בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הריון ולידה  
לידה באופן טבעי או בבית? 
 
 מהי תחושת הבטן שלך?    צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages.com    
הריון ולידה  |
 

אחרי שהבנת שניתוח קיסרי בהזמנה זה לא הפטיש שלך, אולי כדאי לך לפזול לכיוונים הטבעיים יותר. מהן היתרונות והחסרונות בלידה ללא אפידורל ובלידה ביתית? חלק ב'

 
 
 
 
 
 
 
 
 

איריס בדרק, מיילדת מוסמכת ואחראית המרכז ללידה טבעית ב"שיבא" בתל השומר, מציינת כי "אישה שבוחרת ללדת במרכז ללידה טבעית זוכה לליווי צמוד של מיילדת, החל משבוע 32 להריון ועד לאחר הלידה. במסגרת המעקב, מתקיימות שלוש פגישות בין בני הזוג למיילדת מצוות המרכז. בפגישות אלה נרקמים יחסי אמון ותחושת ביטחון. במהלך המפגשים מתבצע תיאום ציפיות שעוזר לצוות ולזוג להתכונן ללידה".

 
צעד משמעותי בחייך
 צעד משמעותי בחייך 
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

מהי האווירה בחדר הלידה הטבעית?

"המרכז ללידה טבעית מופרד לחלוטין מחדרי הלידה הרגילים, דבר המאפשר תחושת אינטימיות ואווירה ביתית. יחד עם זאת, הוא נמצא במרחק מה מחדרי הלידה הרגילים, המספקים מענה רפואי מידי בשעת הצורך. אם מתעוררות בעיות הדורשות התערבות רפואית, היולדת עוברת לחדר לידה כשהיא מלווה במיילדת. הסיבות השכיחות להעברת היולדת לחדר לידה רגיל הן: הופעת מים מקוניאליים במהלך הלידה; הופעת שינויים בדופק לב העובר; וחוסר התקדמות בלידה המצריך מתן תרופות לזירוז".בלידה ביתית - כל עוד נשמרת הבטיחות, אין הגבלה בזמן. לידה יכולה לקחת יומיים. היא יכולה להיעצר באמצע וזה נורמלי.

 

מה אחוז הנשים שעובר לחדר לידה רגילה?

"מכלל הנשים שבחרו ללדת במרכז ללידה טבעית, 27 אחוזים מהן עברו במהלך הלידה לחדרי הלידה הרגילים לצורך מעקב ו/או טיפול רפואי, כשלרובן היתה זאת לידה ראשונה. למרות זאת, 87 אחוזים מהן ילדו בלידה טבעית ללא התערבות רפואית, למעט השגחה צמודה יותר. הן נשארות בחדר יחד עם התינוק במשך ארבע שעות, שבמהלכן הן מקבלות הדרכה להנקה".

 

מה אחוז הלידות הטבעיות שהסתיימו בניתוח קיסרי?
"מכלל הנשים שבחרו ללדת במרכז ללידה טבעית אצל 6.6 אחוזים מהן הסתיימה הלידה בניתוח קיסרי - רובן ככולן בלידה הראשונה שלהן".

 

ומה לגבי המוניטור הנמצא בחדר הלידה הטבעי?
"מחקר מקיף מאוד שנעשה לפני מספר שנים בארצות הברית הראה שמוניטור רציף לאישה לא בהכרח משפר את תוצאות הלידה, מכיוון שהוא לא בהכרח מתריע על מצוקה אמיתית. דווקא קבוצת הביקורת של נשים ששהו תחת מוניטור שאינו רציף - לסירוגין פעם בחצי שעה ולמשך חמש דקות - הראתה תוצאות טובות בלידה לעומת קבוצת הנשים ששהו תחת מוניטור רציף."מוניטור לא רציף מקבלת רק מי שנמצאת בהריון בסיכון נמוך. גם מי שקיבלה אפידורל נחשבת כמי שביקשה התערבות רפואית, ואז אין טעם לתת מוניטור לסירוגין כי היא בסיכון גבוה יותר ללידה מכשירנית או קיסרית מאישה שלא נמצאת תחת השפעת האפידורל".

 

מה אחוז הסיבוכים בלידות הטבעיות?
"אחוז הניתוחים הקיסריים בלידות הטבעיות אצלנו בבית החולים הוא נמוך וגם עם מינימום קרעים בלידה. מספר הפונות גדל משנה לשנה, ולמעשה, הכפלנו את מספר הלידות הטבעיות בשנה האחרונה".

 

לידת בית: בלי מוניטור, עם מיילדת מוסמכת


 צילום: בריאותך ובריאותו מעל הכל  
 

 אחוז לידות הבית המתוכננות בארץ, בדומה לארצות הברית, עומד כיום על כ-0.6 אחוז בלבד. "לידה טבעית כיום מוגדרת כלידה המתנהלת עם מינימום מעורבות מצד הצוות הרפואי בלידה וללא מוניטור רציף ואפידורל", מסביר ד"ר אילן הלוי, רופא מיילד במרכז "ג'הרה דולה".

 

מדוע שלא להיעזר במוניטור העשוי להציל חיים בשעת לידה?
"הניטור הרציף, שמדווח על כל תזוזה ושינוי בקצב הלידה, גורם בחדרי הלידה לפרשנויות מחמירות של המצב ולהתערבויות, שלעיתים קרובות אינן נחוצות. התוצאות הבלתי רצויות הן לידות קיסריות או מכשירניות, שלא לצורך. עובדה היא שמאז שנות השבעים, שבהן החלו להשתמש במוניטור בבתי החולים, קפץ אחוז הניתוחים הקיסריים, ואילו אחוז התינוקות הנולדים עם שיתוק מוחין לא השתנה". תוכנית לידה היא מסמך כתוב, המפרט את פרטיה האישיים של היולדת, את בקשותיה, רצונותיה וציפיותיה מהלידה ובעיקר מהצוות הרפואי שיטפל בה. "הסטטיסטיקה הוכיחה שתוצאות הלידות הן זהות בין אם נעשה שימוש במוניטור ובין אם לא. חשוב שאנשים ידעו שנשים לא משלמות מחיר בגלל שבחרו בלידה טבעית. אין יותר מקרי מוות וגם לא יותר מקרי שיתוק מוחין".

 

אז מדוע, בכל זאת, המוניטור פופולארי?
"המוניטור אומר שיש אולי בעיה, אבל עובדה היא ש-90 אחוזים מהפרשנויות הן מוטעות. הרופאים בבתי החולים רוצים להימנע מתביעות משפטיות, והמוניטור עוזר להישאר בצד הבטוח".

 

מי יכולה ללדת בלידה טבעית?
"ללידה טבעית מגיעות נשים ללא הריון בסיכון ובמצב בריאותי תקין כולל. הן מעוניינות לחוות את נקודת המשבר של הלידה, מאמינות בצדקת דרכן ללדת בלידה טבעית ורוצות בזה מאוד".

 

ואיך מתגברים על הכאבים?
"אנחנו מקלים על הכאב באמצעות בריכת צירים. שימוש במים בלידה הוא נפוץ מכיוון שהוא מאפשר ניוד ותנועה מלאים של האישה, מה שמקל מאוד על הכאב במיוחד בתוך המים".

 
 

לממש את פוטנציאל הלידה

 

 

ענת תל-אורן, מיילדת ודולה בלידה טבעית, אומרת שיש דווקא סיכוי טוב יותר ללדת לידה טבעית בבית מאשר בבית חולים. "המטפל מוכר מראש ונשמר הרצף הטיפולי", היא מדגישה. "בבית, אין את ההגבלות והנהלים של בית החולים לגבי זמנים וקצב התקדמות הלידה. יותר מהכל, אם אישה לא עונה לקריטריונים הנדרשים בבית החולים, יש התערבויות שלא לצורך העלולות לסבך את הלידה". לדבריה, לא קיימת עדות כי מסוכן ללדת במשך שעות ארוכות, וזו החלטה שרירותית לגמרי של בתי החולים. "לעומת זאת, בלידה ביתית - כל עוד נשמרת הבטיחות, אין הגבלה בזמן. לידה יכולה לקחת יומיים. היא יכולה להיעצר באמצע וזה נורמלי. בבית יש יותר סבלנות ולכן סיכוי טוב יותר למצות את פוטנציאל הלידה".

 
בלידה השניה כבר הכל יהיה ברור יותר
 בלידה השניה כבר הכל יהיה ברור יותר  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

למה ללדת "טבעי" בבית?

 כי אין התערבות יתר מצד צוות רפואי העלולה להביא לעלייה בניתוחים הקיסריים. כי בניגוד לבית חולים, בבית לא יגבילו אותך בזמנים ולא "ינהלו" אותך. הצירים יכולים לקחת גם יומיים והם יכולים להיעצר ולהימשך בהפסקות. כי בבית את בוחרת את התאורה ואת האווירה המתאימה לך ולתינוקך. כי את נהנית מיחס אישי צמוד ממיילדת שמכירה אותך עוד לפני הלידה.

 

למה ללדת "טבעי" בבית חולים?

כי התערבות רפואית לפעמים היא קריטית ואת לא רוצה להיות מובהלת לבית החולים ברגע האחרון. כי את יכולה להחליט בשעת סבל בלתי נסבל, שאולי עדיף לך בכל זאת לקחת אפידורל. כי בניגוד ללידת בית - לידה בבית החולים היא מסובסדת וניתנת בחינם.

 

ומה לגבי היחס האישי?
מחקרים הוכיחו כי כשאישה נמצאת בסביבתה הטבעית, הזרימה ההורמונלית המניעה את הלידה היא במצב אופטימלי, מדגישה תל-אורן. "הקוקטייל הזה של ההורמונים עובד הרבה יותר טוב בבית. בנוסף, בית החולים מנהל הרבה מאוד לידות בזמן נתון, והצוות הרפואי נמצא תחת אילוצים ונהלים נוקשים. קשה לצוות לשים את האישה ואת צרכיה במרכז. בבית אפשר למצות את פוטנציאל הלידה הרבה יותר טוב כי מדובר במטפל 'אחד על אחד', שעימו נוצרה מערכת אמון עוד קודם ללידה".

 

ומה קורה מיד אחרי הלידה?
"השעתיים הראשונות שלאחר הלידה מכונות 'התקופה הקריטית'. הן עצומות בחשיבותן מבחינה הורמונלית עבור האם ועבור התינוק. זה מצב מאוד מיוחד וחשוב שבשעות אלה שניהם יהיו צמודים, ללא שקילה וללא רחיצה, ובטח שללא דקירות". ההסבר המדעי נעוץ, לדבריה, ברמות הגבוהות של הורמון האוקסיטוצין, המכונה "הורמון האהבה", שגורם לקשר ולתלות הדדית בין האם ליילוד והוא נמצא במינונים גבוהים אצל שניהם. "מתקיים תהליך של הטבעה, ומה שהתינוק חווה בשעתיים האלה עתיד להשפיע עליו לאורך כל חייו. בבית החולים הם לא יכולים לתת את הזמן הזה, פשוט כי יש להם המון עבודה, וזו לא ביקורת".

 

"בגדול", מסכמת תל-אורן, "אם אישה היא בריאה, לא צפויות הפתעות חדות בלידה. אם יש חריגה, מתנהלת המיילדת לפי נהלים ברורים המנחים אותה כיצד להתמודד במצבים בעייתיים בלידת בית, כך שכמעט שאין סיכוי לפספס בעיה במהלך הלידה".

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by