בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
מדריכים 
מדריך: כך תהפכו נסיעה עם ילדים מסיוט להנאה 
 
מדריכים |
 

הילד בוכה בנסיעה? לא רוצה להמשיך לשבת? מנדנד בלי סוף? קבלו שלל הצעות להפעלות ומשחקים לילדים בזמן הנסיעה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

"כולנו חווינו לא פעם נסיעה לא רגועה עם ילדינו ברכב", אומרת יעל עובדיה, מנכ"ל משותף של מרכז "קטנים גדולים". "אנחנו כהורים מבינים היטב שכדי שמהלך הנסיעה יהיה תקין ובטוח (בעיקר אם היא אורכת יותר מחצי שעה), דרוש תכנון מקדים, כדי שנוכל לעבור אותה בשלום. החכמה היא כמובן להפוך את הנסיעה לחווייתית, ולא לעוד שלב במסלול. אם הילד ייהנה מהנסיעה הוא בוודאי ירצה לנסוע שוב ואף יצפה בקוצר רוח לנסיעות הבאות".

 

על מנת להקל על ההורים וכדי לאפשר לילדים גם להנות בזמן הנסיעה ברכב, מציעה יעל עובדיה כמה פתרונות יצירתיים:

 

ציוד חובה

 

אם לא מדובר בנסיעה ספונטנית, אל תשכחו שצריך להעסיק את הילדים בעת הנסיעה. כדאי שהילד יוכל להתעסק במשחק או בצעצוע כלשהו, במיוחד אם אין ברכב אח גדול או חבר שישחק אתו, ואתם נוהגים.

 

לכן, כדאי להביא אתכם לכל נסיעה דיסקים של שירים אהובים, בובה שהילד אוהב, רעשן, משחק וידאו נישא, חוברת מדבקות, ספר, משחקי קופסה (עדיף משחקים עם מגנטים, כדי שהחלקים לא ילכו לאיבוד) וכדומה. עדיף אפילו לשמור משחק או צעצוע כלשהו באופן קבוע ברכב.

 

אפשר להתקין ברכב מכשיר די-וי-די לצפייה בסרטים או להביא מכשיר נייד. במקרה חירום, תמיד אפשר לתת לילד לשחק במכשיר הטלפון הסלולרי שלכם

 

אם תעטפו לילד סנדוויץ' או צידה לדרך ותניחו בצידנית, הוא יחוש שמדובר בארוחה מיוחדת יותר. לחלופין, ניתן לעצור בצד הדרך כדי לאכול. גם האכילה בחוץ היא חלק מחוויית הנסיעה.

 

משחקי זיכרון מאולתרים לפי גילאים

קוראים ספרים בזמן הנסיעה
 קוראים ספרים בזמן הנסיעה 
 צילום: אימג'בנק / Getty Images 
 

לתינוקות ופעוטות בני שנה ומעלה

 

יעל עובדיה מציעה להפנות קודם כל את תשומת לבו של הילד למתרחש בחוץ בזמן הנסיעה. כדאי לשאול את הילד: מה אנחנו רואים? בית, רמזור, פרה, מכונית וכדומה, לעבור אתו על הדברים שהוא רואה כדי לעורר בו סקרנות כלפי העולם, להראות לו שגם כשאנחנו בתוך האוטו יש דברים בחוץ והם משתנים ככל שמתקדמים עם הנסיעה. אפשר למשל לציין בית כל פעם שרואים בית, או חנות, כדי שהילד יכיר את המילה.

 

שעשוע מאולתר אחר שמציעה עובדיה, הוא להצטייד בקופסת קרטון ובה פתח צר. אפשר להיעזר בקופסאות תחליף חלב ולחורר במכסה שלהן חור עגול, להביא מטפחות שאותן ניתן להשחיל לחור ולהוציאן. הילד ייהנה מההתעסקות המוטורית וההורים ייהנו מכמה דקות של שקט.

 

עם פעוטות בגיל זה ניתן כבר לעורר את החושים. אפשר להצביע החוצה וללמד את הפעוט את הצבעים שברמזור. בדרך יש רמזורים רבים והוא יכול לראות כיצד הצבעיב מתחלפים. בנוסף, אפשר להביא בובות יד או בובות אצבע או בובות גרב, ולביים הצגת בובות קטנה.

 

לילדים בגילאי שנתיים עד ארבע

מציעה עובדיה לשכלל את המשחק של "מה רואים בחוץ". כך למשל, ההורה אומר צבע מסוים והילד צריך להגיד את כל מה שהוא רואה בחוץ שמופיע בצבע שהגדיר ההורה. העולם מלא צבעים, כך שהמשחק יכול להימשך זמן רב ולמלא בקלות את חללי השעמום של הנסיעה.

 
 

אותיות ומספרים

הנסיעה בדרכים מספקת אטרקציות ויזואליות רבות. למשל, שלטי החוצות הקיימים בדרך. אם הילד כבר יודע לקרוא, או לומד לקרוא, אפשר להקריא לו את האותיות והמילים על השלטים, או לבקש ממנו לנסות ולקרוא בעצמו. אפשר גם לשאול אותו היכן המכולת? היכן הקיוסק? היכן תחנת הדלק? כדי שיצביע על אותם המקומות.

 

וריאציה אחרת על אותיות, היא משחק שבו ההורה נוקב בעצם כלשהו והילד צריך לומר באיזה אות הוא מתחיל או באיזה אות הוא מסתיים ואף לאיית את כל המילה. לדוגמא המילה רמזור: מתחילה באות ר' ומסתיימת בר', וכדומה. הילד יכול להשתעשע כך עם מילים ולתרגל את האיות.

 

גם המכונית שנוסעת לפניכם יכולה לספק תעסוקה. למשל, אפשר לבקש מהילד לזהות את המספרים על לוחית הזיהוי של הרכב הנוסע מלפנים. עם ילדים גדולים יותר, בגילאי שש ומעלה, אפשר לבצע תרגילי חשבון ראשוניים: חיבור, חיסור וכפל.

 

שלטים, תמרורים ומפות

"איפה אור? יופי! כל הכבוד!"
 "איפה אור? יופי! כל הכבוד!" 
 צילום: אימג'בנק / Getty Images 
 

תמרורי התנועה הרבים שבדרך יכולים לשמש אף הם כמשחק לאורך כל הנסיעה. למשל, מה עושים כשרואים תמרור עצור? מה המשמעות של תמרור צהוב או ירוק? מה צריך לעשות כאשר צריכים לפנות ימינה? מה מסמל תמרור משולש עם מסגרת אדומה? וכדומה.

 

אם אתם משתמשים במפת דרכים במהלך הנסיעה, אפשר ללמד את הילד כיצד קוראים מפה. תנו לו לאתר היכן אתם נמצאים, ולאן צריך להתקדם כדי להגיע ליעד המבוקש. במקום להשתעמם בנסיעה, הילד ירגיש שהוא שותף פעיל בתהליך הניווט. המפה יכולה לשמש כלי משחק לאיתור מקומות שונים ברחבי הארץ. אחד ההורים יציין שם של יישוב או אתר כלשהו, והילדים יחפשו אותו במפה וינתבו את הדרך אליו.

 

ילדים שיודעים כבר לכתוב, יכולים לנהל "יומן מסע" ולתעד בו את הנסיעה ואת הטיול כולו לפי שעות, ולציין את הרשמים שלהם. אם מדובר בילדים קטנים יותר, ההורה שאינו נוהג יכול לבקש מהילד לספר לו את רשמיו והוא יעלה אותם על הכתב.

 

הצעות נוספות

לנצל את הזמן עם הילדים לטריוויה
 לנצל את הזמן עם הילדים לטריוויה 
 צילום: אימג'בנק / Getty Images 
 

ציור וצילום: ניתן להביא לילד מגש או שולחן נצמד למושב, שעליו הוא יוכל לצייר את הדברים שהוא רואה מבעד לחלון המכונית. אפשר גם לתת לילד מצלמה חד פעמית וכך יהיו לו גם מזכרות מהנסיעה.

 

משחקי טריוויה: אפשר להכין קלפי טריוויה עם שאלות מכל התחומים ולשחק ב"מי רוצה להיות מיליונר?" בזמן נסיעה, או להתמקד בחידון טריוויה גיאוגרפי וללמוד כך על כל מה שנקרה בדרככם: סוגי צמחייה, בעלי חיים והיסטוריה של ישובים.
 

משחק האסוציאציות: כל אחד מהמשתתפים באוטו זורק מילה בתורו והשאר צריכים לומר מה זה מעלה בראשם. אופציה נוספת, מישהו חושב על מילה ומעניק רמזים והשאר אמורים לנחש על מה הוא חושב.
 

אוספים: אם עוברים באתר פסטורלי ואם זה אפשרי ולא מסוכן, ניתן לעצור בצד הדרך ולאסוף מזכרות מיוחדות מהנסיעה: צדפים, איצטרובלים וכדומה, ולהכין לילד "שקית הפתעות" כמזכרת מהנסיעה.
 

שירה: אפשר לשמוע דיסק ולשיר יחד אתו או לזמזם שיר כלשהו ולבקש מהילדים לנחש באיזה שיר מדובר.
 

משחק התנועות: אמנם כולם קשורים בחגורת בטיחות, אבל בכל זאת אפשר לנצל את זמן הנסיעה לקצת התעמלות ברכב. למשל, לשיר ולמחוא כפיים לפי הקצב, לנענע בראש, או להזיז רגליים. כך הילדים יהיו ערניים. המשחק רלוונטי, כמובן, רק אם אינכם מעונינים שהילד יירדם במהלך הנסיעה.

 
 
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by