בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הורים וילדים  
באילו מקרים ניתן להגדיל או להקטין את דמי המזונות? 
 
 לטובת הילדים?     צילום: אימג' בנק / Getty Images    
הורים וילדים  |
 

התגרשתם, חתמתם על הסכם מזונות, אך התנאים הכלכליים השתנו עם הזמן. באילו נסיבות תוכלו לבקש הגדלה או הקטנה של דמי המזונות והאם הרחבת המשפחה מנישואים שניים מהווה גם היא עילה לכך?

 
 
 
 
 
 
 
 
 

תביעה להגדלה או הקטנה של מזונות, באופן עקרוני, מנוגדת לעקרון כיבוד הסכמים ועקרון סופיות הדיון. הסיבה לכך נעוצה בעובדה כי הסדר מזונות תקף נעשה באמצעות פסק דין למזונות או באמצעות הסכם שאושר בביהמ"ש וקיבל תוקף של פסק דין המעוגן, כאמור, בהחלטה שיפוטית, דבר היוצר בעייתיות בתביעה להגדלת מזונות.

 

"קל יותר לפתוח הסכם גירושים בו לא התקיים כלל דיון ספציפי בעניין מזונות הילדים"

 

יחד עם זאת, במקרים מסוימים, ידון ביהמ"ש בתביעה להגדלה או להקטנת מזונות. כאשר הילד שאיננו כפוף להסכם שנעשה בין הוריו, וההסכמה עליה הגיעו ההורים בנוגע למזונות הילדים, מעוניין לתבוע להגדלת מזונות בהתאם לצרכיו. עם זאת, ביהמ"ש לא ימהר לפתוח הסכם גירושים שאושר וקיבל תוקף של פסק דין, אם קדם לו דיון בו נידונו צרכי הילדים וביהמ"ש שוכנע שהסדר המזונות הוגן ותואם את טובת הילדים. 

 

במצב בו ביהמ"ש דן בעניין מזונות הילדים, ואישר לאחר דיון זה הסכם גירושין המעגן את הסדר המזונות, ובכל זאת עולה כי הסדר זה גורם לחוסר צדק באופן בולט, אזי יידרש ביהמ"ש להסכם זה בשנית.  

 

מכאן נובע, כי קל יותר יהיה לפתוח הסכם גירושים שקיבל תוקף של פסק דין, בו לא התקיים כלל דיון ספציפי בעניין מזונות הילדים. על כל פנים, גישתו של ביהמ"ש היא טובת הילד, וזו עומדת לנגד עיניו עת בוחן הוא את האפשרות האם לדון או לא בתביעה להגדלת מזונות.

 

"שינוי נסיבות מהותי ופתאומי עשוי להביא לדיון מחודש בדבר המזונות"

סיבה נוספת בגינה ניתן יהיה לפתוח הסכם גירושים היא שינוי נסיבות מהותי ופתאומי, שלא ניתן היה לצפות אותו בעת חתימת ואישור ההסכם. נסיבות שיכולות להשפיע על החייב במזונות או שנסיבות חדשות הפוגעות או עלולות לפגוע בגובה החיוב - רק אז יחשב שינוי זה כשינוי מהותי דרוש.

 

"שינוי נסיבות המהווה עילה לשינוי מזונות חייב להראות שינוי משמעותי בתחומים הבאים:

  • א. בעצם החיוב - ביטול החיוב
  • ב. בשיעור החיוב
  • ג. בצרכי הקטין (מעבר מגן פרטי לגן ציבורי)
  • ד. ביכולת החייב (חייב שהפך נכה מוחלט)
  • ה. ביכולת ההורה המשמורן (אם שעברה תאונת דרכים)
  • ו. ברכוש הקטין (קטין שירש ירושה מכובדת).

 

 

 
 

אילו מקרים אינם נחשבים לשינוי נסיבות מהותי?

האם אתם עושים את זה בגלל הכסף?
 האם אתם עושים את זה בגלל הכסף? 
 צילום: אימג'בנק / Getty Images 
 

ילד העובר מגן פרטי לגן ציבור, אין הדבר מהווה שינוי נסיבות מהותי. משום ששינוי צפוי, לעולם לא יוכל להוות שינוי נסיבות מהותית. יתרה מזאת, אירוע זמני שאין לו השפעה עתידית לא יחשב שינוי נסיבות, אלא אם האירוע בעל השלכות לעתיד.

 

כאשר נולדים להורים ילדים נוספים מבני זוג חדשים, הולדתם של הילדים אין בה כשלעצמה כדי להביא להפחתת המוזנות וכי יש לבחון נסיבות חדשות אילו על רקע כל השינויים האחרים שחלו, למשל שינויים בהכנסה. במקרה כזה, תישקל גם הכנסת האב וגם הכנסת אשתו החדשה בהיבט של חלוקת הנטל בניהם כלפי ילדיהם המשותפים בהתייחס לחובות שנטל על עצמו האב כלפי ילדיו מנישואיו הראשונים.

 

מהו שינוי נסיבות מהותי?

בפסק דין שניתן נקבע כי "שינוי נסיבות" הינו קרות אירוע בלתי צפוי שלא ניתן היה לצפותו בעת ניהול המו"מ, ובעת גיבוש ההסכמות והוויתורים ההדדיים. בית המשפט יתערב בסכום המזונות רק כשנוצר מצב בלתי נסבל באופן בולט לאחד הצדדים, בשל נסיבות כאמור, בלתי צפויות בעת חתימת החוזה. על בית המשפט לשקול בין יתר השיקולים, לרבות שיקולי האיזון, את התנהלות הצדדים במקרה שלפניו, את הוויתורים ההדדיים שעמדו בבסיס ההסכם, את הנסיבות בעטיין נתבעת הפחתת המזונות ואת האופן בו מנהלים הצדדים את תביעותיהם.

 

הכתבה נכתבה ע"י עו"ד טלי אלמן, המתמחה בדיני משפחה.

 

איך מתחילים בתהליך הגירושים?

כיצד נקבעת משמורת על הילדים?

מהי עמדת בית המפשט ביחס למשמורת משותפת?

כיצד נקבעים דמי המזונות ומה קורה כשלא עומדים בהן?

כיצד תשאירו את הגרוש קרוב לילדים?

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by