בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
המחקר היומי 
מחקר: יש רק דרך אחת לקבוע משקל תקין 
 
  צילום: אימג'בנק / Getty Images    
המחקר היומי |
 

מהו המשקל התקין שלכם? מחשבון מסת הגוף הנקרא BMI, היה זה שתמיד קבע אם אנחנו נמצאים במשקל תקין או עודף. רבים היו מערערים על קביעת המחשבון, אבל לא עוד, כי מחקר אמריקני מקיף קבע שניתן להמשיך ולהסתמך על אינדקס מסת הגוף. אז האם המשקל שלכם תקין? זה הזמן לגלות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

הנוסחה לחישוב BMI:

 

BMI = משקל (בקילוגרמים) ÷ גובה בריבוע (במטרים) 

 

האם גם אתם מצאתם את עצמכם הולכים לאיבוד בין טבלאות בניסיון למצוא מהו המשקל התקין שלכם? לא עוד. מחקר חדש ומקיף של ארגון המלחמה בסרטן האמריקני שפורסם לאחרונה ב- New England Journal of Medicine קובע באופן סופי שניתן להמשיך ולהסתתמך על אינדקס מסת הגוף הידוע שנקבע על ידי מומחי בריאות הציבור.  

 

אינדקס מסת הגוף, או ה-BMI, היא נוסחה פשוטה המחושבת על ידי חילוק משקל הגוף בקילוגרמים בריבוע הגובה במטרים. הארגון הבינלאומי לבקרת מחלות ומניעתן קבע כי תוצאת BMI נחשבת תקינה בטווח שבין 18.5 ל- 24.9, אבל המחקר החדש ממליץ להימצא בטווח שבין 22.5-24.9, לאחר שמצא כי מסת גוף נמוכה מ-20 לא בריאה ונמצאת בקבוצת סיכון מוגבר למוות. מסת גוף שבין 25 ל30- עדיין נחשבת למשקל עודף, ותוצאה של 30 ומעלה היא השמנה בדרגות שונות של חומרה. עודף משקל והשמנה מעלים את הסיכון למחלות לב, סוכרת, סוגי סרטן שונים ודלקות פרקים.

 
 

למרות שבמציאת האינדקס המקורי של מסת הגוף התבססו על מידע העוסק בבריאות, החוקרים החליטו לבדוק שנית את מהימנותה של הנוסחה. זאת לאחר שלאחרונה התפרסמו ידיעות הטוענות כי חריגה קטנה ממשקל תקין יכולה לעזור במניעת מוות ממחלת הסרטן ומחלות אחרות. לשם כך נאספו 19 מחקרים שבוצעו ברחבי העולם על מבוגרים לבנים וכללו בסה"כ 1,460,000 נבדקים ו-160,087 מקרי מוות.

 

הממצאים הראו כי משקל עודף מגביר בכ-10 אחוזים את הסיכון למוות מכל מחלה בהשוואה לאדם עם BMI תקין באותו גיל. כאשר מדובר בהשמנה חמורה (BMI של 40 או יותר) עולה הסיכון לפי 2.5. החוקרים לקחו בחשבון גורמים הידועים כמעלים את הסיכון למוות כגון עישון, אבל מצאו כי הקשר בין משקל ומוות היה עקבי בכל גיל, מין ומקום מגורים.

 

איך זה עוזר לנו?

 

עודף משקל, כמו גם תת משקל, כבר מזמן איננו רק עניין אסטטי ומתגלה פעם נוספת כגורם מסכן חיים. שמרו על אורח חיים בריא ומסת גוף תקינה על מנת למנוע התפתחות מחלות מיותרות.

 

חשבו את ה-BMI שלכם:

 
 

ניתוח התוצאות

 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by