בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
jdate 
סקס טוב, בלונדיניות או משכילות במיוחד. במי אנחנו מתאהבים? 
 
 מה מושך אותנו יותר?    צילום: אימג'בנק / Getty Images    
jdate |
 

מה גורם לנו להתאהב באדם אחד ולא באחר? ארבע תיאוריות שיסבירו את מקור המשיכה שלנו

 
 
 
 
 
 
 
 
 

כאשר זוגות מגיעים אלי בנסיון לפתור בעיות זוגיות, אני שואל אותם מה היו הגורמים שגרמו להם להתאהב אחד בשני. לעיתים קרובות אני מקבל תשובות רומנטיות בנוסח: "אהבתי אותו", "היא הייתה מאוד יפה" או "היה לנו סקס מצויין". מליוני שירים וספרים ניסו לתת הסברים הגיוניים. גם אנשי המקצוע מתקשים לתת תשובה אחת ויחידה. במהלך השנים התפתחו הרבה מאוד תיאוריות והסברים שנועדו להסביר את חידת המשיכה הזוגית והאהבה.

 

קיימות מספר תיאוריות המנסות להסביר את סוד המשיכה הזוגית. אני אתייחס לכמה מהן, אבל יש עוד רבות אחרות, עובדה המרמזת על הקושי הקיים במציאת תשובה מובהקת.

 

חזה גדול ואגן רחב

 

הגישה ההתפתחותית אבולוציונית טוענת שבחירת בן זוג אינה בחירה מודעת ונובעת משיקולים רב דוריים. מטרת הגבר היא הבטחת התפתחות השושלת העתידית. לכן, על הגבר לפעול להפרות נשים רבות ככל האפשר. הגבר בוחר את האישה לפי פרמטרים המייצגים מבחינתו פוריות. אגן רחב וחזה גדול מרמזים עבורו יכולות פריון גבוהות.  גם האישה מחפשת גבר שיוכל להבטיח את המשך הדורות. על מנת שהמטרה הזו תושג, היא תחפש גבר שמסוגל להגן עליה ועל הצאצאים ולספק להם פרנסה. לכן, נשים יעדיפו מראה גברי. התיאוריה הזו משמשת גברים רבים לתרץ את הנטייה שלהם לבגוד בנשותיהם החוקיות, כצורך אבולוציוני בלתי נשלט.

 

 

החיפוש אחר מישהו שדומה לנו

מחשוף גדול?
 מחשוף גדול? 
 צילום: אימג' בנק / Getty Images 
 

גישה נוספת היא הגישה החברתית. לפי הגישה הזו, אנחנו בוחרים את בן הזוג שלנו לאחר ששקלנו אוסף של תכונות בעלות ערך מבחינתנו. "סל" התכונות יכול לכלול בין היתר מראה חיצוני, השכלה, מוצא, רקע תרבותי, מצב כלכלי, רגישות, אינטליגנציות שונות וכדומה. כלומר, אנחנו נחפש בצורה מודעת ובלתי מודעת בני זוג שמייצגים דמות הדומה לנו.

 

שידרוג עצמי

 

גישה שלישית מכונה "תיאוריית הפרסונה". לפי תאוריה זו אנחנו מחפשים בן זוג שיעצים את ההערכה העצמית שלנו. בן הזוג מצופה לחזק את ה"פרסונה" שלנו - התמונה שאנחנו משדרים לעולם החיצוני. בן הזוג צריך להיות כזה שתכונותיו יאפשרו לנו להראות כלפי חוץ טובים ומוצלחים יותר. התיאוריה הזו מסבירה את הנטיה של אחדים מאיתנו להתקשר לבני מעמד גבוה משלנו. אם שתי התיאוריות הקודמות התמקדו בצורך שלנו לענות על צרכים אישיים, לפי התיאוריה הזו, אנחנו בוחרים בני זוג שיאפשרו לנו להציג את עצמנו לעולם בצורה טובה יותר.

 

ויתור על בררנות לצורך הקמת משפחה

 

גישה נוספת, המכונה "איסטינקט הקינון", מסבירה את הבחירה שלנו בהענות לצורך פנימי להקים משפחה. הצורך הזה מתפתח במועד מסויים ולכן אנחנו בוחרים בן זוג מתוך מבחר מצומצם של מועמדים הנמצאים בסביבתנו באותה עת, גם אם הם חסרים את התכונות שיענו על הצרכים שלנו. התיאוריה הזו מסבירה צורך בלתי מתוכנן שלנו להתחתן כאשר חברים קרובים לנו מתחתנים, או להכנס להריון כשחברים מבשרים על הריון אצלם.

 
 

פנטזיית האחות הרחמנייה

פורייה במיוחד
 פורייה במיוחד  
 צילום: אימג'בנק / Getty Images 
 

גורם נוסף לבחירה בבן זוג יכול להיות מצב של ערעור רגשי. בשעה שאנחנו נמצאים במצב חלש ופגיע, אנחנו מחפשים להתקשר לאדם שיאפשר לנו להתחזק. דוגמא לתיאוריה הזו תהיה התאהבות של חולה באחות המטפלת בו.

 

הפסיכולוג הרוויל הנדריקס טוען שבבחירה הזוגית שלנו, אנחנו מבקשים לרפא פצעי ילדות. רבים מאיתנו סובלים בצורה מודעת או לא מודעת מפגיעות שנגרמו לנו על ידי מי שטיפל בנו בילדותנו. בבחירת בן הזוג אנחנו מחפשים אדם שיוכל לתקן את אותן פצעים רגשיים

 

בדיוק כמו אמא

 

אצל זוגות רבים ניתן לזהות בקלות דמיון לתבנית היחסים של ההורים. לפי התיאוריה הזו, בנים לאימהות דומיננטיות יחפשו נשים כאלה גם לעצמם. למרות שלרובנו מערכות יחסים מורכבות עם ההורים, המודל הזוגי של ההורים יראה לנו מושך יותר בגלל ההכרות שלנו עימו, או מתוך אמונה שאנחנו נוכל באמצעות הזוגיות הפרטית שלנו לתקן את ההתנהלות השלילית של הורינו. מול הבחירה הזו קיימת הבחירה ההפוכה (מודל נגדי) ובה נבחר בבן זוג שיאפשר לנו לבנות מודל הפוך.

 

כאמור, הבחירה בבן זוג מושפעת ממגוון סיבות מודעות וסמויות. ההצלחה של הזוגיות לאורך זמן תלויה בבחירה מתוך סיבות נכונות. זוגות רבים מגיעים לייעוץ כבר לפני הנשואין, על מנת לברר מה גרם להם לבחור בבן הזוג. בחירה בגלל סיבות מוטעות עלולה להתברר מהר מאוד כסיבה לפרידה.

 

רוני רוזמן, B.Sc. ייעוץ פרטני ,זוגי ומיני. חפשו אותו בפייסבוק.

 

מחפשים אהבה? הירשמו עכשיו בחינם ומיצאו את בן הזוג שלכם >>

באיזה דייט כדאי להיכנס למיטה?

למה כולן מתחתנות ורק את לא מוצאת את האחד?

מתחתנים עם כסף >>

טריקים שיעזרו לך לפגוש בחורים >>

הכל על הדייט הראשון >>

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by