בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
ראש השנה 
ראש השנה: מי אמר שהמסורת לא רלוונטית? 
 
 חג שמח!    צילום: אימג' בנק / Getty Images    
ראש השנה |
 

חגים ומסורת זה לא משהו שכולם מתחברים אליו, אז שלחנו את אסנת פרידמן להביא את המשמעות הפשוטה והיומיומית למנהגי ראש השנה, וגילינו שבערב החג מצווה "לדפוק" הופעה ושבשום פנים ואופן אסור להישבע בראש השנה ש"אחרי החג מתחילים דיאטה"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ראש השנה מתקרב ובא, ואיתו החגיגות. כיאה לחג יהודי, הוא משלב בתוכו שמחה, אבל גם קצת דאגה - התחלה חדשה לצד הצורך להוכיח שדווקא היינו בסדר השנה. פתחנו את הספרים וגילינו שאנחנו עומדים בפתחה של שנת תשע"א ושמה שהיה נכון לפני 5771 יכול להתאים גם לחיינו כיום.

 

החג הזה הוא על טהרת הניגודים

 

מצד אחד

מצווה להיות שמחים, ואכן, החג אורגן כך שיראה כמו תחילתה של חופשה, היום הראשון לחודש תשרי הוא יום טוב שאסור לעשות בו כל מלאכה, ולכן גם אם ממש רוצים, מצווה עלינו לא ללכת לעבודה. ערב החג נחגג בארוחה גדולה וחגיגית, אשר לפניה עלינו להתרחץ ולהסתפר ובקיצור לדפוק הופעה חגיגית. ביום שאחרי נבלה בים,  שהרי מצווה עלינו לבקר בשעות אחר הצהריים במקווה מים לתפילת ה"תשליך", בה אנו מנערים את כיסינו מחול וחטאים, ומשליכים אותם באופן סמלי למעמקי הים ומקווים שיישארו שם.

 

מצד שני

"הרבי אמר לשמוח אבל לא להשתגע", זו אולי תחילתה של החופשה המושלמת, אבל יש לזכור שבאותה שעה אנו נמצאים בהמתנה לגזר הדין. לכן כדאי לעשות מעשים שמראים שאנו לא מקלים ראש במצב. בבוקרו של ערב החג מקיימים "התרת נדרים"- כל מילה יכולה להיחשב כנדר, לכן אנו מבטלים את כל שבועות השנה, וכן, "ממחר מתחילים דיאטה" גם נחשב.

 

בנוסף, ראוי שהאדם לא ישבע לגמרי בארוחת החג, לא ילבש בגדים מפוארים מדי, והמהדרין אף נוהגים להתענות בערב ראש השנה, רעיון מצויין לדרך עינוי אחת אכזרית במיוחד: ישיבה מול עוגה בערב החג והשארתה שלמה וישרה.

 

מנהגים אחרים גוזרים על  הימנעות משינה ביומו הראשון של החג, כי  מי שישן בראש השנה - ישן מזלו במשך השנה, מנהג זו מעלה תהייה, ייתכן ודווקא מי שתופרע שנת היופי שלו, יזכה ללוק כולל פחות זוהר השנה? לשיקולכם. מה שבטוח הוא, שמי שיכעס או יבכה בראש השנה, בוודאי מסתכן, שכך תראה השנה כולה.

 

אז מה עושים כדי שהשנה הבאה תבוא עלינו לטובה?

"שירבו זכויותינו כרימון"
 "שירבו זכויותינו כרימון" 
 צילום: אימג' בנק / Getty Images 
 

יהודי חכם נוהג לאותת לאל כבר בארוחת החג שהוא מעוניין בשנה טובה ומספקת, לכן הארוחה צריכה להיות טעימה, אבל גם להכיל מאכלים שמסמלים בשמותיהם או בטעמם את איחולינו לשנה הבאה.

 

התפוח בדבש המוכרים יביאו לנו שנה מתוקה, הרימון על שלל גרעיניו מבטיח "שירבו זכויותינו כרימון" וראש של כבש או דג יגרום לנו להיות ל"ראש ולא לזנב". הדג הוא סמלי במיוחד, בין השאר מפני שעינו הפקוחה תמידית מזכירה לנו שגם האל לא ממצמץ ורואה הכל (כן, גם את זה שלא הצלחתם לעמוד במשימה ולהשאיר את העוגה שלמה).

 

גם הירקות שאנו נוהגים לאכול מסמלים  פסוקים מהתנ"ך, לדוגמא, הסלק - יסלק את אויבינו, הכרישה (הכרתי) תכרת את מבקשי רעתנו, הדלעת (קרע) והגזר - יקרעו את רוע גזר הדין, וכמובן שגם נשמח אם הם יעזרו לנו  "לקרוע" את הבאד גייז באשר הם. גם החלות מגוייסות לסמליות הכללית, לכן יש כאלה שאופים את החלה בצורה עגולה למען שנה מושלמת או חלה המקושטת בעלי בצק בצורת כתר שנועדה להזכיר לסועדים שאלוהים הוא המלך.

 

בכלל, ברגעים כה קריטיים, מומלץ להימנע מכל דבר שיכול לפגום בסיכויינו, לחגוג גם בשנה הבאה, לכן כדאי להימנע ממאכלים חמוצים, מרים או חריפים, וגם רצוי לוותר על נשנוש אגוזים, מפני שהמילה "אגוז" שווה בגימטריה ל"חטא", וחטאים נוספים כאמור, הם הדבר האחרון שאנחנו צריכים כרגע. על פי גישה נוספת, כדאי להימנע משתיית קפה שחור בערב החג, שהרי לא נרצה שצבעו הפסימי ישפיע על השנה הוורודה החדשה שלנו.

 

חג שמח ושנה טובה!

 
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by