בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
סקס ומיניות  
ערכת הצלה לפאנצ'ר במיטה: הריון ומחלות מין  
 
 שימו כובע על הראש     צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages.com    
סקס ומיניות  |
 
רייצ`ל גרומן, ifeel

כל הבדיקות שתצטרכי לעבור על מנת לוודא שאינך בהריון או נשאית של מחלת מין. החל מיום לאחר קיום יחסי המין ועד שלושה חודשים אחרי

 
 
 
 
 
 
 
 
 

יש מעט דברים בעולם שמסוגלים למרוט את עצבייך, כמו להתעורר בבוקר ולקלוט שקיימת יחסי מין לא מוגנים בלילה. גם אם טרם יצא לך לחוות את החוויה המפוקפקת הזו, יש סיכוי די סביר שזה יקרה לך, בין אם כתוצאה מקונדום שנקרע או סתם כי היית כל כך שקועה בעונג הרגעי, שהתנהגת כאילו אין מחר. מתברר שתאונות במיטה קורות בתדירות מפתיעה. למעלה מ-40 אחוז מהישראלים התנסו ביחסי מין לא מוגנים, לפי הסקר האחרון של חברת הקונדומים "דורקס" העולמית.

אם יצא לך להיקלע לסיטואציה מעוררת בעתה שכזאת, אל תבזבזי זמן בייסורים עצמיים על חוסר האחריות שהפגנת. עלייך לפעול במהירות כדי למנוע את התגשמותו של התרחיש הכי גרוע מבחינתך. אספנו עבורך את כל המידע שאת צריכה להצטייד בו במקרה חירום, בין אם דאגתך היא הריון, מחלת מין או שניהם. תשמרי את העמודים האלה בשידה שליד המיטה שלך - על כל צרה שלא תבוא.

 

צעד ראשון - כך תמנעי הריון בלתי רצוי

גם שכחת גלולת למניעת הריון
 גם שכחת גלולת למניעת הריון  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

הכלל החשוב ביותר במניעה (בדיעבד) של הריון בלתי רצוי, הוא לפעול במהירות. בבוקר שאחרי קיום יחסי מין בלתי מוגנים, לפני כל דבר אחר, תגיעי במהירות האפשרית לבית מרקחת, כדי לקנות פוסטינור 2, שהן גלולות לשעת חירום. הגלולות האלה, שידועות גם בשם "גלולות היום שאחרי", מכילות מינון גבוה של ההורמון פרוגסטרון (פי חמש מהמינון בגלולה רגילה נגד הריון). "ערכת הפוסטינור 2 כוללת שתי גלולות, שצריך לקחת בהפרש של 12 שעות, ומטרתן לשנות את מבנה המעטפת הפנימית של הרחם, על מנת שלא תוכל לקלוט את הביצית המופרית, במידה וביצית כזו תגיע לרחם", מסביר פרופ' אמנון בז'זינסקי, ממחלקת נשים ויולדות בבית החולים הדסה עין כרם. הגלולה אינה גורמת להפלה, אלא מונעת הריון לפני שהוא מתחיל, והשימוש בה לא פוגע בסיכוייך להיכנס להריון בעתיד. את יכולה לקנות אותה ללא מרשם רופא בבתי מרקחת ובפארמים ומחירה כ-80 ש"ח. גלולות היום שאחרי ניתנות לשימוש עד 72 שעות מזמן קיום יחסי המין הלא מוגנים, ולא יותר, כלומר - אסור לך להשתמש בה אם עברו יותר מ-72 שעות. יש לה גם תופעות לוואי אפשריות, כמו בחילות, הקאות, כאבי ראש וכאבי בטן. חשוב שלא תשתמשי בגלולות גם אם את בהריון או שיש חשש שאת בהריון, אם ידועה לך רגישות לאחד ממרכיבי התרופה או אם יש לך דימום לא ברור מהנרתיק.

 

פרטנו עבורך את אפשרויות אמצעי המניעה לשעת חירום, בהתאמה לרמת הבהילות שבה את נמצאת:

 

בבוקר שאחרי: בבית המרקחת הקרוב לביתך תוכלי לקנות את גלולת החירום ליום שאחרי. חוץ מזה - אלא אם כן את ממש בטוחה שהפרטנר שלך נקי ממחלות מין - תקבעי תור לגינקולוג, כדי שיבדוק שלא נדבקת באף מחלת מין.

72 שעות אחרי סקס לא מוגן: אם לא עברו יותר משלושה ימים מאז קיום יחסי המין הלא מוגנים, קחי את גלולות החירום בהפרש של 12 שעות האחת מן השניה (ככל שתקחי אותן מוקדם יותר, כך תגדל יעילותן).

שבוע אחרי: לכי להיבדק אצל רופא הנשים שלך, שיוודא שלא נדבקת בצהבת נגיפית מסוג B, זיבה, טריכומוניאזיס או כלמידיה.

שבוע אחרי מועד קבלת הווסת הבאה: אם לא קיבלת את הווסת במועד האמור, קני לעצמך בדיקה הריון ביתית, כדי לוודא שגלולת החירום אכן עשתה את העבודה.

שלושה חודשים אחרי: לכי לסיבוב נוסף של בדיקות, כדי לוודא שלא נדבקת במחלות מין. הפעם על הכוונת: HIV, הרפס גניטלי, צהבת נגיפית מסוג C ועגבת.

 
 

צעד שני - הגני על עצמך מפני מחלת מין

הוא פשוט לא יודע שהוא לא יודע
 הוא פשוט לא יודע שהוא לא יודע  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

המחשבה על הדבקות במחלת מין כל כך מלחיצה, עד שכל מה שמתחשק לעשות זה להחזיק אצבעות ממש חזק ולשכוח שהפשלה הזו בכלל התרחשה. אבל עדיף לא לטמון את הראש בחול. יש הרבה דברים שאת יכולה לעשות, גם אם את חושבת שמאוחר מדי. הדבר הראשון שעלייך לעשות, אלא אם כן את והפרטנר שלך מונוגמיים לגמרי ועברתם בדיקה שמוכיחה שאתם נקיים ממחלות מין - הוא לקיים איתו שיחה רצינית לגבי ההיסטוריה המינית שלו. את צריכה לשאול אותו אם גילו אצלו אי פעם מחלת מין, האם הוא נבדק בעבר, ואם כן - לאיזו מחלה ולפני כמה זמן. אם את לא מכירה את הפרטנר שלך כל כך טוב, זה בהחלט עלול להיות קצת לא נעים לנהל איתו את השיחה הזאת, אבל זה משהו שאת חייבת לעשות. בתמורה, תהיי חייבת לספר לו על מחלת מין שיש או היתה לך. גם אם זה מביך, זה יהיה ממש מרושע מצדך להסתיר את זה ממנו ולסכן נשים אחרות, שהוא עלול להדביק אפילו בלי ידיעתו.

 

"90 אחוז מהאנשים שיש להם הרפס, בכל ללא יודעים את זה"

 

למרות כל זאת, גם אם הבחור שלך מבטיח לך שאין לך מה לדאוג ובריאותו המינית תקינה לחלוטין, יתכן שבכל זאת תצטרכי לעבור בדיקה כדי לוודא שלא חטפת שום דבר. עלולה להיות לו, למשל, דלקת שהוא כלל לא מודע לה, כי להרבה מהמחלות אין כלל סימנים מוקדמים. "ל-75 אחוז מהאנשים שחלו בכלמידיה אין שום סימפטומים מוקדמים", מציין ד"ר פיטר לאון, מרצה לרפואה באוניברסיטת צפון קרוליינה. "ועד 90 אחוז מהאנשים שיש להם הרפס, בכלל לא יודעים את זה". חוץ מזה, הוא עלול לשקר בקשר להיסטוריית הפרטנריות שלו. סקר בינלאומי של הפורום לפיקוח על הרפס מצא ש-30 אחוז מהחולים בהרפס גניטלי, לא מגלים את זה לפרטנרים שלהם. בקיצור, עלייך ליידע את הגינקולוג שלך במהירות האפשרית ולקבוע תור לשבוע אחר כך - וגם לשלושה חודשים אחר כך - לבדיקה גינקולוגית. "אין תקופת זמן קבועה או אחידה להתפרצות מחלות מין", אומר ד"ר לאון. אבל אל תבדקי לפני התאריכים שציינו, כי את עלולה לקבל תשובה שלילית שגויה. הנה כל מה שעלייך לדעת על מחלות המין שצריך להיזהר מפניהן.

 

אילו בדיקות לעבור ומתי?

קחי בחשבון - לא כולם אומרים את האמת
 קחי בחשבון - לא כולם אומרים את האמת  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

כעבור שבוע: זיבה, טריכומוניאזיס או כלמידיה

 

כל שלושת מחלות המין האלה נפוצות למדי, ועלולות לגרום נזק רב לבריאותך המינית, אם תזניחי אותן. הבדיקות לגילוי המחלות הללו כוללת בדיקת שתן, ומשטח של הנרתיק או של צוואר הרחם. "ניתן לאבחן את המחלות בבדיקה גינקולוגית אך האישור ניתן בתרביות הנשלחות למעבדה", מסביר פרופ' בז'זינסקי. "התוצאות מתקבלות בדרך כלל תוך 3-4 ימים". בכל מקרה, כל שלוש המחלות ניתנות לריפוי בעזרת טיפול אנטיביוטי.

 

כעבור שבוע: צהבת נגיפית מסוג B

 

מדובר בזיהום בכבד אותו ניתן לגלות בבדיקת דם. הוא נגרם על ידי נגיף שמדבק פי מאה מנגיף האיידס. הסימפטומים מופיעים שבועיים עד שישה לאחר ההידבקות וכוללים צהבת, חוסר תיאבון, כאבי ראש ובחילות. המחלה מועברת רק על ידי מגע עם דם או נוזלי גוף אחרים, מה שאומר שאפשר להידבק בה גם בזמן קיום יחסי מין לא מוגנים. פרופ' בז'זינסקי מסביר שאין טיפול ספציפי במחלה והיא יכולה לחלוף לאחר מספר שבועות, אך יכולה גם לגרום למחלת כבד כרונית. נקודת האור החשובה לציון היא שיש חיסון מונע להדבקה, והוא ניתן בדרך כלל לאנשים הנמצאים בקבוצות סיכון, כמו למשל, אנשים המקיימים יחסי מין עם מספר גבוה של פרטנרים (יותר מאחד בחצי שנה). פרופ' בז'זינסקי מדגיש שהמחלה אינה מועברת על ידי נגיעה, חיבוק, ליטוף או אפילו נשיקה.

 

כעבור שלושה חודשים: עגבת (סיפיליס)

 

המחלה הזאת, שהיתה נפוצה לפני עשרות שנים, עדיין לא נעלמה מהעולם. בשנת 2001 דווח בישראל על 367 מקרים חדשים של עגבת, שנמצאת בעליה מתמשכת לעומת השנים הקודמות.מדובר בזיהום חיידקי, שאם לא מטפלים בו, הוא עלול להתפתח למחלה חמורה ואפילו למוות. כיום מאבחנים ומטפלים בעגבת בשלב מוקדם, שבו ניתן לרפא את החולים בעזרת פניצילין (הטיפול ניתן לשני בני הזוג). אל תוותרי על בדיקת דם שלושה חודשים לאחר קיום יחסי המין הלא מוגנים.

 

כעבור שלושה חודשים: הרפס וירוס

 

 ההרפס מסוג 2 גורם להתפרצות של שלפוחיות כואבות ומלאות נוזלים על גבי איברי המין. השלפוחיות יכולות להופיע כבר אחרי יומיים מההדבקות, אבל לפעמים ההרפס נשאר רדום. אם את מפתחת את שלפוחיות, לכי להיבדק אצל רופא במהירות האפשרית, אבל אם אין לך סימפטומים, המתיני שלושה חודשים ולכי להיבדק. למרות שלהרפס אין מרפא, במקרים קשים יש תרופות אנטי-נגיפיות שניתן לקחת, המפחיתות את סיכויי ההתפרצות ומקשים על הדבקת אחרים בנגיף. אגב, אם את נשאית של וירוס ההרפס, חשוב שתדעי את זה כשתיכנסי להריון. מחלה פעילה בשלב הלידה עלולה לסכן את העובר שלה וחשוב לדווח על כך לרופא הנשים.

 

כעבור שלושה חודשים: HIV

 

בדיקת איידס (או ליתר דיוק, נגיף הכשל החיסוני) נראית כמו הבדיקה המאיימת ביותר, אבל אל תתני לפחד להשתלט עלייך, כי חשוב שתבצעי אותה. אמנם עדיין לא מצאו תרופה לנגיף, אבל יש היום טיפול תרופתי שעוזר לחולים לחיות חיים ארוכים ובריאים. בדיקת HIV רגילה לא תגלה אם נדבקת - כי היא מחפשת נוגדנים בדם, וגופך עדיין לא ייצר אותם - אבל קיימות בדיקות אחרות שיכולות לאבחן את מצבך. בכל שנה מדווחים בישראל על כ-300 נשאי HIV חדשים. לסיכום, תקפידי להחזיק מלאי גדול של קונדומים חדשים, שיהיה לך תמיד בהישג יד, כדי למנוע מצבים מעיקים כאלה בעתיד (היעזרי בטבלה שמימין, כדי לוודא שאת משתמשת בהם בדרך הנכונה). כולנו נכנעות לפעמים לתשוקה הרגעית ששוטפת אותנו, ולמרבה הצער, גם הלחץ שהבחור עלול להפעיל עלייך הוא שיקול עבור לא מעט בחורות. אבל בפעם הבאה שבה תמצאי את עצמך במצב של "אולי בעצם לא צריך קונדום", תחשבי איזה כאב ראש זה עלול להיות אחר כך. 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by