בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בדיקות שגרתיות  
בדיקת מי שפיר: כן או לא? 
 
 השווי סיכונים מול תועלות     צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages.com    
בדיקות שגרתיות  |
 

מהי מהות הבדיקה? כיצד היא מתבצעת? האם אפשר לוותר עליה, ומהם הסיכונים בביצועה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 

מהרגע שבו את מגלה שאת בהריון, את נכנסת למערבולת של בדיקות, מידע והתלבטויות. המידע זורם אלייך ממקורות רבים דוגמת ספרים, עיתונים, שמועות וחברות, ואת, מצידך, מתקשה לדעת מה נכון ומוכח מחקרית ומה כולל בתוכו "הפחדות" מיותרות.

 

בדיקת מי השפיר היא אחת הבדיקות המוכרות ביותר לכל אישה הרה, שכן היא כמעט הבדיקה היחידה השוללת באופן חד משמעי קיום של תסמונת דאון אצל העובר, אך יחד עם זאת טומנת בחובה סיכון ממשי להריון. אין כמעט אישה שאינה מתלבטת בסוגיה אם לעבור את דיקור מי השפיר או לוותר עליו. ההתלבטות אינה קלה, שכן יש לשקול תועלת מול סיכון (ויש שיגידו גם עלות), ולכל זוג מערכת שיקולים משלו. יש נשים שיבצעו את הבדיקה בכל מחיר, לא משנה מה התוצאות של יתר הבדיקות שהן עברו במהלך ההריון, שכן היא הבדיקה שתספק להן את הרוגע הנפשי שהן זקוקות לו. אחרות יחשבו סיכונים מבחינה סטטיסטית ויחליטו בהתאם. כך או כך, מדובר בהחלטה אישית של כל זוג, המערבת גם שיקולים מוסריים וערכיים.

 

מהות הבדיקה

לשלילת תסמונת דאוון ומחלות כרוזומליות
 לשלילת תסמונת דאוון ומחלות כרוזומליות  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

מטרתה העיקרית של בדיקת מי השפיר היא לשלול הפרעות במספר ובמבנה הכרומוזומים (תסמונת דאון ומחלות גנטיות אחרות אצל העובר), והפרעות בסגירת התעלה העצבית של העובר (ספינה ביפידה). הבדיקה יכולה להתבצע בין השבועות 15-20 להריון, כשהטווח הנפוץ יותר לביצועה הוא בין השבועות 16-18. יש נשים שיעדיפו לבצעה בטווח המוקדם למקרה שיתגלה כי משהו אינו תקין ויהיה עליהן לבצע הפלה יזומה.

 

בדיקת מי השפיר מתבצעת בבתי החולים, הן הממשלתיים והן הפרטיים, בדרך כלל על ידי רופא שבחרת בעצמך, אלא אם כן את זכאית למימון הבדיקה על ידי המדינה, ואז הבחירה פחות חופשית ותלויה ברופאים המדקרים ובזמני עבודתם בבית החולים. עלות הבדיקה: 1,500-2,000 שקלים. במהלך דיקור מי השפיר מוחדרת לרחם, דרך דופן הבטן, מחט ארוכה ובעזרתה שואבים מעט ממי השפיר. כמות מי השפיר הנשאבת היא כ-20 מ"ל, שהם כ-10% מהכמות הכללית. החדרת המחט מתבצעת באופן מבוקר וכוללת מעקב צמוד עם מכשיר האולטרה-סאונד. בצורה זו יכול הרופא לראות בדיוק רב לאן המחט מוחדרת ולהימנע מפגיעה בעובר.

 

מטרות הבדיקה

 

מי השפיר מכילים תאים שנשרו מן העובר. על הנוזל שנשאב מתבצעות בדיקות גנטיות ובדיקות נוספות על ידי הדגרתו במעבדה. בדיקת מי השפיר מגלה אם העובר סובל מתסמונת דאון או ממומים כרומוזומליים נוספים. הבדיקה אינה יכולה לגלות את כל המומים המולדים, ולכן חשוב לדעת שאין בה משום "ביטוח בריאות" מוחלט.

 

איך מתקבלות התוצאות?

 

אצל רוב בני האדם קיימים בגרעין התא 46 כרומוזומים המסודרים בזוגות (23 זוגות). בתסמונת דאון התאים מכילים 47 כרומוזומים ולא 46 כרומוזומים, כיוון שכרומוזום מספר 21 מופיע פעם נוספת. העודף בחומר התורשתי, בצורת גנים על כרומוזום 21, גורם לתסמונת דאון. כדי לצפות בכרומוזומים יש צורך בגידול תרבית תאים, ולכן קבלת התשובה נמשכת כשבועיים עד שלושה שבועות. עם זאת, ניתן לקצר את התהליך על ידי ביצוע בדיקה בשם "fish", המספקת תשובות עבור חמישה כרומוזומים עיקריים בתוך 24 שעות. חסרונה הוא עלותה הגבוהה (כמעט כפליים).

 

אם התוצאות אינן תקינות - ייצרו איתך קשר טלפוני ויזמנו אותך לייעוץ גנטי. אם תערכי את הבדיקה במכון פרטי - ייצרו איתך קשר טלפוני לאחר כ-12 יום ויאמרו לך, כי רוב הסיכויים שהכול תקין אך יש עוד זמן לקבלת התוצאות המלאות. דף תוצאות הבדיקה מכיל את המידע לגבי מספר הכרומוזומים וכן את מין העובר. כמו כן, מצוין ערך החלבון העוברי בדם האם ואם הוא תקין.

 

טיפ: בקשי את מספר הטלפון של המעבדה. כך תוכלי לברר טלפונית לגבי התוצאות. לעתים מתקבלות תוצאות כבר אחרי שבועיים, אך המכתב פשוט טרם נשלח לביתך.

 

מתי חובה לבצע את הבדיקה?

 

אין חובה לבצע את הבדיקה בשום מקרה, וההחלטה אם לבצעה תלויה ישירות בהחלטתך מה תעשי במקרה שיתגלה מום בעובר. אם ברור לך שלא תבצעי הפלה בשום מקרה, אין כל סיבה לסכן את ההריון בבדיקה פולשנית מסוג זה וניתן לדלג עליה. לזוגות שתפישת עולמם נוגדת ביצוע הפלות, אין שום סיבה להוציא כספים מיותרים על בדיקה זו ולסכן בכך את ההריון. לעומת זאת, זוגות המחליטים כי בראש סדר העדיפויות שלהם עומד ילד בריא והם מוכנים לקחת את הסיכון הכרוך בבדיקה, יכולים לבצעה ללא קשר או תלות בבדיקות קודמות.

 

אז למה בעצם לבצע אותה?

 

אם החלטתם שגידול ילד הסובל מתסמונת דאון אינו בא בחשבון מבחינתכם מסיבות שונות - זו סיבה מצוינת לבצע את בדיקת מי השפיר. מרגע שהתוצאות יגיעו לידיכם תוכלו להחליט (אם הן אינן תקינות) אם ברצונכם להמשיך את ההריון או להפסיקו. הפסקת הריון היא פרוצדורה בפני עצמה, הכרוכה בקשיים נפשיים ודורשת את אישור הוועדה להפסקת הריון. עם זאת, במקרים מסוג זה אין כל קושי לקבל היתר לבצע הפלה, כיוון שמדובר בבעיה בריאותית הטומנת בחובה עלויות כספיות גבוהות גם למדינה.

 

הביאי בחשבון כי ייתכן שיתגלו מומים שאינם בגדר "שחור-לבן", כלומר שלא תהיה אפשרות לדעת מהי חומרתה המדויקת של הבעיה. במקרים אלו קשה יותר לקבל החלטה לגבי המשך ההריון, אך אין להתעלם מן העובדה כי גם מקרים כאלו מתרחשים וכי ייתכן שתיפלי בתוך אותה סטטיסטיקה קשה.

 

האם יש אלטרנטיבה לבדיקת מי השפיר?

אילו בדיקות תצטרכי לעבור במהלך ההריון?

המדריך לבדיקות סקר גנטיות >>

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by