בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הורים וילדים  
למי יש דור גדול יותר?  
 
 חיים בתדר אחר     צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages.com    
הורים וילדים  |
 

"הטלפונים הניידים הם הסיגריות של המאה ה-21", טוען מומחה לנזקי בריאות מקרינה אלקטרומגנטית. אז מדוע 90% מן הילדים יכולים לסמס היום לסלב האהוב עליהם או להעלות ליו טיוב אירוע אלים שצילמו בסלולאר, שנרכש בידי ההורים כמובן

 
 
 
 
 
 
 
 
 

אם באיזשהו שלב עוד הייתה לנו את הדילמה האם לתת לילד שלנו להחזיק טלפון סלולרי משלו או לא, נראה כי כיום ההתלבטות היא יותר בכיוון של איזה דור לקנות לו. על פי נתוני חברת פלאפון, ל-90% מן המתבגרים בגילאי 12-17 יש מכשיר סלולרי משלהם, מה שמותיר רק 10% שלא זמינים בכל דקה נתונה, לא מצלמים ומעלים סרטונים ליו טיוב וגם לא מסמסים לאח הגדול את מי הם רוצים להשאיר בבית.

 

ומה רע בזה בעצם? הרי שימוש מועט בסלולרי שווה פחות קרינה, פחות כסף לחברות הסלולר ואולי גם פחות סמלי סטטוס שמביאים להשוואה המיותרת למי יש דור יותר גדול. אבל מצד שני, תודו שקשה לדמיין את החיים בלעדיו. העובדה שבלחיצת כפתור אפשר לאתר את הילד בכל שעה ובכל מצב, ללא ספק עושה לנו את החיים קלים יותר, ללא דאגות מיותרות, לכן סביר להניח כי בחלק לא מבוטל מן המקרים, יותר משהילד רוצה סלולרי משל עצמו, ההורה הוא זה שלוחץ עליו להסתובב איתו בכל מקום.

 

חברות הסלולאר מתנהגות כמו חברות הטבק

ילדים פגיעים יותר לקרינה ממבוגרים
 ילדים פגיעים יותר לקרינה ממבוגרים  
 צילום: אילוסטרציה:אימג'בנק/gettyimages 
 

רופא הילדים, ד"ר דני וולף, מומחה לנזקי הבריאות של הקרינה האלקטרומגנטית כבר לא מנסה לשכנע את ההורים לא לתת לילדים סלולרי, אלא ממליץ להם לעשות בו שימוש מושכל. "צריך להתייחס לטלפון הסלולרי כמו לטבק ולאלכוהול", טוען ד"ר וולף, "הפלאפונים זה הסגריות של המאה ה-21 וכמו שבעבר חברות הטבק ידעו שסגריות מסרטנות ובכל זאת המשיכו לשווק אותן, כך גם לדעתי פועלות חברות הסלולר, הן יודעות שהקרינה מסרטנת אבל מסתירות את האינפורמציה הזאת מן הציבור רק בשל בצע כסף. כשמדובר בילדים המצב חמור אף יותר, שכן סף הרגישות שלהם לקרינה גבוה פי 4 יותר ממבוגרים, בין היתר בגלל עובי הגולגולת שלהם, הרקמות הרגישות שלהם והעובדה שקוטר הגולגולת מותאם בדיוק לאורך הגל של התדר הסלולרי".

 

אולם כמה שד"ר וולף מתנגד לשימוש בטלפון הסלולרי ומודע לנזקים שהוא גורם, הוא עדיין מכיר בעובדה שהטלפון יכול להיות נוח ויעיל במקרים מסוימים ולכן לדעתו, אם כבר משתמשים בו אז כדאי לעשות זאת לשימוש בסיסי בלבד. "כל הגלישה הסלולרית, המשחקים, המצלמות, ההודעות טקסט והשירותים הנלווים לטלפון רק חושפים אותנו לקרינה עוד יותר", מוסיף ד"ר וולף, "הרי השירותים האלו אינם מגיעים דרך האוויר, אלא דרך אנרגיות, שזה אומר קרינה וסיכון בריאותי. ולכן, אם כבר משתמשים בטלפון, בייחוד ילדים, רצוי לעשות זאת בשביל שיחות קצרות, לא שיחות נפש ולא בשביל גלישה באינטרנט או צילומי וידאו. ובנוסף, בעת השימוש מומלץ להשתמש באוזנייה או ברמקול, שמפחיתים מעט את הקרינה".

 

מכשיר המותאם לצורכי ההורים

 

אז בימים בהם כל חברה סלולרית מנסה לפתח את המכשיר המשוכלל ביותר, עם האפליקציות הכי מגוונות, במועצה לשלום הילד דווקא חשבו על מכשיר פשוט יותר ללא מצלמות או אינטרנט שיתפקד על תקן מכשיר קשר בסיסי בין הילד להוריו. "אנו מקבלים המון פניות מהורים המודאגים מהשימוש שהילדים שלהם עושים בסלולרי", טוען ד"ר יצחק קדמן, מנכ"ל המועצה לשלום הילד, "הסלולרי כבר מזמן לא משמש רק כאמצעי קשר עם ההורים או החברים, הוא הפך לכלי באמצעותו ילדים מצלמים אירועים אלימים ומעלים אותם לאינטרנט, עושים עסקאות טלפוניות מבלי להיות מודעים לכך ומנפחים את חשבון הטלפון של ההורים. כך שאם מוסיפים לכך גם את העניין הבריאותי, הנזק של הטלפונים הקיימים כיום גדול מן התועלת. זו הסיבה שהצענו לשלוש חברות הסלולר לשווק מכשיר מיוחד לילדים שישמש כטלפון בלבד ללא כל השירותים הנלווים אליו כמו מצלמה או גלישה סלולרית עם רמת קרינה מינימלית ביותר. המכשיר יצויד בכרטיס חיוג שיהיה ניתן להטענה על ידי ההורה אם באמצעות כרטיס אשראי ואם בדרך אחרת, וגם לאחר שסכום ההטענה ייגמר, עדיין תהיה אפשרות להתקשר לשני מספרי טלפון לפי בחירת ההורה".

 
 

חברות הסלולאר לא ממהרות להגיב ולהרים את הכפפה

'כן, אמא, בטח שאני מקשיב בשיעור'
 'כן, אמא, בטח שאני מקשיב בשיעור'  
 צילום: אילוסטרציה:אימג'בנק/gettyimages 
 

ההצעה שהועברה לפני יותר מחודש, כנראה שלא הצליחה להלהיב את מנכ"לי חברות הסלולר יותר מידי, ומלבד תשובה של מנכ"ל סלקום כי "הנושא ייבדק", שאר המנכ"לים, לדברי ד"ר קדמן, כלל לא טרחו עדיין להשיב. "אני מאמין שלטלפון הזה יהיה ביקוש מאוד גדול מצד ההורים שרובם הגדול אינו מרוצה מן השימושים השליליים שהילדים שלהם עושים בטלפון", מוסיף ד"ר קדמן, "במקום חקיקה אוסרת, כמו הגבלת כניסה של טלפונים ניידים לבתי הספר, עדיף ליצור מכשיר חכם ובסיסי שפשוט ימלא את המטרה הראשונית שלשמה הוא נוצר".

 

אז עד שחברת סלולר כלשהי תרים את הכפפה, נראה כי עיקר האחריות לגרום לילד לעשות שימוש נכון ומושכל בטלפון עדיין מוטלת עלינו ההורים ואם להסתמך על דבריו של פרופ' עמוס רולידר, מומחה לניתוח וטיפול התנהגותי, זו הולכת להיות משימה לא פשוטה כל כך. "יכולתו של ההורה הישראלי לחנך את הילד לצניעות, לאיפוק, לאחריות אישית ולמשמעת עצמית שואפת לאפס", טוען פרופ' רולידר, "ההורה היום הפך להיות המשרת של הילד, הוא מנסה להיות חבר שלו ואם הילד קצת בוכה הוא מקבל בסופו של דבר מה שהוא רוצה".

 

פרופ' עמוס רולידר: "יש כל כך הרבה אלמנטים שבונים ביטחון עצמי, ומכשיר דור 3.5 הוא לא אחד מהם"

 

"עד גיל 10 או 11 אני לא רואה שום סיבה לתת לילד טלפון אישי, ומעל הגיל הזה, הייתי נותן לילד את הטלפון הצנוע ביותר. הטלפון הפך להיות לגורם מעודד אלימות, ילדים מצלמים מעשי קונדס שהם עושים לחברים ולמורים שלהם כדי לקבל רייטינג גבוה ביו טיוב, הוא גורם מפריע ללמידה ולאינטראקציה החברתית, הוא גורם בזבזני של כסף וכל זה בשביל מה? הרי הטיעון של ההורים כי בזכות הטלפון הם יודעים בדיוק איפה הילד שלהם נמצא כבר מזמן לא עומד במבחן המציאות, פעם כשהילד היה הולך לחבר היינו יודעים ששם הוא נמצא, היום כשהילד יוצא הוא רק מעדכן אותנו שהוא עם הטלפון, לא ממש ברור איפה הוא מסתובב. לכן, חשוב שהורים יידעו שגם חינוך לצריכה סלולרית נכונה מותנה בתהליך ארוך בו הילד מודע בדיוק כמה עולה השימוש בטלפון, מתי כן מותר לדבר ומתי לא, מה יקרה במידה והוא יעבור את התקציב שהוקצה לו ומה יקרה אם הוא יאבד אותו. חוזה חינוכי שכזה ייתן להורים יותר שליטה על השימוש שהילד עושה בטלפון ויגרום לילד לא לקבל אותו כמובן מאליו. ולגבי סוג המכשיר, הבטחון העצמי של הילד ממש לא יפגע אם הוא יסתובב בבית הספר עם מכשיר זול ופשוט. יש כל כך הרבה אלמנטים שבונים את הבטחון העצמי של הילד שמכשיר דור 3.5 הוא ממש לא אחד מהם".

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by