בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
מטיילים בעולם 
אח גדול, אח קטן: אתרים שהתחפשו 
 
 טאג' מאהל, בזיליקת סן מרקו , מגדל אייפל וכנסיית ואסילי הקדוש   
מטיילים בעולם |
 

הידעתם שלמגדל הנטוי של פיזה יש אח תאום קטן בארה"ב? ושלמגדל אייפל יש אחים חורגים בטוקיו, פראג ולאס וגאס? לכבוד פורים קבלו את האתרים המפורסמים ואת החיקויים שלהם בעולם

 
 
 
 
 
 
 
 
 

כמו שהילדים מתחפשים השנה לאווטאר ולדורה, כך גם יש מקומות בעולם (כן, כן) שהחליטו להתחפש לעיר אחרת, אבל לא על ידי העתקה בוטה (חס וחלילה) של כל רחוב ובניין, אלא על ידי לקיחת דבר אחד מרכזי ובולט ושכפולו למקום אחר, בדרך כלל במרחק של מאות קילומטרים מהמקור. אספנו כמה מהדוגמאות הבולטות והמעניינות:

 

 

המגדל הנטוי של פיזה

 

מקור: בעיר פיזה, איטליה

העתק/חיקוי: בוילג' אוף נייל (הכפר של נילס), אילינוי, ארה"ב

 

המגדל הנטוי של פיזה, נמצא בעיר פיזה שבאיטליה. זהו מגדל הפעמונים של הקתדרלה בעיר והוא מפורסם בעיקר בזכות נטייתו על הצד. בנייתו נמשכה כ-200 שנה כי כבר מתחילת הבניה הייתה בעיה והוא נטה על הצד, מה שהביא לעיכובים של שנים בבניה. הנטייה, אגב היא בגלל הקרקע הבלתי יציבה שפשוט אינה מתאימה למבנים גבוהים. בשנת 1990 החלו פעולות שיקום במגדל, לאחר שגילו כי נטיית המגדל מתגברת בקצב שעלול לגרום לקריסתו תוך 100 שנה. בשנת 2001 נפתח המגדל מחדש לקהל הרחב, לאחר שהוקטן השיפוע שלו ב-10% והוא נאמד כעת ב-5.5 מעלות. המגדל נמצא ברשימת אתרי מורשת עולמית.

 

המגדל הנטוי של הכפר נילס נבנה בשנת 1934 כחלק מפארק נופש גדול עבור עובדי המפעלים של היזם רוברט אילג. גובהו של המגדל הוא כחצי מגובהו של המגדל המקורי בפיזה (55.86 מטר). העיר פיזה אגב, גם משמשת כעיר תאומה של נילס מאז שנת 1991. למה בנו את המגדל? ההסבר הנפוץ ביותר לנושא הוא פונקציונאלי - המטרה הייתה לאחסן מים עבור בריכות השחייה בתוך המגדל ועל הדרך גם לציין 600 שנה להקמתו של המגדל המקורי.

 

אתר המגדל הנטוי של פיזה | אתר העיר וילג' אוף נייל

 
מימין: פיזה, הכפר של נילס
 מימין: פיזה, הכפר של נילס   צילום: אימג'בנק/gettyimages; ויקיפדיה Ranierotazzi 
 

טאג' מאהל

מקור: באגרה, הודו

העתק/חיקוי: 1. במילווקי, ויסקונסין, ארה"ב | 2. באדקה, בנגלדש

 

הטאג' מאהל המקורי עומד בעיר אגרה אשר בהודו. זהו ארמון מרהיב ביופיו אשר נבנה כדי להנציח את אשתו של הקיסר המונגולי שמתה בלידת בנם המשותף. ועד היום הארמון ניצב כסמל לאהבה גדולה ונחשב לאחד המבנים היפים בעולם. הארמון נמצא גם ברשימת שבעת פלאי העולם החדשים וברשימת אתרי מורשת עולמית.

בניית הארמון החלה בשנת 1630, ונמשכה 23 שנה עם יותר מ-20 אלף פועלים שבנו אותו. האגדה מספרת שהקיסר כרת את ידיו של האדריכל אשר תכנן את הארמון כדי שלעולם לא יוכל לתכנן שוב מבנים כל כך יפים שיתחרו בטאג' מאהל.

 

אבל למרות שהאדריכל המקורי "פוטר" מעסקי האדריכלות, היו כאלה שלא התאפקו ובכל זאת ניסו לחקות את המקור, לפניכם שתי דוגמאות בולטות:

 

1. בעיר מילווקי ממוקם מקדש טריפולי אשר עיצובו מתבסס על הטאג' מאהל ההודי. המקדש הוקם ב-1928 והוא מופיע ברשימת המקומות ההיסטוריים של ארה"ב. כאמור, המקדש מאוד דומה לטאג' מאהל, אבל בעוד המקור הוא לבן, כאן יש תוספת של אבן צבעונית. למקדש יש כיפה אחת גדולה מצופה ברעפים צבעוניות ועוד שתי כיפות קטנות יותר באותו הסגנון. בכניסה למקדש עומדים שני גמלים ובפנים הכל מעוטר בעיצובים פרחוניים מקרמיקה. למרות היותו של המקדש מקום קדוש לאחד הזרמים באיסלם, ניתן לקיים שם בר מצוות.

 

2. בבנגלדש עומד העתק כמעט זהה לטאג' מאהל המקורי, לפחות מבחינת המבנה, ואפילו שם חלופי הוא לא קיבל ונשאר עם אותו השם בדיוק. בנייתו של הטאג' מאהל הבנגלדשי הרגיזה מאוד את ההודים שחולקים גבול משותף, והם אף איימו על תביעה בגין פגיעה בזכויות יוצרים, אבל היות והטאג' מאהל המקורי הוא בן יותר מ-2,000 שנה, לא היה ניתן להמשיך בתהליך. בניגוד למקור, את ההעתק לקח לבנות רק 5 שנים.

 

אתר העיר אגרה | אתר המקדש טריפולי

 
בכיוון השעון: ארה"ב, בנגלדש, הודו
 בכיוון השעון: ארה"ב, בנגלדש, הודו   צילום: רויטרס, flickr, Armanaziz; ויקיפדיה 
 
 

מגדל אייפל

מקור: בפריז, צרפת

העתק/חיקוי: 1. במלון "פריז" לאס וגאס, ארה"ב | 2. בטוקיו, יפן | 3. בפראג, צ'כיה

 

מגדל אייפל הינו מגדל ברזל שנבנה בשנת 1889 ומתנשא לגובה של 324 מטר. המגדל שנקרא על שם המהנדס גוסטב אייפל שבנה אותו, נבנה לכבוד התערוכה העולמית שהתקיימה בפריז במלאת 100 שנה למהפכה הצרפתית. לבניית המגדל התנגדו רבים, שטענו שצורת המגדל אינה משתלבת בסגנון הבנייה המקובל בפריז, כן חששו שבנייתו לא תושלם עד מועד פתיחת התערוכה ומההשקעה הכספית הגדולה בבנייתו. הוויכוחים בעניין המגדל נמשכו ובשנת 1909כמעט שהחלו בפירוקו. לבסוף הוחלט להשתמש בו כתחנת אלחוט ממשלתית והודות לכך ניצל המגדל. רק מאוחר יותר הבינו בצרפת את ערכו של המגדל, הן כמתקן תקשורת והן כאתר תיירות, והיום מבקשים בו כשישה מיליון מבקרים מדי שנה. 

 

1. קיים ז'אנר שלם של מלונות ואתרי נופש בעולם אשר מעתיקים מקומות מפורסמים והופכים אותם לנגישים למקומיים. לנישה הזאת נכנס גם מגדל האייפל (והוא לא היחיד ברשימה שלנו שהועתק למלון). לא יכול לטוס לצרפת לראות את האייפל? לא נורא, במרחק כמה שעות נסיעה בלבד תוכל למצוא העתק כמעט מדוייק של המגדל בלאס וגאס, במלון פריז שכל כולו הוא העתק של רחובות, מסעדות וחיי הלילה של פריז. 

באתר המלון מזמינים את המבקרים את המקום "הכי רומנטי" בלאס וגאס בגובה של 140 מטר מעל הסטריפ. לטענתם, זהו העתק מדוייק של המגדל גם אם הוא נמוך בכחצי מהמגדל המקורי.

 

2. מגדל טוקיו אשר ביפן, נבנה ב-1958 כמגדל תקשורת ותצפית. הוא מתנשא לגובה של 332.5 מטר ונחשב למבנה המלאכותי הגבוה ביותר ביפן. המבנה שלו, כמו שאפשר לראות הוא בהשראה ישירה של מגדל אייפל וגם הוא בנוי בצורת סבכה, אבל לעומת אייפל, המגדל הזה צבוע בלבן וכתום כדי לבלוט בשטח בשביל המטוסים שחגים בשמי טוקיו.

 

3. עוד העתק של מגדל אייפל, הוא מגדל התצפית פטרין שנמצא בפראג ונבנה ב-1891. גובהו של המגדל הוא 60 מטר בלבד, נמוך יחסית למקור ולהעתקים האחרים, אבל אם לוקחים בחשבון שהמגדל עומד על גבעת פטרין בגובה 318 מטר, אז בסך הכל אפשר לראות כמעט את כל פראג מראש המגדל. לעומת שלושת המגדלים האחרים שמצויידים במעליות, כאן תצטרכו לטפס את כל 299 המדרגות כדי להגיע לתצפית.

 

אתר מגדל אייפל בפריז | אתר מלון פריז בלאס וגאס | אתר מגדל טוקיו | אתר מגדל פטרין (צ'כית בלבד)

 
בכיוון השעון: טוקיו, פראג, לאס וגאס ופריז
 בכיוון השעון: טוקיו, פראג, לאס וגאס ופריז   צילום: אימג'בנק/gettyimages, רויטרס ו-flickr, asw909  
 

כיכר סן מרקו

מקור: בוונציה, איטליה

העתק/חיקוי: 1. במלון "הונציאני" בלאס וגאס, ארה"ב | 2. במלון "הונציאני" במקאו

 

ראשיתה של כיכר סן מרקו הנמצאת בוונציה אשר באיטליה, היא במאה ה-11. במקומם של בתי הקפה בצידי הכיכר, עברה פעם תעלת מים. התעלה מולאה וכך נוצר השטח הרצוף שנדרש לבניית הכיכר. הכיכר, הכוללת את החלק הגדול, הצפוני, קרויה כיכר סן מרקו ואילו, החלק הקטן, הפונה לים, מכונה הכיכר הקטנה סן מרקו. מרכיב הבולט בכיכר סן מרקו הוא הכנסייה המפורסמת בזיליקת סן מרקו בצידה המזרחי של הכיכר. בצידה הצפוני של הכיכר ניצב מגדל השעונים אשר בחזיתו שעון הפועל ברציפות מאז 1499. בכיכר מתקיימים כל האירועים החשובים של העיר, כמו למשל טקס פתיחת פסטיבל המסכות השנתי.

 

1. כמו שיש בלאס וגאס את המלון "פריז" שהזכרנו כבר קודם, כך לא הרחק ממנו באותו הרחוב ממש, שוכן מלון "הונציאני" (מאז 1999) שכמו שאפשר להבין משמו מחקה את ונציה במבנה המלון, במאכלים, באווירה ובעיצוב הכללי. אחד הדברים הבולטים במלון זה העתק של כיכר סן מרקו ובזיליקת סן מרקו אשר משמשים כאטרקציה תיירותית וגם ככניסה למלון. בתוך המלון תוכלו לשוט בגולנדולה אמיתית, לראות ולשמוע שחקנים בתחפושות מפסטיבל המסכות ששרים אופרה וכמון לעשות קניות.

 

2. גם במקאו נפתח בשנת 2008 המלון "הונציאני". מקאו שנמצאת בחצי אי בחופה הדרומי של סין, ומוגדרת כמו הונג קונג כאוטונומיה בתוך סין, היא אתר נופש עבור עשירי העולם.  "הונציאני" של מקאו הוא העתק של העתק, כלומר הוא נבנה אחד לאחד כמו המלון של לאס וגאס ונפתח לקהל הרחב בשנת 2008.

 

אתר העיר ונציה | אתר "הונציאני" בלאס וגאס | אתר "הונציאני" במקאו

 
בכיוון השעון: לאס וגאס, מקאו, ונציה
 בכיוון השעון: לאס וגאס, מקאו, ונציה   צילום: אימג'בנק/gettyimages ואתר המלון 
 

הכיכר האדומה

מקור: מוסקבה, רוסיה

העתק/חיקוי: מלון קרמלין, אנטליה, טורקיה

 

הכיכר האדומה היא הכיכר המפורסמת ביותר ברוסיה וגם במוסקבה בה היא נמצאת. שמה המקורי של הכיכר היה "כיכר המסחר", אך במהלך המאה ה-16 שונה השם ל"כיכר השילוש" על שם הכנסייה שניצבה בעבר בחלקה הדרומי. את השם "הכיכר האדומה" קיבלה הכיכר רק במהלך המאה ה-17, בימים שמשמעות המילה מילה הרוסית "קראסנאיה" הייתה "יפה", ולא רק "אדומה" כפי שהיא כיום. כפי שניתן להבין השם אינו קשור ללבנים האדומות מהן בנויים חלק מהמבנים בכיכר וגם לא לצבע האדום הקומוניסטי. אורכה של הכיכר הוא 695 מטר ורוחבה 130 מטר, ובשטחה שוכנים מבנים היסטוריים חשובים כמו הקרמלין, המאוזוליאום של לנין, בו מוצגת לראווה גופתו החנוטה, כנסיית ואסילי הקדוש בעלת הכיפות הצבעוניות ועוד. 

 

אתר נופש באנטליה בשם "ארמון קרמלין" הקים בשטחו חלקים מהכיכר האדומה ואת כנסיית ואסילי הקדוש. אתר האינטרנט של המלון מציע לתיירים להתארח בו כדי להרגיש כמו צארים רוסיים. במקום לסבול בקור התמידי ששורר במוסקבה, תוכלו להשתזף על שפת הבריכה ולהגניב מבטים אל האתרים ההיבטוריים המועתקים או אל הבחורות המשתזפות.

 

אתר העיר מוסקבה | אתר הנופש "ארמון קרמלין"

 
מימין: המקור. משמאל: המלון
 מימין: המקור. משמאל: המלון   צילום: אימג'בנק/gettyimages ואתר המלון 
 

בחזרה לערוץ התיירות>>

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by