בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
סדר יום 
אלכסנדר מקווין: פרידה מגאון אופנה 
 
 מקווין ונעמי קמפבל, מאי 2000    צילום: רויטרס    
סדר יום |
 
לובה שמוקלר

הוא נודע בראוותנות אקסצנטרית, עיצובים סנסציוניים, יצר מרדנות ותפירה עילית חסרת דופי: אייקון האופנה והמעצב הגאון אלכסנדר מקווין הלך לעולמו ביום חמישי. פרידה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
שבוע האופנה נפתח בניו יורק עם תצוגת התרמה שהוקדשה לנפגעי רעידת האדמה בהאיטי ולזכרו של אלכנסדר מקווין ששם קץ לחייו ומת ביום חמישי האחרון בפתאומיות. על המסלול עלו אחד אחרי השני עיצובים של גדולי המעצבים בעולם שתרמו פריטים לתצוגה ובהם "דיור", "גוצ'י", "טום פורד" ו"מארק ג'ייקובס", אך רק כאשר עלו שבעת הדגמים המופלאים של מקווין עצר הקהל את נשימתו למספר רגעים.

ספק המחווה וספק הקינה הזו אמורה לבטא את האובדן הפתאומי של אחד מגדולי המעצבים של עולם האופנה שהצדיק בעבודתיו את קיומו של עולם זה כאמנות של ממש. מקווין הוא ההוכחה הבולטת וכנראה גם הכואבת ביותר לכך שגם הכוכבים הכי בוהקים בשמיים יכולים ליפול עוד בטרם הספיקו לדהות.

 
שבעת פלאי מקווין. מתוך תצוגת המחווה בשבוע האופנה בניו יורק
 שבעת פלאי מקווין. מתוך תצוגת המחווה בשבוע האופנה בניו יורק   צילום: אימג'בנק/gettyimages 
 

יצירתיות חסרת גבולות

הכשרון של מקווין קיבל את הלגיטימציה הראשונית שלו עוד בימים בהם עבד כמתרגל גזירה בבית הספר היוקרתי לאופנה Central Saint Martins College of Art and Design. תיק העבודות של מקווין הרשים כל כך את מנהל בית הספר, עד שזה החליט לרשום אותו גם ללימודים במוסד שם קיבל את התואר השני בעיצוב אופנה.

אייקון האופנה איזבלה בלאו (שלימים הפכה לידידתו הקרובה ביותר של מקווין) רכשה את קולקציית הגמר שלו בשלמותה עם סיום לימודיו, ובכך הזניקה את הקריירה שלו.

 
הצדיק את קיומו האמנותי של עולם האופנה. עיצובים של מקווין
 הצדיק את קיומו האמנותי של עולם האופנה. עיצובים של מקווין   צילום: רויטרס 
 
 
אך מקווין לא תמיד התקבל באהדה בעולם האופנה ופעמים רבות זכה לכינוי "החוליגן" בזכות דבקותו בגישה הנון-קונפרמיסטית ונטייתו לעיצובים סנסציוניים. לאחר ששימש מקווין כמעצב הראשי בבית "ג'יבנשי", עם פרישתו של ג'ון גליאנו, ונחל לא מעט כשלונות במסגרת עבודתו בבית האופנה הותיק, פרש המעצב מתפקידו עם סיום החוזה בשנת 2001, ופתח את בית האופנה הנושא את שמו.

יצירותיו המוקדמות של מקווין עוררו, כאמור, מחלוקות רבות בעולם האופנה. ביקורות רבות גרסו כי המעצב מנסה להסתמך יותר מדי על גימיקים ועל פרובוקציות במקום להדגים את כשרונו האמיתי. כך למשל, המוטיב של קולקציית אביב 2003 היתה ספינה שטבעה ותצוגת האביב של שנת 2006 כללה הולוגרמות מהלכות ומרקדות על המסלול של הדוגמנית קייט מוס בגודל טבעי.

 
הקדים את זמנו. הולוגרמה של קייט מוס מרקדת על המסלול, מקווין אביב 2006
 הקדים את זמנו. הולוגרמה של קייט מוס מרקדת על המסלול, מקווין אביב 2006   צילום: רויטרס 
 
למעשה, עיצוביו של מקווין הקדימו את זמנם, שכן עולם האופנה לא הבין דאז שכל אותן "פרובוקציות" הן למעשה חלק מהחזון של מעצב שהוא יותר אמן, פנטזיונר ווירטואוז מאשר רק אומן תפירה עילית. רק כאשר עולם האופנה בחר לבחון את מקווין מבעד לסנסציות ולהסחות הדעת שמסביב, התגלה אמן מופתי שמעמיד על המסלול קולקציות שמכילות את חותמו הייחודי שלו ולא דומות לשום דבר אחר שהכרנו עד אליו.

בעקבות האהדה הציבורית וההכרה בכשרונו, זכה מקווין להלביש סלבריטאיות שונות כמו שרה ג'סיקה פרקר, דרו ברימור, סנדרה בולוק, קייט בלאנשט, פנלופה קרוז ועוד רבות, ושמו זינק לפסגות חדשות כמעצב על.

 
לא דומה לשום דבר אחר. עיצובים של מקווין
 לא דומה לשום דבר אחר. עיצובים של מקווין   צילום: אימג'בנק/gettyimages, רויטרס 
 

קולקציית אביב 2010

2009 היתה ללא ספק השנה של אלכנסדר מקווין שגנב באופן בלתי מעורער את הבמה בשבועות האופנה של אביב 2010. הקולקציה שהציג בפריז היתה השיא של כל מה שמקווין עמל עליו עד אותו היום ונשענה על אהבתו הגדולה לעולם הטבע והאורגניות, שלא מעט מוטיבים ממנה נראו גם בקולקציות קודמות שלו.

הקולקציה, שהציגה את היכולות היצירתיות והטכניות של מקווין במיטבן, נשענה על התיאוריה שמנבאת סוף אקולוגי לכדור הארץ. הדגמים שעלו על המסלול הציגו הדפס צבעוני ומעובד אלקטרונית של מה שנראה כמו יצורי ים ביזאריים וזוחלים קדומים המאובזרים בנעליים שזכו לכינוי "נעלי ארמדילו" העשויות מעור פיטון ומעוטרות בקריסטלים ובתכשיטים קטנים.

 
יצורי ים ביזאריים וזוחלים קדומים. התצוגה האחרונה של מקווין
 יצורי ים ביזאריים וזוחלים קדומים. התצוגה האחרונה של מקווין   צילום: רויטרס 
 
עוד בטרם הסתיימה ההצגה של כל הדגמים, האווירה באולם הצביעה על כך שזוהי הקולקציה הטובה ביותר של הערב ואולי גם של השנים האחרונות בכלל. כוחו של מקווין כאמן בא לידי ביטוי בדגמים שלעתים כלל לא נראו לבישים אלא היוו חלק מקונספט, פנטזיה אם תרצו, מהסוג שגורמת לצופה לרצות לבחון שוב ושוב את הפרטים הקטנים שמרכיבים אותה ולתהות איך הגה המעצב רעיון מבריק כל כך.

כשתמה התצוגה, כולם תהו מי תהיה הסלבריטאית הראשונה שתנצל את המומנטום ותלבש את אחד העיצובים הנועזים של הקולקציה האחרונה של מקווין והתשובה כמובן, לא איחרה לבוא.

 
היכולות היצירתיות והטכניות של מקווין במיטבן. נעלי הארמדילו
 היכולות היצירתיות והטכניות של מקווין במיטבן. נעלי הארמדילו   צילום: אימג'בנק/gettyimages 
 

הקליפ של ליידי גאגא

יש שיגידו שליידי גאגא היא המקבילה המוסיקלית של אלכסנדר מקווין. ההשוואה הזו אמנם נשמעת מעט מופרכת אך אין ספק שהחיבור בין הנועזות של גאגא והרצון שלה לחדש לקהל מבחינה אופנתית לבין עיצוביו האוונגרדים של מקווין, הרגיש כמעט טבעי.

הליידי לבשה את חליפת הפיתון הזחלית של מקווין בקליפ האחרון שלה לשיר "bad romance" והחליפה שירתה נאמנה את רצונה של הזמרת לייצר קליפ סוריאליסטי ויצירתי.

 
ליידי גאגא בחליפת מקווין. מתוך bad romance
 ליידי גאגא בחליפת מקווין. מתוך bad romance    צילום: צילום מסך 
 
הבאות בתור להתהדר בעיצוביו האחרונים של מקווין היו כמובן דפני גינס שצעדה ב"נעלי הארמדילו" של המעצב שנוספו לרזומה שלה (שכלל גם צעידה על העקבים הבלתי אפשריים של נינה ריצ'י), וקמיל בל המעודנת שלבשה שמלה בהדפס צבעוני של מקווין והצליחה להיראות אלגנטית ונשית.

הבהלה של הסלבריטאיות לקולקציה האחרונה של מקווין אמנם נועדה בעיקר להראות כי הן מחזיקות את האצבע על הדופק, אך בעקיפין תרמה גם למיתוג התרבותי של הקולקציה ולכך שאין איש שלא ראה או שמע על "נעלי הארמדילו".

 
 קייט בלאנשט (מימין) בשמלה של מקווין ודפני גינס בשמלת מקווין ונעלי ארמדילו
  קייט בלאנשט (מימין) בשמלה של מקווין ודפני גינס בשמלת מקווין ונעלי ארמדילו   צילום: אימג'בנק/gettyimages 
 

מה הלאה?

עם מותו של מקווין, עולות שאלות רבות לגבי הערך האומנותי והכלכלי של עיצוביו האחרונים ועולה התהייה לגבי עתידו של בית האופנה. אמנם היו בתי אופנה ששרדו את מותו של המעצב הראשי והיו שנכשלו, אך אין ספק כי במקרה של מקווין יהיה קושי רב לשחזר את הכשרון העצום והייחודי שהמעצב לקח עמו אל הקבר.


 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by