בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
לייף סטייל 
האם הילדים מבוטחים בתקופת החופשה? 
 
 מה קובע החוק במקרה של תאונת דרכים?    צילום: אימג' בנק / Getty Images    
לייף סטייל |
 

הילדים מבוטחים במסגרת בית הספר, אך מה קורה במידה והם נפצעים בחופש הגדול? מי מבטח, את מי ניתן לתבוע ומי ישלם על ההוצאות הרפואיות שלכם?

 
 
 
 
 
 
 
 
 

על פי נתוני הלישכה המרכזית לסטטיסטיקה, קרוב ל- 10,000 ילדים נפגעו בתאונות דרכים בחודשי הקיץ והחופש הגדול (יוני- אוגוסט) לאורך חמש השנים האחרונות (2005-2009). אך לא רק תאונות דרכים מסכנות את הילדים שלנו בחופש הגדול. נפילות מאופניים המסתיימות ביד שבורה, החלקה בבריכה שמובילה לנקע בקרסול וכדור טועה שמותיר אחריו שן שבורה הינן תאונות המוכרות להורים רבים. מה שפחות מוכר להורים הן הזכויות המגיעות לילד הודות לפוליסת ביטוח התאונות האישיות המוכרת גם בשמה השני: "ביטוח תלמידים".

 

עם פתיחת החופש הגדול חשוב לדעת כי ביטוח התאונות האישיות החל על ילדכם במהלך שנת הלימודים, ממשיך וחל באותה המתכונת גם בתקופת החופש הגדול, כך שגם בגין תאונות אלו קיימת זכאות לפיצוי.

 

10 דברים שכדאי לדעת על ביטוח הילדים בזמן החופשה:

 

1. כל תלמיד במערכת החינוך בישראל חייב להיות מבוטח בפוליסת ביטוח תאונות אישיות. כל תלמיד מבוטח בגין נזקי גוף כמעט בכל תאונה, בכל עת ובכל מקום בו התרחשה, כלומר לרווחת ההורים הביטוח חל על הילד גם מחוץ לשטח בית הספר ולאחר שעות הלימודים ובכלל זה, גם במהלך ימי החופש הגדול.

 

2. סכום תשלומי החובה והפרמיה עבור ביטוח ילדכם משולם, למקרה שלא ידעתם, על ידכם ההורים במסגרת התשלומים המועברים לבית הספר בתחילתה של כל שנת לימודים.

 

3. אם ילדכם רשום לקייטנה יש לוודא שמארגני הקייטנה מחזיקים בביטוח אחריות, שכן ביטוח זה יוכל לספק פיצוי כספי משמעותי במקרה של תאונה בעת השהות בקייטנה, לעומת פיצוי מצומצם לו אולי תזכו מביטוח החל על התלמיד במסגרת פוליסת ביטוח תאונות אישיות.

 

4. בכל מקרה של פציעה, ניתן לבחון אפשרות של הגשת תביעת נזיקין כנגד הגוף האחראי על בית הספר או גן הילדים בו רשום הילד, בכלל זה הרשות המקומית, רשת החינוך המפעילה את המוסד ואף משרד החינוך, תלוי בנסיבות המקרה. בנוסף, כמובן שניתן לבחון אפשרות להגיש תביעה נוספת (שלעיתים ניתן להסתפק רק בה) כנגד מארגני הקייטנה בה משתתף הילד.

 

"ניתן לקבל החזר על רכישת מוצרים רפואיים בגין פציעה קלה"

 

עם התרחשות האירוע רצוי לאסוף ראיות ככל האפשר, וזאת מאחר ויהיה קשה יותר לאתרן בהמשך

 

 5. פציעה הנגרמת כתוצאה מרשלנות של גורם שלישי מספקת עילה לתביעה נוספת כנגד גורם הנזק עצמו, ללא שום קשר לגוף האחראי עליו בעת הפציעה.

 

6. אם הפציעה הינה כתוצאה מרשלנות הילד או הוריו עדיין קיימת זכאות לפיצוי, אם כי מופחת, בהתאם לנזק שנגרם. גם אם, לטענת המדריך בקייטנה, הילד אינו נשמע להוראותיו, אין בכך בכדי לבטל את אחראיות מארגני הקייטנה לפציעה, שכן בתי המשפט קבעו לא פעם כי על המבוגר האחראי לצפות לגרוע מכל ולהיות מוכן לכך, בדיוק כמונו ההורים.

 

7. חשוב להדגיש כי הביטוח אינו חל על מחלות, למשל, או על תאונות דרכים, פגיעה ממלחמות וכד', בגינן קיימות אפשרויות אחרות לקבלת פיצוי.

 

8. פוליסת הביטוח מעניקה פיצוי כספי בהתאם להיקף הנזק ואחוזי הנכות שנגרמו לילד. בנוסף, ניתן לקבל פיצוי כספי גם במקרים בהם נגרמת לילד נכות זמנית. במקרה כזה, יעניק הביטוח פיצוי יומי במידה והילד ייעדר מן המסגרת החינוכית למעלה מהתקופה המצוינת בפוליסה (לרוב מוגדרת תקופה זו כפרק זמן מינימאלי של 21 יום).

 

9.  גם ילד שנפגע פגיעות קלות רשאי לתבוע החזר כספי עבור ההוצאות על רכישת מוצרים רפואיים ותרופות ו/או טיפולים רפואיים שנדרשו בגין הפציעה (בכלל זה גם טיפולי שיניים).

 

10. עם התרחשות האירוע רצוי לאסוף ראיות ככל האפשר, וזאת מאחר ויהיה קשה יותר לאתרן בהמשך וביכולתן לסייע בהצלחת התביעה: פרטי עדים לתאונה, העתק של פוליסת הביטוח, צילום זירת התאונה וכמובן, שמירה של כל המסמכים הרפואיים הקשורים לפציעה יחד עם הקבלות שהתקבלו בעבור תשלומים שונים.

 

הכתבה באדיבות עו"ד אהוד גולן, מומחה לדיני נזיקין.  

מהי רשלנות רפואית ומתי ניתן לתבוע?

פרופ' רפי קרסו על ביטוח לאומי ורפואי >>

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by