בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
אסתטיקה וטיפוח  
כחול עמוק: איך נפטרים מוורידים ברגליים? 
 
 לא לחשוש מהקיץ     צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages    
אסתטיקה וטיפוח  |
 

חוששים לחשוף רגליים בשורטס? 50% מהאכלוסייה סובלים מוורידים בולטים ברגליים. בואו לגלות כיצד ניתן לטפל בבעיה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 

הקיץ הגיע ואיתו המכנסונים הקצרים, החצאיות והסנדלים חושפי הרגליים, אך למרות הצורך להישאר בלבוש מינימלי בגלל החום הכבד, פלח גדול באוכלוסיה חושש מפני החשיפה בגלל תופעת הוורידים הבולטים ברגליים.

 

ורידים ונימים הנראים על פני העור, בעיקר באזור הרגליים, הם תופעה שכיחה במיוחד, לרוב תורשתית, המופיעה בקרב כ- 50% מהאוכלוסייה, גברים ונשים כאחד. בנוסף, הריונות עשויים לזרז את הופעתם, בשל העלייה במשקל ולחץ על הוורידים בפלג הגוף התחתון. מדובר למעשה בכלי דם קטנים שמיותרים לגוף מבחינה תפקודית, אך מהווים בעיני רבים פגם אסתטי בולט, עד כדי הימנעות מחשיפתם בלבוש קצר. הוורידים הבולטים גורמים לתופעות פיזיולוגיות המחמירות עם השנים - אי נוחות פיזית, צריבה, תחושת כבדות, כאב ועד עייפות ברגליים.

 

האם חייבים לעבור ניתוח?

 

הפתרון השכיח שמוצע לבעלי ורידים בולטים הוא ניתוח, אולם לא כולם רוצים או יכולים לעבור אותו, מסיבות בריאותיות. כיום מוצעות אלטרנטיבות לניתוח, פולשניות פחות ומתאימות לכלל האוכלוסייה: השיטה המתקדמת ביותר היא הזרקת קצף בהנחיית אולטרה סאונד, על ידי רופא מומחה לכלי דם.

 

 דליוּת (ורידים מורחבים)

 

מצב בו ורידים הופכים לגדולים ומפותלים. לרוב המונח מתייחס אל ורידי הרגל, אך דליות יכולה להתרחש גם באזורים אחרים בגוף. הדליות היא תופעה של אי ספיקה ורידית, שנוצרת כתוצאה מפגיעה במסתמים החד כיווניים שבוורידים. תפקיד המסתמים האלו הוא למנוע את זרימת הדם כלפי מטה. כאשר הם נפגעים, נוצר מצב של אי ספיקה ורידית, איזון הלחצים משתבש ובמקום שהדם ימשיך לזרום בוורידים כלפי מעלה, אל הלב, הוא זורם בחזרה כלפי הרגליים (בשל כוח המשיכה). חזרת הדם כלפי מטה יוצרת לחץ גדול על דפנות הוורידים ואלו מתנפחים.

 

מורות סובלות יותר מדליות ברגליים

הדליות עלולות להופיע בכל מקום ברגל, אך רוב הדליות נגרמות בשל אי ספיקת השסתומים בווריד הספנה הגדול באזור המפשעה או בשקע שמאחורי הברך. לא ברור אם עמידה ממושכת אכן גורמת להופעת הדליות, אך אין ספק שנשים הנוהגות לעמוד שעות ארוכות (מורות למשל) תבחנה בדליות ובתופעות הנלוות אליהן, יותר מנשים אחרות.

 

כיצד ניתן להתמודד לבד עם תופעת הדליות?

נפטרים מהגרביונים
 נפטרים מהגרביונים  
 צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages 
 

כיום קיימות מספר דרכים לטפל בתופעה. חלקן הוכחו כפחות יעילות וחלקן פועלות בצורה יעילה, מהירה והתוצאות מוכחות.

הראשונה אינה כוללת טיפול, אלא הרגלים יומיומיים שאמורים למנוע או להקל את התופעה. כאן נדרש המטופל ללכת הרבה ולהפעיל את הרגליים, והכי חשוב - להימנע מעמידה וישיבה ממושכת בלי תנועה. אם עומדים במקום אחד מומלץ להעביר משקל מרגל לרגל, או ללכת במקום כדי להפעיל את שרירי השוק. אם יושבים - כדאי לעבוד עם הרגליים כמו דוושות, כמו שהסבתות היו מפעילות את מכונות התפירה הישנות, ובנוסף - לגרוב גרביים אלסטיים, המונעים סיבוכים והחמרה של המצב ומקלים על התופעות של הבצקת. שיטה זו אינה מטפלת בשורש הבעיה ואינה משנה את המצב. מה גם שלא כל כך נוח לגרוב גרב אלסטית בקיץ החם.

מלבד ההתמודדות האישית עם הבעיה ישנן שלוש שיטות לטיפול בשורש הבעיה:

 

 סקלותרפיה (טיפול לוורידים שטחיים)

 

טיפול הסקלותרפיה מתבצע ללא התערבות כירורגית, מבוצע במרפאה ואורך כרבע שעה בלבד. הטיפול מתמקד בעיקר באזור הרגליים ופונות אליו בעיקר נשים בנות 30-35 ומעלה. במהלך הטיפול מוזרק חומר רפואי ישירות לוורידים הבולטים, המהווים פגיעה אסתטית ומיותרים מבחינה תפקודית לגוף. ההזרקה מתבצעת אל תוך הווריד הפגוע בעזרת מחט דקה וקטנה והזריקה כמעט ואינה מורגשת. החומר הכימי המוזרק ממיס את הווריד והוא נעלם באופן מיידי. בכל טיפול ניתן לטפל במספר ורידים בהתאם לצורתם וגודלם, על פי רצון המטופלים ולפי הצורך. התוצאות מיידיות ומצוינות, נשארות לתמיד וגם החזרה לשגרה היא מיידית.

 

במקרים בהם המצב חמור יותר ודורש טיפול, ישנם מספר טיפולים אפשריים. טיפולים אלה מאפשרים זרימת דם דרך מסתמים שאינם תקינים, על ידי ביטול המערכת השטחית והזרמת הדם ברגל דרך המערכת העמוקה. במקרים כאלה כדאי לפנות לטיפולי קצף או ניתוח. אם המערכת העמוקה אינה תקינה לא מומלץ לבצע טיפולים עמוקים. סיבוכים של פגיעה במערכת העמוקה, בשלושת השיטות הפולשניות (ניתוח, לייזר וקצף) יכולים להגיע עד לכדי 2% מהמקרים.

 
 

טיפול בהזרקת קצף - ללא ניתוח

טיפול זה מחליף את הצורך בניתוח המסובך על ידי שימוש בטכנולוגיה מתקדמת. טיפול זה אידיאלי למי שרוצה להתכונן לקראת הקיץ הקרב ובא. חומר מיוחד מוקצף, המאושר לשימוש על ידי ה- FDA ומנהל התרופות האירופאי CE, מוזרק ישירות אל כלי הדם, מכווץ ומעלים אותם, ללא הוצאתם הפולשנית בניתוח, ללא הרדמה, ללא חתכים וללא כאבים.  השימוש בהנחיית האולטרה-סאונד מאפשר איתור מדויק של הווריד הפגום המוסתר עמוק מתחת לעור ואת סעיפיו, שלא תמיד נראים לעין, וכך מתבצעת הזרקה מדויקת, בטוחה ומהימנה של החומר ישירות אל תוך הווריד הפגום, מבלי לפגוע בכלי דם אחרים.

 

יתרונות וחסרונות השיטה

 

הטיפול לרוב חד-פעמי והחזרה לשגרה היא מיידית. הוורידים הבולטים נעלמים בהדרגה וכך גם הכאבים ואי הנוחות הפיזית שלוותה להימצאותם. יתרונו העצום של הטיפול הוא בעצם היותו חלופה בטוחה לניתוח, עם סיכוי גבוה להצלחה. יתרונות טיפול זה הם שאין חתכים, אין הרדמה כלל, אפשר לבצע במקביל בשתי הרגליים. ניתן להגיע לכל הוורידים וענפיהם, גם לכאלה שלא ניתן להגיע בניתוח או בלייזר. זה הטיפול היחידי שניתן לבצע גם אחרי כישלון טיפולי בניתוח או בלייזר.
החיסרון הבולט הוא שמדובר בטיפול האיטי ביותר (כחצי שנה של טיפול), לצבע (חום) המופיע בעור לוקח מספר חודשים להיעלם. הגושים הגדולים של הוורידים הופכים קשים כמו אבן ויכולים לכאוב, אך בסופו של דבר הם נעלמים.

 

ניתוח

להרגיש חופשייה
 להרגיש חופשייה 
 צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages 
 

השיטה הוותיקה ביותר. הניתוח הוא פולשני ודורש הרדמה כללית או אזורית. מבצעים חתך באזור המפשעה, חתך נוסף באזור הברך, ותולשים את הווריד הספון הארוך. בשוק מוסיפים חתכים קטנים באזור של מצבור דליות ותולשים מקומית גם אותן. הניתוח אורך כשעתיים. 

 

יתרונות וחסרונות השיטה

 

היתרון הבולט הוא שזהו הטיפול המהיר ביותר, אך החיסרון בולט גם הוא - ניתוח כזה דורש הרדמה כללית או אפידורלית, אי אפשר לבצע במקביל בשתי הרגליים, ההחלמה איטית, יש לשכב בבית עם רגל חבושה. כמו כן, הוורידים גדלים מחדש. הוורידים חוזרים מפני שלא מטפלים בענפים נוספים שלהם שאינם תקינים.

 

הכתבה באדיבות ד"ר אן גורביץ', רופאה מומחה ברשת מרפאות "פרופורציה".

 

פרופ' רפי קרסו על פקקת ורידים >>

פרופ' רפי קרסו מדבר על שיעור יתר ועל הפתרונות לבעיה >>

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by