בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הורים וילדים  
כיצד להפוך את החיים קלים יותר? 
 
 לנשום לרווחה     צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages.com    
הורים וילדים  |
 

איך לקצר את זמן האמבטיה? כיצד להפוך נסיעה לזמן משפחתי מהנה, וכיצד מתארגנים כראוי לפני השינה בלי למרוט שערות? המדריך להורה השפוי

 
 
 
 
 
 
 
 
 

לפעמים נראה שככל שהילדים גדלים, כך גדל הזמן שנדרש מאיתנו להתמודד עם הרצונות שלהם. כך תתמודדו עם שגרת היום בלי להישאר עם הלשון בחוץ.

 

 

אפשר להפוך את זמן הנסיעה מסיוט לחוויה

1. ערכה לשעת הצורך - הניחו באוטו ערכה עם כל הדברים החיוניים לילדיכם, בנוסף לתיק הקבוע שאתם משתמשים בו. שימו בערכה מוצצים, חיתולים, מגבונים, בקבוק מים מינרליים, קופסת פורמולה ועוד.
2. ערכת הפעלה - ארגנו במכונית ערכת משחקים, ספרים וכל מיני דברים אחרים המעסיקים את הילדים. מדי פעם החליפו את התכולה לשם הגיוון. כך תחסכו לעצמכם עצירות רבות ותקצרו את זמן הנסיעה.
3. שיעור על גלגלים - נצלו את זמן הנסיעות, בייחוד הארוכות, ללימוד נושאים בדרך חווייתית. שחקו עם הילדים משחקים ללימוד מילים נרדפות, אותיות ומספרים, משחקי ניחוש להעשרת אוצר המילים, שירו יחד שירים על פי אותיות הא"ב ועוד.

 

זמן הרחצה וההחתלה

הקדימו את זמן המקלחת
 הקדימו את זמן המקלחת  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

אחת מזירות המאבק העיקריות היא האמבטיה, שבעיני ההורים היא חיונית בעליל ובעיני רוב הילדים מהווה מטרד. מה אפשר לעשות כדי לקצר את התהליך ולמנוע חיכוכים מיותרים?

1. ארגון מוקדם - לפני שאתם מכניסים את ילדכם לאמבטיה, הכינו בהישג יד מגבת, חיתול, משחות, בגדים להחלפה וכל מה שדרוש. בדרך זו תחסכו את ההתרוצצות הבהולה לאחר הרחצה, כשהילד קופא מקור, וגם לא תשאירו אותו ללא השגחה בזמן שאתם מחפשים חפצים שונים.
2. חימום מראש - בחורף, הביאו את אמבט התינוק לתוך החדר המחומם מראש. כך תחסכו לכם זמן יקר עד שהתנור יחמם את כל החדר.
3. כניסה קלה לאמבטיה - אם הילדים סרבני מים אדוקים, קשה לשכנע אותם להיכנס למקלחת והדבר גוזל זמן רב. לכן כדאי להפוך את שעת האמבטיה לשעת משחק. למשל, לצבוע את המים בצבעי מאכל, לתת לילד לקשקש על עצמו ועל החרסינה בצבעי אצבעות ולקנות משחקים שישמשו רק באמבטיה (פאזל מספוג של דמות אהובה). כך תהפוך האמבטיה למשהו מיוחד ולחוויה שהילדים מחכים לה (אם כי צריך להביא בחשבון שייקח זמן להוציא אותם משם). 
4. סלסילת כלי רחצה - הכינו סלסילה מחומר עמיד למים (להשיג בחנויות המוכרות אביזרים משלימים לאמבטיה) והניחו בה את הסבון, הקרם, השמפו, מברשת השיער, מברשת השיניים, המספריים לציפורניים, הספוג וכל פרט אחר שאתם זקוקים לו במהלך האמבטיה. 
5. צחצוח שיניים באמבטיה - הרגילו את הילדים לצחצח שיניים כחלק מריטואל הרחצה באמבטיה כדי לחסוך לכם מאבק על פעולה נוספת.
6. תרגול באמבטיה - זמן האמבטיה הוא הזדמנות נפלאה לתרגל עם הפעוט גמילה מבקבוק ושתייה מכוס. בדרך זו ייחסכו כל אותם "פספוסים" של הפעמים הראשונות. 
7. חלוקי רחצה - ילדים ופעוטות לא כל כך אוהבים שמנגבים אותם, מה שמאריך את זמן ההתארגנות לאחר הרחצה וגם מגדיל את הסכנה שהם יחלו. חלוק מגבת יעשה במקרה כזה את העבודה.
8. החתלה קלה - אם התינוק שלכם משתולל כשאתם מחתלים אותו ומאריך מאוד את זמן ההחתלה, דאגו לו לתעסוקה. הדביקו מדבקות צבעוניות על הקיר באיזור משטח ההחתלה, הניחו צעצועים בהישג יד ותנו לו בכל פעם צעצוע אחר. ניתן גם להניח בידו פנס קטן דלוק. האורות המרצדים על הקיר ועל התקרה ירתקו אותו, ואתם תוכלו לחתל אותו בשלווה ובזמן קצר.

 

זמן ההכנה לשינה

ישנים כמו תינוקות
 ישנים כמו תינוקות  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

זמן ההשכבה וההכנות לקראתה הוא עקב אכילס בבתים רבים, אבל מתברר שאם מתארגנים לפני כן, הערב נראה הרבה יותר רגוע ושקט ובני הזוג יכולים לסיים את היום יחד, ללא הפרעה.

1. על סדר היום - קיבעו מהן הפעולות שעושים לפני השינה ומהו סדרן, על מנת לעמוד בזמנים ולהגיע רגועים לשעת השינה שנקבעה. החליטו על שעה מסוימת שבה מתחילים את הטקס: אוכלים, מתקלחים, קוראים סיפורים והולכים לישון. אם החלטתם שכיבוי האורות יהיה בשמונה וחצי, הראו לילדים מתי שמונה וחצי ואפילו כוונו שעון מעורר שיצלצל בזמן. הסבירו להם שאם הם יסיימו את כל הפעילויות לפני השעה היעודה, הזמן שיישאר עד ההירדמות יוקדש לסיפור לפני השינה, לצפייה בטלוויזיה מהמיטה או לכל צ'ופר אחר. הילדים ירצו להספיק, במיוחד אם הם יידעו ששום תחינה לא תעזור להם, ויסיימו להתארגן בזמן.
2. התאמת הרגלים - אם שעת ההשכבה בעייתית ולחוצה, לא חייבים לכלול בה את כל הפעולות המקובלות. אפשר, למשל, להעביר את המקלחת מייד אחרי ארוחת הצהריים או כשחוזרים מהגן. בשעות אלה הילד ערני והסבלנות שלנו גדולה יותר. גם סידור הילקוט לא חייב לחכות לשעת השינה - מומלץ ואפילו רצוי לסדר אותו מייד כשמסיימים להכין את שיעורי הבית.
3. הקדמת זמן השינה - הרגילו את הילדים ללכת לישון בשעה סבירה, בייחוד אם הם מתקשים לקום בבוקר. הקדימו בכל ערב את שעת ההשכבה ברבע שעה, עד שתגיעו לשמונה בערב. גם אם הם יקטרו בתחילה ויתקשו להירדם, הקפידו להיות עקביים. כבו את האור, אימרו "לילה טוב", ודעו שבסוף הם יירדמו ויקומו מוקדם יותר.
4. הרטבת לילה - על מנת לקצר את זמן החלפת המצעים הרטובים בלילה, כדאי להתארגן מראש באחת השיטות: מציעים את המיטה בכמה שכבות של מצעים: סדין ניילון, סדין רגיל, סדין ניילון, סדין רגיל, ואז, אם ברח פיפי, מסירים את הסדין הרגיל הרטוב ואת סדין הניילון שנועד למנוע את חדירת הפיפי, ומחזירים את הילד למיטה מוצעת ויבשה. שיטה נוספת: מניחים מגבת על איזור ההרטבה הצפוי, ואם הילד מרטיב - מסירים אותה. הסדין נשאר יבש ומוכן.

 
 

שבתות, חגים, אירועים וימי הולדת

 

רצוי שהימים המיוחדים הללו ייזכרו לטובה כדי שיהיה למה לצפות.

1. שבת בבוקר יום יפה - כדי לזכות בשעת שינה נוספת בשבתות ובחגים, הכינו הכול מראש כך שהילדים יוכלו לטפל בעצמם עד שתקומו: הניחו שוקו בכוסות במקרר (הילד הגדול ידאג לחמם) ואת קופסת הקורנפלקס על השולחן ואפילו הכינו את הקלטת האהובה על הילדים בתוך מכשיר הווידיאו. הם כבר יסתדרו, ואתם תרוויחו שעת שינה יקרה מפז.
2. אין חגיגה בלי עוגה - כיוון שעוגת יום ההולדת מהווה עניין מרכזי בחגיגה, עליה להיות טעימה ויפה. עם זאת, אפשר בהחלט לקנות בסיס מוכן של עוגת טורט (להשיג בכל סופר) ולהשקיע זמן ומאמץ אך ורק בקישוט (אל תשכחו לשתף את חתן השמחה). 
3. עוגת רכבת בחצי שעה - קונים שלוש עוגות בתבנית מוארכת (אינגליש-קייק), חוצים שתיים מהן ומסדרים על מגש ארוך את ארבעת החצאים. מחלקים את העוגה השלישית ל=2/3 ו=1/3 ומניחים את ה=1/3 על ה=2/3 בקצה. מצפים הכול בקרם שוקולד קנוי ומקשטים כל קרון בסוכריות מסוגים שונים. ניתן לנעוץ סוכרייה על מקל או חטיף שוקולד על הקטר כארובה. כך מתקבלת עוגת יום הולדת מרשימה, זולה וקלה להכנה.
4. מסיבה מרשימה - לא חייבים להיכנס להוצאות מטורפות או להתכונן חודש מראש לחגיגת יום ההולדת. באמצעים פשוטים וקלים אפשר להפיק חגיגה מרשימה. מחליטים עם הילד על נושא, למשל "בוב הבנאי", דואגים לקישוטים מתאימים, מארגנים ארגז תחפושות עם בגדי פועלי בניין ומפזרים בחדר כלי עבודה וטרקטורים. אם תדאגו לפרסים שווים תחת אותו נושא, ליצירה מדליקה ולעוגה מתאימה - תהיו לגמרי מסודרים.

 

המדריך לחיים קלים - חלק א' >>

האם לאם חד הורית קל לצאת לדייטים?

האם כדאי לקיים אמבטיה משותפת עם הילדים?

איך מתארגנים לטיול בחו"ל עם הילדים?

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by