בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
יחסים 
בלי רומנטיקה: כל מה שצריך לדעת על הסכם הממון 
 
יחסים |
 

מהו הסכם ממון, מתי חותמים עליו, האם הילדים נכללים בו והכי חשוב האם הוא הורג את הרומנטיקה? הכל על ההסכם שזכה ליחסי ציבור רעים במיוחד

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 צילום: GettyImages/אימג'בנק 
 

מתחתנים? מזל טוב ובשעה טובה. אם אתם נכללים בממוצע הישראלי, זה אומר שאתם יהודים, ולכן ההורים כבר לחצו, יחתן אתכם רב מטעם הרבנות, אתם חילונים, בערך בני 28-9 ולכן שוב, ההורים לחצו. אז לקחתם את הזמן, למדתם, עבדתם, ובטח כבר הספקתם לצבור דבר או שניים מאז שהשתחררתם מהצבא, אולי אפילו הרבה יותר מהממוצע.

 

ענייני ממוצעים וסטטיסטיקות אינם כה רומנטיים, ובוודאי לא מופיעים אצלכם באקסל המשימות והתקציב לקראת החתונה, אבל אם תרדו רגע אל פני הקרקע בין המדידות, הטעימות ופגישות הספקים, אולי כדאי שכן תיקחו בחשבון את הסטטיסטיקה המצערת הבאה - יש לכם יותר מ-30% סיכוי להתגרש.

 

לכם זה לא יקרה, אתם מדהימים ביחד, ברור. אבל זה קורה. ואם כבר יצא לכם לשמוע על סיפור גירושין מכוער אחד או שניים, אולי כדאי, ורק בשביל השקט הנפשי ואפילו לשם הרומנטיקה, לסגור כבר עכשיו מה שייך למי, ולהבטיח שאף אחד מכם לא ייצא מקופח אם וכאשר, טפו טפו טפו, זה ייגמר.

 

בטח נתקלתם במושג "הסכם ממון", בעיקר באופרות סבון וסרטים אמריקאים שקוראים לזה "פרינאפ" (קיצור שלPrenuptial agreement), אבל תשכחו מכל מה שראיתם שם, בחיים האמיתיים זה לא ממש ככה.

 

פנינו אל עו"ד ענבר שנהב, המתמחה בדיני משפחה, גירושין וירושה, על מנת שתשפוך אור על הסוגיה ותספק כמה עצות שימושיות. לפניכם כל מה שאולי לא ידעתם שרציתם לדעת על אותו הסכם שלא זכה ליחסי ציבור טובים, ולא בצדק.

 

מהו בעצם, הסכם הממון, ולמה כדאי לכם לפחות לשקול אותו?


 צילום: סטודיו nana10 
 

 הסכם ממון לא נועד לעשירים בעלי ממון בלבד, והוא לא אמור לחרב את היחסים, להיפך. הסכם ממון צופה את פני העתיד. במסגרתו ניתן יהיה לקבוע את גורלם של כספים שנצברו במהלך הנישואין, במוניטין, ברכוש, בנדל"ן, בזכות למזונות (לאשה להבדיל מילדים), בשטר הכתובה, בהכנסות משכר דירה ועוד, במקרה וחס וחלילה, תיפרדו.

 

קחו בחשבון שכאשר אתם חיים במערכת זוגית, אתם מתפקדים כגוף אחד, ומאפשרים את ההתפתחות הכלכלית האחד של השני. התרומה של כל צד לצד השני לא פשוטה וברורה, והיא רק הולכת, מתפתלת ומסתבכת עם השנים. כדאי לסגור את הדברים עכשיו, כשאתם מאוהבים ומחפשים את טובת השני.

 

 

חיים במדינת חוק - למה צריך הסכם ממון?

 

"חוק יחסי ממון" שחל על בני זוג שנישאו אומנם מגן על רכוש שנצבר טרם הנישואין, אבל זה לא מספיק. בבתי המשפט התפתחה פסיקה עניפה המפרטת מקרים בהם למרות שהנכס נצבר לפני הנישואין, יקבע שבכל זאת היה שיתוף.

 

לכן, אם כבר דיברנו על טלנובלות, עשירים ועניים, כאשר אין איזון במצב הכלכלי של שני בני הזוג, הסכם הממון בא להתאים הסדר ספציפי לאותם שני בני זוג, ולא, לא רק לטובת הצד האמיד יותר. לדוגמא, הדבר נכון בעיקר לגבי דירת מגורים בה חיו בני הזוג ביחד, שילמו משכנתא ביחד, שיפצו ביחד ולאחר מכן טוען אחד מבני הזוג שעל שמו רשומה הדירה לבעלות בלעדית.

 

גם לגבי מתנות וירושות שקיבל אחד הצדדים במהלך הנישואין קובע החוק הפרדה. למרות זאת נהוג לחתום על הסכמי ממון בקשר לרכוש שהיה בעת הנישואין, שכן במהלך השנים ישנם שינויים ברכוש - מבחינת היקף, צורה (דירה תהפוך לבית שיושקעו בו כספים ממקורות נוספים), או ירושה שתהפוך לתיק השקעות על שם הצדדים ובאופנים רבים נוספים.

 

 

הסכם הממון נחתם על מנת למנוע מצב שבן הזוג, שופט או כל אדם אחר יפרש את הכוונה המקורית אחרת.

 

בנוסף, מי שנישא כדת משה וישראל, חלים עליו מעבר לחוק האזרחי גם התחייבויות הלכתיות, שרוב העומדים מתחת לחופה בכלל לא מודעים אליהן. בהסכם הממון ניתן לדון גם בההתחייבויות האלו.

 

בנקודות שלהן לא תהיה התייחסות בהסכם הממון, תחולנה הוראות החוק.

 
 

הסוף לסחטנות

להסכם הממון יש יתרון לא מבוטל בניטרול האפשרות לסחטנות בתמורה למתן גט, כיוון שבמסגרתו ניתן להפריד בין הדברים. בעוד בבתי הדין מעדיפים שהגט יתבצע לאחר סיום מכלול העניינים, כאשר כותבים במפורש בהסכם ממון שחלוקת הרכוש תהיה במנותק מהגט, בני הזוג לא יהיו נתונים לסחטנות האחד של השני.

 

בנוסף, במדינת ישראל ישנן שתי ערכאות משפטיות הדנות בענייני משפחה - בית הדין הרבני ובין המשפט לענייני משפחה. ביניהם מתנהל "מירוץ סמכויות", כאשר הערכאה שלה הוגשו התביעות קודם "זוכה" בסמכות. בהסכם ממון ניתן לקבוע מראש לאיזו מהערכאות תהיה הסמכות במקרה של מחלוקת. במצב כזה בן זוג לא ירוץ מאחורי גבו של האחר וינהל קודם משא ומתן.

 

איך חותמים על הסכם ממון ומה מכלילים בו?


 צילום: סטודיו nana10 
 

על מנת לחתום על הסכם ממון מומלץ ואפילו חובה להתייעץ עם עו"ד המתמחה בתחום דיני המשפחה. לא מומלץ להוריד הסכם מהאינטרנט, כיוון שהוא לא מתאים בדיוק לכם. חובבי ההורדות משלמים הון יקר כדי לצאת מהסבך שהכניסו את עצמם אליו בחתימה על הסכם שאינו מתאים להם. במקרים כאלו ההסכם רק גורע.

 

הסכם ממון שונה בכל סיטואציה. ניתן להסכים להפרדת רכוש מלאה וניתן להסכים שרק כסף שנצבר לפני הנישואין אינו משותף. אפשר לסכם שרק חלק ממה שנצבר במהלך הנישואין הוא משותף, למשל תוכניות חסכון תהיינה משותפות, אולם זכויות סוציאליות פנסייה, קופות גמל - לא.

 

ניתן לעשות הסכם מדורג המשתף ברכוש על פי אורך הנישואין. למשל אחד מבני הזוג מנהל עסק קיים שמתפתח וגדל, ניתן להסכים שאחרי שנה שיתוף של 1%, אחרי 10 שנים שיתוף של 30% ואחר 30 שנה - חצי חצי.

 

מה עם הילדים?


 צילום: GettyImages/אימג'בנק 
 

לא ניתן לקבוע בהסכם ממון תנאים לילדים שעדיין לא נולדו. כלומר, לא ניתן לקבוע היכן תהיה משמורתם, מה סכום המזונות שיגיע להם וכל עניין אחר בנוגע אליהם. הרציונל הוא שהצדדים לא יכולים לדעת מהם הצרכים ומהי טובתו של אותו ילד שטרם נולד.

 

מי מאשר את ההסכם?

 

בניגוד לשאר החוזים שאנחנו מכירים, הסכם ממון טעון אישור. במידה ובני הזוג מבקשים לאשר את ההסכם לפני הנישואין, אפשר לעשות זאת בבית המשפט/בית הדין, באמצעות נוטריון או רושם נישואין. במידה והאישור נעשה אחרי הנישואין, ניתן לעשות זאת אך ורק בפני שופט ביהמ"ש או דיין בבית הדין.  

 

כבר נשואים? לא מאוחר מדי

ניתן לחתום על הסכם ממון גם במהלך הנישואין וגם לאחר שנות נישואין רבות. לפעמים הסכם מסדיר סוגיות שעולות במהלך הנישואין ובמצב כזה ההסכם מונע ויכוחים.

 

כמה זה עולה?

 

שכר טרחה עבור הסכמי ממון יכולים לנוע בין 4,000 ₪ ועד סכומים גבוהים בהרבה. העלות תלויה במידת המורכבות של ההסכמים.

 

* המאמר מתייחס לבני זוג יהודים אשר נישאים זה לזו כדת משה וישראל (ברבנות).

* יעוץ מקצועי באדיבות עו"ד ענבר שנהב - מתמחה בדיני משפחה, גירושין וירושה 

 

עוד משברים ובעיות שנוצרים בנישואין:

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by