בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
סדר יום 
א' בהתנהגות: החשיפה האמיצה של אורלי אינס 
 
 אורלי אינס נחשפת    צילום: חדשות 10    
סדר יום |
 

"אני לא מפחדת" - אמרה היום ד"ר אורלי אינס, כשנחשפה כמתלוננת בהטרדה מינית על ניצב אורי בר לב, ובכך העניקה השראה לנשים רבות שגם היו רוצות להיחשף אחת ולתמיד. טור דעה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

בואו נקרא לי מ' ובואו נחזור 5 שנים אחורה למקום עבודתי באותה תקופה. בואו נקרא לו ד' ונחזור אחורה לתקופה שבה הוא הלך טיפה רחוק מדי. הוא היה בכיר ממני, אני הייתי פחדנית. הוא כנראה עושה את זה היום לבחורות אחרות ואני הפכתי חלק מהסטטיסטיקה.

 

אחת משלוש נשים דינה להיות מוטרדת מינית בישראל של 2010. ואם לרגע ננסה לפשט את הגבול הדק או העבה של הטרדה מינית, נגיד שכל אישה אוהבת להיות מחוזרת, כל אישה אוהבת שמחמיאים לה וכל אישה מתלבשת יפה לפני יציאתה לעבודה כדי שיוכלו גם להתרשם ממראה החיצוני. אף אישה לא רוצה שיגעו בה בלי רשותה ואף אישה לא רוצה להרגיש מושפלת.

 

יש נטיה כללית להעניק למסרבות או למתלוננות על רקע מיני את הכינוי "כבדה". "מה את כבדה כולה התחלתי איתך" אפשר לשמוע מדי פעם בשיח הגברי. אז בואו נסביר את זה ככה למי שיש קשיי הבנה: כל מה שלא היית רוצה שיגידו או יעשו לאימא שלך, אחותך, הבת שלך או אשתך אל תעשה לאחרות.

 

הזכות להיחשף

 

לד"ר אורלי אינס ניתנה הזכות להיחשף היום. למה אני אומרת "זכות"? כי מדובר באישה חזקה, בעלת ביטחון מוחלט בתפקידה בעבודה שמאמינה שהחשיפה הזאת לא תערער את חייה יותר מדי. היא כבר הספיקה להוכיח את עצמה וזו, כנראה, אחת הסיבות שגרמו לה לעמוד היום על הבמה במוזיאון ישראל ולהגיד: "אני לא מפחדת".

 

ועל כך, אני מורידה בפניה את הכובע. כי היא הוטרדה על ידי אדם ציבורי, והסיקור התקשורתי הנרחב שהתלווה לפרשה, נתן לה את הכוח להיחשף. היא ידעה שאין לה מה להפסיד ומעמדה לא יפגע ואף אולי יעלה בעקבות החשיפה. גם משפחתה התומכת, הבעל והילדים, בוודאי העניקו לה כוח ותמיכה, אבל סביר להניח שחשיפת הפרשה זו תישרט בליבם לשנים רבות.

 

לתת את הדין כשצריך

ניצב בר לב, שלכאורה הטריד את ד"ר אורלי אינס, אמר היום בתגובה לחשיפתה, כי היא אמנם חושפת את פניה אך לא את פרצופה האמיתי. מדובר כרגע באדם חף מפשע, עד אשר בית משפט יפסק בנושא, אבל אם אני בוחרת רגע להאמין לגברת אינס, אני חייבת להסביר למר בר לב משהו שכנראה הוא ועוד אנשי ציבור גדולים לא מבינים: ביום שהחלטתם להפוך את חייכם הפרטיים לציבוריים, ביום שרציתם לעבוד בשביל המדינה ובשביל אזרחיה, זה היום בו אתם צריכים להבין שעל דברים כאלה אתם חייבים לתת את הדין ולא רק בבית המשפט. וגם אם גברת אינס הייתה מקיימת יחסים אינטימיים בהסכמה עם ניצב בר לב, הוא עדיין, כאיש ציבור, לא יכול להרשות לעצמו ולנו לעשות את זה. כי גם בהסכמה, לנהל יחסים אינטימיים עם עובדת תחתיך, זה לא דבר מוסרי ואנחנו כאזרחים צריכים לשאוף שמי שמייצג ומנהל אותנו יהיה אדם בעל מוסר גבוה, אפילו משלנו.

 
 

פחד מלאבד את הכל

החיסיון והטשטוש לו "זוכה" כל מתלוננת על הטרדה מינית, הוא דבר מבורך.  במיוחד למוטרדות שעצם תלונתן עלול לעלות להן במחיר כבד, מחיר של איבוד פרנסה, איבוד משפחה ואיבוד הנשיות בכלל.

 

כי אותה נערה שבן דודה החליט לקחת את הקרבה המשפחתית צעד אחד קדימה, מבינה שאם היא תתלונן סביר להניח שחייה יהרסו ולכן חיסיון המתלוננות הוא הדבר המבורך שבחוק. ובדיוק בגלל זה הפגנת הנשים "למען המאבק בהטרדות" היום במוזיאון ישראל, היא הפגנה מוצדקת וחשובה, ולא סתם שד"ר אינס בחרה להיחשף דווקא על הבמה זו עם גב ותמיכה רבים מאחוריה.

 

השראה לאחרות

ד"ר אורלי אינס עשתה היום צעד חשוב ולא רק בשבילה. היא עמדה שם על הבמה, הפשילה שרוולים והסכימה לענות לכל שאלה מהתקשורת ולכל תגובה "מטנפת" ממקורביו של ניצב בר לב. אני מניחה כי יש לה, את הסיבות שלה למהלך ואני מאמינה בכל ליבי כי החשובה שבהן היא לגרום לאותה נערה, אותה מ', אותה ש' ואחרות, שפוחדות שחייהן עלולים להשתנות בעקבות התלונה, לשאוב כוח מדמותה. כי סך הכל, מה שכל אחת רוצה, זה לעמוד גאה,  בדיוק כמו ד"ר אינס, על במת בית המשפט ולהגיד "אני לא מפחדת".

 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by