בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הדיאטה של המדינה 
שעון דופק וכושר: הדרך לאימון בטוח  
 
 הדרך לאימון מנצח     צילום: יח"צ    
הדיאטה של המדינה |
 

השעון שיעזור לכם לווסת את עוצמת האימון על פי מצבכם הפיזי ויתן לכם ציון לפי התוצאות האירוביות שלכם. החלופה הזמינה למאמן אישי

 
 
 
 
 
 
 
 
 

רבות דובר על החשיבות של הפעילות האירובית ותרומתה ב-3 מישורים: בריאות, תפקוד ואסתטיקה. עם זאת, חלק בלתי נפרד מהעשייה של הפעילות האירובית הוא עשייתה באופן נכון שלא יפגע בגוף, ולא יתיש את המתאמן עד כדי הפסקת הפעילות. לכן, הפתרון הוא כלים למדידה ובקרה של רמת הפעילות הספורטיבית

.

הכלי הטוב ביותר למדידה ובקרה הוא שעון דופק וכושר. מדידת הדופק במהלך אימון אירובי היא דרך מדויקת למדידת עצימות המאמץ, המדידה מסייעת לביצוע בעצימות האופטימאלית, כך שניתן יהיה להפיק את המקסימום מהאימון/תכנית האימון, ולא פחות חשוב מכך - המדידה מספקת מוטיבציה למתאמן ע"י קבלת פידבק מיידי ומספקת מידע חיוני אודות האימון: קלוריות, התאוששות, מצב גופני, וכו'.

 

בניית תכנית אימונים מונחית דופק

השעון של פולאר. המאמן החדש שלכם
 השעון של פולאר. המאמן החדש שלכם  
 צילום: יח"צ 
 

בפועל, ניתן לבנות תכנית אימון מונחית דופק. הגדרת טווח דופק לאימון לפי מטרה. למשל, אם מדובר בתכנית למתחילים, ניתן לבנות כזו שתתאים לתחומי דופק נמוכים יחסית, בין 75-85% מהדופק המקסימאלי. אם מדובר בתכנית למתקדמים בעלי רמת כושר טובה, ניתן לבנותה תכנית שתתאים לטווחי דופק של 80-85% מהדופק המקסימאלי, ולשלב בה אינטרוולים בדופק גבוה יותר. למתקדמים, ניתן גם לבנות אימון אינטרוולים המונחה זמן או דופק, למשל, כל אינטרוול מהיר יותר נמשך 2 דקות, ולאחריו הפוגה של דקה, או לחילופין, האינטרוול המהיר מבוצע בדופק 90%, ולאחריו יש התאוששות אקטיבית עד לדופק מטרה. מומלץ לתת הנחייה למתאמנים לעבוד לפי אחוזי דופק - המדד הטוב ביותר לעצימות האימון. בתום האימון, מעקב אחרי דופק ממוצע ישמש כנקודת בקרה על עצימות האימון. בנוסף, כאשר למתאמן יש מטרת הרזיה, ניתן לכוונו לדופק מתון שיעזור לו בשריפת שומנים.

 

השעון שיעזור לך להבין באיזה מצב פיזי אתה נמצא

 

אחת הפונקציות בעלות הערך הגבוה ביותר למתאמנים היא פונקציית ה- OWNZONE הקיימת בשעונים. מדובר במבחן המזהה את עצמת האימון היעילה ביותר והבטוחה ביותר עבור המתאמן בהתבסס על מצבו באותו רגע. במבחן זה, נמדדת שונות הדופק במהלך חימום קצר, והשעון מזהה את סף האימון. פונקציה זו נועדה לעזור בוויסות טווח עצימות האימון לפיצוי על השפעות כגון עייפות, לאות, לחץ או מחלה, ומונעת עומס יתר/תת-עומס.

 

אינדיקציה מיידית למתאמן

 

אחד הדברים החשובים ביותר בפעילות הגופנית הוא מוטיבציה להתאמן. מבחינת המתאמן, ראיית תוצאות לאימונים באופן מידי הינה גורם מוטיבציה חשוב מאוד. תוצאות אימונים יכולות להיות כערך קלורי שנשרף במהלך אימון, או כציון כושר. הקלוריות המחושבות בשעון הדופק מבוססות על מין, גיל, משקל, גובה, דופק מקסימאלי, דופק במנוחה, VO2MAX ודופק נתון. ניתן לכמת מטרות אימון שבועיות במונחים של הוצאה קלורית, או לקבוע מטרה קלורית לאימון בודד.

 

האם אתם בכושר? השעון מחלק ציונים

 

 כל מתאמן רוצה לדעת האם יש שיפור בכושרו הגופני. הערכת הכושר הגופני בשעוני הדופק והכושר מנבאת את ציון VO2MAX -מדד המבטא הספק אירובי. ציון VO2MAX מבטא נפח חמצן מקסימאלי שניתן לנצלו ללא קשר לעצימות המאמץ. ציון זה תלוי במס' גורמים - רמת כושר, משקל ומסת שריר. המבחן בשעון מודד למעשה שונות דופק במנוחה. מחקרים רבים מראים כי שונות דופק במנוחה הוא פרמטר נבואי למדידת כושר אירובי. ככל שרמת הכושר טובה יותר כך תיראה שונות דופק גדולה יותר במנוחה. ההסבר לכך הוא תפקוד המערכת הסימפטתית/פראסימפטתית. ככל שהלב בכושר טוב יותר, כך גדלה היכולת שלו להגיב לגירויים שונים - הורמונליים, צלילים מהסביבה, ריחות, וכו'. אגב, ככל שהאימון יתבצע בעצימות הקרובה יותר לדופק המקסימאלי, תקטן משמעותית השונות בדופק, וזה מכיוון שכחלק מיעילות המערכת, הלב "יתרכז" בפעילות המאומצת בלבד. מומלץ להנחות מתאמנים לבצע את מבחן הכושר בתדירות של 4-6 שבועות, ולתעד את ציון הכושר שלהם.

 

הכירו את יומן האימונים שלכם

 

דרך נוספת היא תיעוד האימונים לאורך זמן ביומן אימונים ממוחשב. באמצעות התיעוד, יכול המתאמן לראות התקדמות בכושר שלו, הבאה לידי ביטוי בפרמטרים של דופק ממוצע, דופק מקסימאלי באימון (שני פרמטרים אלה יהיו נמוכים יותר עבור אותו אימון כתלות בהתפתחות הכושר), מס' קלוריות נשרפות, משך הפעילות ותדירות אימונים. את המידע משעוני הדופק ניתן לפרוק לתוך תכנה ייעודית או לאתר אינטרנט ייעודי.

 

מדידת הדופק מהווה כלי בקרה יעיל ופרקטי על עצימות האימון, ומכמתת את האימון לתוצאות אותן המתאמן מבין. תוצאות אלה ישמשו כגורם מוטיבציה עבורו להמשיך ולהתאמן. 

 

בואו להכיר מקרוב את שעון הדופק והכושר של פולאר >>

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by