בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
חדשות הבריאות  
מי חכמים יותר, מעשנים או לא מעשנים? 
 
  צילום: אילוסטרציה: כמה נקודות I.Q שווה סיגרייה אחת?    
חדשות הבריאות  |
 
רויטרס

מחקר ישראלי חדש שנערך בבית החולים "שיבא" תל השומר, שופך אור על רמת האינטליגנציה של מעשנים לעומת אלו שנמנעים מההרגל המזיק

 
 
 
 
 
 
 
 
 
וחשבנו שזה רק הורג אותנו
 וחשבנו שזה רק הורג אותנו  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

למעשנים, כך מסתבר, רמת אינטליגנציה נמוכה יותר מאנשים שאינם מעשנים, וככל שאדם מעשן יותר סיגריות ביום, כך רמת האינטליגנציה שלו נמוכה יותר, מגלה מחקר חדש שנערך על יותר מ-20,000 טירונים ישראלים, מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס.

בחורים צעירים שמעשנים חפיסת סיגריות או יותר ביום, בעלי רמת אינטליגנציה הנמוכה ב-7.5 נקודות מאנשים שאינם מעשנים, כך מגלים ד"ר מארק וייסר מבית חולים "שיבא" תל השומר ועמיתיו למחקר.

בזמן שקיימת עדות הקושרת בין עישון ורמת אינטליגנציה נמוכה, מחקרים רבים הסתמכו על מבחני אינטליגנציה שנערכו בגיל הילדות, שכללו בנוסף אנשים בעלי בעיות נפשיות והתנהגותיות, שניהם בעלי נטייה גדולה יותר לעשן ובעלי סבירות גבוהה יותר להיות בעלי רמת אינטליגנציה נמוכה יותר, כך ציינו ד"ר וייסר וצוותו במחקר.

על מנת להבין את הקשר בין עישון ורמת אינטליגנציה נמוכה, החוקרים הביטו על יותר מ20,211 טירונים בני 18, שאך גויסו לצה"ל. החוקרים לא כללו טירונים בעלי בעיות נפשיות ובריאותיות כלשהן, מאחר והיו בין כה וכה פסולי גיוס. על פי תוצאות המחקר, 28 אחוזים מכלל המשתתפים עישנו לפחות סיגריה אחת ביום, 3 אחוזים ציינו כי הם מעשנים לשעבר ו-68 אחוזים מסרו כי מעולם לא עישנו.

למעשנים, על פי תוצאות המחקר, היו תוצאות הנמוכות באופן משמעותי מהטירונים שלא נהגו לעשן, וכל זאת נשאר נכון גם לאחר שקלול מצב סוציואקונומי, שנמדד על פי מספר השנים בהן למדו אבות הטירונים במסגרת פורמלית.

ככל שמספר הסיגריות גדל, כך קטנה רמת האינטליגנציה

ממוצע ה-I.Q עבור אנשים שאינם מעשנים עמד על 101, בעוד הממוצע עבור אנשים שהחלו לעשן לפני גיוסם לצה"ל עמד על 94. המוצע ירד באופן דרסטי ככל שמספר הסיגריות ליום עלה. הממוצע של מי שעישן סיגריה אחת עד חמש סיגריות ביום עמד על 98, בעוד הממוצע של מי שעישן יותר מחפיסת סיגריות ביום עמד על 90. ממוצע I.Q הנע בין 84-116 נחשב לרמת אינטליגנציה ממוצעת.

כמו כן, השוו החוקרים בין אחים טירונים שאח אחד מעשן בעוד האח השני נמנע מלעשן. תוצאות המחקר המשיכו להראות קו דומה כאשר האח שנמנע מעישון סיגריות קיבל ממוצע I.Q גבוה יותר מאחיו המעשן.

המחקר מציע כי אנשים בעלי אינטליגנציה נמוכה יותר בוחרים בעישון סיגריות, ולא העישון עצמו גורם לרמת אינטליגנציה נמוכה יותר, סיכמו ד"ר וייסר וצוותו.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by