בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
מטיילים בארץ 
ירושלים של זהב ושל אור 
 
  צילום: משה בורשטיין    
מטיילים בארץ |
 

הילה של אור מקיפה את חומות העיר ירושלים לכבוד פסטיבל האור שמתקיים בה השבוע. הדס בורשטיין חזרה עם הארה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

"עשרה קבין של יופי ירדו לעולם - תשעה נטלה ירושלים ואחד כל העולם כולו. אין לך יופי כיופייה של ירושלים" (תלמוד בבלי, מסכת קידושין, דף מט' ע"ב).

 

בשבוע האחרון נראה כי יופייה של העיר העתיקה רק הולך ומתעצם. הילה של אור מקיפה את החומות. צייר דמיוני אוחז פָּלֵטַה של צבעים ומכחולו מרחף מעל העיר, הוא מורח ביד מיומנת צבעים רכים על האבנים הישנות.

 

בירושלים נפתח בשבוע שעבר "פסטיבל האור" וביום רביעי הקרוב בחצות, הוא יסתיים. עם רדת החשכה (החל מהשעה 20:00), חומותיה בנות אלפי השנים של העיר העתיקה מתעוררות לחיים במשחקי אורות וצבע. על היצירות אחראים אומנים ותיקים לצד אומנים בראשית דרכם, אשר עבודותיהם המקוריות צצות בהפתעה בכל אחת מסמטאותיה וחצרותיה של העיר העתיקה.

 
 צילום: משה בורשטיין 
 

חדש מול ישן


 צילום: משה בורשטיין 
 

לרגל הפסטיבל חולקה העיר העתיקה לחמישה מסלולים צבעוניים, המסומנים לכל אורכם בשרשראות תאורה על-פי צבע המסלול. בסמוך לשער יפו יחכו לכם עמודים שחורים שקצותיהם צבעוניים, כמוהם כפגיונות בצבעים זרחניים - צהוב, ירוק, כחול, אדום, המגנים על חומות העיר. בהמשך תצעדו בגינה ציבורית עתידנית - מיצב אור המציג חזון של צמחיה קסומה. סבך דשא העשוי קני אור גבוהים, ירוקים, שבקצותיהם נגיעות אור באדום פסטל. בינות לסבך הדשא הענק מסתובבים להם יד ביד זוגות של נערים ונערות, העוטים על גופם תלבושות אור, צעיפים שהם ספק צעיף ספק מנורה ומסכות נשף המפיצות אור יקרות על פניהם הצעירות. אלה עוצרים מידי פעם את תהלוכתם, קדים לעבר ההולכים ושבים ועורכים ריקוד קטן בנוסח נשפים עתיקים.

 

המשיכו לכיוון הרובע הארמני ותוכלו לבחור באם להמשיך במסלול הכתום או לפנות שמאלה אל המסלול הכחול, הפונה אל רחוב סנט ג'יימס. שם, על גבי קירות הבתים, בסמוך לחלונות העץ והברזל האמיתיים תוכלו לחזות בחלונות ובהתרחשויות מאחורי סורגי חלונות שהם תוצרי אורות ומקרנים הזורקים אלומות אור על אבני הבתים העתיקים. תוכלו להציץ אל חיי ההווי הירושלמי, הן במבט בין כרכיי חלונותיו של בית אמיתי והן בחלונות פרי יצירתו של האומן רונן אריכא.

 

בסוף המסלול הכחול תגיעו אל "הקארדו". באותו מקום ששימש כמרכז חנויות שוקק בימי "איליה קפיטולינה", הלא היא ירושלים תחת הכיבוש הרומי, תוכלו למצוא יריד מעצבי גופי תאורה חדשניים.

 
נערת הנשף בצעיף האורות
 נערת הנשף בצעיף האורות   צילום: משה בורשטיין 
 

מתעוררים ללילה חדש

 

מ"הקארדו" רדו אל "כיכר החורבה". לפני שלושה חודשים בלבד נחנך, בפעם השלישית, בית הכנסת "החורבה", כ-300 שנה לאחר שהוקם לראשונה. על קיר בית הכנסת המשוקם, תוכלו לצפות במיצג אור-קולי מרגש המתאר את סיפורו של בית הכנסת, אשר הוקם לראשונה במאה ה-18 על ידי הקהילה האשכנזית, הוצת ונהרס על ידי המוסלמים, נבנה מחדש במאה ה-19 ופוצץ והפך שוב לעיי חורבות על ידי לוחמים ירדנים במאי 1948. לאחר כיבוש העיר העתיקה במלחמת ששת הימים, לא נבנה בית הכנסת מחדש, אך שוחזרה אחת מארבע הקשתות שתמכו בכיפת הבניין. בשנת 2003 החלו בפעם השלישית עבודות שחזור ושיפוץ נרחבות. שבע שנים אחר כך נחנך בית הכנסת המפואר בטקס חגיגי. עתה, שפע של צבעים חדים, אורות וקולות מרצדים על הקיר ומקיפים את כיפת בית הכנסת המתנוססת מעל בתי הרובע היהודי.

 

המיצג המפעים הבא יחכה לכם ב"כיכר בתי מחסה". על בית הקשתות היפיפה באופן תמידי מוצגת עתה עבודתם של מלכי שם טוב, אסף שם טוב ועמית פישר. הבניין ההיסטורי משתנה לנגד עיני הצופים, הוא זז ויצורים קופצניים משתלטים עליו ונעלמים, הצָלָלִים נעים, פסי אור, כסורגים, משווים לו מראה בית כלא וחלונותיו נסגרים ונפתחים. בחלק המרהיב ביותר של המיצג, נראים מעין סדקים שהאור יוצר במבנה הישן, סדקים שאט אט מובלים למה שנראה כהתמוטטות אבני המבנה, שבירתו והרכבתו מחדש, וכל הפלא באמצעות אלומות אור בלבד.

 
מופע אור-קולי על בית הכנסת "החורבה"
 מופע אור-קולי על בית הכנסת "החורבה"   צילום: משה בורשטיין 
 
 

אור נגוהות בין שכבות הזמן

מ"כיכר בתי מחסה" יוביל אתכם השביל הכתום אל תוככי סמטאות הרובע היהודי, אל מבנים שדלתותיהם מרוקעות ומיני פינות חמד. אחת מהן היא סמטה, שעל קירותיה מוצגת תערוכת "מאירים את אורי" המאירה את איורים לפי יצירותיו של המשורר. האיורים זוכים להיחרט על לוח שחור, כשאור צהוב-כתום מאיר את תוככי האיורים, ההופכים בולטים יותר ויותר על הרקע השחור והאור יוצר הילה זהובה מסביב לכל לוח.    

 

בחצר מתחם הכנסייה הגרמנית, לצד המדרגות היורדות אל הכותל תפגשו מיצג בודד וקסום, העשוי מאות נורות קטנות, כל נורה כגחלילית קטנה ואלה יוצרות עץ המוקף באור נגוהות. בגן הארכיאולוגי -"מרכז דוידסון", הסמוך לכותל, בין שכבות אבן מזמנים עתיקים, תוכלו לראות מיצג שמלות פאר העשויות סיבים של אור. מיצג נוסף מראה 18 נקודות מאירות, שאינן מפסיקות לנוע במסלול קבוע. מבט מרחוק יגלה כי הנקודות מרכיבות צורת סוס הדוהר בין שכבות הזמן. על מגדל "כנסיית הדורמציון" מתנענעים מצד לצד בכבדות פעמוני אור גדולים ועוצרי נשימה. אחת לחצי שעה מצלצלים פעמוניו האמיתיים של המגדל והצלילים מפיחים חיים בפעמוני האור.                        

 
מאירים את יצירותיו של אורי
 מאירים את יצירותיו של אורי    צילום: משה בורשטיין 
 

אלה רק מקצת היצירות הפזורות ברחבי ומסביב לעיר העתיקה. ואם חשבתם שכבר ראיתם את כל שכיות החמדה בעיר העתיקה, הרי שבסוף חגיגת התאורה מבינים כי אפשר לראות שוב ושוב את מחמדיה של העיר ובכל פעם באור שונה ומזווית חדשה. ואם חשבתם שמנורות הן רק גופי תאורה שתפקידן להאיר את הבית והרחוב, אז הפסטיבל מציג בפניכם את הקסם שבאור, את החיים שניצוץ ועוד ניצוץ יכולים להפיח, את התנועה והזרימה הנבראים רק בעזרת חוטי אור, מאות נורות, עמודי תאורה, מקרנים ומוזיקה. כל אלה מעוררים לחיים מודרניים עיר בת 3000 שנה.   

 

עוד טיולים מומלצים:

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by