בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
מטיילים בעולם 
על קצת התלתן: אירלנד וסנט פטריק 
 
 סנט פטריק - שותים ללא הפסקה    צילום: אימג'בנק/ gettyimages    
מטיילים בעולם |
 

היום מציינים באירלנד ובשאר העולם את יום פטריק הקדוש. מאיפה הוא הגיע, מה סיפורו ואיך חוגגים?

 
 
 
 
 
 
 
 
 

"אבא, ספר לי שוב על הסיפור על פאדרייג הקדוש..." - ילדים אירים רבים נוהגים לבקש זאת לפני השינה, ונהנים לשמוע שוב ושוב את הסיפורים המוכרים. פאדרייג, שמו האירי של מי שידוע בעולם כסנט פטריק - פטריק הקדוש - ניצח את כוהני הדת הדרואידית שהנהיגו בעבר את הקלטים, עובדי האלילים שחיו באירלנד.

 

אש התמיד שהצית פטריק הקדוש

 

בתחילת האביב נהגו הכוהנים הדרואידים לערוך טקס מרשים ולהזמין, בצורה קוסמית, את השמש ואת הקיץ איתה. בסוף חודש אפריל כובו כל המדורות והכוהן הראשי נהג להצית אש חדשה, ממנה הודלקו שאר המדורות שבאי, זאת לעיני המלך והעם. לפני כמעט 1,600 שנה, באחת הפעמים שבהן התקיים הטקס, בשעה מוקדמת לפנות בוקר, עמד הכוהן להצית את האש, כאשר לפתע נדהמו כולם לראות אש אדירה מעל פסגת אחד ההרים.

 

המלך הנדהם הביט בכוהן וראה בפניו ארשת מוזרה של תימהון וחרדה. "אם לא תכובה האש מיד", אמר, "היא לא תכבה לעולם, והאיש שהצית אותה ישלוט בכולנו, כולל במלך העליון". כאשר חזו עיני המלך באיש שהפר את הטקס הקדוש התעורר בהן חשש. פטריק הקדוש עמד מולו, מלווה בקבוצת כמרים מגולחי ראש. המלך הביט בגלימות ובמטה המעוקל ונזכר ששלוש שנים קודם לכן שמע נבואה על בואם של אנשים שבתי התפילה שלהם במזרח, לבושים בגלימות ואוחזים במטה, והכול ימלאו אחר דרישותיהם.

 

סנט פטריק - מעבד לקדוש

גמד המזל האירי
 גמד המזל האירי 
 צילום: אימגבנק/gettyimages 
 

פטריק הקדוש, הפטרון הלאומי של אירלנד, נולד בתחילת המאה החמישית לספירה באנגליה. בגיל 16 הגיע שלא ברצונו לאירלנד, לאחר שנחטף בידי שודדי ים אירים. פטריק הצעיר הפך לעבד של אחד מראשי השבטים הקלטיים בצפון אירלנד, שם חי במשך שש שנים בתנאים קשים של מחסור ופחד. הדבר היחיד שעודד אותו, העיד פטריק, היו התפילות (100 בכל יום) שהפנה לאל. לילה אחד שמע פטריק קול אלוהי המודיע לו כי ישועתו הגיעה וכי ספינתו מוכנה. באותו הלילה הוא ברח, ובמסע רב-תלאות הצליח למצוא ספינה העוזבת את האי. בתחילה סירב הקברניט להעלותו לסיפון אך לבסוף ניאות, ופטריק הצליח לחזור לאנגליה מולדתו. הוריו הנדהמים, שלא ציפו עוד לראות את בנם בחיים, שמחו והודו לאל על איחוד המשפחה המפתיע.

 

צו אלוהי לחזור לאירלנד

 

אך השמחה הייתה קצרה: זמן קצר לאחר שובו חלם פטריק חלום ובו ראה אדם בעל חזות אירית, ויקטוריוס שמו, האוחז בידו קובץ אגרות. פטריק הציץ באחת מהן וראה כי שמה הוא "קולם של האירים". ברגע זה חש פטריק ערגה אדירה לאירלנד. נדמה היה לו שהאירים כולם קוראים אליו בתקווה: "צעיר וקדוש, שוב והתהלך בינינו". פטריק ראה בחלום צו אלוהי והחליט, למרות הפצרות הוריו, לשוב אל אירלנד הירוקה. ביום המחרת החל בלימודי דת, והחליט כי עליו לחזור אל האירים ככוהן מוסמך. בפעם השנייה ששב לאירלנד שימש פטריק בישוף ועמד בראש קבוצת כמרים שהתלוותה אליו.

 

המעשים שעשה והנסים שאירעו בדרכו עיצבו בהמשך הדורות את ההיסטוריה של אירלנד, ואת הכיוון הנוצרי שהביא איתו העבד שהוכתר כקדוש. פטריק הקדוש הפך לדמות יוצאת דופן. הוא נחשב לקדוש הפטרון של אירלנד, ומקובל על הכנסייה הקתולית והפרוטסטנטית כאחד. ככזה הוא משמש אחד הגורמים המאחדים הבודדים בסכסוך ארוך השנים שבין הקתולים לפרוטסטנטים באירלנד.

 

פטריק נדון למוות מיד, אך פתח בנאום חוצב להבות על גדולתו של ישו וההערצה שהוא רוחש לו. אומרים שלאחר הנאום התנצרו מיד חלק מהשומעים. המלך שמר על אמונתו הקודמת אך ביטל את גזר הדין, ופטריק קיבל אישור לשוטט ברחבי האי ולהפיץ את הדת הנוצרית.

 
 
נהר שיקגו צבוע בירוק לכבוד החג
 נהר שיקגו צבוע בירוק לכבוד החג 
 צילום: אימגבנק/gettyimages 
 

זהו הסיפור המפורסם ביותר על אחד המיסיונרים הטובים ביותר שידעה הדת הנוצרית. סיפורים נוספים מספרים כיצד גירש פטריק את אימו של השטן, שהתחפשה לציפור שחורה, או על השימוש שעשה בעלה תלתן. בעזרת העלה, שהפך מאוחר יותר לסמלה של אירלנד, הסביר פטריק את רעיון השילוש הקדוש (שלושה שהם אחד ואחד שהוא שלושה). כדי להדגיש את כוחו של השילוש הקדוש הפנה פטריק את עלה התלתן לכיוון האדמה, וכל הנחשים ברחבי האי יצאו ממחבואם וקפצו אל הים, שם טבעו.

 

מידי שנה מציינים ב-17 במרץ באירלנד וברחבי העולם את היום לזכרו של פטריק הקדוש, על ידי תהלוכות גדולות במרכזי הערים, שתייה מרובה של וויסקי ובירה, התחפשות לגמדים ג'ינג'ים ובהכל שולט הצבע הירוק של התלתן האירי.

 

האי הירוק תמיד

 

אומרים שבאירלנד יורד גשם רק פעמיים בשבוע: פעם אחת למשך שלושה ימים ופעם אחת למשך ארבעה ימים. הגשם היורד בצורה שווה כל ימות השנה, בשילוב עם האקלים הממוזג המאפיין את האי, הם הסיבה לסימן ההיכר הבולט ביותר של אירלנד: ירוק, ירוק, ועוד פעם ירוק. בספרות מכונה אירלנד בשם "אי האזמרגד" (The Emerald Isle). כאשר מביטים בקנאה בגבעות הפוריות ועתירות העשב, קל להבין מהיכן נובע הסיפור המפורסם על פטריק הקדוש, עלה התלתן וגירוש הנחשים מהאי.

 

גיא נוימן - מדריך טיולים, מרצה וצלם המתמחה בנצרות ובתרבויות אמריקה הלטינית והמזרח הרחוק.

 
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by