בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות המשפחה  
המלחמה: מי כסף נגד האנטיביוטיקה  
 
 המאבק עוד לא תש    צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages.com    
בריאות המשפחה  |
 

אחרי שהאנטיביוטיקה הוציאה לעצמה שם בעייתי בגלל שימוש יתר, רגישות ועמידות לחיידקים, הגיע הזמן לבדוק האם קיימים תחליפים ראויים

 
 
 
 
 
 
 
 
 

חוסר שביעות הרצון מנזקי האנטיביוטיקה מטפח שוק של תחליפים ידידותיים למטופל. בין שלל התרופות הטבעיות, מי כסף קולואידיים וטיפולים באוזון ממשיכים לנסות ולבסס את מעמדם כטיפולים יעילים בזיהומים פנימיים וחיצוניים, ללא תופעות לוואי. תמר נהרי יצאה לברר אם הכסף והאוזון בדרכם לנצח את האנטיביוטיקה. יתרונותיהם הטבעיים של האוזון והכסף נעוצים בשתי עובדות שאינן שנויות במחלוקת: הם הורגים כל חד תאי שבא עימם במגע, לרבות וירוסים, פטריות, חיידקים וטפילים מסוגים שונים.

 

קולקציית התחליפים

הכסף מדבר
 הכסף מדבר  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

ירידת קרנה של האנטיביוטיקה הסינתטית , תודות למודעות גוברת לתופעות הלוואי שלה וליעילותה הפוחתת, מהווה מקפצה שיווקית למשפחת תכשירים ישנים-חדשים, המופצים בדרך כלל תחת שם הקוד "אנטיביוטיקה טבעית". כאלה הם שמן אורגנול, תמציות שום, תמצית אורגנו, שמן עץ התה , אכינצאה, תמצית זרעי אשכוליות, פרופוליס, דבש ואפילו אבקת טחב אירי. כל התכשירים הללו מקורם מהצומח או מהחי, ודומה שאף אחד מהם לא יזכה בקרוב להערכה של ממש כתחליף אנטיביוטיקה בקרב הרופאים הקונוונציונליים.

 

לעומתם, האוזון והכסף, המופקים בריאקציה כימית-חשמלית, זוכים לעניין מסוים גם בקרב העוסקים ברפואה קונבנציונאלית, ומעריציהם משבחים את פעילותם היעילה בקטילת המזהמים. אמנם לא מדובר בעשבים וזירעונים, אך בכל זאת שני תחליפי האנטיביוטיקה הללו עדיין נקשרים בתחום הרפואה המשלימה יותר מאשר בשכנתה הממוסדת.

 

המחסלים באים

 

יתרונותיהם הטבעיים של האוזון והכסף נעוצים בשתי עובדות שאינן שנויות במחלוקת: הם הורגים כל חד תאי שבא עימם במגע, לרבות וירוסים, פטריות, חיידקים וטפילים מסוגים שונים; נוסף על כך, הם נטולי רעילות כלשהי לגוף האדם או לכל אורגניזם רב תאי אחר. האנטיביוטיקה הסינתטית, לעומתם, כמו גם אבי אבות אבותיה, הפניצילין, יודעת להרוג רק חיידקים, ואפילו לא את כולם, והיא בעלת רעילות מסוימת למנגנוני הגוף השונים. עם זאת, האוזון והכסף עדיין רחוקים מרחק רב מהיכולת להילחם ברוב המחלות המצריכות טיפול אנטיביוטי, שכן סימן שאלה גדול מרחף מעל עצם האפשרות לעשות בהם שימוש פנימי אפקטיבי. האוזון מתפוגג כעבור עשרים דקות מרגע בליעתו, ואילו הכסף, בעיקר במתכונתו המשמשת לבליעה כמי כסף קולואידיים, לא נחקר כלל ואין כל אינדיקציה ודאית לגבי אופן פעילותו בתוך הגוף. מכאן שבשלב זה אפשר לומר שקיים פוטנציאל רב לשימוש חיצוני בשני החומרים, וכן לטיפולים ניסיוניים, ואולי חובבניים, בשימוש פנימי.

 

למרות הדמיון הרב בין השניים, זוכה האוזון בשנים האחרונות לעניין רב ולתקציבי מחקר בשוק תכשירי הרפואה הקונוונציונליים, ואילו הכסף זוכה לעניין מסוים בשוק המשחות, אך מי הכסף נחשבים לתכשיר מפוקפק למדי מנקודת המבט הקונבנציונלית.

 

דלקות עיניים ודם כחול

ללא תופעות לוואי
 ללא תופעות לוואי  
 צילום: אילוסטרציה: nsaplyer/flickr.com 
 

במאות ה-17 וה-18 הסתמנו דלקות העיניים כמגפה של ממש באירופה. רופא אלמוני הבחין שבקרב משפחות עשירות נטו הדלקות להיעלם מהר יותר מאשר בקרב עניים. הרופא חקר ומצא כי העשירים נהגו לאחסן את מימיהם בכלי כסף, ואילו העניים השתמשו בכלי חרסינה. הוא הסיק כי שטיפת הפנים במים שאוחסנו בכלי הכסף סייעה בריפוי דלקות העיניים. בד בבד, התגלה כי חלב שהושאר בלילה בתוך קערה שבתוכה מטבעות כסף לא התקלקל. מכאן בא הרעיון לנסות ולשתות מים שהונחו בכלי כסף, במטרה לרפא מחלות פנימיות.

 

בשלהי המאה ה-19 ובתחילת המאה העשרים היו מי הכסף תרופה נפוצה בקרב עשירי אירופה. בשנות השלושים נאמד מחירם באלף דולר של היום לליטר אחד. באותה תקופה התגלתה בקרב האצילים גם מחלת הארגיריה, שהפכה את דמם לכחול והקנתה לעורם גוון אפרפר. במקרים קיצוניים התכסו חלקים מגופם בקשקשים, כשל דגים. בדיעבד התברר כי מדובר בתופעת לוואי של שתיית כמויות גדולות של מי כסף באיכות ירודה. אף על פי שהארגיריה אינה כרוכה בפגיעה כלשהי בבריאות, תסמיניה אינם הפיכים. כך, על כל פנים, זכו בני האצולה לכינוי "בעלי הדם הכחול", שדבק בהם גם זמן רב לאחר שמי הכסף כמעט נשכחו מן העולם.

 

מי הכסף קמים לתחייה בשנות ה-70

 

באמצע המאה העשרים התבררה הסיבה המדויקת למחלה המשונה: תערובת המים והכסף מורכבת מיוני כסף, הנוטים להתאגד בצברים. תערובות מסוג זה מכונות "קולואידים". ככל שיוני הכסף מרובים במים, כך הם מתאגדים לצברים גדולים יותר, הנוטים "להיתקע" ברקמות ולגרום לתופעות הארגיריה. בשנות השבעים החלו להעלות מן האוב את מי הכסף, ותהליך ייצורם נהפך למודרני, באמצעות חשמל: מחדירים אלקטרודות כסף שביניהן עובר זרם חשמלי למי ברז שזוקקו פעמיים לפחות. את גודל הצברים מודדים כיום באמצעות מכשיר דיגיטלי, מה שמונע אפשרות כלשהי לארגיריה, ללא קשר לכמות המים ששותים, ומבטיח העדרם של זיהומים כימיים ממי הברז. ה-FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקאי) הכריז עליהם כנטולי רעילות כלשהי והתיר את מכירת מי הכסף כתוסף מזון.

 
 

מטפלים גם באיידס

החיידקים פיתחו עמידות
 החיידקים פיתחו עמידות  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

אופן פעולתם "האנטיביוטי" של מי הכסף ידוע: יוני הכסף הורסים בגופם של החד תאיים את האנזים האחראי למטבוליזם החמצני שלהם. במילים אחרות, הם פשוט חונקים אותם. לעומת זאת, המטבוליזם בתאי הגוף האנושיים (או של כל אורגניזם רב תאי אחר) מושתת על אנזימים שונים בתכלית, ויוני הכסף אינם מהווים איום כלשהו על פעילותם. מסיבה זו הם נטולי רעילות, ושום זן של חד תאיים אינו מסוגל לפתח בפניהם עמידות. לדעת חסידי המים, הכסף הוא גם מינרל חיוני לפעילותו התקינה של הגוף, המעודד צמיחת רקמות ותאי עצם לאחר פציעה.

 

לפי טענות המעריצים המושבעים, מי הכסף הוכחו כמחסלי 650 פתוגנים (גורמי מחלות) שונים. בין המחלות שחסידי החומר טוענים לריפויין באמצעות שתייה עקבית של המים, במשך תקופות הנעות בין שבועות אחדים לחודשים ארוכים, נמנות: איידס, אקנה, דלקות באיברים פנימיים שונים, קנדידה וכולרה. גם סרטן, לופוס, מחלות מפרקים וסוכרת, שהקשר ביניהן ובין פתוגנים אינו ברור, בלשון המעטה, נמנות עם המחלות שטענו לריפוין באמצעות מי הכסף.

 

שאלת יעילות הטיפול

 

חיפוש בעברית מוביל אל אילן רז מפרדס חנה. רז היה במשך 11 שנה בעליו של הפאב "גורדון" בתל אביב. בשלהי קריירת חיי הלילה שלו הוא חלה, לדבריו, במחלת הנשיקה (מונונוקליאוזיס), ולאחריה בתסמונת התשישות הכרונית. הוא חיפש באנציקלופדיה אנטיביוטיקה טבעית ומצא את מי הכסף הקולואידיים. הוא החל לייצר אותם בעזרת מעבדה ביתית קטנה, ולטענתו נרפא כליל מהתסמונת כעבור חודשים אחדים של שתיית המים.

 

כיום רז, 48, מגדיר עצמו "מדען אוטודידקט בריפוי מחלות". הוא מתפעל בביתו בית חרושת קטן לייצור מי כסף קולואידיים, ונחשב ליצרן היחיד של התכשיר בארץ. רז מקפיד על איכותם ועל תהליך הייצור של המים. נדמה שלא יהיה מוגזם לומר שהוא הקדיש לנושא את חייו, או לפחות את העשור האחרון שלהם. מנקודת מבטו המים שהוא מייצר הם התשובה לכל מחלה עלי אדמות, "להוציא אלו שכרוכות בתהליך ניווני מתקדם, דוגמת הסתיידות (טרשת) עורקים, מצבי חולשה שמקורם בתזונה ובאורח חיים גרוע, שבץ ורוב מחלות הלב." רז מדגיש בעיקר את הטיפול המוצלח בפטריית הקנדידה, וטוען ששתיית המים במינונים גבוהים לאורך תקופות ארוכות, כלומר שנה ויותר, אף ריפאה לא מעט אנשים מסרטן. ההסבר שלו לטיפול בסרטן נוגע לניקוי רעלים עמוק (דה-טוקסיפיקציה) שמחוללים מי הכסף ברקמות, כדרך רבת עוצמה להשיב לגוף את אונו הטבעי ולהבריא אותו משלל מצבים כרוניים-טוקסיים, שיש המונים עימם רבים מסוגי הסרטן.

 

גם ברפואה הקונבנציונלית

 

ד"ר יוסי דיין, מומחה לרפואה פנימית, עושה במרפאתו שימוש בטיפולים חדשניים שונים. דיין הוא חסיד גדול של טיפולים באוזון, אך הוא מעיד כי צבר ניסיון חיובי גם בשימוש במי הכסף הקולואידיים: "הם פועלים כמעין אנטיביוטיקה," הוא אומר. "הם יעילים במידה זו או אחרת לזיהומי עור, לדלקות עיניים מסוגים שונים, ואני יכול לומר בוודאות שלא נתקלתי במישהו שזה גרם לו בעיות".

 

"צברתי גם ניסיון מסוים בטיפול במי הכסף במשולב עם תכשירים נוספים בחיידק הגורם לכיבי הקיבה (אולקוס), הליקובקטר פילורי. אני מניח שאם אני נותן למישהו לשתות את זה, זה משפיע בחלקים העליונים של מערכת העיכול , בעיקר בתוך חלל הקיבה. זה מתאים בעיקר במקרים שבהם המטופלים מבקשים להימנע מטיפול אנטיביוטי, או שאינם מגיבים אליו כמצופה. ניסיתי להשתמש בתכשיר גם לכיבים מזוהמים של חולי סוכרת, והיה לי הרושם שזה עזר."

 

גם לזיהום דלקתי בגידולים סרטניים

 

ד"ר ראול רודריגז, אחד מחלוצי הרפואה הטבעית בישראל, עושה שימוש נרחב יותר בתכשיר: "אני מרבה להשתמש במי הכסף לטיפול בזיהומי מערכת העיכול, בזיהומים ויראליים בכבד, וגם כאשר מאובחנת פטריית הקנדידה. זה גם חלק מהמערך הטיפולי שאני מציע בגידולים סרטניים שמעורב בהם זיהום דלקתי. עם זאת, כמעט תמיד מי הכסף הם חלק ממערך טיפולי שכולל גם תמצית אורגנו רפואי ותמצית זרעי אשכולית, ומכאן שאיני יכול לבודד את השפעתם ולקבוע את מידת יעילותם באופן חד משמעי. אני מרבה להשתמש בהם לטיפול בזיהומים בדרכי הנשימה והעיכול אצל ילדים כי אין להם טעם בולט, בעוד שלצמחים האנטי זיהומיים יש לפעמים טעם חריף מעט לילדים. בעיקר בזיהומים בדרכי הנשימה אצל ילדים ראיתי תוצאות מצוינות."

גם בשוק התכשירים הקונוונציונליים נעשה שימוש ביוני כסף, בעיקר במשחות לריפוי פצעים, כמו למשל המשחה הוותיקה סילברול, המיועדת לריפוי כוויות ופצעים. ד"ר רם אברהמי, מומחה בכירורגיית כלי דם מהמרכז הרפואי רבין ומנהל מרפאת פצעים בשירותי בריאות כללית של מחוז תל אביב, מעיד כי "יש ´בום´ בתכשירים המבוססים על יוני כסף, הנחשבים אפקטיביים בכיסוי תחום נרחב של חיידקים בזיהומים שטחיים. הבעיה היא שמדובר באמצעים יקרים".

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by