בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הריון ולידה 
איך כדאי לך ללדת? 
 
 בהזמנה או בהפתעה?    צילום: אילוסטרציה: madias/flickr.com    
הריון ולידה |
 
רויטל קיבק ארמה, ifeel

לידה רגילה, קיסרית או אולי לידה טבעית? הכל על סוגי הלידה השונים וגם על היתרונות והחסרונות של כל שיטה. חלק א'

 
 
 
 
 
 
 
 
 

בהריון הראשון שלי החלטתי שאני מנסה לעשות את זה הכי טבעי שיש ובלי אפידורל. הקפדתי על זרימה מחשבתית ולעצמי הבטחתי שהכל יהיה בסדר. ביום וקצת של הלידה, בפתיחה של 4 כשלא הרגשתי שום דבר, לא הבנתי על מה כל הרעש הזה סביב צירים וקולות הצעקה של יולדות טבעיות. אני? לא מרגישה כלום. "אפשר חדר טבעי בבקשה?", צקצקתי, ובמהרה אכן קיבלתי.

 

נשים רבות לא יודעות שבלידה קיסרית הקושי העיקרי הוא לאחריה. מדובר בכאב ממושך שלוקח לו זמן רב יותר לחלוף מאשר בלידה רגילה.

 

שמונה קיפצוצים על כדור כחול עם שתי אוזניים, ג'קוזי מפנק וחלוק אחד לא הצליחו לעמעם אצלי את תחושת מפח הנפש הגדולה - אני בלידה טבעית לא יכולה ללדת. מר "אפידורל ועכשיו" הגיע, ונשכבתי צייתנית "בחדר הרגיל", ביחד עם שאר המנומנמות. שאלתי את עצמי למה לא חשבתי על "קיסרית ודי" לפני שכל זה התחיל? הזמנה מראש, שינה טובה, והופלה את בחוץ עם כוס תה ורקיק מרמלדה וגבינה של מנצחות.

 

אז היום, עם בטן מס' 2, אני רוצה לדעת כמה שיותר - ועל הכל. על כל סוגי הלידות האפשריות ועל היתרונות והסיכונים של כל אחת, כדי שאוכל לקבל החלטה מושכלת בטרם עת. כבר למדתי שההחלטה לעשות את הטוב ביותר בשבילי נמצאת בידיי. קחו כמה נשימות סדירות ואנחנו מתחילות.

 

ניתוח קיסרי: לידה קלה, החלמה קשה

 

יש לא מעט נשים הרואות בלידה קיסרית אלטרנטיבה של גן עדן, החוסכת זמן וכאב יקרים. "בספרות ניתן למצוא דיווחים על ניתוחים קיסריים כבר בשנת 1581", מבהירה ד"ר אורית מורן, מנהלת חדר לידה במרכז הרפואי "שיבא" בתל השומר. "מספרים, שיוליוס קיסר נולד בשנת 102 לפני הספירה בניתוח קיסרי ומכאן שם הניתוח.

 

במאות הקודמות, בהיעדר אנטיביוטיקה ואמצעים יעילים לעצירת דימום, זיהומים ודימומים היו שכיחים מאוד, ולכן לא הרבה אמהות ועוברים שרדו את הניתוח. לרוב, היתה זו האם ששילמה בחייה כדי להציל את העובר שלה. במהלך השנים חלו שינויים בנושא הניתוח הקיסרי, וכיום שיעור הסיבוכים נמוך ביותר". ד"ר מורן מציינת שכיום מספר הלידות הקיסריות בארץ עומד על כ-25 אחוזים מכלל הלידות, וזו עלייה משמעותית לעומת כ-8 אחוזים של ניתוחים קיסריים בשנות השמונים, 4.5 אחוזים בשנות השישים, ו-0.6 אחוזים בשנת 1910. לשם ההמחשה, בארצות הברית עומד שיעור הלידות הקיסריות על כ-30 אחוזים, ואילו בברזיל שיעור זה מגיע ל-90 אחוזים. 
90% לידות קיסריות בברזיל!
 90% לידות קיסריות בברזיל! 
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

למה בעצם נשים רבות בוחרות בניתוח קיסרי?
"נשים רבות לא מודעות לעובדה שבלידה קיסרית הקושי העיקרי הוא לאחר הלידה", מסבירה ד"ר מורן. "מדובר בכאב ממושך שלוקח לו זמן רב יותר לחלוף, לעומת תהליך ההחלמה בלידה רגילה. עובדה נוספת היא, שבניגוד לסברה הרווחת, יש פגיעה ברצפת האגן גם אחרי לידה קיסרית. הניתוח אמנם מוריד את שיעור צניחת דפנות הנרתיק, אבל לא מונע אותן באופן מוחלט".

 

לדבריה, 30 אחוזים מהניתוחים הקיסריים בישראל הם בשל ניתוחים חוזרים, מה שבאופן פרדוקסלי מגדיל את שכיחותם. "ככל שיש יותר ניתוחים קיסריים כך עולה מספר הניתוחים החוזרים. לכן, המטרה המרכזית של כולנו צריכה להיות הורדת שיעור הניתוחים הקיסריים הראשונים. בארצות הברית לקחו את זה כמטרה מרכזית בבתי החולים וגם בארץ משתרשת אט-אט תודעה דומה".

 

האם כל אחת יכולה לבקש לידה קיסרית מרצון וללא סיבה רפואית?
"אין ספק שיש עדיפות משמעותית ללידה נרתיקית רגילה ואנו מנסים להניא אישה מלעבור ניתוח קיסרי ללא סיבה רפואית. אנחנו מסבירים בצורה מדוקדקת את היתרונות והחסרונות של לידה נרתיקית לעומת לידה בניתוח קיסרי, כולל שכיחות גבוהה יותר של קשיי נשימה חולפים אצל היילודים שנולדים בניתוח קיסרי. אולם, אם היולדת מתעקשת על ניתוח, היא תנותח. הגישה שונה בין בתי החולים ליולדות, ויש המסרבים לנתח ללא סיבה רפואית".

 

כיצד מתבצעת הלידה הקיסרית?
"בניתוח קיסרי פותחים את הבטן כדי להוציא את היילוד. בדרך כלל זה נעשה בחתך רוחבי תחתון בשיפולי הבטן (קו הבקיני), שאורכו כ-10-15 ס"מ. פותחים את הבטן בשכבות עד שמגיעים לרחם. מוציאים את העובר ואת השיליה, מוודאים שחלל הרחם ריק ותקין וסוגרים את דופן הרחם והבטן. הניתוח נעשה בהרדמה אזורית אפידורלית, אלא אם יש התווית נגד להרדמה אזורית".

 

מדוע לא בהרדמה כללית?
"כי חומרי ההרדמה עוברים לעובר, מה שמצריך מאיתנו הוצאה מהירה של היילוד. כל זה גורם ללחץ בזמן - דבר שממנו אנחנו מנסים להימנע".

 

ומה משך ההחלמה?
"כארבעה ימי אשפוז בבית החולים וכחודש החלמה מהניתוח".

 

מהם הסיבוכים הנפוצים בעקבות ניתוח קיסרי?
"שיעור הסיבוכים בלידות קיסריות הוא גדול משיעור הסיבוכים בלידות רגילות, והוא עולה מניתוח לניתוח. הסיבוכים העיקריים קשורים לדימום מוגבר ולעלייה בשכיחות הזיהומים. ייתכנו גם סיבוכים הקשורים לניתוחים קודמים, כמו בעיות הקשורות להידבקויות באגן עם סכנת פגיעה באיברים אחרים בבטן, לדוגמה שלפוחית השתן או המעיים".

 

"כמו כן, יש הבדל משמעותי בין ניתוח דחוף לבין ניתוח הנעשה מבחירה בתאריך מוזמן ובצורה מסודרת. היולדת מגיעה בצום וכל ההכנות נעשות בצורה רגועה. במקרים אלה, שיעור הסיבוכים כתוצאה מדימום או זיהום או בעיות בהרדמה עומד על פחות מאחוז אחד. אולם, בניתוח דחוף שיעור הסיבוכים עולה משמעותית". "הסיבוך המשמעותי ביותר בניתוחים קיסריים חוזרים הוא שיליית פתח ושיליה חודרנית. אזור הצלקת הרחמית הוא בעצם נקודת תורפה שבה עלולה להשתרש השיליה ולחדור לדופן הרחם. שיליית פתח ושיליה חודרנית מהוות סכנה משמעותית במהלך ההריון ובניתוח קיסרי חוזר עד למצב של דימום משמעותי וסכנה קריטית לאם ולעובר. במקרים נדירים אף נאלצים לכרות את הרחם", מפרטת ד"ר מורן.

 
 

לידה מכשירנית: סוד המלקחיים, מיומנות לוואקום

לא מומלץ לפתח ציפיות ללידה ספציפית
 לא מומלץ לפתח ציפיות ללידה ספציפית  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

תחת הכותרת "לידה מכשירנית" נמצאות לידת המלקחיים שהומצאה במאה ה-19, ולידת הוואקום הנחשבת לפעולה מתקדמת ומשוכללת יותר שהומצאה במאה ה-20. "לידת המלקחיים הומצאה על ידי משפחה באירופה, ששמרה את הפלא הרפואי בסודי סודות. בני המשפחה נהגו ליילד את נשות חצר המלך באמצעות מכשיר הפלא 'מלקחיים', שצורתו היא שתי כפות המשתלבות זו בזו. הם החביאו את המלקחיים בתוך ארון ענקי, ולכל מי שרצה לדעת הם סיפרו כי הסוד טמון בשימוש בכף בודדת אחת. איש לא הצליח לחקות את ההצלחה שלהם", מציין פרופ' ארנון ויז'ניצר, מומחה למיילדות וגינקולוגיה, מנהל מחלקת נשים ויולדות א' בחטיבה למיילדות ולגינקולוגיה בסורוקה בבאר שבע.

 

"בשנה מתרחשות כ-148 אלף לידות בכל המרכזים הרפואיים, מהן כ-20 אחוזים מסתיימות בניתוח קיסרי וכ-5 אחוזים מסתיימות בלידת מכשירנית - ואקום או מלקחיים", אומר פרופ' ויז'ניצר. "מספר לידות המלקחיים כיום עומד על פחות מאחוז אחד והוא נמצא במגמת ירידה, כך שבדרך כלל כשמדברים על לידה מכשירנית מתכוונים ללידת ואקום". לדבריו, עם העלייה בשימוש באפידורל במהלך הלידה, עלה גם אחוז שכיחות לידות הוואקום. הרדמה אפידורלית מעלה את שכיחות הלידות המכשירניות. הסיבה לכך נעוצה בעיקר בחוסר שיתוף הפעולה של היולדת בשלב הלחיצות בסמוך לרגע הלידה, פשוט כי היא איננה מרגישה את צירי הלחץ", הוא מסביר.

 

מה השלב הקריטי שבו מחליטים לבצע לידת ואקום?
"כשמופיעים סימני מצוקת עובר בסוף הלידה, כאשר ראש התינוק מבצבץ, וניתוח קיסרי אינו בר ביצוע באופן מיידי".

 

יש סיכונים?
"אין חשש לנזק לראש העובר. ואקום היא פעולה בטוחה כשהיא נעשית בידיים מאומנות ובתנאים הנכונים, כלומר: בפתיחה גמורה של צוואר הרחם וכשהראש נמוך ומבצבץ מפתח הנרתיק. כמובן שיש גם צורך בשיתוף הפעולה של האישה - היא צריכה ללחוץ כשאומרים לה. לאחר הלידה תיתכן נפיחות קלה בראש התינוק, החולפת בתוך מספר ימים. מדובר ברקמות הרכות של הקרקפת ולא בנזק פנימי. בסך הכל מדובר באחוזי הצלחה גבוהים ביותר".

 

למה לא מלקחיים?
"עם השנים הולך ופוחת השימוש במלקחיים. פעולת המלקחיים נזנחה מפני שהיא דורשת מיומנות גבוהה יותר מזו הנדרשת בלידת ואקום".

 

הכתבה באדיבות מגזין הורים וילדים

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by