בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
משפחה 
איך לשרוד את ערב החג בלי לריב עם המשפחה? 
 
 איך יגמר הסדר הזה?    צילום: אימג' בנק / Getty Images    
משפחה |
 

לא מספיק לערוך את השולחן ולהתלבש יפה לפני ארוחת החג, חשוב גם להתכונן נפשית לערב כזה. אז איך נערכים מראש, נמנעים מריבים עם בני המשפחה ושומרים על איפוק? מדריך שיעזור לכם לשמור על פרופורציות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מתי דברים עלולים להשתבש?
 מתי דברים עלולים להשתבש? 
 צילום: אימג' בנק / Getty Images 
 

האסוציאציות הראשונות שעולות בראשנו למשמע צמד המילים "ערב חג" הן לרוב אסוציאציות חיובית, שמשרות עלינו תחושה חמימה ונעימה. בכולנו ערב החג נוגע במקומות שונים: עבור חלקנו מדובר באירוע משמח, עבור אחרים מדובר באירוע נוסטלגי.

 

עם זאת, ישנו גרעין לא מבוטל של אנשים, שעבורם ערב החג הוא מקור לסטרס ודאגות. אותם אנשים לא מופיעים בפרסומות החג שממלאות את דפי הכרומו של המגזינים או הפרסומות בטלוויזיה, אבל הם שם, וערב החג עבורם הוא מקור לחרדה, מהסוג שמוציא מהארון את כל השלדים החבויים ומעמיק את הסדקים הקיימים ממילא.

 

כדי לבחון ממה נובעים הריבים והחרדות על רקע ערב החג, ומה כדאי לעשות כדי לדלג בהצלחה מעל המשוכה הזו, התייעצנו עם ענבר מילר היללי פסיכולוגית קלינית המטפלת במבוגרים וילדים ועם עו"ד ענבר שנהב, המתמחה בדיני משפחה, גירושין וירושה.

 

הזדמנות לנוח או פתח למריבה

ארוחת חג שנגמרה רע
 ארוחת חג שנגמרה רע 
 צילום: אימג' בנק / Getty Images 
 

בעוד שמרבית המשפחות בארץ רואות בחופשת הפסח כהזדמנות פז לנוח ולטעון מצברים, עבור חלקן מדובר בעילה לריב, לשבור את הכלים ואפילו לפרק את הזוגיות על רקע מתחי החג.

 

האיטנסיביות שנובעת מההתכנסות המשפחתית היא הרקע לכל הריבים, מסבירה מילר- היללי, "יש בהחלט אנשים שמעידים שעבורם החגים הם זמן קשה, מלחיץ ומעיק. יש לך לא מעט סיבות: ההתארגות וההערכות לליל הסדר היא עניין שדורש לא מעט השקעת משאבים, ואם העומס נופל רק על המארח/ת, זהו מוקד קושי אפשרי".

 

בנוסף, אומרת מילר- היללי "סביב שולחן החג מתכנסים כולם -  הורים, ילדים, חתנים וכלות, נכדים, סבים וסבתות. במשפחות שהדינמיקה בתוכן לא פשוטה, שולחן החג וההתכנסות סביבו עלולים להציף את כל הקשיים והמתחים שבימים אחרים מצליחים להימנע מהם ברמה זו או אחרת".

 

אם כן, במקום שהשולחן יהווה את גרעין המשפחתיות, הוא הופך להיות למעין סיר לחץ. "לא רק הדינמיקה המשפחתית משפיעה על תחושת הלחץ", מסבירה עו"ד שנהב, "קיים גם ההיבט הכלכלי שיוצר לא מעט מחלוקות - חופשה בת שלושה שבועות היא נטל כלכלי גדול. ההורים עובדים פחות בתקופת הפסח ונמצאים זמן רב אחד עם השני, מה שלא נהוג אצלם בשגרה, בנוסף, יש למצוא פתרון לטיפול בילדים במהלך החופשה. גם ההיבטים הפרקטיים שקשורים בחופש פסח עשויים לעורר אי נעימויות במערכת הזוגית."

 

אז מה עושים? הנה 4 דברים שיכולים לעזור לכם:

 

1. לשאול את עצמנו את השאלות הנכונות

 

השאלה המתבקשת היא אם כן, כיצד ניתן לנהל ערב חג שקט ונינוח, ובעיקר -  נטול דרמות. למרות שאין מתכון אוניברסלי שעשוי לסייע להעביר את החג בשלום, מסבירה היללי מילר, ישנן כמה שאלות מפתח שחשוב לשאול בעת ארגון שולחן החג, אשר יסייעו לנהל את החג בצורה אפקטיבית ונטולת סטרס: איפה לי קשה? מתי דברים עלולים להשתבש? עם מי מבני המשפחה צפויה אינטרקציה קשה? מה יעזור לי להתמודד?

 

"ברגע שתשאלו השאלות הנכונות, יהיה אפשר להכניס מעט יותר שליטה ולגייס תמיכה מתאימה" אומרת היללי מילר, "למשל, אם המארח/ת יודעים שקשה להם לעמוד בלחץ לבד, אפשר וצריך לבקש חלוקת נטל, גם בין קרובי המשפחה ואפילו בין האורחים."

 

עו"ד שנהב מחזקת את דעתה ומוסיפה כי תכנון נכון הוא המפתח להימנעות ממצבי סטרס בחג: "הדרך הטובה ביותר להימנע ממתחים היא לזהות את האינטרסים של כל אחד מבני הזוג ולתכנן מראש איך מספקים את האינטרס של כל אחד. לא תמיד האינטרסים הללו חופפים. למשל, אם לבעל חשוב כי את החג יחגגו עם הוריו ומשפחתו המורחבת ומאידך לאשה חשוב כי בני המשפחה יסעו לטיול בצפון, אין מניעה לקיים את שני הדברים, בתכנון מראש."

 

 
 

2. לשמור על פרופורציות

לא לפני הילדים
 לא לפני הילדים 
 צילום: אימג' בנק / Getty Images 
 

כמו בכל שלב אחר בחיים, גם בערב החג חשוב לשמור על פרופורציות הגיוניות, להפגין איפוק ולקחת אחריות אישית, כפי שמסבירה מילר היללי: "חשוב לזכור שכולנו נמצאים בלחץ מסוים בערב החג. אם כל אחד יקח על עצמו אחריות אישית, אין ספק שיכולים להימנע הרבה נזקים ליחסים במשפחה ואפילו אפשר להרוויח חוויה טובה. צריך לזכור שבסך הכל החג הוא זמני, וכל אחד חוזר לשגרת חייו במהרה."

 

עו"ד שנהב מוסיפה טיפ חשוב נוסף: "את העימותים והוויכוחים סביב ערב החג כדאי לנהל לא לפני הילדים ובעיקר לא בערב החג עצמו, כמה דקות לפני שצריך לצאת מהבית או לפני שהאורחים מגיעים. זה הכל עניין של תכנון נכון מראש."

 

למרות הקונוטציות המשפחתיות שעולות מן החג, גם זמן בנפרד לא יזיק בתקופה האינטנסיבית הזו, מסבירה שנהב: "זה שיש חופשה וחג משפחתי, לא אומר שבני הזוג צריכים לבלות את כל הזמן הפנוי אחד עם השני. כמו כן, חשוב להעניק לכל ילד את הזמן שלו עם כל הורה. ולכן אפשר לקחת כמה ימים שבהם מפצלים את המשפחה ועושים פעילות איכות עם כל ילד, המתאימות לגילו."

 

 

3. לא לכבס את הכביסה בחוץ

זוג שנקלע למשבר על רקע ערב החג, צריך לדעת לתזמן בצורה נכונה את הריב, דהיינו לא לשבור את הכלים חצי שעה לפני ארוחת החג, שכן איש מאיתנו לא רוצה לכבס את הכביסה המלוכלכת שלו מול עינייה השיפוטית של החמות או של הדודה מחיפה. עפ"י עו"ד שנהב, טיימינג היא מילת המפתח: "לדעת מראש שיש משברים ושהחגים נוטים להעצים ולהציף את המתחים הקיימים. להבליג בכל מה שקשור למשפחה המורחבת ולדבר על זה לאחר החג, כאשר כולם חוזרים לשגרה."

 

4. לתעל את ערב החג למקומות חיוביים

"חשוב לזכור שערב החג לא צריך להיות אסון", מסבירה מילר היללי, "משפחה גם מספקת חום, ביטחון וחוויות טובות ומהנות. קצת הבנה והכלה הדדית הם בעיניי המפתח להכל". עו"ד שנהב מחזקת את דעתה ומוסיפה כי למרות המתחים שמתעוררים בעקבות החגים, בתקופה זו יש פחות גירושין, "אולם אחר כך יש הרבה יותר אנשים שפונים לייעוץ, כי הם מבינים שהדברים לא עובדים. כאשר יש הרבה זמן פנוי ואינטראקציה אינטנסיבית עם המשפחה המורחבת בדרך כלל צצות הבעיות שמזכירות לצדדים מדוע לא טוב להם יחד ושאולי זה הזמן לפרק את החבילה."

 

אם כן, כל עוד נקפיד על חלוקת עבודות נכונה והקדשת זמן לכל אחד מחברי המשפחה, נוכל אפילו ליהנות מערב החג, ולנצל את תקופת החגים לתהליך של הסתכלות עצמית, ומי יודע, אולי אפילו נצא מכך נשכרים.

 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by