בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
מטיילים בארץ 
המלצה לטיול: בית שערים בעמק יזרעאל 
 
מטיילים בארץ |
 

עם היסטוריה מפוארת שמגיעה עד בית שני, בית שערים מציעה כמה מוקדי עיניין חשובים - מערות הקבורה העתיקות והחדשות שנחשפו לאחרונה, שרידי העיר העתיקה, פסל אלכסנדר זייד ועוד

 
 
 
 
 
 
 
 
 

את בית שערים (העתיקה, ולא הישוב שנמצא מספר קילומטרים מזרחית לו) מרביתנו מכירים מהטיולים השנתיים, מטיולי תנועת הנוער או שסתם קפצנו לשם לשעה - שעה וחצי בשביל המדשאות והאווירה הקסומה והכפרית שמשרה המקום. עם יד על הלב, מרביתנו גם נכנסו למערה אחת או שתיים ומשם המשיכו ליעדים אחרים באזור. 

 

אז זהו, שבית שערים זה לא רק מערות, מדשאות ואווירה. בית שערים זה קומפלקס שלם שבו ובסביבתו ניתן להעביר, במיוחד בתקופה זו של השנה, יום שלם של טיול בחיק הטבע המתאים לכולם: משפחות, זוגות, מבוגרים, נוער ומי לא. נכון, האטרקציה המרכזית היא אכן מערכת מערות הקבורה, אבל זו בהחלט לא האטרקציה היחידה.

 
מערת קבורה
 מערת קבורה   צילום: רע רענן 
 

קצת על תולדות המקום

 

בית שערים העתיקה מורכבת למעשה משני מתחמים: הראשון הינו החלק העליון של העיר - מפלס החיים (מחוץ לתחומי הגן הלאומי), והשני - עיר המתים - הנקרופוליס אשר התפתח למרגלות הישוב (נמצא בתחומי הגן הלאומי). הישוב בית שערים התקיים בתקופת בית שני, בשולי עמק יזרעאל על גבי גבעה עשויה מסלע קירטוני, קל לחציבה. הצורך שלא לבזבז קרקעות עמק הראויות לחקלאות הביא להתפתחות דגם של ישובים אשר התמקמו על גבי גבעות שם התקיים מרכז חיי היום יום בעוד שבעמקים עצמם התרכזה העבודה החקלאית.

 

בית שערים עפ"י יוסף בן מתתיהו

לראשונה נזכרת בית שערים אצל יוסף בן מתתיהו בשם "בסרה" (Besara) והיא מתוארת כעיירה בדרום הגליל, על גבול מחוז עכו, וכמרכז אחוזותיה של המלכה ברניקי בעמק יזרעאל שם היו אסמי תבואות (חיי יוסף, כד 119). בן מתתיהו מתאר מלחמה בינו ובין קצין רומי אשר היה מפקד חיל המצב בגבע, בעת ההכנות לקראת המרד הגדול ברומאים. בין היתר נאמר במקור: "...ואני הלכתי בעקבותיו, ועמי אלפיים מזויינים, עד העיר ביסרה השוכנת לגבול עכו... ציוויתם לשמור היטב על הדרכים, לבל יתנפלו האוייבים עלינו באספנו את התבואה, כי לבריניקי המלכה היה שבר באסמיה אשר בביסרה...". קרוב לודאי כי בית שערים וסביבותיה היו חלק מאריסות גדולה של בית המלוכה היהודי בעמק יזרעאל, אשר הוריש אגריפס הראשון לילדיו אגריפס השני ובריניקי.

 

יוסף גם מספר כי על פי החלטת הסנט ברומא בימיו של יוליוס קיסר הוחזרו לכהן הגדול - הורקנוס השני, כפרים בעמק אשר היו רכוש אבותיו. ככל הנראה המלך הורדוס ירש כפרים אלו והעבירם ליורשו אגריפס וממנו לבנו ובתו.

 

השם ביסרה נמצא גם בכתובת אשר נחשפה במהלך החפירות באתר, עובדה אשר אפשרה את זיהויו הוודאי של האתר עם בית שערים. בספרות התלמודית נקרא המקום בית שערים ולעתים בצורות הארמיות - בית שריי ובית שריין.

 
מערות המנורה החדשות בבית שערים
 מערות המנורה החדשות בבית שערים   צילום: אסנת איתן, יח"צ 
 
 

בית שערים - בית הקברות הכי חשוב בארץ ישראל

במהלך המאה השנייה, לאחר מרד בר-כוכבא, התיישבה בבית שערים משפחתו של רבי יהודה הנשיא, מצאצאי הילל הזקן. כמקובל באותה תקופה, רכשה המשפחה חלקת קבר משפחתית בבית הקברות של העיר בה התגוררה המשפחה - במקרה זה בבית שערים. רבי יהודה הנשיא, מי שהנהיג את העם באותה תקופה ומי שעמד בראש הסנהדרין, העביר גם את מקום מושבה של הסנהדרין אל בית שערים.

 

רבי יהודה עצמו, עבר לציפורי ב-17 שנות חייו האחרונות, אך בצוואתו ביקש להיקבר בנחלת הקבר המשפחתית בבית שערים. קבורתו בבית שערים הפכה את בית הקברות המקומי לנקרופוליס החשוב ביותר בארץ-ישראל בפרט ולעם היהודי בכלל בתקופת המשנה והתלמוד לפחות עד שנת 351 לספירה עת נחרבה העיר ומקומה לא נודע עד לאיתורה וזיהויה במהלך החפירות הארכיאולוגיות שנערכו בה בשנות ה- 30 של המאה ה-20, אז נחשפה הכתובת ובה שמה היווני של העיר - בסרה.

 
 צילום: דורון ניסים, יח"צ 
 

מאז קום המדינה

בראשית שנות ה-30 נערכו באתר מספר חפירות ארכיאולוגיות על ידי בנימין מזר ונחמן אביגד ועם קום המדינה חודשו החפירות והפכו ליסודיות יותר. נחשפו קטעים קטנים משטח העיר העליונה אשר רובה לא נחפר כלל וכן קטעים משמעותיים מהנקרופוליס בעיר התחתונה. יחד עם זאת - קטעים שלמים הן של הנקרופוליס וכאמור הן של העיר עצמה, עדיין לא נחפרו.

 

חידושים מהזמן האחרון

לאחרונה, הורחבו שטחי הגן הלאומי ולמערכת מערות הקבורה שכולנו מכירים, התווספו עוד שתי מערות הממקמות דרומית לגן הלאומי - מערות מנורה. עובדה זו כשלעצמה מצדיקה הגעה לאזור וכאמור ביקור, אולי אף מורחב יותר ממה שהיינו רגילים שכן בנוסף לאזור המערות יש במקום עוד מספר אפשרויות: העיר העליונה שכאמור נמצאת מחוץ לתחומי הגן הלאומי ואין צורך בתשלום כדי לבקר בה. פסל אלכסנדר זייד המשקיף אל נופי הכרמל ועמק יזרעאל - אף הוא מחוץ לתחומי הגן הלאומי וכן מספר מסלולי הליכה שעתה בדיוק העונה לטייל בהם, אשר הוכשרו וסומנו ומאפשרים גם טיול רגלי באזור.

 

 
תצפית על העמק
 תצפית על העמק   צילום: רע רענן 
 

אז איך עושים את זה?

לפני הכניסה לגן הלאומי תראו מצדכם השמאלי מתחם ארכיאולוגי. אלו הם שרידי העיר בית שערים ממנה נחשף קטע קטן בלבד שכן מרבית העיר עדיין לא נחפרה והיא מצויה ככל הנראה תחת שכבה לא דקה של קרקע. בהמשך לכיוון הגן הלאומי תבחינו בשלט המכוון אתכם לכיוון פסל זייד. גם שם נחשפו מספר מבנים עתיקים, בין היתר מבנה בזילקאני גדול המזוהה עם מקום מושבה של הסנהדרין. בהמשך, מרחק הליכה קצר - פסל זייד ומבנה האבן המוכר בשמו שייח' אבריק.

 

משם ניתן לשוב ולהיכנס לתחומי הגן הלאומי (הכניסה בתשלום) לבקר במערות הקבורה ובין היתר במערת הקבורה של משפחת רבי יהודה הנשיא. ליהנות מהאווירה הירוקה של הגן הלאומי, לעשות הפסקה קצרה ולנשנש משהו, לבקש שיפתחו עבורכם את מתחם שתי המערות החדשות ואחר כך לצאת לטיול רגלי בוואדיות המקיפות את האזור, אלו כאמור סומנו לאחרונה ומאפשרים מגוון רחב של מסלולי הליכה קצרים וקצרים פחות: מסלול המקיף את גבעות שייח' אבריק או מעפיל חזרה לפסל זייד (מסומן בכחול), מסלול דרומי יותר שייקח אתכם לכיוון השכונה/ישוב בעבר - קרית חרושת (מסומן בכתום) ומסלול מערבי שייקח אתכם בצורה הקפית אל קרית טבעון ואחר כך חזרה לגן הלאומי (מסומן באדום). כל המסלולים נמצאים עתה בתקופה המומלצת ביותר לטייל בהם. (שימו לב שצבעים אצלנו במפה לא תואמים את הסימון הנהוג במפות סימון השבילים).

 
 

פרטים נוספים על המסלול

אורך המסלול: משעה אחת עד יום מלא - תלוי מה החלטתם לעשות

קושי: קל. מתאים לכל סוגי המטיילים

שירותים: בתחומי הגן הלאומי בלבד

איך מגיעים: שילוטים לעבר הגן הלאומי מכל הכיוונים. בקטע שבין צומת התשבי לצומת השומרים (כביש 772) יש שילוט הכוונה מעט אחרי הכניסה לישוב שדה יעקב. בקטע שבין צומת השומרים לכיוון טבעון ואחר כך לכיוון צומת העמקים (כביש 75) יש שילוט הכוונה בכיכר הבונים שבטבעון.

לבעלי ג'י.פי.אס.: הקישו "גן לאומי בית שערים" או "פסל זייד" או "שייח אבריק"

אופציות נוספות לטיול באזור: יער השומרים, קברות השומרים וטיילת אלכסנדר זייד - צומת הרחובות יזרעאל והבונים בטבעון המצויים במרחק הליכה מהגן הלאומי וניתן להגיע אליהם רגלית

 

עודד רענן, מורה דרך מוסמך, מתמחה בסיורים באזור כרמל, העמקים והגליל. להזמנת סיורים לבודדים ולקבוצות, במסלול זה או בכלל: oddy12@hotmail.com  - נא לציין "הזמנת סיור".

 

המלצות לטיולים נוספים:

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by