בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
אסתטיקה וטיפוח 
לא רק בלונדינית: טיפים לשיער מבריק ובריא בקיץ 
 
 עד הקצה     צילום: אימג`בנק/gettyimages    
אסתטיקה וטיפוח |
 

חשיפה לקרני השמש, טבילה בכלור ומי מלח ופירוק חלבוני השיער מזיקים וגורמים לשיער שלנו להיראות שלא במיטבו. טיפים שיעזרו לנו להגן על השיער וגרום לו להיראות במיטבו גם בתקופת הקיץ

 
 
 
 
 
 
 
 
 

ישנם גורמים רבים שעלולים להשפיע על השיער בחודשי הקיץ, בעיקר כתוצאה משינויים בסגנון החיים שלנו בחודשים אלה. החשיפה הממושכת לחום וקרני השמש, העובדה שאנחנו שוחים יותר, בין אם במים עתירי כלור ובין אם במי הים המלוחים - כל אלה עלולים להשפיע לרעה על שיערנו, במיוחד אם לא חופפים אותו טוב מספיק אחרי החשיפה. השימוש בחומרים שונים כדי להעניק לשיער "גווני שמש", עלול גם הוא להשפיע בצורה שלילית על מבנהו, מראהו, והתנהגותו של השיער, בין אם מדובר בתכשירים מסחריים או "טבעיים" (כמו מיץ לימון).

 

 

חשיפה לקרינת השמש

 

בקיץ אנחנו חשופים יותר לקרינת השמש. לא זאת בלבד שהקרינה האולטרה סגולה חזקה יותר, אלא אנו גם נוטים לשהות זמן רב יותר מחוץ לבית. האור שמגיע מהשמש הוא שילוב מורכב של קרינה באורכי גל שונים.


מעניינת במיוחד ההשפעה של קרינה אולטרה-סגולה על סיבי השיער. ישנם שלושה סוגים שונים של קרינה אולטרה סגולה - UV-A, B ו-C. באירופה יש כמויות משמעותיות של קרינת UV מסוג A ו-B בחודשי הקיץ. הקרינה המסוכנת יותר, C, מסוננת בדרך כלל על-ידי שכבת האוזון, וכלל לא מגיעה לכדור הארץ.

ההשפעות של קרינה אולטרה-סגולה על העור שלנו תועדו היטב, וההשפעות השליליות של חשיפה מוגזמת לבריאות שלנו כבר ידועה לכל. בדיוק כמו העור, גם שיערנו ניזוק מחשיפה מוגזמת לסוג זה של קרינת אור, כאשר גם חלבוני השיער וגם הפיגמנטים שבו מתפרקים, ומקנים לשיער מראה נטול ברק וחלש.

 

פירוק חלבוני השיער

הבהרה מזיקה לשיער
 הבהרה מזיקה לשיער  
 צילום: אימג`בנק/gettyimages 
 

קרינת השמש מפרקת את חומצות האמינו המסוימות האחראיות למבנה הבסיסי של השיער. כתוצאה מהפירוק הזה, שנגרם על ידי קרינת האור, נחלש השיער ונראה עייף ופחות עמיד. השיער בנוי מחלבון שנקרא קראטין, המורכב בעצמו מחומצות אמינו בסיסיות. פירוק הקראטין על ידי האור מתרחש בעיקר באמצעות הקרינה האולטרה-סגולה. חלק מחומצות האמינו הנמצאות בשיער נספגות באזור זה, ולכן הן מתפרקות בעת החשיפה לקרינה. פירוק זה של לבני הבניין הבסיסיות של השיער, גורם לאיבוד העמידות והגמישות של השיער.

 

פירוק צבעני השיער


קרינת שמש גורמת לפירוק שני סוגי הצבענים שנמצאים בשיער - אומלנין ופיאומלנין. תוצאת הפירוק הזה היא הלבנה של הצבען, שמותירה את השיער בהיר יותר, ומפחיתה את הגנת השיער מפני השפעות קרינה אולטרה סגולה על חלבון השיער. בנוסף לפירוק מבנה החלבון של השיערה, קרינת אור תוקפת גם את הצבענים שנמצאים בקליפת השערה. הצבענים העיקריים בשיער האדם הם האומלנינים השחורים-חומים והפיאומלנינים הכתומים-אדומים, המרכיבים פחות משלושה אחוזים מסך כל מסת סיבי השערה. תפקיד הצבענים האלה הוא לספק הגנה על חלבון השיער על ידי ספיגת וסינון הקרינה הנכנסת ופיזור האנרגיה כחום. כאשר הם מגנים על חלבוני השיער מקרינת אור, הצבענים עצמם מתפרקים או מלבינים.

 
 

חשיפה לכלור/מי בריכה

מי מלח סופחים את לחות השיער
 מי מלח סופחים את לחות השיער  
 צילום: אימג`בנק/gettyimages 
 

מי בריכה עלולים לגרום לחמצון של חומצות אמינו מסוימות שמרכיבות את חלבון השיער (קראטין). בנוסף, רמות גבוהות של מלחי נחושת המשמשים לטיהור בריכות, עלולים לגרום לתופעות לוואי. השפעות הכלור (והברום) במים על השיער נחקרו לראשונה כבר בשנת 1916. הניסויים הוכיחו ששיער מתחמצן בעת חשיפה לתמיסות הכלור ומתרחש פירוק של חומצות האמינו שנמצאות בחלבון מתחת לפני השטח של השיער. אפילו ברמות נמוכות של כלור, השיער הופך לקשה יותר בקצוות. כלומר, כשניתן להרגיש שהשיערה קשה יותר, קשה לסרק את השיער, והוא פחות מבריק.

ישנן גם השפעות צבע שניתן להבחין בהן. התופעה השכיחה המוכרת לרוחצים בבריכות עם כלור היא "תסמונת השיער הירוק", כאשר השיער מקבל גוון ירקרק. ניתן להבחין בכך על בעלי שיער בהיר ו/או שיער נקבובי יותר, שעבר טיפולים שונים בחומרים כימיים.

 

חשיפה למי מלח


חשיפה למי מלח עלולה לגרום לבעיות קוסמטיות בשיער, כגון חוסר ברק או שינוי צבע, אבל חשוב מכך, מי מלח עלולים להשפיע גם על מבנה השערה. גם אם אתם לא שוחים במים רוויי כלור, אלא במי הים המלוחים "מטבעם", כדאי לדעת שהם אינם מועילים לשיער. המלח מתנהג כסופח לחות, ומיבש אפילו את השיער הבריא ביותר.

בנוסף, שאריות המלח על השיער יוצרות שכבה קשה ומזיקה על השערה. המלח עלול לחדור לתוך השערות, ומומלץ לחפוף את השיער היטב לאחר השחייה, שכן הוא עלול להתגבש בתוך סיבי השיער. תהליך התגבשות זה עלול להיות בעל השפעות הרסניות על השיער, ולגרום להתפרקות המבנה הפנימי של השערה. לא זאת בלבד שסיבי השערה יחלשו תוך כדי התפרקות החלבון הפנימי, אלא ששטח פני השערה יהפוך קשה יותר ומועד לקשרים.

 

הבהרה טבעית

מומלץ לחפוף מיד לאחר הרחצה בים או בבריכה
 מומלץ לחפוף מיד לאחר הרחצה בים או בבריכה  
 צילום: אימג`בנק/gettyimages 
 

שימוש בשיטות הבהרה "טבעיות" כביכול (כגון מיץ לימון), עלולות להוביל לתוצאות לא ידועות ולשינוי בצבע השיער. עם זאת, חלבון השיער בכל זאת יעבור את אותו סוג פירוק שמתרחש בעת השימוש בחומרים מסחריים, כאשר לאחר מכן השיער יהפוך לחלש יותר ופחות עמיד.

 

בתחום המוצרים הקוסמטיים, יעדיפו צרכנים מסויימים את המוצרים ה"טבעיים" על פני אלה שהם מאמינים שהם "כימיים". זהו ודאי המקרה עם שיטות הבהרה טבעיות שאנשים רבים משתמשים בהן כדי לקבל מראה של "גווני שמש" בשיער, במיוחד בקיץ. חשוב להבהיר כי מיץ לימון לבדו לא מבהיר את השיער. עם זאת, תחת חשיפה לקרינת השמש ניתן לקבל דרגות שונות של בהירות בשיער.


למעשה אין זה האופי החומצי של מיץ הלימון שגורם להבהרה, אלא התהליך המשלב מנגנון שדומה להבהרה על ידי חשיפה לקרינה אולטרה סגולה בלבד, כאשר מיץ הלימון משמש כסוג של זרז. בנוסף להבהרת השיער, גורמת שיטה זו ליובש בשיער ולחוסר ברק, לאור אובדן חומצות האמינו שמרכיבות את השיער. כמו כן, לא ניתן לשלוט בצבע השיער שיתקבל כתוצאה מהטיפול הזה. מיץ הלימון הוא משתנה ובלתי ניתן לחיזוי. לעתים, התוצאה היא גוונים שונים של צבע בשיער, או שיער בגוון כתום, ולא בלונדיני לגמרי.

 

אז מה ניתן לעשות? האם הפיתרון היחידי הוא לחבוש כובע? טיפים חיוניים והכרחיים לקראת הקיץ הקרב, על מנת שנוכל לשמור על ולהגן על שערנו:

 

 1. בזמן כניסה לבריכה או לים, מומלץ מאוד לאסוף את השיער וכמובן מיד אחר כך לחפוף ולטפל במסכה.

 

 2. כדאי לצפות את השיער בחומרים רווי לחות ולא חומרים שומניים שמתחממים על ידי השמש וגורמים ל"טיגון" השיער.

3. השמפו הנכון לשימוש בימי הקיץ הינו שמפו מנקה לשיער רגיל שינקה את הפרשות הזיעה את השומן וחומרי ההגנה שמרחנו על קצות השיער.

 

4. כדאי לטפל בשיער במסכה מתקנת ולא מרככת כמו כל מרככי השיער הפעילים. לרוב, מרככי השיער גורמים להברשה קלילה לאחר החפיפה, אולם לאחר הייבוש לא ניכרת חיוניות של השיער.

5. לבעלי שיער שמן ודליל, כדאי מאוד לחפוף כל יום - כדי לתת לשיער "ליפטינג", שלא יהיה דבוק אל הראש. ככל שהקרקפת נקייה יותר, העור יכול לנשום והשערה תהיה חזקה יותר ומבריקה.

6. חשוב מאוד לסבן את הראש בשמפו פעמיים, הפעם הראשונה מרככת את ההפרשות והפעם השנייה מסירה את הלכלוך.

7. בקיץ כדאי מאוד לרענן את הצבע על ידי שטיפה ללא אמוניה, שמחזירה פיגמנטים לשיער שדהה מקרינת השמש ומהחפיפות.

 

הכתבה באדיבות מעצב השיער מישל מרסייה.

איך נפטרים מהקשקשים?

מה ניתן לעשות כדי לעצור את נשירת השיער?

כיצד מתמודדים עם שיעור יתר?

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by