בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
סדר יום 
יום ללא קניות: בלי "אמא תקני לי" 
 
  צילום: אימג' בנק / Getty Images    
סדר יום |
 

לכבוד יום ללא קניות: האם יש תועלת ביום אחד שבו לא נקנה כלום? מה כדאי לעשות ביום כזה עם הילדים ואיך למנף את העניין כדי לחסוך לטווח ארוך?

 
 
 
 
 
 
 
 
 

בעולם קפיטליסטי שערכיו העליונים הם כסף וקניות, "יום ללא קניות" שמצוין היום (28.11) ברחבי העולם, יכול להיות משהו שנע על הסקאלה שבין  מורכב למורט עצבים. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה משפחה ישראלית ממוצעת מוציאה בחודש על משק בית וקניות כ-13,009 ש"ח נכון לשנת 2009. מה שאומר, שביום אחד אנחנו מוציאים מעל 400 ש"ח בממוצע על קניות. בואו נראה אז איך אפשר לשרוד יום אחד כזה ולהשאיר את המזומנים בבנק.

 

 

איך הכל התחיל?


 צילום: אימג' בנק / Getty Images 
 

היוזמה לקיים "יום ללא קניות", שנחשבת בעיניי חלק מהאנשים למבורכת ובעייני חלק אחר לאבסורדית ובלתי ניתנת לישום, עלתה לראשונה ב-1993 על ידי ארגון קנדי בשם "מכסחי המודעות", שהלכו ברחובות ועיוותו את הטקסטים של שלטי חוצות המעודדים צריכה. בנתיים זה הלך והתחזק עד שהיום הזה הפך ליום בינלאומי המצויין בכ-55 מדינות בעולם, כולל ישראל.

 

הבעיה היא, שאנחנו לא יכולים ללכת ברחוב בלי שחנות כלשהי, וממש לא משנה איזו, תקרוץ אלינו בחיוך פתייני ותזמין אותנו להכנס ולהתרשם. אין מה לעשות, אנחנו חברה צרכנית ואוהבים להוציא כסף והרבה. את האהבה הזאת לתרבות הצריכה, אנחנו מעבירים הלאה לילדינו בירושה, והם הרי מוכשרים ביותר בכל מה שקשור לסחיטת כספים.

 

לפי אביגדור שוורצשטין, יועץ לכלכלת המשפחה והבעלים של חברת "חוסן למשפחה", הוצאה על קניות לילד בשנים הראשונות לחייו יכולה להגיע אפילו מעל ל-6000 ש"ח בשנה. אבל זה בסדר, אין לנו מה לדאוג, כי על פי שוורצשטין, אנחנו ממש לא שונים  משאר המדינות המערביות בנוגע להוצאות ותרבות הצריכה שלנו כמשפחה. אומנם ההכנסה הממוצעת לנפש היא נמוכה יותר ביחס למדינות אחרות, אך אנחנו מצליחים לתת פייט מבחינה צרכנית ולא נופלים ממדינות אלה ביחס לצריכה המכובדת שלנו.

 
 

אז, בעולם שבו כל בילוי עם הילד בגן שעשועים מסתכם במינימום  טילון, במבה, מיץ ועוד, איך ניתן גם לחסוך וגם לשמור על ילד מרוצה שלא נשכב על הרצפה וצורח כי לא קנינו לו מקופלת?

 

ד"ר אסנת דור, מרצה בחוגים לחינוך באוניברסיטת בר אילן ובמכללת עמק יזרעאל, ומדריכת הורים מסבירה כי "קניות וצרכנות הן חלק בלתי נפרד מהחיים.

והן אינן שליליות, אלא חיוניות.  למעשה אדם החי בחברה, חייב לספק את צרכיו השונים באמצעות קניות - הן של מוצרים ממשיים כגון: אוכל, ביגוד, ציוד תקשורת, משחקים ועוד, והן באמצעות קניה של שירותים שונים  כגון: שיעור, הדרכה, בילוי, ביקור אצל רופא ועוד".

 

אבל אנחנו תוהים, איך בכל זאת ניתן לשמור על צרכנות מאוזנת ובריאה בעולם שלא מפסיק לפתות אותנו לגהץ את הכרטיס? ד"ר דור אומרת כי "חינוך לצרכנות נבונה לא יכול להסתכם ביום אחד בשנה, אלא קשור בדוגמה אישית ודרך ההתנהלות הכלכלית שהילד חווה וקולט בבית".  

 

בנוגע ליום ללא קניות, היא ממליצה  להסביר לילדים על המשמעות המחאתית של היום הזה כנגד תרבות הצריכה המוגזמת ובנוסף לדבר איתם על משמעות הכסף בעיניהם ועליהם כקונים. ואם תרצו לנסות ולהעיר את היום הזה עם הילדים וללא קניות, הנה כמה  טיפים שלד"ר דור:

 

 • קודם כל, לא לצאת עם הילדים לקניון ולרחוב הראשי כדי לא להעמיד אותם בפיתויי הקניה, אלא לבחור בסוג אחר של פעילות, בהתאם לגיל הילדים,  כגון ביקור או אירוח של משפחה או חברים, בילוי בפארק השכונתי, יציאה להליכה או כל פעילות ספורטיבית אחרת.
 • אפשר להישאר ביום  כזה בבית ולהעביר את הזמן בפעילויות כיפיות כמו משחקי קופסה, עיצוב אלבום תמונות או פעילות יצירתית כלשהי.
 • כדאי להסביר לילדים על הערך המוסף של פעילויות אלה ושניתן להנות ביחד גם בלי לרדוף אחרי קניות כל הזמן.
 
 

יום חשוב או יום בעייתי?


 צילום: אימג' בנק / Getty Images 
 

אמנם, זה נחמד להשאיר את הארנק בכיס ועל הדרך גם להעביר מסר חשוב לילדים, אבל לא חסרה ביקורות על היום, כי הרי אנשים יקנו מחר את מה שלא יכלו לקנות היום. ואז מה התועלת ביום אחד ללא קניות?

 

היום הזה, אמור להעלות סימני שאלה רבים לגבי דרך ההתנהלות שלנו עם הכסף ואולי להקנות לנו דרך חשיבה חדשה וחסכונית. לשם כך מציע אביגדור שוורצשטין 10 טיפים שימושיים לניהול התקציב שלנו: 

 1. לקבוע מסגרת תקציב - התקציב החודשי צריך להיגזר מההכנסות נטו של המשפחה. ההכנסות הן שקובעות את סך ההוצאה, לרבות לחיסכון.
 2. לקבוע סדר עדיפות - בהינתן מסגרת התקציב, על המשפחה להחליט על ההקצאה לסעיפי ההוצאה השונים על פי סדר עדיפות משפחתי. הקצאה לחסכון מבטאת את המשקל שנותנים להבטחת העתיד על פני הוצאות שוטפות בהווה.
 3. לקחת בחשבון הוצאות שוטפות - הוצאות עונתיות ושנתיות (חימום, ביטוח רכב, חופשת קיץ וכו') והוצאות חריגות (אירועים משפחתיים, רכישות מיחדות וכו').
 4. לא לשכוח הוצאות צפויות ובלתי צפויות -  רצוי להקצות 5%-7% מהתקציב להוצאות בלתי צפויות, שהן הוצאות שלא ניתן לתכנן מראש (התקלקל הדוד שמש, נשברו המשקפיים וכולי).
 5. לא לשכוח לחסוך- מומלץ להקצות כ- 10% מהתקציב לחיסכון משפחתי, חלקו לטווח קצר ובינוני, וחלקו לטווח ארוך.
 6. חשוב להערך לסיכונים - על התקציב לכלול הקצאה לחיסכון פנסיוני בהיקף מתאים, וכן לביטוחים הכרחיים.
 7. לבצע מעקב ובקרה - חשוב לנהל מעקב שוטף אחרי ההוצאות וההכנסות כדי לעמוד בתכנון התקציבי, וכדי לערוך התאמות במקרים של שינויים חיצוניים. תכנון תקציבי ללא מעקב שוטף אינו אפקטיבי.
 8. לדאוג לתזרים המזומנים - חשוב להקפיד גם על תכנון תזרימי כדי למנוע גלישה למינוסים מעבר למסגרת האשראי בבנק (מסגרת בגובה משכורת חודשית מספיקה בהחלט למשפחה).
 9. לקיים ניהול משותף - שני בני הזוג הם מנכ"לים משותפים של העסק המשפחתי, ולפיכך עליהם לנהל ביחד את התקציב, ולקבל החלטות כלכליות משפחתיות בתהליך מסודר, ומתוך שקיפות הדדית ונכונות לפשרות.
 10. לשלב בין ילדים וכסף - המסגרת התקציבית כוללת את הילדים. חשוב לשמור על גבולות, ורצוי לשתף את הילדים, בהתאם לגילם. חינוך פיננסי לילדים תתרום להתנהלות בשוטף, וגם בעתיד, כשיהיו בוגרים.

 

 

 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by