בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הורים וילדים  
איך קובעים משמורת על הילדים?  
 
הורים וילדים  |
 

מי מקבל משמורת על הילדים, האם משמורת משותפת טובה לילד, ובאילו מקרים יקבע כי הילדים עוברים לרשותו של האב?

 
 
 
 
 
 
 
 
 

פירוק החבילה המשפחתית על צדדיה הפסיכולוגים, הפיננסיים והחברתיים, מצריך לעבור תהליך מורכב בו יקבע מי יהיה ההורה המשמורן. עו"ד בני דון-יחייא, מומחה לדיני משפחה מסביר, איך קובעים מי ישאר עם הילד. "ברוב מקרי הגירושים הילד נשאר במשמורת אמו". "זו טובתו", אומר עו"ד דון יחייא, "ומרבית האבות יודעים זאת. למעשה, מרביתם אינם מעונינים מראש לקבל משמורת על הילדים. אבל כאשר האב עומד על רצונו להיות המשמורן, אין מנוס מבירור המחלוקת באמצעות פסיכולוג או פקידת סעד שבית המשפט ממנה".

 
 

באלו מקרים ייקבע כי האב יקבל את המשמורת על הילדים?
"במקרים חריגים מאוד, בעיקר כאשר האם אינה יכולה לתפקד בשל מצב נפשי. כמו כן, אם הילד מבוגר - בן שלוש עשרה ומעלה - ומתעקש לחיות עם אביו, ובדיקה מקצועית אינה פוסלת את מסוגלותו של האב, הוא יקבל משמורת עליו".


מה לגבי משמורת משותפת. האם זהו פתרון רצוי?

"רוב המומחים סוברים שמשמורת משותפת אינה עולה בקנה אחד עם טובת הילדים. הטעם העיקרי הוא שילד זקוק בדרך כלל לבית אחד מרכזי, במיוחד לאחר המשבר הקשה שעובר עליו עם התפרקות המשפחה. אבל ייתכן שהמערכת הטיפולית עדיין לא ניערה מספיק את האבק מעל הדעה הזאת. בכל מקרה, יש להיזהר מאוד בהחלטה בנושא הזה, כיוון שיש לערוך בדיקה מעמיקה ומעקב אחר תגובות הילדים המצויים בהסדר של משמורת משותפת".

 

לדבריו, בשנים האחרונות האבות מעורבים יותר בחיי הילדים לאחר הגירושים. "זו תופעה מתרחבת של אבות הדורשים לקבל את הילדים ללינה אחת או שתיים גם באמצע השבוע, ולא רק בסופי שבוע פעם בשבועיים. אבות דורשים גם סוף שבוע ארוך, מיום שישי ועד יום ראשון בבוקר. אני רואה בברכה את המגמה הזאת. היא טובה בדרך כלל גם לילדים וגם לאבותיהם. לדעתי, הדבר רצוי גם לאם שזקוקה לזמן שלה בלי שהילדים יהיו צמודים אליה מסביב לשעון".

 
מה יחליט בית המשפט?
 מה יחליט בית המשפט? 
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

במקרים של מאבקים, כאשר אחד ההורים עוזב, איך קובעים הסדרי ראיה זמניים?
"באין הסכמה, בית המשפט יעשה סדר. המקובל הוא לאפשר בשלב הראשון לאב לראות את הילד פעמיים בשבוע למשך שלוש עד ארבע שעות בכל מפגש. כשהילד בן שנתיים-שלוש, האב יקבל אותו ללינה בסוף שבוע פעמיים בחודש, מיום שישי בצהריים ועד למוצאי שבת. כאשר האם מתנגדת ללינות בשל הגיל הרך, יטה השופט בשלב הראשוני להימנע מכך עד לבירור יסודי יותר".

 

"בית המשפט מזמין בדרך כלל תסקיר סעד, ולאחר חודשים אחדים מגיעות ההמלצות ובהן מצטיירת תמונה ברורה פחות או יותר. במצב הזה יכול בית המשפט למפות את המצב האמיתי ולראות האם התנגדות האישה להרחבת זכויות הראייה מבוססת על טובת הילד בלבד, או שאינה אלא חלק מתכסיסי המאבק".

 

ישנם מקרים שבהם דווקא האם מעוניינת שהאב יראה את הילדים, והוא אינו מעוניין. מה ניתן לעשות בעניין הזה?
"מבחינה משפטית, לא הרבה. אי אפשר להכריח אב להיות בקשר עם ילדיו. ישנם למרבה הצער מקרים כאלה, אם כי הם חריגים. לדעתי, אסור לאמא לוותר, למרות שלא פעם היא מרוצה מכך. אני חושב שכל אם צריכה לעשות ככל יכולתה לשכנע את בעלה להיפגש עם ילדיו כמה שאפשר".

 

במקרים שבהם הילד עדיין תינוק בעת הגירושים, קורה שהאמא אינה מאפשרת לאבא לקחת אותו ללא השגחתה. מה עושה אב שאינו מעוניין בליווי מהסוג הזה?"יש בעיה אמיתית בגיל הינקות. לא פעם האב טרם התקשר לילד, אינו יודע לטפל בו, ועם כל הרצון הטוב - קשה לו להיניק אותו. לכן, ניתן להבין את חששה של האם למסור את העולל בלי השגחתה הצמודה. מצד שני, לא אחת האבא אינו רוצה או מסוגל לראות את אשתו לשעבר. בנוסף, התחושה שהילד זקוק ל'שומר ראש', אינה נוחה לאב הטרי. לפעמים הפתרון הוא שהאב יקבל את הילד בליווי אמו, דבר שמרגיע את הגרושה".

 

האם משתלם לך לבגוד?

עצות למתגרשים החדשים >>

מהי עמדת בית המשפט לגבי משמורת משותפת?

כיצד נפרדים נכון עבור הילדים?

כיצד נקבעים דמי המזונות לילדים?

כיצד להשאיר את האב בתוך התמונה אחרי הגירושים?

 
 

המתכון באדיבות מגזין ifeel

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by