בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
התפתחות התינוק 
המדריך להתפתחות התינוק  
 
 רואה עולם     צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages    
התפתחות התינוק |
 

כיצד מתפתח התינוק מגיל 0 ועד גיל שנה? אילו סימנים קוגניטיביים, חושיים ומוטוריים מעידים כי הוא מתפתח כשורה וגם - המלצות חמות להתמודדות עם בכי באמבטיה ועידוד הזחילה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

התפתחותו של תינוק מתחילה כבר בדקה הראשונה בה הוא מגיח אל אוויר העולם. בחודשים הראשונים נראה לנו שהוא מעביר את רב הזמן באוכל ושינה, אולם כבר בגיל שמונה שבועות מתחיל אצל הנולד תהליך התפתחות מוטורי, שכלי ורגשי. בעזרתה של מיכאל שפר מיכאלי, מנכ"לית "עיגולים של שמחה" ומנחת סדנאות עיסוי התפתחותי הכנו עבורך את המדריך המלא למעקב התפתחותי מגיל לידה ועד גיל שנה.

 

תחילה, נבקש לציין כי המידע משקף קצב התפתחות ממוצע, שכן לכל ילד קצב התפתחות משלו. במקרים בהם את מבחינה בחריגה מן ההתפתחות הממוצעת, מומלץ להתייעץ עם רופא המשפחה או עם אחיות טיפת חלב.

 

גיל 0- 3 חודשים:

ואפשר גם אחרת
 ואפשר גם אחרת  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

התפתחות מוטורית- בחודשים הראשונים לחיי התינוק שריריו מכווצים יחסית (טונוס שרירים גבוה), בחודש הראשון ניתן להבחין בתנועות ידיים בלתי נשלטות שאינן מתואמות, הבאת ידיים לטווח העיניים והפה, הנעת הראש מצד לצד בזמן שכיבה על הבטן, הראש צונח לאחור אם לא תומכים בו, אגרופים קמוצים ורפלקסים ערים. מהר מאוד הפעוט יתחיל להגיב לנעשה סביבו ויוכל לבצע תנועות רצוניות, שרירי גופו יתרפו בהדרגה ותנועותיו יהפכו לגמישות וממוקדות יותר. התנהגות אופיינית לגיל חודשיים עד שלושה חודשים: הבאת הידיים למרכז הגוף, תזוזת הראש בחופשיות יחסית, תנועות רצוניות וסימטריות, מעקב עין לאורך זמן והפניית מבט למעלה, לעבר מקור אור.

 

ההתפתחות חושית - בשבועות הראשונים התינוק מתמקד בראייה של 16-20 ס"מ, מבטו נודד ולעיתים פוזל, עצמים רחוקים נראים לו מטושטשים ובמרחק הוא מבחין רק בתנועה או באור. לעיתים נוטים תינוקות בגיל זה להפנות את ראשם ללא הרף, הם מקשיבים לצלילים המקיפים אותם ומתרגלים לרחשי הבית והריחות. רעשים חזקים ופתאומיים מפחידים אותם, לעומת צלילים מונוטוניים מרגיעים. הם יעדיפו להתבונן באובייקטים בצבע של שחור ולבן, יעדיפו פרצוף אדם על פני צורות אחרות ושמיעתם תהיה בשלה לחלוטין. התינוק בשלב זה מזהה מספר קולות ויכול להסתובב לכיוון קולות מוכרים, הוא מעדיף ריחות מתוקים, נרתע מריחות חומציים, מזהה את הריח של חלב אימו, מעדיף מגע רך ומלטף ונרתע ממגע קשוח ומחוספס. תינוקות בני יום יוצרים את הקשר שלהם עם העולם דרך החושים, הם קולטים אינפורמציה ופולטים אינפורמציה לגבי מצבם ולכן חשוב מאוד לשים דגש ולהיות קשובים לתינוק.

 

טיפ מנצח להתמודדות עם בכי עז של התינוק - באמבטיה:

תינוקות רבים נוטים לבכות בכי עז ברגע שמכניסים אותם למים הנעימים באמבטיה. הסיבה לכך היא שלאחר ששהו ברחם אימם 9 חודשים, הם רגילים לתחושת הגנה. ברחם, מי השפיר שימשו כהגנה וכן רמה מסוימת של לחץ סביב התינוק, לכן תינוקות רבים בני יומם אינם חשים בנוח כאשר מפשיטים אותם לגמרי ויש צורך להמשיך לספק להם תחושת גבול. לכן, כדאי לעטוף את גופם בחיתול בד לאורך כל השהות באמבטיה. "זה מעניק להם תחושת הגנה וביטחון". בשלבים מתקדמים יותר ניתן להסיר בהדרגה את החיתול מהרגליים, מהידיים ולהבחין כיצד הפעוט נשאר רגוע ושליו.

 

תנועה, נשימה מגע והזנה:

 

חשוב להמשיך לספק לתינוק את כל הצרכים להם הוא זקוק כפי שקיבל ברחם אימו. תנועה, הזנה, נשימה, מגע, וחום הם חלק מרצף התפתחותי. לכן, מגע הוא צורך התפתחותי וכך צריך להתייחס אליו.

 

בגיל 4-7 שבועות מחייך התינוק לראשונה (החיוך כרפלקס יכול להופיע עוד קודם) לפרקי זמן קצרים, עם הזמן חיוכיו הופכים תכופים יותר, למשל כאשר הוריו מחייכים אליו. בגיל 3 חודשים התינוק מזהה כבר את פני הוריו, אך עדיין אינו מבחין בין פנים מוכרות לפנים חדשות המביטות אליו. הבהלה מזרים תחל רק בגיל חצי שנה.

 
 

גיל 3-6 חודשים:

מרים ראש
 מרים ראש  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

"בגיל 3 חודשים מגלה התינוק כי למעשה הוא שולט בידיו, הוא מתחיל להיות מודע לתנועתן ולבצע בהן פעולות רצוניות. תיאום יד- עין מתחיל להתפתח בשלב זה והתינוק מתחיל לשלוח את ידיו לעבר חפצים. תקופה זו מוקדשת למיומנות נגיעה - התהפכות - זחילה ומהווה בסיס להתפתחות תקינה בהמשך".

 

בטן גב

 

בין גיל 3-5 חודשים, התינוק לומד להתהפך תחילה מן הבטן לגב, ואחר כך מהגב לבטן. בשלב זה לומד התינוק ליהנות מפעילות נמרצת ולעיתים קרובות בועט במרץ ברגליו או מנופף בהתלהבות בזרועותיו. הוא מתחיל לבחון כל חפץ בדרך חדשה: להכניסו לפה, למצוץ ולנשוך אותו. הוא משחק בצעצועים כשהוא שוכב על הבטן ומצליח להרים את החזה והבטן לגובה המאפשר לו לשחק. הוא אוחז בחפצים, מעבירם מיד ליד ומגלה את הקשר שבין הזזת חפץ להשמעת קול. בגיל 5-6 חודשים לערך מתחיל הפעוט להפיק צליל רצוני ראשון מלבד הבכי, מלמול מובן כמו "אההה" ו"אוווו".

 

טיפ בנושא זחילה:

חשיבות רבה יש לזחילת גחון, הבונה את הבסיס של מערכת ההצלבה בגוף ומשפיעה על מערכת ההצלבה במוח (אונה ימנית שמאלית) לכן חשוב מאוד לא לדלג על שלב זה ולהשכיב את התינוק כמה שיותר על הבטן במשך היום, לעודד הישענות על המרפקים, לגרום להישענות בכל פעם על מרפק אחד ע"י הגשה של צעצוע קשור לחוט בצד הנגדי ובמקביל לגרות הושטת ידיים קדימה לעבר הצעצוע על מנת לעודד זחילה.

 

חצי שנה עד שנה:

בתקופה זו נמצא התינוק בתזוזה מתמדת, הוא נעמד על ארבע, זוחל ומגלה שליטה והתמצאות במרחב. יש תינוקות המאבדים ממשקל גופם בשל האנרגיה הרבה המושקעת בביצוע התמרונים השונים. בגיל 9 חודשים הפעוט לומד כבר להתיישב בכוחות עצמו, ומסוגל להישאר במצב ישיבה מספר דקות, אך שיווי המשקל שלו עדיין רופף והוא מרבה ליפול. הוא ימשיך לתרגל את שיווי המשקל שלו עד שיוכל לשחק ולהביט סביבו בתנוחה זו, מבלי ליפול. הצעד הראשון בדרך לזחילה הוא הגעה לתנוחת זחילה- כלומר, עמידה על כפות הידיים והברכיים. לעמדת מוצא זו יכול התינוק להגיע בגיל חצי שנה עד שבעה חודשים. בגיל 8 חודשים הוא כבר מנסה לזחול ולהתקדם, אך בניסיונותיו הראשונים הזחילה תהיה בדרך כלל לאחור ותוך זמן קצר הוא ילמד לזחול קדימה ובמהירות. בתקופה שבין 9-10 חודשים, ילמד התינוק לעמוד בכוחות עצמו, תחילה הוא ייעזר בסורג הלול, או בחפץ יציב אחר וימשוך עצמו משכיבה לעמידה על הברכיים ויתרומם לעמידה בעודו נשען על חפץ כלשהו. תהליך זה ילווה במספר רב של מעידות ונפילות מאחר והפעוט אינו יודע לחזור למצב של ישיבה מעמידה. אולם מהר מאוד, כחודש ימים לאחר מכן, הוא ילמד לעמוד ולהתיישב בחזרה, ומשם ללכת כשהוא אוחז ברהיטים השונים כתמיכה.

 
ישיבה פותחת אופציות חדשות למשחק
 ישיבה פותחת אופציות חדשות למשחק  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

טיפ למשחק התפתחות בבית:

רצוי לשחק משחקים דינמיים שמפתחים את התאום בין  עין - יד כמו מסירות כדור תוך שימוש במילים תן וקח, שמסייעים לפעוט לפתוח את ידיו לצורך נתינה וקבלה, זרקו כדור ובקשו מהפעוט לחזור על הפעולה.

 

בקיעת שיניים:

בסביבות גיל 6-7 חודשים בוקעת בדרך כלל השן הראשונה, אך במקרים מסוימים זה קורה עוד קודם. השיניים הראשונות שבוקעות הן שתי השיניים החותכות והתחתונות והן בוקעות בקלות משום שהן קטנות וחדות. הטוחנות הראשונות, לעומתן, בוקעות רק לאחר גיל שנה והן עלולות לגרום לכאב.  

 

פעולות מוטוריות נוספות:

בגיל 9 חודשים, התינוק מתרגל את השימוש בידיו (מוטוריקה עדינה). הוא לומד לתפוס חפצים קטנים בין האגודל לאצבע (תנועת מלקחיים). הוא לומד לבצע פעולות מוטוריות עדינות, כגון השחלת טבעות והשלכת כדור. רצוי לשלב עיסוי כפות ידיים ואצבעות שתורם רבות לפיתוח מערכת זו.

 

התפתחות שפה והבנת דיבור:

בגיל 6-7 חודשים לומד התינוק להפיק צלילים חדשים: מ' ו- ג' אההה ובאאא, או בה בה בה, לקראת סוף החודש בשביעי משתכללות מילותיו והופכות למילים בנות שני צלילים, בובו, גה-גה ולאחר מכן שתי הבהרות שונות ועוד. בסביבות גיל שנה, יאמר התינוק את "המילה האמיתית" הראשונה שלו. אך בשלב זה ואף עוד קודם יבין מילים רבות. "מכאן ישנה חשיבות רבה לקריאת ספרים ושיחה עם הפעוט לפיתוח שפתו כבר בשלבים מוקדמים בהם הוא לומד להקשיב, להבין ועד לשלב בו הוא מתחיל לדבר.

  

הכתבה גובשה בעזרתה המקצועית של מיכל שפר מיכאלי, מאבחנת ומטפלת בקשיי תפקוד ולמידה אצל ילדים ומבוגרים (על פי שיטת אלבאום), מנחת סדנאות עיסוי התפתחותי לתינוקות ומדריכה בתנועה קורדינאוטיבית.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by