בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
סדר יום 
כשאת אומרת "לא": הכל על הטרדות מיניות 
 
 אילוסטרציה    צילום: אימג' בנק / Getty Images    
סדר יום |
 

בנות, הסטטיסטיקה לרעתנו: אחת מכל שלוש נשים תחווה תקיפה מינית בחייה. לכן כדאי לדעת מה ההבדל בין תקיפה מינית והטרדה מינית, איפה הן מתרחשות לרוב והאם אנחנו מכירות את התוקף? לרגל יום המאבק באלימות נגד נשים, יש כמה דברים שכדאי לכן לזכור

 
 
 
 
 
 
 
 
 

היום, ה-25 לנובמבר חל "יום המאבק הבינלאומי באלימות נגד נשים" השנתי במטרה להעלות מודעות ציבורית וחברתית לנושא האלימות המינית כלפי נשים. תתפלאו, הוא אומנם הוכרז במאה הקודמת, אבל לא בתקופות היסטוריות שנחשבות חשוכות ומפלות, אלא רק לפני עשור ב-1999, כשהאו"ם החליט שכל עוד מדובר בתופעה חברתית בינלאומית של נשים שמטרדות מינית, מותקפות ונרצחות - יש צורך ביום הזה, וכמו שבטח שמתם לב, היום הזה עדיין איתנו, ומאוד רלוונטי.

 

התאריך ליום נקבע לזכר שלוש אחיות ברפובליקה הדומינקנית שנרצחו ב-1960 רק בגלל שהיו פעילות פוליטיות. בהתאם לכך, מתקיימים ברחבי העולם מצעדים ומחאות כדי להעלות את התופעה על סדר היום במטרה להגביר חקיקה וענישה של המתקיפים ולעודד נשים לדבר על הנושא.

 

אז בואו נדבר על זה

 

תקיפה מינית:

תקיפה בעלת אופי מיני המתבצעת כלפי אדם אחר, ללא הסכמתו או בניגוד לרצונו

 

מדובר בתופעה חברתית כל כך רחבה, שהסטטיסטיקה מראה שאחת מכל שלוש נשים תחווה תקיפה מינית בחייה. ההגדרה המדוייקת של תקיפה מינית היא "תקיפה בעלת אופי מיני המתבצעת כלפי אדם אחר, ללא הסכמתו או בניגוד לרצונו". לפי הנתונים של איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, ב-85 אחוז מהמקרים שדווחו, מדובר בנפגעת אישה וב-95 אחוז מהם, מדובר בפוגעים גברים. נתון מעניין אחר מראה שבגילאים צעירים, אחוז הנפגעים הבנים דומה לאחוז הנפגעות הבנות. איך זה יכול להיות? ככל הנראה בגלל שתקיפה מינית בדרך כלל נעשית כלפי מי שנתפס כחלש מהתוקף, ואם זה אומר שגם בימינו הנשים נתפסות כחלשות, אז כחברה יש לנו בעיה.

ולגבי התוקף? בדרך כלל, לא מדובר בפסיכופת שמסתתר ברחובות, רוב המקרים מראים שהוא בכלל מסתובב בינינו ללא סימנים מיוחדים, השופטים היו מגדירים אותו "מלח הארץ" וב-87 אחוז מהמקרים את מכירה אותו.

 

הטרדה מינית

 

הטרדה מינית:

התנהגות בעלת רקע מיני של אדם אחד כלפי אדם אחר באופן שפוגע בו

 

אם נבדיל רגע בין תקיפה מינית להטרדה מינית, נוכל לראות שהנתונים קרובים למציאות. ההטרדה המינית היא התנהגות בעלת רקע מיני של אדם אחד כלפי אדם אחר באופן שפוגע בו. בפועל, הטרדה מינית נעה על הסקאלה ממחזר שלא מבין כשאומרים לו "לא", ועד השפלה ממשית שנועדה לגרום למנצל להרגיש טוב עם עצמו או להיראות "גבר" בעיני החברים. הטרדה בצורה הכי פשוטה, היא מעשה כלפי מישהו כשהוא לא רוצה בו, כשהנושא המיני מעורב פה, המצב נעשה מסובך יותר, כי הפגיעה היא לא רק נפשית אלא מערבת בתוכה אשמה ובושה, ולכן הטענה היא שרק 10 אחוז מדווחות, ולא רק שזה מונע טיפול, זה גם ממשיך ומקבע בדיוק את אותה הבעיה.

 
 

איפה זה נפוץ

 

8.1% מכלל הדיווחים של פגיעות מיניות באיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית לשנת 2009, בוצעו על ידי מעסיק או בעל מרות

 

אם נשלב את ההטרדה המינית ביחד עם הנתונים הקודמים של תוקף מוכר וחזק מהנתקף, נראה  שמקומות העבודה הם מקומות שמועמדים לפורענות ולכן הרבה מהמאמץ של ארגוני הנשים מתרכז סביב שינויים בחקיקה והעלאת מודעות בעולם העבודה. סביבת העבודה היא המקום בו יש למעבידים סמכות לפטר עובד או לקבוע את תנאי ההעסקה שלו, ולעובד מצידו יש רצון להישאר בגלל פרנסה, מימוש עצמי וכולי. במצב הלא שוויוני הזה מתרחשות הטרדות מיניות רבות שיכולות להתבטא במעסיק שמעיר הערות ועד ניצול מרות ממשי. הנתונים מראים ש-8.1% מכלל הדיווחים של פגיעות מיניות באיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית לשנת 2009, בוצעו על ידי מעסיק או בעל מרות. לכן, זאת חובתו של מקום העבודה לספק מרחב מוגן לעובדיו והנקודה היא, שאין לאיש, עמית לעבודה או מנהל את הזכות לפגוע במישהו.

 

מה אפשר לעשות?

 

טלפונים במרכזי סיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית קו לנשים-1202, קו לגברים-1203

 

כמובן שהמצב לא פשוט, ובכל זאת, גם במצבים האלה, שבין הניסיון לשמור על שגרת העבודה לבין החוסר יכולת לשתוק, אפשר למצוא פתרונות.

 

קודם כל, כדאי לשתף ולהתייעץ עם איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית (קו לנשים-1202, קו לגברים-1203). בנוסף, החוק מחייב למנות ממונה על מניעת הטרדה מינית בכל מקום עבודה של מעל 25 עובדים, לכן מי שהוטרד בעבודה יכול להתלונן בפני הממונה, והוא מחוייב לשמור על פרטיות המתלונן. בנוסף יש אפשרות להליך פלילי או תביעה אזרחית (כספית) כנגד הפוגע ו/או מקום העבודה. שימו לב שהממונה על מניעת הטרדה מינית הוא ייחודי למקומות העבודה, אבל גם שאר הפתרונות תקפים לגבי כל הטרדה מינית באשר היא.

תזכרו, יש למי לפנות ואיך לטפל, נכון שהשינויים החוקתיים והחברתיים רחוקים מלהגיע לשלמות, אבל זאת עדיין זכותנו לדרוש אותם, תמיד ובייחוד היום.

 

היום (חמישי 25.11.2010) בשעה 18:30, יקיים מרכז סיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית ת"א מצעד ועצרת מחאה לציון יום המאבק הבינלאומי לאלימות נגד נשים. המצעד יתחיל מכיכר רבין בת"א ויסתיים ברחבת מוזיאון ת"א, בשעה 19:45 תתקיים עצרת ברחבת המוזיאון במעמד ראש עיריית ת"א-יפו, מר רון חולדאי, בהנחיית לינוי בר גפן ובהשתתפות הזמרת והיוצרת רונה קינן.

 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by