בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
פינת הייעוץ של מיכל 
פסגת הפחד: מה עושים כשהילדים מפחדים? 
 
 הם מפחדים     צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages.com    
פינת הייעוץ של מיכל |
 

במציאות של הילדים שלנו קיימות לא פעם מפלצות, מכשפות ודמויות מסתוריות שגורמות להם לשקשק מפחד. איך נעזור להם להתגבר על כל אלו?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

בל"ג בעומר ילדי הגן שרים על גבורתו של בר כוכבא, מפארים את כוחו ואומץ ליבו, ואילו במציאות הגבורה היא לא תמיד מנת חלקם של ילדי הגן. ילדים רבים חוששים ממפלצות, מכשפות או מהחושך. הם זוחלים למיטתנו מבוהלים, מתעוררים בבכי או מתקשים להיפרד מאתנו כשמחשיך. מה עושים? איך מתמודדים? והאם הדרך היחידה היא לפנות להם מקום במיטה שלנו?

 

"מה דעתך שנניח ליד המיטה שלך צלחת במבה בשביל המפלצת?"

 

תחושת הפחד של הילדים שלנו אמיתית ומוחשית מאוד, גם אם הייצור שממנו הם פוחדים הוא דמיוני לחלוטין. מניסיוני, אני ממליצה להכיל ולקבל את הפחד ולא לזלזל או לבטל אותו. משפטים כמו: "מה אתה תינוק?" "זה בכלל לא אמיתי, אין דברים כאלה." "ממה אתה עושה עניין? זה סתם שטויות." לא יועילו. הרבה יותר נכון להתחבר למקום שבו נמצא הילד, להבין את הקושי ואת הפחד, לא לשפוט או לבקר ולחשוב יחד עם הילד על פתרונות יצירתיים לבעיה. בשיחה חשוב שגם אנחנו נציע פתרונות לבעיה וגם ניתן לילד להציע רעיונות משלו. אנחנו יכולים להציע פתרונות מצחיקים, לא אפשריים בכדי להפיג את המתח ולעודד את הילד לחשוב באופן יצירתי ולא שיגרתי. "מה דעתך שנניח ליד המיטה שלך צלחת במבה בשביל המפלצת שמגיעה בלילה?" "אני שמעתי שכדי להתגבר על החושך אפשר להגיד את מילת הקסם הסודית של מלך הגמדים. אני במקרה יודע אותה, אתה רוצה שאני אגלה לך?" 

 

לבצע את כל השיחות לפני שהחושך יורד

 

אפשר לבחון כל רעיון לגופו, להחליט לנסות מספר רעיונות בימים הקרובים- כשלאורך כל השיחה אנו מפרגנים לילד ומעודדים אותו. השיחה מתקיימת בשעה רגועה ונעימה לאורך היום ובטח שלא בשיאו של התקף הפחד. נכון יהיה כשהפחד מתעורר להזכיר את השיחה ואת מסקנותיה ולנסות ליישם. גם כאשר אנו מתקשים לממש את הרעיונות השונים לפתרון והילד לא משתף כל כך פעולה, אני ממליצה לא לוותר על העניין או לכעוס עליו, יהיה נכון יותר לעודד, להמריץ אותו לנסות ולפרגן על כל צעד קטן בכיוון הנכון. אם נתמיד לאורך זמן בסופו של דבר הוא יבחר באחד הפתרונות.

 

לאחר שנצליח לגבש יחד עם הילד פתרון טוב עבורו, נוכל להפסיק לאפשר לו לבוא למיטתנו בלילה ולעזור לו (למרות השעה המאוחרת) לבצע את הפתרון המוצע. גם אם בתחילה תהייה הרבה התנגדות והילד שלנו יתעקש על הדפוס המוכר של הגעה למיטתנו, הרבה חיזוקים חיוביים, אמונה ביכולותיו ונוכחות לצדו יקדמו אותו לעבר המטרה.

 
 

המסר: גם ילדים אחרים חווים פחד

יש מפלצת מתחת לשמיכה!
 יש מפלצת מתחת לשמיכה! 
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

קיימים ספרים רבים בנושא שיכולים לשמש לעזר, אנו יכולים גם להמציא סיפורים המתאימים לסיטואציה הספציפית של ילדנו או לספר מה קרה לנו כשהיינו ממש בגילם. היתרון בספרים טמון בכך שאנו מעלים את הנושא ויוצרים הזדמנות לשיחה. בשיחה בה מבינים הילדים כי ישנם ילדים נוספים (או אף מבוגרים) החווים את מה שהם חוו, והפחד אינו רק מנת חלקם, חשובה מאד ולעיתים יכולה להקל. לכן, אפשר להשתמש במפגש בין חברים כדי לדבר על פחדים ופתרונות.

 

מצאו האם יש דפוס מסויים לפחד

 

דבר נוסף שאני ממליצה לעשות, הוא לנסות ולראות האם יש דפוס מסוים לפחד. האם הוא מתעורר בימים מסוימים, סביב אירועים מסוימים, או אולי לאחר צפייה בתוכניות מסוימות בטלוויזיה. אם נצליח למצוא את הגורמים אשר מעוררים את הפחד נוכל להבין את המקור לבעיה ולהתייחס בהתאם לסיום חשוב לי לומר שהפחד הוא מנגנון חשוב שמתריע מפני סכנה וגורם לנו לנהוג יותר בזהירות, לכן העובדה שילדנו מפחד היא חשובה לחייו ועלינו למתן ולהרגיע את זה בכל אותם מקרים שבהם הדבר מפריע לו לתפקד באופן רגיל בחברה.  .

 

מיכל סבן - הדרכה ויעוץ להורים בגובה העיניים
עוד במדור - מיכל מייעצת

 

האם לקחת חלק בעולם הפנטזיות של הילדים?

כיצד תגרמו לילדים להעסיק את עצמם לבד?

כיצד להתמודד מול הילדים ללא מאבקי כוח?

איך לעזור לילדים להתמודד טוב יותר עם שינויים?

איך נסייע בידם להפוך עצמאיים?

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by