בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הריון ולידה  
בלי סמים, אלכוהול וסיגריות? 
 
 מדובר בתשעה חודשים בלבד    צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages.com    
הריון ולידה  |
 

על אילו הרגלים תצטרכי לוותר במהלך ההריון, ומה תוכלי להשאיר בניגוד למיתוסים הגורסים אחרת? הכיני גופך להריון

 
 
 
 
 
 
 
 
 

במהלך תקופת ההריון את מוסיפה כמה קילוגרמים בגוף וטונות של אחריות. המשפט הידוע אומר שמה שאת אוכלת, גם העובר שלך אוכל. האוויר שאת סופגת משפיע אף הוא על העובר, ומותר לך להיכנס לאמבטיה, אבל לא בתנאים שאליהם הורגלת. כדאי לדעת מה לשנות ברגע שמגלים שבתוך הבטן מתפתח יצור חי ונושם.

 

תזונה: "בקשי את הסטייק עשוי טוב"

 

אכילת מזון בריא, מגוון ונקי תפחית במידה ניכרת את הסבירות למחלות במהלך תקופת ההריון. כדאי להכיר את הכללים הבאים:

1. שימרי על ניקיון הידיים וגם על ניקיון הכלים ומגשי החיתוך והעבודה שאת משתמשת בהם. שיטפי את הידיים בסבון ובמים חמים ושפשפי היטב את כלי האוכל ואת משטחי החיתוך.

2. הקפידי לשטוף כראוי את הירקות והפירות לפני אכילתם.

3. השתמשי במיצים ובגבינות מפוסטרים בלבד. שימי לב במיוחד כשאת קונה את אחד מסוגי הגבינות הבאים: פטה, קממבר, רוקפור, ברי וגבינות עיזים.

4. הימנעי ככל האפשר מאכילת פסטרמה ונקניקיות. באופן עקרוני, לא מומלץ לצרוך בשרים אלו כיוון שהם מעובדים משאריות בשר או עוף, הכוללות לעתים שאריות בלתי רצויות.

5. הימנעי מאכילת בשר, דגים ועופות ומיני מטעמים נאים שלא בושלו מספיק, וכן ממאכלים מעושנים. יוצאים למסעדה? בקשי את הסטייק "עשוי טוב". חייבת סושי? בקשי שהדג יהיה מבושל ולא נא. ותרי על הקרפצ'יו והסלמון המעושן.

6. היזהרי כשאת מתקרבת לביצים: העדיפי ביצים מטוגנות היטב ולא ביצת עין. לפני שאת מכינה לך ביצה - בידקי שקליפתה אינה סדוקה.

7. העדיפי מיונז קנוי ובכל מקרה זיכרי שמיונז מכיל כמות גדולה של שמן גם אם כתוב על אריזתו "ללא כולסטרול".

8. אל תאכלי נבטים שאינם מבושלים. אין בעיה עם נבטים שהונבטו במשך כמה ימים.

9. משרד הבריאות ממליץ לנשים הרות להימנע מאכילת דגים ובעיקר דגים גדולים מסוג טונה בהירה ומקרל. הסיבה: מצבורי כספית בדגים העלולים לגרום נזק התפתחותי לעובר.

 

המאכלים המסוכנים לבריאותה של ההרה:

הנטורופתית אילנה דנינו מונה את המחלות החיידקיות הנגרמות בעיקר מתזונה המסוכנת לאישה ההרה:

1.מחלת הטוקסופלסמוסיס עלולה לגרום למומים מולדים בתינוק. החיידקים הגורמים למחלה נמצאים במוצרי בשר שלא בושלו מספיק.

2. מחלת הליסטריוזיס מסכנת את האישה ההרה בהפלה ומגדילה את הסיכון ללידה מוקדמת או ללידת תינוק חולה שחייו בסכנה. חיידקיה נמצאים במוצרי בשר או דגים שלא בושלו דיים, וכן מוצרי חלב לא מפוסטרים.

3. מחלת הסלמונלוזיס גורמת לאישה ההרה להתייבש, דבר העלול לגרום נזק עקיף לעובר. חיידקי המחלה נמצאים במוצרי בשר בלתי מבושלים ובביצים שאינן מבושלות עד הסוף.

4. שלשולים ומחלת הגסטרואנטריטיס עלולים גם הם לגרום לאישה ההרה להתייבש ולגרום נזק עקיף לעובר. חיידקי המחלה נמצאים במוצרי מזון שונים שלא בושלו או פוסטרו. גם אי שמירה על היגיינה בעת טיפול במזון עלולה לגרום למחלה זו.

 
 

חשיבותה של השתייה במהלך ההריון

קפאין פחות - מים הרבה יותר
 קפאין פחות - מים הרבה יותר  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

 

בטח כבר שמעת מילה או שתיים על חשיבות השתייה המרובה בתקופת ההריון ועל תפקידם המרכזי של המים בחילוף החומרים של הגוף, בהעברת המזון ובוויסות חום הגוף וההזעה. אם טרם עברת למשמעת מים - כדאי שתתחילי, וזה חשוב בעיקר בקיץ, אבל גם בחורף. הקפידי לשתות ליטר וחצי עד 2 ליטרים ביום לפחות. כיצד תדעי שאת שותה מספיק? כשהשתן צלול ובהיר. במקרה של דלקות שתן, השכיחות מאוד בתקופת ההריון, שתיית המים חשובה ביותר.

 

מחקרים הצביעו על קשר בין צריכת קפאין והפלות

 

צריכה מוגברת של קפאין בכל דרך שהיא (קפה, תה, קולה, שוקולד) אינה מומלצת בתקופת הריון. שתיים-שלוש כוסות קפה ביום הן בתחום הסביר. לא ברור עד כמה הקפאין מזיק לעובר, אבל ידוע שיש קשר בין צריכתו לבין שיעור הפלות גבוה ולידות מוקדמות.

 

האם צריכה סוכרזית מזיקה לעובר?

קשה לאמוד במספרים ובסטטיסטיקות את הנזקים שסוכרזית וממתיקים מלאכותיים עלולים לגרום לאישה ההרה ולעוברה. צריכה רבה של סכרין אינה מומלצת לכלל האוכלוסייה, והואיל וזהו חומר העובר דרך השלייה אל העובר, הרי שלא כדאי להגזים בצריכתו. אם שתית כוס תה עם סוכרזית או אכלת כמה חטיפים "נטולי סוכר" - אינך בסיכון.

 

תוספי תזונה. כן או לא?

 

ד"ר דגנית סמואל, רופאת נשים בכירה, מסבירה כי רצוי להימנע במהלך ההריון מנטילת תוספי מזון, כולל תכשירי ויטמינים למיניהם, כיוון שמינון עודף של חלק מהם עלול להזיק. "חשוב ליטול רק את הוויטמינים המתאימים לתקופה זו. לצורך זה קיימים תכשירי הפרנטל למיניהם - קומפלקס ייחודי המיועד לנשים הרות ומיניקות ולנשים המתכננות הריון, המשלב את קבוצת הוויטמינים מקבוצת B עם נוגדי חימצון ומינרלים בריכוזים המותאמים במיוחד לתקופות אלו. בנוסף תכשירים אלו מכילים חומצה פולית וכמות ברזל ראשונית. בהתאם לספירות הדם המבוצעות במהלך ההריון, יש לעקוב ולראות אילו תכשירי ויטמינים יש לצרוך, בין שמדובר בברזל או בוויטמין B12 ובין שמדובר בכל תכשיר אחר". מחקרים שונים מצביעים על השפעה טובה של צריכת אומגה 3 על ההתפתחות הקוגניטיבית של העובר. בנוסף ידוע גם על השפעה מרגיעה של תכשירים אלה וכנראה גם הגנה מסוימת על עורקי הלב.

 

עד כמה עישון באמת מסוכן?

 

העישון מסוכן לבריאות, וכשמדובר באישה הרה, הסיכון גדל בהרבה כיוון שהחומרים הרעילים שבעשן הסיגריה מגיעים אל העובר דרך חבל הטבור. חשיפה לעשן סיגריות מגדילה את הסיכון ללידת תינוק במשקל נמוך, למומים מולדים (הנפוצים שבהם - חך או שפה שסועים) ולמוות בעריסה בעתיד. מתברר שגם עישון פסיבי עלול להזיק לעובר, ולכן באחריותך להימנע מהמצב.

 

האם מותר ללגום מעט יין?

על תסמונת האלכוהל העוברית שמעתם?
 על תסמונת האלכוהל העוברית שמעתם? 
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

במהלך ההריון רצוי להימנע משתיית יין או כל משקה אלכוהולי ברמות שונות של אלכוהול. האלכוהול נספג מהר בדם ועובר גם הוא לעובר דרך השליה. הסיכון לנזק הוא בלתי הפיך. מותר ללגום מעט יין מהיין לקידוש, כיוון שכמויות כאלו בתדירות כזו אינן עלולות לגרום לנזק.

 

סמים

מי רוצה ללדת תינוק מסומם שיסבול כל חייו ויצטרך לעבור ייסורי גמילה מינקותו? שלא לדבר על נזקי המוח הבלתי הפיכים העלולים להיגרם מסמים. שימוש בסמים אף מגדיל פי שישה את הסיכון ללדת עובר במשקל נמוך.

 

תסמונת האלכוהול העוברית >>

מה באשר לעיסוי ותרופות?

כיצד תשמרי על משקל תקין בהריון?

אילו תרופות מותרות ואסורות בהריון?

הכל על תרופות סבתא במהלך ההריון >>

 

הכתבה באדיבות מגזין הורים וילדים

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by