בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
ספיישל יוון 
החוויה היוונית שלי: חצי האי פלופונס 
 
 צבעים ואווירה בסמטאות כפר יווני טיפוסי    צילום: אור יעלון    
ספיישל יוון |
 

עכשיו שטורקיה היא מחוץ לתחום, מתחילים הישראלים לחפש יעד קרוב, זול ומעניין בחו"ל. חצי האי פולפונס הוא אחד היעדים החדשים שמשלב נופים מרהיבים וחופי טורקיז עם היסטוריה ותרבות בנות למעלה מ-4,000 שנה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

בין נופים מרהיבים וחופי טורקיז, כפרים ציוריים וטברנות שוקקות, משמר חצי האי היווני פלופונס (Peloponnese) היסטוריה ותרבות בנות למעלה מ-4,000 שנה. היה זה הנסיך האמיץ פלופס שהעניק לאזור את שמו, לאחר שהביס את המלך אוינומאוס במירוץ מרכבות לחיים ולמוות, נשא לאישה את בתו ואיחד תחת שלטונו את ערי המחוז שמדרום-מערב לאתונה.

 

מהמיקנים עד לטורקים, דרך הביזנטים, הרומאים והאיטלקים, הותירו עמים רבים את חותמם על חצי האי. לאורך השנים ספג האזור מגוון השפעות והוא מציע תערובת ססגונית של יופי טבעי ומעשה ידי אדם, של טעמים וריחות, של אנשים ואגדות, הספוגים באווירה ים-תיכונית ובהרבה שמחת חיים ואוזו.

 

שער לארץ המיתולגיות

תעלת קורינתוס, המפרידה את חצי האי מהיבשת - ובכך הופכת אותו למעשה לאי - מהווה את שער הכניסה המרשים לפלופונס.

 

כבר בתחילת האלף הראשון לספירה הגה הקיסר נירון את הרעיון לחבר בדרך ימית את המפרץ הסורני למפרץ קורינתוס, אך יורשיו בחרו לזנוח אותו בשל העלויות האדירות של הפרויקט השאפתני.

 

רק בסוף המאה ה-19 הושלמה חציבת התעלה, שהפכה במהרה את האזור למרכז סחר משגשג ומרכזי.

 
 מחפשים ריגושים? נסו לקפוץ בנג'י לתוך תעלת קורינתוס
  מחפשים ריגושים? נסו לקפוץ בנג'י לתוך תעלת קורינתוס   צילום: אור יעלון 
 
 

אוניות המשא המודרניות רחבות מכדי לחצות את התעלה, אך שייט בספינת תיירים בין קירותיה המתנשאים לגובה של כ-90 מ', מזמן חוויה יוצאת דופן. ומי שאינו מסתפק בכל היופי הזה מסביב וזקוק למנת אדרנלין מוגברת, יכול לנסות את כוחו בקפיצת בנג'י לעומק התעלה.

 

קורינתוס המודרנית מפורסמת בחיי הלילה שלה והיא עמוסה בטברנות, בתי קפה, מועדונים ושכיות חמדה עירוניות. סביב לה פזורים ממצאים ארכיאולוגיים מרשימים מהעיר העתיקה - רובם מהתקופה הרומית ומקצתם מהיוונית - המאפשרים הצצה להיסטוריה המפוארת של האזור, כמו גם כפרים קטנים עם טעם של ימים עברו.

 

הקול כלול: חוויה מושלמת בתיאטרון

דרך החוף היפהפייה היורדת דרומה מקורינתוס מובילה לאפידברוס, שם שוכן אמפי-תיאטרון מרשים מן המאה ה-4 לפנה"ס, שהשתמר להפליא. המתחם המפואר מכיל כ-12 אלף מקומות ישיבה והוא מפורסם באקוסטיקה המושלמת שלו, המאפשרת לשמוע מכל מקום בו את קולות המופיעים מבלי שיצטרכו להרים את קולם.

 

מדי קיץ (מתחילת יולי עד סוף אוגוסט) מתעורר המקום לחיים עם פסטיבל מלא השראה, המושך אליו חובבי תיאטרון ומוזיקה מכל העולם. לאורך סופי השבוע של הפסטיבל מוצגות מיטב הטרגדיות היווניות הקדומות, מחזות קלאסים ומודרניים, קונצרטים ושלל אירועי תרבות. לא רחוק משם שוכנת העיירה הקטנה ליגוריו, המציעה אווירה שלווה מול הים ומפורסמת במאכלי הים הטריים והטעימים שלה.

 
 זה לא נגמר עד שהגברת השמנה שרה, אבל לפחות שומעים טוב. התיאטרון העתיק באפידברוס
  זה לא נגמר עד שהגברת השמנה שרה, אבל לפחות שומעים טוב. התיאטרון העתיק באפידברוס   צילום: אור יעלון 
 

לנשום את הים, להשקיף על העולם

הדרך מערבה, החוצה כפרים קטנים ומוקפת עצי זית עתיקים, אורנים ולימונים, מובילה אל העיר נאפפוליו. הבתים הבנויים בסגנון נאו-קלאסי מעוטרים במרפסות עץ קטנות המקושטות בפרחים ססגוניים, והרחובות והסמטאות מובילות לכיכרות רחבות עם מזרקות מעוצבות.

 

טיפוס של 857 מדרגות ממרכז העיר מוביל למבצר פאלאמידי, שנבנה במאה ה-15, ממנו נשקף נוף עוצר נשימה של העיר ושל סביבתה הכפרית. אם החלטתם להישאר עם רגליים על הקרקע, תוכלו למצוא בעיר מספר מוזיאונים מעניינים, בהם הארכיאולוגי, הצבאי וזה המוקדש לפולקלור ולאמנות. 

 

נסיעה קצרה מנאפפוליו תוביל אתכם למיקנה העתיקה, שם תוכלו להתרשם משרידי הממלכה שנהרסה בשריפה בתחילת המאה ה-12. קירות האבן העצומים המקיפים את העיר העתיקה מובילים למתחם המלוכה ולמערות הקבורה של שליטי העיר. במוזיאון הסמוך ניתן להתרשם מציורי קיר מרהיבים, מתכשיטי זהב וממגוון כלים המעידים על פאר העבר.

 
המקום המושלם ללגימת אוזו מול הים. טברנה בנאפפוליו
 המקום המושלם ללגימת אוזו מול הים. טברנה בנאפפוליו   צילום: אור יעלון 
 

ישחקו הנערים לפנינו?

לאחר ניצחונו הגדול של הנסיך פלופס וכינונה של ממלכתו הגדולה, הוא שם פעמיו לאולימפיה, השוכנת בעמק ירוק במחוז אליס שבמערב חצי האי. שם, כך גורסים כמה מסיפורי המיתולוגיה היוונית, ייסד את המשחקים האולימפיים של העת העתיקה, שמורשתם מלווה אותנו עד ימינו אנו.

 

בלב המתחם הקדוש של האתר ניצב בעבר מקדש זאוס עתיר הממדים, שנבנה במאה ה-5 לפנה"ס. הכתבים העתיקים מתארים את פסלו המפואר של אבי האלים, שהיה עשוי שנהב וזהב והתנשא לגובה 12 מ'. פידיאס, הנחשב לגדול הפסלים היוונים, היה זה שעיצב ובנה את יצירת המופת הזאת, הנמנית עם שבעת פלאי תבל של העת העתיקה.

 

כיום נותרו מהמקדש עיטורים ופסלים המוצגים במוזיאון שבאתר המטופח, חלקם נשתמרו כמעט בשלמותם, כשהם מעידים על מלאכת המחשבת של אמנות הימים ההם.

 
הפסלים שנמצאו באתר מעידים על תפארת ימי העבר
 הפסלים שנמצאו באתר מעידים על תפארת ימי העבר   צילום: אור יעלון 
 

שיטוט בין שרידי האתר, שנחשפו בחפירות ארכיאולוגיות במהלך המאה ה-19, מאפשר לעמוד על תפארת הימים ההם ולהתרשם ממקדשים, פסלים ועיטורי אבן ושיש שכולם מלאכת מחשבת מרהיבה.

 

אחד הממצאים המעניינים במקום הוא האיצטדיון בו נערכו התחרויות האולימפיות השונות - מריצה למרחקים קצרים, דרך תחרויות התגוששות והטלת דיסקוס - אליו מוביל מסלול אבן מקורה, העשוי קמרונות מסותתים. מרחק קצר מהמקום נותרו "בסיסי הזאנס", עליהם ניצבו בעבר פסלי ברונזה של זאוס, שמומנו מקנסות שהוטלו על האתלטים שהפרו את חוקי המשחק והמקום.

 

כדאי להקדיש מספר שעות לביקור באתר, לשוטט בשלווה בין יובליו של נהר האלפיוס החוצים אותו, ולספוג מאווירת המקום. ביציאה מהמתחם פזורים מרחצאות עתיקים מההתקופה הרומית, הנודעים בסגולותיהם המבריאות של מימיהם החמים, וזוכים למבקרים רבים עד היום.

 

 
דרך מסלול אבן מקורה, יצאו האתלטים לתחרויות באיצטדיון האולימפי
 דרך מסלול אבן מקורה, יצאו האתלטים לתחרויות באיצטדיון האולימפי   צילום: אור יעלון 
 

במפרץ ציורי למרגלות הרי פאנאצ'איקון המוריקים שבצפון חצי האי, שוכנת פאטראס - העיר הגדולה בפלופונס ואחת החשובות ביוון. בהיותה השער המערבי של יוון לאירופה, היא שמרה על מעמדה כמרכז של מסחר, תעשייה ותרבות והנמל הגדול שלה מחבר אותה לאיטליה, שהשפעתה ניכרת בתרבות המקומית, בניגון השפה ובטעמי האוכל.

 

גשר "ריו אנטיריו" המרהיב, שנחנך באוגוסט 2004, מחבר את העיר לחלק המערבי של יוון והוא מופת של תכנון אדריכלי ייחודי. הוא נחנך כשבוע לפני המשחקים האולימפיים באתונה, כשהראשונים לחצות אותו היו נושאי הלפיד בדרכם לטקס הפתיחה של המשחקים.

 
 הגשר למערב האי: ריו-אנטריו - מופת הנדסי בסגנון יווני
  הגשר למערב האי: ריו-אנטריו - מופת הנדסי בסגנון יווני   צילום: אור יעלון 
 

מדי שנה באביב, מארחת העיר את הקרנבל הנחשב לאחד הגדולים והססגוניים באירופה, ומאות אלפי בני אדם מגיעים להשתתף במצעדים, בהופעות ובאירועי הרחוב.

 

פאטרס משכנת מספר מוסדות אקדמיים, מכוני מחקר ותעשייה מתקדמת, ובשנת 2006 אף הוכרזה כבירת התרבות של אירופה. לאורך הנמל של העיר מושלמת בימים אלו בנייתה של טיילת מפוארת עם שפע של טברנות, ברים ובתי קפה, שהפכו מוקד משיכה לתושבים אמידים ולתיירים חובבי תענוגות.

 

על חוף הים או באחת מככרות העיר, בסמטה קטנה או ברחוב הומה, זהו אחד המקומות הנפלאים לשבת ולהתרגע, ללגום כוסית של משקה מקומי ולהרגיש כמו גיבור אמיתי מן המיתולוגיות.

 

עכשיו, אחרי שהכרתם את המקומות, צפו בהם מקרוב והתענגו על המוסיקה

הכותב היה אורח של חברת קשרי תעופה שחונכת ביולי טיסת שכר שבועית ישירה מישראל לחצי האי פולופונס אל שדה התעופה ארקסוס באמצעות סאן דור.

 

בחזרה ל"פרשת האי היווני וו - ספיישל יוון">>

 

בחזרה לערוץ התיירות>>

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by