בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
עונת החתונות 
רק לא לשים טבעת: על גברים וטבעות נישואין 
 
 הזוכים בתחרות הכפילים של הנסיך ויליאים וקייט מידלטון    צילום: אימג' בנק / Getty Images    
עונת החתונות |
 

בעקבות הודעתו של הנסיך ויליאם כי אינו מתכוון לענוד טבעת נישואין לאחר חתונתו עם קייט, בדקנו איך התחיל המנהג של טבעות נישואין לגברים, מה אומרת היהדות על כך ואיך הגברים בוחרים את הטבעות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

בהודעה שיצאה לאחרונה מבית המלוכה הבריטי, נמסר כי הנסיך וויליאם לא יענוד טבעת נישואין בטקס חתונתו ביום שישי הקרוב ה-29 באפריל. לאשתו לעתיד, קייט מידלטון, אין צורך לדאוג: הטבעת שלה תכלול כמות קטנה של זהב וולשי יקר ערך שניתן ב-1980 למלכה על ידי הלגיון הבריטי ומאז עובר בירושת המשפחה.

 

המנהג לענוד טבעת נישואין אצל גברים נהיה נפוץ רק במהלך המאה ה-20, ובמיוחד לאחר מלחמת העולם השנייה, אז קיבלה הטבעת משמעות סמלית ותזכורת לנשים ולמשפחות של החיילים המשרתים מעבר לים. למרות זאת, בבית המלוכה מדובר בעניין מקובל למדי, וגברי הממלכה הבריטית נוהגים לענוד את טבעת הנישואין בצמוד לטבעת החותם המלכותי על הזרת של היד השמאלית, כמו למשל אביו של וויליאם, הנסיך צ'ארלס לאחר נישואיו עם קמילה.

 

"גברים בארץ לא מתים על טבעות נישואין"

טבעת האירוסין של קייט מידלטון
 טבעת האירוסין של קייט מידלטון 
 צילום: אימג בנק / Getty Images 
 

הדיון על טבעת לגבר איננה רק עניין של בית המלוכה וגם בארץ מתעסקים לא מעט בנושא. "לפני החתונה ניהלנו משא ומתן וביקשתי הקלות", מספר עמי מרואלי, 33, מחולון. "אמרתי שאני לא מתכוון לשים טבעת כי זה פשוט לא הולם אותי. בכלל, להתרגל לרעיון שאני נשוי היה לי מוזר, ולכן גם נמנעתי מטקס דתי. בעניין הטבעת לא היה אכפת לה, והיא בעצמה לא עונדת אותה כל הזמן. טבעת נישואין מרגיש לי מבוגר, אפילו זקן, ומעולם לא שמתי טבעת כלשהי או תכשיט, אז שאתחיל עכשיו?"

 

"גברים בארץ לא מתים על טבעות נישואין", מצהיר רועי אהרוני, סמנכ"ל רשת כרונוטיים. "למרות שבחמש השנים האחרונות זה נהיה יותר טרנדי והיום רוב הזוגות רוכשים לשני בני הזוג טבעות דומות רק בוורסיה גברית ובוורסיה נשית. מצד אחד יש אמנם דרישה לדברים ייחודים יותר, אבל עדיין, הקהל הישראלי מעדיף כמה שיותר סולידי".

 

- כגבר נשוי, אתה עונד את טבעת הנישואין שלך?

"אני הייתי פחות בעניין, אבל אשתי רצתה שאשים. לפעמים היא הייתה שואלת ממני אותה ועונדת אותה בעצמה יחד עם טבעת האירוסין כדי לשדרג את המראה, אבל יום אחד היא נפלה והלכה לאיבוד באוטו שלנו. חיפשנו בכל מקום הרבה זמן אבל לא מצאנו ובסוף שכחנו מהעניין. חודשיים אחרי שמכרנו את האוטו נזכרנו והצטערנו מאוד".

 
 

טבעות ביהדות

החותם המלכותי על אצבעו של צ'ארלס
 החותם המלכותי על אצבעו של צ'ארלס 
 צילום: אימג' בנק / Getty Images, סטודיו nana10 
 

"במסורת היהודית לא קיים דבר כזה - טבעת נישואין לגבר. זה הגיע אלינו מהנצרות שם יש הדדיות לטבעות, אבל בחתונות אורתודוכסיות לרוב הרב לא יאפשר להעניק לגבר את הטבעת במעמד הקידושין, אלא אחרי החתונה כמתנה או בסוף החופה אחרי שהרב יורד מהבמה", מסבירה הרבה גליה סדן מקהילת בית דניאל בתל אביב ורכזת מועצת הרבנים הרפורמיים. "ביהדות, קידושין בטבעת זה לא סתם מנהג - זו מצווה שנקבעה כבר על ידי חז"ל. גבר יכול לקדש אשה באחת משלוש דרכים והדרך שהתקבעה על ידי המשנה היא הענקת סכום כסף או שווה כסף שהגבר קונה ונותן לכלה- וכך היא הופכת לאשתו. הדרישה היא לקדש בשווה פרוטה, אבל התקבע מנהג שהחפץ יהיה טבעת, גם מכיוון שמדובר בתכשיט, אבל גם בגלל שיש בו סמליות כמו למשל שלמות הנישואין וכדומה".

 

- יש חשיבות לאצבע שבה עונדים את הטבעת?

"נהוג לענוד על האצבע המורה של בן הזוג את הטבעת ואחרי זה להעביר בהתאם לאצבע שנוחה, בדרך כלל על הקמיצה. אבל אין לזה הלכות, זה כבר פולקלור".

 

- למה האשה לא יכולה להעניק גם לגבר טבעת במעמד הקידושין?

"הגבר בעצם קונה בעלות על האישה, את הזכות להיות בעלה הבלעדי. זה אקט של קניין, וזה דבר חד צדדי. כמו כשקונים ואזה, היא לא יכולה לקנות אותך בחזרה. לכן, אסור שתהיה אפילו מראית עין, שאנשים יתבלבלו ויחשבו שכמו שהוא קונה את הזכויות המיניות על האשה, אם האשה תתן לו גם טבעת זה אומר שהיא קנתה אותו וזה מבטל את הקניין".

 

אם רעיון הקניין לא ממש מוצא חן בעיניכם ובכל זאת ברצונכם להעניק טבעות אחד לשנייה במעמד החופה, תוכלו לעשות זאת בטקס רפורמי. סדן מספרת כי בטקסים שהיא מקיימת החתונות כוללות קידושין הדדים. "בחתונה רפורמית כמו שהגבר אומר לאשה הרי את מקודשת לי, היא אומרת לו אתה מקודש לי. רב אורתודכוסי יגיד שאין קידושין, ואני אומרת זו בדיוק הנקודה: אני לא רואה בחתונה אקט של קניין אלא אקט של שותפות, ואני משיגה לא רק קידושין אלא ברית של שותפות".

 

רוב הגברים דווקא כן רוצים טבעת

טבעות תואמות, אחת לאישה ואחת לגבר
 טבעות תואמות, אחת לאישה ואחת לגבר 
 צילום: אימג' בנק / Getty Images 
 

"אם האשה הולכת עם טבעת מן הראוי שגם אני אסתובב עם אחת, ושבנות יפסיקו לעשות לי עיניים", צוחק שגיא כהן, 30, מרמת גן. "מצד שני, אם לא היה זהב לבן בעולם הזה, כנראה שלא הייתי עונד טבעת נישואין מזהב. אני ממש בעייתי בקטע הזה, ולקח לי זמן למצוא משהו שאני אוהב. בסך הכל זה תכשיט לכל דבר, ואם זה לא נראה טוב, לא אשים את זה. קניתי בכוונה אחת שקצת קטנה עלי כי יש לי נטיה לשחק עם דברים וכל הזמן בטח הייתי מוריד אותה".

 

"99.9% מהגברים היום שמים טבעת. אין אצלי כמעט גברים שלא קונים גם לעצמם" מספר דרור ענבר מ"בטבעת זו". "דווקא בשנים האחרונות הם ממש רוצים את הטבעת, זה לא כמו פעם של 'טוב נו, אני חייב'. הם רואים את זה כתכשיט וזה גם מסמל משהו. במיוחד כאלה שעובדים כעורכי דין או רואי חשבון למשל, זה עושה אותך יותר רציני, זה נראה טוב", אומר  ענבר. "אבל לצערי, אין את הרגש שהיה פעם. גברים קונים למשל טבעות אירוסין כמו שהם קונים מכונית. לא שואלים כמה היא יפה או כמה זה מתאים לאצבע, אלא מה איכות הזהב ומה איכות היהלום. הדור של היום הוא דור קשה מאוד, חשוף לאינפורמציה באינטרנט, אינפורמציה שלא תורמת שום דבר. פעם אנשים היו יותר משוחררים והיה להם יותר קל להחליט, היום קניית טבעת זה כבר לא רגשי. הכל נהיה טכני - מה המחיר, כמה זה שווה, מה החברים של הזוג קנו".

 

ללכת עם הלב ולבחור טבעת בלב שלם

לסיום ממליץ ענבר לבעל לעתיד לצאת מהבחירה בתבנית המוכרת של טבעת חישוק מזהב לבן ולנסות למצוא טבעת בעיצוב שונה רק לו שיוכל להתחבר אליה. "המנהג של החלפת טבעות זהות לבני הזוג הוא מנהג של נוצרים. אנשים רואים את זה בסרטים ומאוד מושפעים מכך. אבל בישראל כל אחד אוהב את הטבעת שלו - זה משהו שאופייני רק לנו וזה עדיף. כי כשרוצים לבחור את אותה טבעת מישהו תמיד צריך לוותר, מה שהוא אוהב היא לא אוהבת, מה שהיא אוהבת הוא לא אוהב, והשאלה מי חזק יותר בקשר. בחור שקונה סתם טבעת כדי לצאת ידי חובה גם לא יענוד אותה ובסופו של דבר יזרוק את הכסף. לעומת זאת בחור שישקיע בטבעת מעוצבת גם ילך איתה ויהנה יותר".

 

 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by