בערוץ
 
 
 
 
 
 
קישורים שימושיים
 
 
סדר יום 
גורדי השחקים: מעצבי האופנה של ניו יורק  

גורדי השחקים: מעצבי האופנה של ניו יורק

 
סדר יום |
 

מהאישה הקרייריסטית של דונה קארן ועד נשות האפר-איסט של אוסקר דה לה רנטה - שבוע האופנה הניו יורקי שנפתח השבוע מספק הזדמנות להתחקות אחר המעצבים ששמותיהם נזכרים באותה נשימה עם העיר הגדולה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

שבוע האופנה של ניו יורק יוצא השבוע (יום חמישי) לדרך, ורגע לפני שאנחנו צוללים לאופנת הקיץ הקרובה עוד לפני שהספקנו להנות מהגשם הראשון של החורף, החלטנו להתבונן במעצבים תוצרת התפוח הגדול שהטביעו את חותמם בעולם האופנה ושהעיר המפורסמת ביותר בעולם כל הזמן נוכחת ביצירותיהם.

 

מארק ג'ייקובס (שנת לידה: 1963)

  

בדיוק כשם שלא ניתן להזכיר את ניו יורק מבלי לחשוב על "סקס והעיר הגדולה", כך גם אי אפשר לבחון את ההשפעה של ניו יורק על עולם האופנה מבלי להזכיר את מארק ג'ייקובס באותה נשימה. ג'ייקובס, ילד הפלא של עולם האופנה, מצליח להיות ורסטילי ואורבני בעיצוביו בצורה שלוכדת את מהות התפוח הגדול, שגם הוא עשיר ומגוון מאוד עבור תושביו ומבקריו כאחד. בנוסף לדמיון בין יצירותיו של ג'ייקובס לעיר הגדולה, יש דמיון לא מבוטל גם בהופעתו החיצונית והסקס אפיל שלו לעיר בה הוא כל כך גאה. מעצב הבית של לואי ויטון הפך לאחד הסלבריטאים המובילים של הסצנה הניו יורקית, ובתצוגות האופנה שלו שמתקיימות בעיר ניתן למצוא בשורה הראשונה סלבריטאיות רבות שחובבות את עיצוביו.

 

 
לוכד את מהות התפוח הגדול. מימין: מארק ג'ייקובס בחצאית, משמאל: כריסטינה ריצ'י בשמלה של מארק ג'ייקובס
 לוכד את מהות התפוח הגדול. מימין: מארק ג'ייקובס בחצאית, משמאל: כריסטינה ריצ'י בשמלה של מארק ג'ייקובס   צילום: Getty Images/ אימג'בנק 
 

דונה קארן (שנת לידה: 1948)

קארן היא התמצית של התחכום האורבני שמאפיין כל כך את ניו יורק, ולכן לא פלא שהבגדים שלה מעוצבים בהשראת אשת הקריירה הניו יורקרית החזקה. קארן, שהתחילה את דרכה תחת המותג של אן קליין, עיצבה את קולקציית הנשים הראשונה הנושאת את שמה בשנת 85'. הקולקציה כללה אז פריטי מפתח שניתן לשלב בתלבושות שונות, פונקציה שימושית וקלאסית עבור המלתחה של הניו יורקרית הממוצעת בשל האקלים המגוון של המקום. עם הזמן פיתחה קארן את קו הנשים היוקרתי שלה לצד DKNY, הקו הצעיר והזול יותר ומאוחר יותר השיקה את הבושם Be delicious עם בקבוקון שעוצב במחווה לתפוח הגדול.

 

 
בהשראת אשת הקריירה הניו יורקרית. מימין: דונה קארן, משמאל: ג'ניפר אניסטון בשמלה של דונה קארן
 בהשראת אשת הקריירה הניו יורקרית. מימין: דונה קארן, משמאל: ג'ניפר אניסטון בשמלה של דונה קארן   צילום: GettyImages/אימאג'בנק 
 
 

בטסי ג'ונסון (שנת לידה: 1942)

בסקאלה המנוגדת לתחכום האורבני, ניתן למצוא על מפת האופנה את המתקתקות והקיטש של בטסי ג'ונסון. אם אצל ג'ייקובס וקארן ניתן לזהות את ניו יורק כעיר צעירה, חדשנית ומתוחכמת, הרי שקשה לראות קוי דמיון בין תכונות אלו לבין עיצוביה של ג'ונסון. קו הבגדים של האישה הצבעונית ביותר בעולם האופנה נע על התפר הנהדר שבין ההומוריסטי והמתוק לבין המופרך והגרוטסקי, כשהכל מהול בנגיעות של וינטג' ורטרו. נדמה כי הדמיון היחידי בין עיצוביה לבין העיר בה נולדה קשור לגישת ה"גדולה מהחיים" שמאפיין רבים מעיצוביה של ג'ונסון ואת גורדי השחקים ומפלצות הבטון של ניו יורק.

  

 
גורדת שחקים. מימין: בטסי ג'ונסון,משמאל: קלי אוסבורן מדגמנת על המסלול של ג'ונסון
 גורדת שחקים. מימין: בטסי ג'ונסון,משמאל: קלי אוסבורן מדגמנת על המסלול של ג'ונסון   צילום: Getty Images/ אימג'בנק 
 

דיאן וון פירסטנברג (שנת לידה: 1946)

אם יש משהו שמאפיין את ניו יורק ואת ארצות הברית בכלל, זה ריבוי המהגרים במקור. גם פירסטנברג, בת למהגרים בלגיים יהודיים (וניצולי שואה), הגיעה עם משפחתה לתפוח הגדול כדי להנות מארץ האפשרויות הבלתי נגמרות. בדומה לניו-יורקיות אמביציוזיות רבות, גם פירסטנברג החלה את הקריירה שלה בהשקעה של 30,000 דולר ועם חלום גדול ליצור משהו משל עצמה. שמלות המעטפת האייקוניות של פירסטנברג הפכו להיות סמל קלאסי בשל היותן פרקטיות, חובקות חמוקיים ומחמיאות ולכן לא קשה להבין מדוע הן זיכו את המעצבת שלהן בפרס מפעל חיים מטעם קונסולית המעצבים של ארצות הברית לפני כמה שנים בודדות.

 

 
עיר של מהגרים. מימין: ג'סיקה בייל בשמלה של DVF, משמאל: דיאן וון פירסטנברג
 עיר של מהגרים. מימין: ג'סיקה בייל בשמלה של DVF, משמאל: דיאן וון פירסטנברג   צילום: Getty Images/ אימג'בנק 
 

אוסקר דה לה רנטה (שנת לידה: 1932)

אוסקר דה לה רנטה משמש דוגמא נוספת לתמהיל האנושי המיוחד שמאפיין את ניו יורק. דה לה רנטה, בן להורים פורטוריקנים, מצא את עצמו בעיר הגדולה בשלב מאוחר יחסית של חייו, לאחר שנות העשרה שלו. לאחר שעבד עם לאנוון, אליזבת ארדן ודיור, פנה דה לה רנטה לדרך משלו ופתח את בית האופנה הנושא את שמו, ומאז הפך ליקיר הרפובליקנים (עד ימי שלטונו של ברק אובמה) ולמעצב השמלות הראשי עבור הגברות הראשונות של הבית הלבן. דה לה רנטה הוא הפנים של ההיי סוסייטי בניו יורק ושל כל אותן נשים חובבות בגדי קוטור המגיחות לנשפים ומסיבות קוקטייל יוקרתיים עם כל הסלתה והשמנה של העיר. להבדיל מהתחכום האורבני והאוונגרדי של ג'ייקובס למשל, העיצובים של דה לה רנטה תמיד קלאסיים ומהודרים, ומזכירים במידת מה את היוקרתיות של האפר איסט, המורכב ברובו מאוכלוסיה עשירה, לבנה ורפובליקנית.

 

 
מייצג את אנשי האפר איסט. מימין: אוסקר דה לה רנטה, משמאל: קמרון דיאז בשמלת האוסקר של דה לה רנטה
 מייצג את אנשי האפר איסט. מימין: אוסקר דה לה רנטה, משמאל: קמרון דיאז בשמלת האוסקר של דה לה רנטה   צילום: Getty Images/ אימג'בנק 
 

מייקל קורס (שנת לידה: 1959)

קורס, יליד ניו יורק, החל את דרכו המקצועית כבר בגיל 19 כשלמד עיצוב אופנה במכון הטכנולוגי לאופנה בעיר. כבר ב-81' השיק קורס את קו ההלבשה הנושא את שמו ויצירותיו החלו להימכר במיטב בתי הכלבו היוקרתיים בעיר, דוגמת בלומינגדיילס, ניימן מרקוס וברגדוף גודמן. קו ה-Ready to wear של המעצב זיכה אותו בשבחים רבים, ואיפשר לו להלביש סלבריטאיות מובילות כדוגמת ג'ניפר לופז, היידי קלום, קתרין זיטה ג'ונס ועוד. ואם כבר היידי קלום, הרי שאי אפשר להתייחס לקורס מבלי להזכיר את כובעו השני כשופט בתוכנית פרויקט מסלול. עיצוביו של קורס ידועים בקווים נקיים ועם זאת יוקרתיים ומלאי שיק ולכן ההקבלה לניו יורק המסותתת ועם זאת הטרנדית - טבעית.

 

 
נקי וטרנדי. מימין: מייקל קורס, משמאל: אשלי גרין בשמלה של מייקל קורס
 נקי וטרנדי. מימין: מייקל קורס, משמאל: אשלי גרין בשמלה של מייקל קורס   צילום: Getty Images/ אימג'בנק 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by