בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
אבא  
איך מתמודדים גברים עם בעיות פוריות? 
 
 לאן נעלמה הגבריות?    צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages    
אבא  |
 
רותי אקסלרד-ארן, ifeel

30% מהסיבות לקשיים בהבאת ילד לעולם נעוצות דווקא אצל הגבר. מה עובר על גברים שמטופלים עקב אי פריון, וכיצד ניתן לטפל בבעיה? הצד הגברי של חוסר פוריות

 
 
 
 
 
 
 
 
 

שיעור הזוגות המתקשים להיכנס להריון ולהביא ילד לעולם נמצא במגמת עלייה לאורך השנים. הסיבות לכך שונות, ויש הטוענים שהעניין קשור, בין השאר, לאורח חיים לא בריא ולתזונה לקויה. כך או כך, ברוב המקרים האישה היא זו שעוברת את מרבית הבדיקות ונאלצת להתמודד מבחינה גופנית ונפשית עם טיפולי הפוריות הנחוצים, במשך תקופה מכבידה של ציפייה לחלום המתעכב להתגשם. אולם כידוע, בעיות פוריות אינן נחלתן הבלעדית של נשים.

מתברר כי אצל קרוב ל-30 אחוזים מהזוגות הפונים לטיפולי פוריות כיום, הסיבה להתעכבות השגת ההריון נעוצה דווקא במצבו הפיזיולוגי של הגבר. אולם מעבר להיבט הרפואי של ההתמודדות הגברית עם בעיות הפוריות, ראוי להתייחס גם לסוגיות נוספות, רגשיות בעיקרן, שמתלוות למצב: על הגבר להתמודד עם העובדה שהוא אינו פורה ומהווה גורם מעכב להשגת הריון של בת זוגו.

לכך נוספת ההתמודדות עם האגו הגברי ועם התייחסות החברה, שלרוב שונה באופייה ממצבים שבהם האישה היא זו המאובחנת כבעלת בעיות בפוריות. אצל גברים, שאינם נוטים לשוחח ולשתף כמו נשים, מתקיים לעיתים קרובות קשר של שתיקה סביב הנושא ורבים מהם נוטים להסתגר במצוקתם. 

התרחקות מהמשפחה ומהחברים

"העובדה שכולם עם ילדים מקשה על המצב"
 "העובדה שכולם עם ילדים מקשה על המצב"  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

גם כשמזכירים את השעון הביולוגי, הוא כמעט תמיד מתקתק בקול רועש כשמדובר בנשים, בייחוד מעל לגיל 35, ואילו הגברים נוטים להתעלם ממנו. עם זאת, היום כבר ידוע כי גם לגברים ישנו שעון ביולוגי ומחקרים מראים כי תפקוד הגוף, בכל הנוגע לפוריות, אינו מתאפשר במלוא עוצמתו החל מגיל מסוים. עובדה זו אינה מפריעה לגברים רבים להינשא בגיל מאוחר יחסית ולהמשיך להחזיק במחשבה שהם יוכלו להביא ילדים לעולם בכל גיל.

אין ספק כי אופן התמודדות של נשים וגברים שונה לעיתים קרובות, גם אם מדובר בהכללה, אם בשל מבנה האישיות ואם בשל תכתיבי החברה. גדי למשל (השם האמיתי שמור במערכת), מתאר את הרגע שבו הוא גילה על הבעיה הקיימת אצלו בצורה מאופקת וברציונליות גברית טיפוסית: "הבנתי שזה המצב והתחלתי לבדוק מהן האפשרויות לטיפול בבעיה. לא ריחמתי על עצמי, אולי רק קצת על אשתי שכבר מאוד רוצה ילד, וחשבתי שהדבר פתיר ושכמו תמיד הרופא יטפל והעניין יסודר". אולם כעבור שנה נוספת של ניסיונות ובדיקות, לצד המלצות על הטיפולים המקובלים לבעיה, החל גדי להתכנס בתוך עצמו ולהיסגר מול החברים והמשפחה.

"העובדה שכולם מסביב עם ילדים או בדרך מקשה על המפגש איתם, כי זה עושה משהו קצת עצוב בלב. אנחנו כבר לא זוג צעיר ומאוד רוצים בילד משלנו, וכשאתה רואה שכל החברים נכנסים להריון בקלות, אתה מתחיל להרגיש קצת אאוטסיידר".

 

כך תוכל לעבור את טיפולי הפוריות בתחושה טובה יותר:

"אני יודע שהיא עצובה"
 "אני יודע שהיא עצובה"  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

1. שיתוף בתהליך: כדאי לשתף חבר קרוב. כל החלטה היא טובה ובלבד שאתם שלמים עימה, אבל צריך לזכור שתמיכה של חבר תקל על התקופה הקשה.

2. ניהול יומן מעקב טיפולים: מכיוון שהטיפולים כרוכים בפעולות רבות, נהלו יומן כתוב או אלקטרוני שיזכיר לכם מה לבצע ומתי. כך יירדו מכם דאגה ומתח.

3. מידע הוא כוח: כיום עומד לרשותנו מידע רב ברשת האינטרנט וניתן לבחון את איכות, סוג ותדירות הטיפול שאנחנו מקבלים כל העת מול גורמים מוסמכים שמייעצים ברשת. בנוסף תוכלו להיעזר בהמלצות מחברים, לקוחות ובני משפחה בעלי ניסיון. כך תוכלו להגיע לרופא עם השאלות הנכונות, בזמן הנכון, ולנהל את התהליך ולא לתת לו שינהל אתכם.

4. התייעצות עם אחרים: זה הזמן להשתמש בכל המשאבים האישיים העומדים לרשותכם ולהיעזר באנשי מקצוע או חברים, שיוכלו לחשוב יחד איתכם בצורה אובייקטיבית יותר כדי להקל על התהליך.

5. חלוקת תפקידים: בצעו חלוקת תפקידים ברורה בין בני הזוג: מי אחראי לקשר עם הצוות הרפואי, מי לומד את החומר, מי "רץ" לבתי המרקחת, מי אחראי על ניהול היומנים של שניכם וכו'. כך תמנעו כפילות ודאגה מיותרת ותשאירו פנאי גם לעיסוקים אחרים.

6. שמירה על הזוגיות: תיאום ציפיות מוקדם ויישוב מחלוקות בשיחה יצמצמו ריבים ומתח. הקפידו על הדברים הקטנים שבני הזוג אוהבים, הפתיעו במחווה רומנטית נעימה, המשיכו לצאת ולבלות יחד.

7. שמרו על גישה אופטימית: חד עם ההצלחת הטיפול יגיעו חודשי ההריון ולאחר מכן שנות ההורות, לכן נצלו היטב את התקופה גם להנאה כזוג חופשי ממחויבויות לדור הבא.

וידוי ריגשי

כשאני שואלת האם המצב הזה, של המתנה ואי ודאות, משפיע על הזוגיות, גדי מתפתל מעט אך לבסוף משיב: "קשה להגדיר זאת במילים. זה כמו קרוסלה כזו, מצב של עליות וירידות. אני יודע שהיא עצובה מהעובדה שעדיין אין לנו תינוק בבית ואני גם יודע שהסיבה להתעכבות הזו היא אני. זה מצב לא נעים, אבל אני לא לוקח את זה למקום של אשמה או ייסורי מצפון. זו המציאות ואנחנו ביחד, לטוב ולרע. שנינו ניתן את המקסימום כדי שנצליח להביא תינוק לעולם".

אבל שלא תחשבנו שיצא לו לשוחח על הנושא הזה עם מישהו בעבר. "רק עכשיו, כשאת מעלה את הנושא, אני מצליח לראשונה להוציא מילים מהפה ולדבר על כך", הוא מתוודה בפניי. "הכל כאילו עובר לידי ואני לא נותן לעניין להשפיע, אבל ברור שזה משפיע עליי ועלינו כזוג - זהו תהליך לא פשוט שעדיין לא רואים את סופו. אני לא מוצא לנכון להתחיל לדבר על החיים האישיים והאינטימיים שלי עם כל מיני חברים. מה שצריך לעשות אני עושה ומאמין שיהיה טוב, בסופו של דבר".

בשונה מאשתו, שיתוף של חבר קרוב בחוויה הקשה אינו אפשרות מבחינתו. לעומתו, כך הוא מספר, אשתו חשה בצורך לפרוק את אשר על ליבה ולשוחח עם חברות קרובות על הכאב, ואפילו להתכתב בפורומים באינטרנט וללמוד על הנושא מאנשים אחרים שנמצאים במצב דומה.

 
 

בעיות פוריות והטיפול בהן

מה שעובר עליו
 מה שעובר עליו  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

ד"ר גבריאל פרג'י, מנהל המרפאה לבריאות מינית ואורולוג בכיר במחלקה האורולוגית של המרכז הרפואי "הלל יפה", מונה את הבעיות הקיימות בתחום הפוריות אצל גברים ואת הפתרונות הקיימים עבורן. "חוסר פוריות מוגדר כמצב של קיום יחסי מין לאורך שנה באופן סדיר, ללא שימוש באמצעי הגנה, שלא הניב הריון", הוא מסביר. מבחינה סטטיסטית, לדבריו, כ-25 אחוזים מהזוגות יתקשו להשיג הריון בשנה הראשונה, ומתוכם כ-15 אחוזים יזדקקו לטיפולים תרופתיים או כירורגיים.

כאמור, 20-30 אחוזים מכלל בעיות הפוריות של בני זוג הם תוצאה של בעיות אי פוריות אצל הגבר. "הסיבות הפיזיולוגיות לבעיות פוריות אצל גברים יכולות להיות שונות, אולם ניתן לחלקן לשתי קבוצות עיקריות: זרע שפוריותו פחותה או בעייתית או היעדר זרע בכלל. הסיבות לזרע שאינו פורה אינן ניתנות בהכרח להסבר רפואי".

ד"ר פרג'י מציין כי הטיפולים הניתנים במצבים אלו, כמובן לאחר שאותרו הסיבות ונמצא כי ניתן להתערב ולתקן (כשמדובר למשל בבעיות הורמונליות או זיהומיות), הן השבחת הזרע עצמו במקביל לביצוע טיפולי הפריה חוץ גופית בבת הזוג.

בעיות שכיחות בקרב גברים הגורמות לחוסר פריון

הוא מונה כמה מצבים של בעיות פוריות האפשריות אצל הגבר: "התרחבות של וריד האשך (וריקוצלה) היא מצב שבו חלה עלייה בטמפרטורה, בתוך שק אשכים שנגרם על ידי התרחבות הוורידים. זוהי הבעיה השכיחה ביותר אצל גברים הסובלים מבעיות פוריות, וכתוצאה ממנה נגרמת פגיעה בזרע ובאיכותו. הפתרון לבעיה של התרחבות וריד האשך הוא ניתוח פשוט למדי, שמוריד את כמות הדם הנמצאת מעל שק האשכים, מונע את חימום המקום ומעלה את איכות (ריכוז ותנועתיות) הזרע בצורה משמעותית".

המצב השני שמציין ד"ר פרג'י נובע מבעיות במערכת הרבייה והשתן (אורוגנטילים). "בעיות אלה נרכשות או מולדות והן יוצרות מצב של היעדר תאי זרע או תת-ייצור תאי זרע", הוא מסביר. "בעיות מולדות יכולות לבוא לידי ביטוי בהיעדר צינור הזרע, היעדר בלוטת יותרת האשך, אשך טמיר או צינור שופכה לא תקין. בעיות נרכשות הן מחלות זיהומיות שגורמות לחסימות בצינורות הזרע, הבלוטות, או מחלות הגורמות לפגיעה באיכות וייצור הזרע, כמו סרטן"

"זיהומים בבלוטות מין גבריות, נובעים מדלקת בבלוטת יותרת האשך או מדלקות בפרוסטטה הגורמות לירידה בכל הפרמטרים האחראים על איכות תאי הזרע. ייתכנו גם בעיות גנטיות - בעיות מולדות בבלוטת יותרת המוח שאמורה להפריש הורמונים האחראים על ייצור הזרע בתאי אשכים. כמו כן, ייתכנו בעיות כרומוזומליות שונות הגורמות לכך שהגבר אינו מייצר זרע בכלל". הפתרונות המוצעים במקרים אלה, לדברי ד"ר פרג'י, הם לרוב ניתוחיים: איתור תא זרע תקין אחד וביצוע שאיבה בתהליך של מיקרו-כירורגיה לטובת ביצוע הפריה חוץ גופית.

השפעה של תרופות ואלכוהול

ד"ר פרג'י מוסיף כי מערכת הרבייה של הגבר עלולה להיפגע גם בעקבות נטילת תרופות, כאשר ישנה פגיעה במערכת החיסון של הגוף. כמו כן, האיכות המורפולוגית של הזרע, נפחו וריכוזו, עלולים לרדת משמעותית אצל גברים הצורכים הרבה אלכוהול, קפה או סמים כמו מריחואנה וקוקאין. "כל אלו מורידים את רמת הטסטוסטרון בגוף, האחראי על ייצור תקין של תאי זרע. כמו כן, מחלות המאופיינות בחום גבוה יוצרות אף הן ירידה באיכות הזרע למשך שלושה שבועות, בפרמטרים של מורפולוגיה ותנועתיות הזרע", הוא מסביר.

אולם בנוסף על רשימת הבעיות הידועות לרופאים, באחוז גבוה מכלל המקרים מתגלות בעיות פוריות אצל הגבר שמקורן אינו ידוע. במצב כזה, האופייני בכ-40 אחוזים מכלל המקרים, בדיקות הזרע נמצאו תקינות, אך עדיין לא מושג הריון. "הפתרון במצבים כאלה הוא בדרך כלל מתן ויטמינים - בעיקר ויטמין E - אולם אין בכך כדי להבטיח פתרון סופי לבעיה", מדגיש ד"ר פרג'י.

כיצד שיטה חדשנית יכולה להגשים את חלומם של הגברים להפוך לאבות?
כיצד תגדילי סיכוייך להיכנס להריון?
דיאטת פוריות >>
על בדיקות פוריות אצל נשים וגברים >>
כל הדרכים לאמץ ילד >>
מהי הקפאת ביציות ולמי היא מתאימה?

 

הכתבהנ באדיבות מגזין הורים וילדים

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by