בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הריון ולידה  
מהו הגיל המושלם להיכנס להריון? 
 
 איכות וכמות הביציות יורדות עם הגיל     צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages.com    
הריון ולידה  |
 
אורנה קוריאל סטון, ifeel

מתי את עשויה להיות הכי פוריה ומה בדבר הריון אחרי גיל ארבעים? מה הסיכונים לעובר בכל גיל נתון ומה תעשי כדי לשפר את מצבך?

 
 
 
 
 
 
 
 
 

גילאי 24 - 20

גופך:
אלה השנים הפוריות ביותר. המחזור מופיע באופן קבוע, וכמעט כל הופעת מחזור בגילאים האלה מלווה בביוץ. אך גם בשנים אלה קשה להיכנס להריון בדיוק כשרוצים. לאישה ממוצעת בגילאים אלה יש סיכוי של 20% להיכנס בכל חודש להריון, אם בני הזוג לא משתמשים באמצעי מניעה. ברגע שההריון נקלט בגופך, הגינקולוג יבדוק את לחץ הדם שלך בכל פגישה עימו, למרות שלרוב הנשים בגילאי ה-20 יש סיכוי נמוך ליתר לחץ דם בתקופת ההריון. מאחר שהסיכון שיש לנשים בגילאים אלה לסבול מסוכרת הריונית הוא כמחצית מזה של נשים בגילאי ה-40, המליצה החברה האמריקנית לסכרת לבטל את הבדיקות בגיל זה.

 

סיכונים הנשקפים לעובר:

אחוז ההפלות בגיל הזה הוא הנמוך ביותר, בסביבות 9.5%, כיוון שהביציות צעירות. כמו כן, לתינוק יש סיכוי קטן להיוולד עם תסמונת דאון (1 מתוך 1,667 לידות אצל נשים בסביבות גיל 20) או עם בעיות כרומוזומליות אחרות (אחת מתוך 520 אצל נשים בגיל ה- 20).

 

גילאי 25-29:

צעירה ופוריה
 צעירה ופוריה  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

גופך:

אם את מתעמלת ואוכלת נכון, תהיה לך לידה קלה יותר וגופך יחזור לגזרה הרצויה מהר יותר. למרות שהאמור נכון לגבי כל גיל, בגילאי ה-20 היכולת להפחית משקל אחרי הלידה קלה יותר. לטווח ארוך, אם מתחילים ללדת בגילאי ה- 20, רמת הסיכון לחלות בסרטן השד והשחלה נמוכה יותר. רופאים מאמינים שהשינויים ההורמונליים שחלים תוך כדי ביוץ (עליית האסטרוגן והפרוגסטרון) ומגרים את השחלות ואת החזה בכל חודש, יכולים להעלות את הסבירות ללקות בסוגי סרטן אלה, ולכן ככל שאת מבייצת פחות, כלומר הרה יותר, כך תהיי בריאה יותר.

 

סיכונים הנשקפים לעובר:

אחוז ההפלות גבוה ב-10% ביחס לנשים הצעירות בחמש שנים. בגיל 25 הסיכון שלך ללדת תינוק עם תסמונת דאון הוא 1 ל- 1,250, ויש סיכון של 1 ל- 476 ללדת תינוק עם בעיה כרומוזומלית.

 

גילאי 30-34:

 

גופך:

רמת הפוריות מתחילה לרדת, אך זהו תהליך שאורך חמש שנים ומעלה. אחוז ההצלחה של ההפריה החוץ גופית אצל אישה מתחת לגיל 35 הוא 25%-28%, ונופל לסיכוי של 6%-8% אצל נשים מעל גיל 40. אחוז הניתוחים הקיסריים גבוה פי שניים אצל נשים בגילאי 30-34 ביחס לנשים בגילאי ה-20. לרופאים אין הסברים לכך.

 

סיכונים הנשקפים לעובר:

הסיכון להפלה הוא 11.7% מגיל 30 הסיכון שלך להביא ילד עם תסמונת דאון הוא אחד ל-952 ולכל בעיה כרומוזומלית אחרת 1 ל-385.

 

גילאי 35-39:

 

גופך:
רמת הפוריות ממשיכה לרדת אחרי גיל 35, ונובעת בעיקר מהזדקנות הביציות.

עד גיל 35, רופאים ממליצים על קיום יחסים ללא אמצעי מניעה במשך שנה לפני שמתחילים בטיפולי פוריות, ואצל נשים אחרי גיל 35 - מומלצים שישה חודשים. הבעיה העיקרית של זוגות לא פוריים היא דחיית הטיפול - יש הבדל גדול באחוזי ההצלחה בין נשים בסוף שנות השלושים לבין נשים בתחילת שנות הארבעים.

הסיכון ליתר לחץ דם בתקופת ההריון כפול אצל נשים מעל גיל 35 מאשר אצל נשים צעירות יותר: יתר לחץ דם פוגע בכ-10%-20% מהנשים בקבוצת גיל זאת. סוכרת הריונית נפוצה פי 3-2 אצל נשים מעל גיל 35, מאצל נשים צעירות יותר. מחקרים מראים שהסיכון גבוה יותר אם האישה השמינה במהלך השנים. הסיכוי לעבור ניתוח קיסרי גבוה פי שניים אצל נשים בגילאי 35-39 מאשר אצל נשים בשנות ה-20 לחייהן, כנראה מאחר שמשך הלידה שלהן ארוך יותר.

סיכונים הנשקפים לעובר:
הסיכוי ללידות של תאומים או שלישיות עולה בצורה משמעותית, כנראה בעקבות גירוי הורמונלי של השחלות שמשתנה מעט כאשר האישה מתבגרת, דבר המגביר את הסיכוי שהשחלות ישחררו יותר מביצית אחת. כמו כן, טיפולי הפוריות מגרים את השחלות ליצירת יותר ביציות. אחוז ההפלות עולה אחרי גיל 35 לכמעט 18%. הסיכון של לידת עובר מת כפול אצל נשים מבוגרות יותר, מסיבות שעדיין אינן ידועות.

 
 

גילאי 40-44:

כשהילדים כבר גדולים
 כשהילדים כבר גדולים  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

גופך:

נשים מעל גיל 40 שיולדות בלי עזרת טיפולי פוריות נוטות לחיות יותר מאחרות. אחת התיאוריות מייחסת את ההבדל לאסטרוגן, שמיוצר בכמות גדולה אצל האישה הפורייה, ויש ביכולתו להשפיע על תוחלת החיים והארכתם. הסיכויים להיכנס להריון בכל חודש יורדים ל-5% בלבד אחרי גיל 40. מהלך ההריון והלידה בגיל 40 תלויים במשתנים רבים, ובהם: רמת הכושר, הרגלי הבריאות והאם זוהי הלידה הראשונה. התלונה השכיחה ביותר בגיל זה היא על עייפות. שינויים הורמונליים גורמים לכל הנשים להרגיש עייפות, אבל מתבטאים יותר אצל נשים מבוגרות. אם ילדת בעבר, יש לך נטייה לסבול בהריון זה מטחורים, מלחץ על השלפוחית, מצניחת רקמות ברחם ובנרתיק ומנפילת חזה, בגלל שהשרירים והרקמות באזורים אלה נמתחו כבר. אפשר להקטין את הנזק על ידי שמירה קפדנית על המשקל בזמן ההריון, פעילות גופנית סבירה וביצוע תרגילים לחיזוק השרירים הטבעתיים.

 

סיכונים הנשקפים לעובר:

כמעט שליש מכל ההריונות של נשים בגילאים אלה מסתיימים בהפלות, מאחר שהביציות יכולות להיות פגומות, רקמת הרחם עלולה לא להיות מספיק עבה או שאספקת הדם לרחם לא עשירה די הצורך. הסיכונים של מקרי שיליית פתח והתנתקות שילייה מוגברים. כמו כן, תינוקות שנולדים לנשים בגיל זה נוטים להיות קטנים יותר, הסיכונים לפגמים כרומוזומליים עולים באופן ליניארי בגיל 40 ומעלה. לתינוק שלך יש סיכוי של 1 ל-106 להיוולד עם תסמונת דאון, וסיכוי של 1 ל-66 להיוולד עם פגמים כרומוזומליים אחרים. בגיל 44 הסיכונים האלה עולים ל-1 ל-88 ול-1 ל-26.

 

גילאי 45 ומעלה:

 

גופך:

אחוז הנשים שיש להן תינוקות בקבוצת גיל זו הוא 0.03%, והסיכוי להצלחה בטיפולי פוריות יורד באופן דרסטי. רוב הנשים שיולדות מעל גיל 40 עושות זאת לאחר שקיבלו תרומת ביציות, כלומר בעזרת טיפולי מבחנה ולא באופן ספונטני. ברגע רוב ההרות בגילאים 40 יעברו בדיקות מאמץ (מצב סיבולת הלב) וניטור קפדני כדי לעקוב אחר סימני סוכרת או סיבוכי כליות. גם אם את נמצאת בכושר טוב לשאת תינוק וללדת אותו, יהיה לך קשה יותר מאשר לאישה בכושר טוב בגיל 20. הריון דומה מאוד לאימון: נפח הדם כמעט מוכפל, המאמץ על הלב רב ועלייה במשקל מגבירה את המאמץ על השרירים והמפרקים.

 

סיכונים הנשקפים לעובר:

למעלה ממחצית ההריונות אצל נשים מעל 45 מסתיימים בהפלות (לפני השבוע ה-20). הסיכון למוות בלידה מוכפל אצל נשים מעל גיל 40, בהשוואה לנשים בשנות ה-20 לחייהן, ולכן רופאים רבים מבצעים יותר בדיקות מאמץ ואולטראסאונד בשבוע האחרון של ההריון אצל נשים מבוגרות יותר. הסיכון שתהיה בעיה כרומוזומלית אצל העובר עולה: בגיל 45 יש סיכוי של 1 ל-50 ללדת ילד עם תסמונת דאון, או סיכוי של 1 ל-21 ללדת ילד שסובל מבעיה כרומוזומלית אחרת. בגיל 49 הסיכוי ללקות ללדת ילד עם תסמונת דאון עולה ל-1 ל-11 וללדת ילד עם בעיה כרומוזומלית אחרת עולה ל-1 ל-8.

 

כניסה לגיל הבלות

הריון מסוכן
 הריון מסוכן  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

הגיל הממוצע לבלות הוא51, אבל הטווח נע בין גיל 45 ל-55. כמעט כל ההריונות לאחר גיל 50 נזקקים לתמיכה, החל בתרופות לפוריות ועד לתוספות הורמונליות או לביציות של תורמות. נשים שעדיין יש להן ביוץ, חייבות לקחת הורמון פרוגסטרון לפחות למשך החודשים הראשונים, על מנת להחזיק את ההריון.נשים שאינן מבייצות זקוקות לביציות של תורמת על מנת להיכנס להריון, וחייבות לקחת אסטרוגן ופרוגסטרון במשך רוב ההריון, עד שהשילייה מתחילה לייצר את ההורמונים בעצמה. בגיל הזה עולה אחוז הסיבוכים כמו יתר לחץ דם, בעיות בכליות ובשילייה, שזקוקות לטיפול ולניטור קפדני. הסטטיסטיקה מוכיחה שלאישה שנכנסת להריון יש סיכוי גבוה ללדת תינוק בריא ללא קשר לגילה, בתנאי שהיא מטפלת היטב בעצמה ושהבדיקות שמבוצעות במהלך ההריון תקינות. פרופ' שלמה משיח, מנהל חטיבת נשים יולדות בבית החולים ע"ש שיב"א בתל השומר ונשיא האגודה למיילדות וגינקולוגיה, אשר סייע בהכנת הכתבה, מדווח כי בארץ משתדלים הגינקולוגים להכין את המטופלות ולעדכן אותן באופן אישי בכל הידע והסיכונים השונים אשר מצוינים בכתבה. לדבריו, "הפוריות יורדת בצורה דרסטית עם הגיל, ועם הירידה גוברות הסכנות לסיבוכים של האישה ההרה, כמו לחץ דם וסוכרת, והסיכונים הנשקפים לעובר. לכן ממליצים לנשים בארץ לא לדחות את ההריון בגין קריירה או בשל סיבות אחרות, וללדת בעיקר בעשור השלישי לחיים".

 

הכתבה באדיבות מגזין הורים וילדים

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by