בערוץ
 
 
 
 
 
 
קישורים שימושיים
 
 
הורים וילדים  
למה בורח לו השתן? 
 
 שביל הבריחה     צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages.com    
הורים וילדים  |
 
רותי אקסלרד-ארן, ifeel

בריחת שתן "פופולרית" בקרב נשים בהריון ואחרי לידה, אך גם בקרב ילדים. איך ניתן להתמודד עם הבעיה וגם לטפל בצד הנפשי המתלווה אליה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

קשיים בשליטה על מתן שתן מיוחסים, על פי רוב, לנשים אחרי לידות או לקשישים, אולם התופעה קיימת גם בקרב ילדים, ובעיקר ילדות, בגילים חמש עד 12. ברור כי בגילים הללו הבושה והמבוכה סביב תופעה זו הן גדולות ולכן תפקידם המשמעותי של ההורים הוא לזהות את הבעיה בהקדם ולפנות לאבחון, ייעוץ וטיפול מקצועי.

 

למה הוא בורח?

השפעה ישירה על מצבו הנפשי של הילד
 השפעה ישירה על מצבו הנפשי של הילד  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

"שיעור הילדים הסובלים מהרטבת יום מגיע לעשרה אחוזים בקרב ילדים בני חמש ולחמישה אחוזים בקרב ילדים בני שבע. תופעה זו שכיחה יותר בקרב בנות, בניגוד להרטבת לילה השכיחה יותר אצל בנים, והסיבה לכך אינה ברורה לחלוטין", אומר ד"ר עמוס נאמן, מומחה באורולוגיית ילדים במרכז הרפואי "מאיר" בכפר סבא.

נטע אברהם בר-ניב, פיזיותרפיסטית מוסמכת, מומחית לשיקום רצפת האגן ומנהלת "המרכז לטיפול משולב ברצפת האגן", מציינת כי כאשר מדובר בילדים, נהוג לכנות את התופעה "דליפת שתן בעת צחוק". "איבוד השתן מתרחש בין רגע, מבלי שניתן לעצור אותו. כמות השתן שנפלטת החוצה זהה לכמות שהייתה בשלפוחית רגע אחד לפני", היא מסבירה.

ד"ר נאמן מייחס את מקור הבעיה, בין השאר, לתהליך הגמילה בקרב פעוטות. "שלפוחית השתן של תינוק מתמלאת עד לנקודה שבה יש התכווצות אוטומטית", הוא מסביר. "כאשר הפעוט מתבגר, מערכת העצבים מבשילה, שלפוחית השתן מתחילה לשלוח אותות למוח כאשר היא מתמלאת והמוח שולח אותות לשלפוחית ומונע מהשלפוחית להתכווץ באופן אוטומטי, עד שהילד מחליט שהגיע הזמן והמקום המתאים ורק אז השלפוחית מתכווצת".

כיצד תהליך הגמילה משפיע על התופעה?

"תהליך גמילה ארוך וקשה יכול לגרום לתופעה שבה הילד לא מצליח להרפות לחלוטין את שרירי רצפת האגן ולכן אינו מצליח להתרוקן לחלוטין ונשארת שארית שתן בשלפוחית גם לאחר התרוקנות". עוד מוסיף ד"ר נאמן כי מצבים נפשיים המתפרשים אצל הילד כמצבים מלחיצים, כמו אח חדש במשפחה, יכולים גם הם להוות את הטריגר להרטבת יום. "חשוב לציין כי במקרים אלו ניתן להוכיח כי קיימת התכווצות בלתי רצונית של השלפוחית ולכן השילוב בין הטיפול הנפשי לרפואי הוא חשוב".

 

ממה עוד יכולה לנבוע בריחת שתן בגילים אלו?

 

"פעולת ההשתנה הינה פעילות מורכבת הדורשת שיתוף פעולה בין מערכות שונות בגוף: מוח, עמוד שדרה, עצבים, שרירי שלפוחית השתן ושרירי רצפת האגן. כישלון של אחת מהמערכות או של שיתוף הפעולה ביניהן יכול לגרום לבריחת שתן לא רצונית", עונה ד"ר נאמן.

לדברי ד"ר נאמן ישנן סיבות רבות היכולות לגרום לפגיעה באיזון הבקרה של פעולת ההשתנה. הרטבת יום יכולה להיות הסימן הראשון לזיהום בדרכי השתן. "בקרב ילדים רבים עם הרטבת יום ניתן למצוא הרגלי התרוקנות שאינם תקינים, כגון: עצירות, תלונות של דחיפות ותכיפות במתן שתן, הרגשת חוסר התרוקנות בסוף ההשתנה, התאפקות במשך היום, כאבים או צריבה בעת הטלת השתן ועוד. הרגלים אלו גורמים לכך ששלפוחית השתן מתכווצת באופן לא רצוני ולכן יש דליפת שתן".

מערכת העיכול התחתונה ושלפוחית השתן סמוכות זו לזו וישנה השפעה של מערכת העיכול על שלפוחית השתן ולהיפך. סיבה נוספת לבריחת השתן יכולה להיות התזונה של הילד; משקאות או מאכלים המכילים קפאין מגבירים את נפח ייצור השתן והדבר עלול לגרום להתכווצויות. ישנם מצבים נוספים שיכולים לגרום לבריחת השתן, כמו בעיות במערכת העצבים, היצרות פתח הפין אצל בנים ועוד.

חינוך להתרוקנות נכונה

עם זיהוי הבעיה יש לגשת לאבחון וטיפול רפואי. מה הוא כולל? "הבירור הראשוני כולל בדיקה כללית של הילד ובדיקת שתן ותרבית. ילדים שמגיעים עם תלונה על הרטבת לילה יעברו תשאול מפורט לגבי התופעה. אחד הכלים החשובים לאבחנה הינו 'יומן השתנה'. ביומן זה ההורים רושמים כל יום, בשיתוף עם הילד, את כמות השתייה, נפח וזמן ההשתנה ואירועי דליפת שתן.

 
 

כך תעזרו לילד להתמודד עם בריחת השתן:

תשומת לב חשובה מאד
 תשומת לב חשובה מאד  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

1.תשומת לב: היו רגישים לנושא ונסו לבדוק מה הגורם לכך. זכרו כי המצב גורם לילד אי נוחות רבה ואין טעם בהערות פוגעות או כעס.
2.מידע: למדו את הנושא, קראו חומר, היכנסו לפורומים בנושא אורולוגיה וקבעו פגישת ייעוץ עם אורולוג.
3.שיתוף: שתפו את הילד בתהליך הטיפול. חשוב שיהיה מעורב וידע כיצד אתם מתכננים לעזור לו.
דיסקרטיות: אין צורך ליידע את השכנים, המכרים והמשפחה הרחבה על התופעה. זה מביך וגורם עוגמת נפש רבה לילד.
4.התמדה: התייחסו לעניין ברצינות ומלאו אחר הוראות הרופא. חשבו ביחד עם הילד איזו תזכורת תעזור לו ללכת להתרוקן כל מספר שעות ובקשו מהמורה לאפשר לו לצאת לשירותים במידת הצורך.
5.התמודדות נפשית: בדקו כיצד הדבר משפיע על מצבו הנפשי של הילד. אם יש צורך - פנו לעזרה מקצועית.

הטיפול נקבע, כמובן, על פי האבחנה. במקרים שבהם קיים מרכיב התנהגותי משמעותי יש לטפל גם בפן הנפשי של הילד. חינוך להשתנה נכונה, התעמלות לחיזוק וקואורדינציה של שרירי רצפת האגן, יכולים לעזור בהשגת שליטה על השתן. טכניקות טיפוליות אלו מלמדות את הילד לחזות את הצורך בהשתנה ולמנוע בריחת שתן.

ההמלצות לילדים הסובלים מהרטבת יום הן השתנה יזומה כל שעתיים, הרפיית שרירי רצפת האגן בזמן השתנה, הימנעות ממאכלים היכולים לגרום לייצור מוגבר של שתן והתכווצות בלתי רצונית של השלפוחית. "לעיתים יש גם צורך בטיפול תרופתי", אומר ד"ר נאמן.

ילדים שמתאפקים זמן רב מלהתרוקן בשירותים בשל היותם עסוקים במשחק עלולים לסבול אף הם מהתופעה. "ילדים שאינם מטילים שתן באופן קבוע מועדים לסבול ממגוון רב של בעיות בדרכי השתן התחתונות", מסביר ד"ר נאמן.

מה עושים אם הילד מובך ומתבייש בבעיה ואף מסרב ללכת לבית הספר?

"אם התופעה גורמת למצוקה נפשית והפרעה בפעילות היומיומית יש לפנות לטיפול פסיכולוגי. ישנם פסיכולוגים המתמחים בנושא זה, וטיפול משולב במקרים המתאימים מביא לתוצאות טובות", אומר ד"ר נאמן.

אברהם בר-ניב מציעה לשלב גם בין תרופות לפיזיותרפיה. "במסגרת הטיפול הפיזיותרפי נהוג לערוך יומן מעקב לצריכת נוזלים ולהקנות הרגלי התרוקנות בזמנים קבועים כדי להימנע ממצב שבו תכולת השלפוחית גדולה מהרגיל. בנוסף יש לשלב ביצוע תרגילים לחיזוק שרירי רצפת האגן. בכל מקרה הטיפול התרופתי ניתן באופן זמני, עד שהבעיה חולפת", היא מסבירה.

"תופעת הרטבת היום חולפת לעיתים קרובות ללא טיפול, אך לעיתים נדרש טיפול ממושך המצריך שיתוף פעולה מלא של הורים, ילדים ומטפלים. ברוב המקרים, אם האבחנה והטיפול נכונים ויעילים, ניתן להיפתר מבעיה טורדנית זו. חשוב לזכור כי הסבלנות משתלמת", מעודד ומסכם ד"ר נאמן.

 

הכתבה באדיבות מגזין הורים וילדים

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by