בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
דיווח מיוחד 
מסע בכרמל: מקומות קסומים שהיו ואינם 
 
 רכס הכרמל. "לחי בר בכיכר שמאלה"    צילום: יעל קסלמן    
דיווח מיוחד |
 

קשה לדבר על רכס הכרמל בלשון עבר, כאילו הוא נמחק לחלוטין, בטח לא לפני שנאמדו הנזקים האדירים. לכן בחרנו לספר לכם על המקומות המיוחדים, הצמחייה המדהימה ועל בעלי החיים ששכנו בו לפני שפרצה השריפה הגדולה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

רכס הכרמל מתנשא לגובה של כ-546 מטרים מעל פני הים, והוא מהמקומות היפים ביותר לטיולים בארץ לאורך כל ימות השנה. זוגות צעירים, משפחות עם ילדים, תיירים - כולם יכלו להתאים לעצמם מסלול בדרגות קושי שונות, ואופי מיוחד על פי טעמם: מסלולי מים בנחלים ומעיינות, פריחות מרהיבות בעונות השונות, הליכה לאורך ההיסטוריה עוד מימי האדם הקדמון דרך כיבושי הארץ השונים. יהודים, דרוזים, נוצרים ומוסלמים - המשולש הירוק הצליח לאחד את כולם.

 

מקומות קסומים לטיולים שהיו ואינם:

 צילום: גוגל מפות וסטודיו nana10 
 
 

שוויצריה הקטנה

הליכה קצרה לאורכו של נחל כלח הובילה לגשר שאפשר מעבר למקום קטן וקסום. 250 מטרים של חורש ומצוקי גיר יפהפיים, מסלולי טיולים רגליים ומקומות עצירה לפיקניקים בנופי ההרים העניקו למקום את שמו כשם נופיה של שוויץ.

 

בליבה של שוויצריה הקטנה ממוקמת שמורת החי בר כ-6000 דונם של שמורה זואולוגית שהוקמה במטרה להשיב את חיות הבר שאיכלסו את ארץ ישראל בעבר ונכחדו, ומסוגלות להתקיים גם בתקופותנו. בעלי החיים הטיפוסיים למקום והמוזכרים בתנ"ך הובאו לשמורה ביניהם עז הבר, יחמור מצוי, אייל הכרמל, הנשר והאוח. האש שהתפשטה בשמורת החי בר הצליחה להיבלם על ידי כוחות הכיבוי.  

 

עין הוד

כפר האמנים עין הוד אשר למרגלות הכרמל משקיף אל הים מוקף מטעים וגבעות. הוא נוסד בשנת 1953 על ידי קבוצת אמנים בראשות אמן הדאדא מרסל ינקו. הרעיון היה להפוך את הכפר למקום של חופש ויצירה שיתאים לאמנים בכל התחומים. בכפר עומדים על תילם מבנים עוד מהתקופה הצלבנית והטורקית, להם נוספו מבנים חדשים המשמשים את האמנים. גלריות, סדנאות יצירה, צימרים ומסעדות - הכפר השקט היה למקום עליה לרגל מכל קצות הארץ. תושבי הכפר התבקשו להתפנות מבתיהם בעקבות השריפה והוא נמצא כעת באיזור סיכון.

 

יער עופר

יער עופר, הנקרא גם יער חוף הכרמל משתרע על פני 10,000 דונם וניטע על ידי קק"ל בשנותיה הראשונות של המדינה. היער זכה לפרסום עולמי לאחר שנמצאו שרידי אדם קדמון בקרבתו. ממזרח ליער נמצאת שמורה מיוחדת במינה ובה סלעי טוף געשי, זכר להתפרצות הר געש תת ימי בתקופות קדומות. בתוך לבו של היער שוכן מצפה עופר, מכוסה בחורשים ויערות.  באביב מתכסה השטח בפריחה עונתית מרהיבה של שיחים, ומיני פרחים. יער עופר הציע מסלולים רגליים, והיה חביב על רוכבי האופניים. אחד ממוקדי השריפה העיקריים היה ביער וכילתה מאות דונמים של חורש.

 

רק בקיץ האחרון, יצא כתב חדשות 10 אביב פרנקל לטיול אופניים ביער עופר ועצר בכפר האומנים עין הוד לבירה ביתית ומוסיקה טובה: (05:37 דק') 

 

דלית אל כרמל

הישוב בעל האופי הייחודי הוקם על רכס הכרמל כבר במאה ה-17 על ידי דרוזים מלבנון. פירוש שמו הוא גפן הכרמל והוא ידוע בגפנים ובכרמי הענבים שבו. כיום התושבים אינם עוסקים עוד בחקלאות, והוא מושך אליו תיירים בעיקר בזכות השוק הססגוני שלו. הכנסת האורחים הלבבית הפכה את הכפר לפופלרי, וניתן למצוא בו מאכלים דרוזים אותנטיים, שמן זית איכותי, זיתים, לבנה, פיתות וקינוחים. נכון לרגע פרסום הכתבת, התושבים פונו מבתיהם ונשקפת סכנה למקום.

 

צמחיית הכרמל

הכרמל מכוסה ביערות ובחורשים טבעיים השומרים על צבעם לאורך עונות כל השנה. החורש הנפוץ באזור מורכב מהאלון המצוי והאלה הארצישראלית. מלבדם ניתן למצוא את הער האציל שעליו משמשים לתיבול עלי דפנה ואת מורן החורש הנדיר שפורח באביב ומנוצל לצרכי גינון. המרווה המשולשת (מרמיה) והאזוב המצוי (זעתר) הם צמחי תבלין נוספים המצויים באזור. החרוב המצוי ואלת המסטיק נפוצים במיוחד בחלק המערבי של ההר.

 

בין העצים צומחים שיחים צבעוניים המעשירים את הירוק הקסום כמו הקידה שעירה ורתמה קוצנית הפורחים בצהוב, לוטם מרווני בלבן, ולוטם שעיר בורוד. עוד ניתן להבחין בצמחים כמו הלוטם השעיר והלוטם המרווני, סירה קוצנית, מספר סחלבים בינם סחלב החרש, סחלב שלוש השניים וסחלב אנטולי, הדבורנית השחומה.

 

השריפה שכילתה מאות דונמים של חורש שרפה גם את הצמחיה הייחודית לאזור. כרגע לא ניתן לאמוד את הנזק בוודאות אך ניתן לומר כי ידרשו שנים רבות כדי להשיב את הצומח ולשקם את הנזקים.

 

 
גם הצמחיה בסכנה
 גם הצמחיה בסכנה   צילום: יעל קסלמן 
 

בעלי החיים באזור

המיקום הגיאוגרפי, האקלים הנוח והצמחיה היו למקום נוח למינים רבים של בעלי חיים. בעבר היה הכרמל עשיר בטורפים, אבל כריתה מסיבית של עצי החורש וצייד חיות, כמו גם הרעלה ריבת היקף של תנים שביצעו השירותים הווטירנרים למניעת כלבת גרמו להכחדה כמעט מוחלטת של דורסים ובעלי חיים אחרים. בעקבות האירועים האחרונים לא נותרו באזור בעלי חיים רבים כמו נמרים, זאבים, איילי הכרמל והיחמורים, אשר את חלקם ניסה במשך שנים החי בר להחזיר לאזור בהדרגה.

 

לפני השריפה ניתן היה למצוא בין בעלי החיים, טורפים כמו השועל המצוי, הצבוע, הגירית הסמור, הנמיה והקרקל. אך לא רק טורפים חיים באזור, גם הלטאה הירוקה, הגדרון וצלוב המקור, הסלמנדרה, מינים שונים של עטלפי חרקים ועטלף הפירות הגדול, ומכרסמים כמו היערון, קוצן, דורבנים וחולדות הניזונים מאיצטרובלי האורן. בעקבות השריפה נשקפת סכנה לכמעט כל מיני בעלי החיים.

  

 
גם חיות משק בסכנה
 גם חיות משק בסכנה   צילום: יעל קסלמן 
 

כאמור, עוד מוקדם להתחיל לאמוד את הנזקים הקשים באזור הכרמל, אבל כבר עכשיו זה ברור שייקח לנו שנים רבות להחזיר את המקום למה שהוא היה.

 

אבל צריך להתחיל מאיפשהו, כך למשל התארגנה קבוצת פייסבוק בשם "שתילה מחדש בכרמל" ביוזמת שני חבר'ה אופק רפאלי וליאב סלע שקוראים לכולם לעזור בשיקום הכרמל. בנתיים כולם מוזמנים בחודש ינואר להגיע לאזור, להביא שתילים ולהתחיל בעבודה, זאת בהנחה שעד אז השריפות יהיו מאחורינו. ונכון לרגע זה 7,802 איש אישרו את השתתפותם ועוד יותר מ-88 אלף כבר הוזמנו.

 

 
האם אפשר יהיה לחזור לזה?
 האם אפשר יהיה לחזור לזה?   צילום: יעל קסלמן 
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by