרים כשמגיעים לבגרות ולראיית עולם שונה".

רועי: "אני לא מסכים. הוויתור הזה לא קשור לבגרות, לדעתי, אלא לבחירה שעושים בדעה צלולה. אם אני אשקול גידול של ילד בעתיד, אני אעדיף אימוץ, כי זו הבחירה הפחות אגואיסטית בעיניי. כך אתה גם מציל מישהו ולא מחפש לגדל ילד בדמותך".

גילי נחרד מהמשפט האחרון. בעיניו, לגדל ילד שיהווה המשכיות זו משאת נפש, לא אגואיזם. אבל רועי לא מוותר: "הרבה פעמים, כששואלים אותי למה אני לא מביא ילד, אני שואל בחזרה: 'ולמה אתם כן?', אנשים עונים שבגלל ההמשכיות, ואני תוהה לאיזו המשכיות הם מתכוונים. המשכיות של שם משפחה או המשכיות שלך עצמך? כי שני הדברים לא מובטחים. לדעתי, הרבה אנשים מביאים ילדים לעולם רק בגלל שזה מקובל. אני כן מאמין באבני דרך. לדעתי, פתיחת המשפחה לילד זו אבן דרך. אבל זה לא צריך להיות מובן מאליו".

 

הכתבה באדיבות: הורים וילדים

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by