בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
מטיילים בעולם 
ביקור אצל השכנים: הכל על צלילות בעקבה 
 
מטיילים בעולם |
 

נמאס לכם לצלול באילת, סיני היא מחוץ לתחום והטיסה לאיי המלדיביים יקרה מדי? עקבה היא האפשרות הכי קרובה לבית וגם די זולה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

הרושם הראשון שעשתה עליי עקבה, היה אילת של אי-שם באמצע שנות ה-70', טרום אזור המלונות, הטיילת והבאסטות, המרינה והקניון. אילת של לפני יבוא החול הצהוב מסיני (כן, כן למי שלא יודע), אילת הבתולית והנאיבית שבה היית עוצר על הכביש והולך ברגל עד החוף, שם מסכה ושנורקל ומגלה עולם חדש תחת המים. כצוללן חובב, אתרי הצלילה באילת כבר מוצו מבחינתי עד תום ואופציית סיני - חלומו הרטוב של כל צוללן, הפכה למוגבלת ומסוכנת בשנים האחרונות. כך הפכה עקבה לאופציה,  לכאורה, המתבקשת - גם קרוב וגם זול.

 

כמה עובדות שחשוב לדעת מראש

חופי רפאים בעקבה
 חופי רפאים בעקבה 
 צילום: flickr by magnusfranklin 
 

לירדן קו חוף של כ-20 ק"מ עד הגבול הסעודי, כך שיש לה רצועת חוף ארוכה פי שניים מזו המשתרעת מאילת עד טאבה. גם לירדנים יש נמל, אפילו גדול יותר מזה של אילת, יחד עם זאת, אין לה בתי מלון על קו החוף, כך שהחופים נשארו בתוליים ורצועת נשארה חוף חשופה, מקושטת לעיתים באשלים ורתמים, מספר סככות, פה ושם מקלחת, שירותים, סוכת מציל וזהו.

 

עקבה המודרנית

 

בעקבה עצמה ישנו פיתוח רב יותר: בתי מלון חלקם של רשתות בינלאומיות שבהם יש מועדוני צלילה המציעים גם חוף רחצה ופעילויות נוספות. לעומת זאת אתרי הצלילה עצמם מרוחקים וממוקמים כולם בחוף הדרומי שנפרש מהנמל (המחולק למס' נמלים: אזרחי, מסחרי, מרינה, מגרש מחולות ועוד) ועד הגבול הסעודי.

 

בפועל יתרונם של המועדונים שממוקמים בעקבה עצמה הינו בקרבה אל העיר ובחוף הפרטי, אבל חסרונם בריחוק מאתרי הצלילה (לא משהו מכביד במיוחד, אבל בכל זאת) ובמחיר היקר במעט ממועדוני החוף הדרומי. לעומת זאת מועדוני החוף הדרומי (פרט לאחד) אינם ממוקמים על קו החוף אלא צפונית לכביש (2 מסלולים לכל כיוון) במרחק ניכר מקו החוף (אבל עם נוף נהדר לים ולמפרץ) מה שמחייב בדרך כלל שהייה במועדון עצמו, שמפצה על הריחוק בכך שכמעט בכל מועדון יש בריכה שחיה.

 

הצלילות

עקבה ה"מודרנית"
 עקבה ה"מודרנית" 
 צילום: flickr by magnusfranklin 
 

אתרי הצלילה עשירים באלמוגים, סביבה כמעט לא מופרעת בשל העובדה כי לא רבים צוללים או משנרקלים שם, בקיצור - כמו שאילת נראתה פעם, לפני שנהרסה על ידי צוללנים, גנבי אלמוגים, תיירים, ספינות ועוד.

 

במובן זה עקבה ענתה כאמור על הציפיות. החופים אכן בלתי מופרעים, הסביבה הימית אכן עשירה. הדגש הינו על אלמוגים בעיקר, יש גם דגה אבל זו אינה עשירה כפי שציפינו. בירדן, כמו כמעט בכל העולם, מבצעים רק צלילות מודרכות ואין אפשרות לצלול לבד, שזו דרך נפלאה לשמור על הסביבה התת-ימית, שמחינתם הינו נכס חשוב שמהווה גורם משיכה לתיירים מכל העולם.

 

הצלילות בעקבה הינן צלילות חוף. צלילות מסירה (המוצעות לקהילת הצוללנים) מיותרות לחלוטין. גובים עבורן כסף ובפועל מגיעים לאותם אתרים שאליהם ניתן להגיע גם מהחוף. הסטנדרט הירדני הינו גמיש/זורם/איטי ולא מזכיר בכלל את הלחץ המאפיין את מועדוני הצלילה האילתיים. הכל בירדן בהילוך סרק, שתי צלילות ביום (אם מתעקשים הם יהיו מוכנים ליותר - אבל לא יתלהבו מזה). הראשונה בסביבות עשר בבוקר (לאן יש למהר?) והשניה מיד אחריה לאחר הפסקה מתבקשת. בפועל תמצאו את עצמכם בסביבות השעה אחת בצהריים, לאחר שסיימתם את הצלילות כך שכל היום עדיין לפניכם.

 

ביצענו מס' צלילות באתרי עקבה או נכון יותר בחוף הדרומי. כל הצלילות מחייבות מעבר בצלילה של השונית (הרבה יותר רחבה מהשונית של אילת) ואחר כך צלילה במדרון מכוסה אלמוגים ודגה. בין היתר צללנו באתר בו הוטבעה אוניה כדי שתשמש כשונית מלאכותית וכן אתר הזוי בו הוטבע טנק. האוניה או הטנק אינם עומדים בפני עצמם כאתר צלילה אלא מתלווים לאתר הצלילה עצמו אם בסוף הצלילה או בתחילתה.

 
 

אלמוגים וזבל

דג זהרון במימי הים האדום
 דג זהרון במימי הים האדום  
 צילום: flickr by magnusfranklin 
 

בצלילות נחשפנו כאמור לשפע אלמוגים, גם במגוון, גם בצבעוניות וגם בצפיפות, לריפים יפים ומרשימים, נתקלנו באבנונים, ברקודות, תמנונים, דגה צבעונית וכן פספסנו בחצי שעה את ביקורו של צב מקומי הנוהג להגיע מידי בוקר לאכול בנקודה מסויימת בשעה קבועה - 9:30 בבוקר. קרקעית הים די מטונפת, לא פחות מבאילת, כך שאנחנו יכולים לזקוף לזכותנו את העובדה כי אנחנו לא המטנפים היחידים. גם בירדן מסתבר מותירים הרוחצים את שקיות האשפה שלהם על החוף וכך מתעופפים להם ניילונים, כוסות קלקר ופלסטיק, בקבוקים, פחיות סנדלים וכד' אל הים ומוצאים את מקומם על הקרקעית. ולמען הסר ספק מדובר בשיירים ירדנים ולא כאלו שהגיעו מהצד הישראלי, בדקנו אותם באופן אישי תוך איסופם ומדובר על מוצרים ירדניים ולא ישראליים.

 

רמת מועדוני הצלילה

אחד ממועדוני הצלילה של עקבה
 אחד ממועדוני הצלילה של עקבה 
 צילום: עודד רענן 
 

איכות ציוד הצלילה של המועדונים סבירה ואף יותר מכך. אנחנו הגענו עם הציוד האישי שלנו, אבל התרשמנו מהציוד שאחרים שכרו והוא בהחלט סביר ומתוחזק. רמת המדריכים, סבלנותם ומקצועיותם - בהחלט טובה, אדיבה, סבלנית ואכפתית.

 

מועדוני הצלילה מציעים כאמור צלילות בכ-20 אתרים שונים. המועדונים ניכרים בגמישות רבה. לכל אתר שתשאפו להגיע, הם יזרמו אתכם ויבצעו את הצלילה. אין בעקבה ניסיונות לחבר קבוצות, לצרף אתרים סמוכים ושאר תחלואי חיסכון ו"יעילות" שמאפיינים את האינטרסים של בעלי המועדונים בארץ וגם בעולם. לאן שתרצו, מתי שתרצו, כמה חבר'ה שתרצו - הירדנים יזרמו אתכם. ככל הנראה עלויות כוח האדם בענף הצלילה הירדני אינם בשמיים, עובדה המאפשרת להם להיות גמישים.

 

לעומת זאת העלויות הנוספות, לא זולות - מוניות לעיר למי שמתאכסן במועדונים של החוף הדרומי 5 דינר לכל כיון (27 ש"ח), החדרים, האוכל וכדומה - כל עוד זה במועדון, הינו יקר יחסית למה שמקובל בחוץ. ארוחה לארבעה בעיר עלתה 26 דינר (142 ש"ח), בעוד שבמועדון שילמנו סכום דומה אבל באיכות ובשירות הרבה פחות טובים. אמנם מדובר על הוצאות נמוכות יותר מהמקובל בארץ, אבל יקרות יותר מהמקובל במצרים.

 

לוגיסטיקה

 

מעבר הגבול עם ירדן נפתח ב-8:00 בבוקר. לוקח כשעה לסיים את התהליך. במעבר יגבו מכם בצד הישראלי 94 ש"ח דמי מעבר וכן עמלה של 4.5 ש"ח. מונית למועדון כ-10 דינר (55 ש"ח), אבל בדרך כלל המחיר שתקבלו מהמועדון אם תזמינו חבילה מראש, יכלול הסעה מהגבול וחזרה.

 

עסקה שכללה 4 צלילות מודרכות וכל הלוגיסטיקה הכרוחה בהן, שני לילות באכסניית מועדון הצלילה (נקי, מסודר, מקלחת, שירותים, מזגן בכל חדר) כולל ארוחות הבוקר והסעות מהגבול וחזרה, עלתה לנו 200 דולר לאדם. המלצתי היא להגיע למועדון עצמו ולסגור את העלויות במקום, שכן אלו לעיתים יהיו זולות יותר (לא משמעותית) מאשר סגירה מראש. יחד עם זאת יש בכך סיכון שכן לעיתים הביקוש עולה על ההצע ואז אתם עלולים למצוא עצמכם בצד המפסיד.

 

 

* עודד רענן, מורה דרך מוסמך, מתמחה בסיורים באזור כרמל, העמקים והגליל. להזמנת סיורים לבודדים ולקבוצות, במסלול זה או בכלל: oddy12@hotmail.com - נא לציין "הזמנת סיור".

 

הכל על הצלילות במעמקי המלדיבים

 

טיול מצולם: טרק לקניוני מואב בירדן

 

בחזרה לערוץ התיירות>>

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by