בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
יחסים 
זוגיות במבחן: לא מתגרשים בגלל ריבים על כסף 
 
 מי שילם על החתונה?    צילום: אימג' בנק / Getty Images    
יחסים |
 

במשך שנים רבות, זוגות ברחבי העולם ניהלו ריבים ומאבקים על כסף - למי יש יותר, מי משלם על מה ועוד. אבל מסתבר שהכסף הוא בכלל לא הגורם הראשון ואפילו לא השני לגירושין. ואם הכסף לא אשם, אז מה כן? וגם: סיפורים של זוגות שלא נתנו לכסף להשפיע על יחסיהם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מי משלם על השקיעה?
 מי משלם על השקיעה? 
 צילום: אימג' בנק / Getty Images 
 

הידעתם, שלכסף יש מוניטין גדול מאוד כמחרב נישואים וגורם לגירושים מאשר הוכחות בשטח? ליז פוליאם ווסטון, בעלת טור קבוע בערוץ הכסף של MSN האמריקאי, בדקה וגילתה שהפעם האחרונה שנעשה מחקר שבו עלו התוצאות, כי כסף הוא הגורם העיקרי לגירושין, נערך בקרב נשים גרושות בארה"ב בשנת 1948 (!) אחרי מלחמת העולם השניה. כשנשאלו הנשים למה הסתיימו הנישואין, הן ענו שבעליהן לא סיפקו מספיק כסף עבור הצרכים הבסיסיים של החיים. "מיותר לציין", כותבת ווסטון, "מה ואיך השתנה במעמד הכלכלי של נשים האמריקאיות מאז והתלות הפיננסיות שלהן בגברים".   

 

ווסטון מצביעה על מחקר מעודכן יותר, שמצא שהכסף מדורג רק במקום הרביעי או החמישי כסיבה לגירושין. לפניו מתנוססים בגאון אי התאמה, התעללות רגשית ובעיות מיניות. מסתבר שלאנשים הרבה יותר קל לדבר על כסף כגורם לגירושין מאשר להודות שהם לא מתאימים, מתעללים, או חלילה - לא מתפקדים במיטה.

 

גם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בישראל לא מצאה את הכסף כגורם משמעותי לגירושין, מלבד העובדה שבעלות על דירה מורידה את הסיכוי להתגרש.

 

לכך מצטרף גם ד"ר משה אלמגור, מומחה בכיר בפסיכולוגיה קלינית, מטפל ומדריך משפחתי מוסמך, וטוען שלכסף כשלעצמו אין משמעות. "המפתח להצלחת הזוג", אומר ד"ר אלמגור, "אינו תלוי רק בעצמאות הכלכלית של בני הזוג, אלא באיכות הקשר ביניהם. אם הקשר הוא חזק ושני בני הזוג מספקים אחד את השני בצורה מתאימה, כפי שצריך להיות, אזי לחלק הכלכלי לא צריכה להיות שום משמעות. אם הכסף כן מהווה סוגיה של מחלוקת בין בני זוג - הם צריכים להסיק שהקשר שלהם אינו חזק ומספק גם בתחומים אחרים".

 

אז איך הכסף משפיע על הזוגיות?

 

הנה שני סיפורים על זוגות שמצליחים לקיים זוגיות טובה ובריאה למרות המכשולים הכספיים:

 

בעל בזבזן שרוצה לנהוג ברכב יוקרה

ביטוח של 10,000 לחודש
 ביטוח של 10,000 לחודש 
 צילום: אימג' בנק / Getty Images 
 

"תמיד חשבתי שכסף יכול רק לעזור, וגיליתי שזה היה בדרך כלל יותר בעיה מאשר עזר" אומרת ענבל, בת 33, אשת הייטק מצליחה ואם לתינוק, הנשואה באושר לבעל שהגיע ממשפחה אמידה מאוד, הרבה יותר מהבית ממנו היא הגיעה. "בעלי קיצוני. יש דברים מסוימים שהוא אוהב, ועליהם הוא מוכן להוציא סכומים לא הגיוניים, ומצד שני, הוא יכול לחזור מהסופר השכונתי בלי לקנות כלום, כי המחירים שם מופקעים וזה מוציא אותו מדעתו".

 

אבא של בעלה של ענבל הפך לפני כמה שנים לאיש עשיר בזכות עצמו, ומאז הוא מקפיד לקנות לילדיו כל מה שיוכלו לרצות. ענבל ובעלה ביחד כשמונה שנים, גרים ביחד ומנהלים משק בית משותף כ-6 שנים, ובשני מקרים בלבד עניין הפער הכלכלי ביניהם צף על פני השטח וגרם לחיכוכים.

 

מה היה הריב הכי גדול שלכם סביב כסף?

"בעלי מאוד אוהב רכבים", נאנחת ענבל בחיוך. "לפני שהתחתנו הוא רצה לקנות רכב שעלה יותר מ-200,000 ₪. אבא שלו בדיוק עשה מעין אקזיט ורצה לקנות לו את הרכב. הוויכוח הפך להיות עם המשפחה והפך להיות לא נעים. לבעלי לא היו חסכונות, בגלל שבזמן שהוא היה סטודנט הוא מילצר. הבעיה היתה עם האחזקה של הרכב. רק הביטוח היה גבוה מ-10,000 ₪ לחודש, וזה בלי הוצאות דלק מטורפות והטיפולים. אני לא הייתי מוכנה להוציא את הסכומים האלו על אוטו. בסופו של דבר, זה הפך לשיעבוד להורים. מאז שהתחתנו זה כבר לא היה בכלל ויכוח. הוא יודע שהחסכונות שלי לא נועדו בשביל זה. הוא מכר את האוטו הקודם וקנה רכב שהאחזקה שלו דומה לכל כל רכב אחר".

 

היית מעדיפה שבעלך לא יבוא מבית עם כסף?

"לא. היום אני גם יודעת שלא נצטרך לקחת משכנתא בכלל, ואם כן אז ממש לא גדולה. ברור שלא הייתי מעדיפה שהוא יגיע מממצב כלכלי לא טוב, אבל הייתי מעדיפה שזה לא יגרום לחיכוכים. אף פעם לא חשבתי שיש ריב הפוך". עם זאת, ענבל מעידה על עצמה כברת מזל לא קטנה. "חוץ מפעמים בודדות, אנחנו לא מרגישים את הסוגיה הזאת ביום-יום, ואנחנו ביחד כבר לא מעט שנים".

 

איך את מסתכלת על הדברים עכשיו?

"הוא למד ממני לא לבזבז ולהוציא סתם, לחפש מבצעים, לבדוק כדאיות כלכלית של כל קניה. מצד שני, אני למדתי ליהנות קצת מהחיים. כשאנחנו מחליטים סוף סוף לצאת למסעדה - אני לא מתחשבנת".

 

התשלום על החתונה, כגורם לבעיות

לפקודת מי לרשום את הצ'ק?
 לפקודת מי לרשום את הצ'ק? 
 צילום: אימג' בנק / Getty Images 
 

גם עינת (32) נשואה לגבר, שהגיע מבית אמיד מאוד, בעוד היא עבדה למחייתה מגיל צעיר. היום שניהם עובדים ומצליחים מאוד בזכות עצמם, והורים לשני ילדים.

 

האם העניין הכספי היווה מכשול לזוגיות או יתרון?

"לא זה ולא זה. הכרנו בגיל צעיר, ולכסף פשוט לא היה משקל, ואפילו לא היה נושא לשיחה. בטח בשנים שלא גרנו ביחד".

 

וכשכן עברתם לגור ביחד?

"גם אצל בני זוג שהגיעו מאותו מעמד כלכלי, וגרים יחד - מי שמרוויח יותר שם יותר".

 

איך את חווית את ההבדל מנקודת המבט שלך?

"אני באה ממקום שכסף לא היה אישיו, לא אהבתי לדבר אם יש או אין. מגיל צעיר היתה לי עצמאות כלכלית והרווחתי את מה שהוצאתי, מימנתי לעצמי את התואר ועשיתי הכל בכוחות עצמי".

 

מתי כן הכסף הפך לעיניין וחשתם בהבדל?

"בהכנות לחתונה. זאת היתה הפעם הראשונה שעניין הפער הכלכלי עלה על הפרק, כי זו היתה הוצאה גדולה. במקומות שמתחלקים חצי חצי זה היווה בעיה. החלטנו שאנחנו נשלם על החתונה, וכל אחד מההורים ייתן כמה שיש לו. כשנקנה בית - זה כבר יהיה של שנינו".

 

את חושבת שהעובדה שאת, וגם שניכם, עובדים קשה היום ומצליחים בזכות עצמכם קשורה לזה?

"אנחנו מניחה שאנחנו פשוט כאלה, בלי קשר לבתים מהם הגענו".

 
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by