בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
יום השואה 
מיפן ועד צרפת: מוזיאונים להנצחת השואה 

מיפן ועד צרפת: מוזיאונים להנצחת השואה

 
יום השואה |
 

לא רק במוזיאון "יד ושם" בירושלים ניתן ללמוד על הזוועות שעברו היהודים בשואה. מוזיאונים רבים ברחבי העולם מנציחים את זכרם של הנספים, ומספרים את סיפור הקהילה היהודית במקום. לזכור ולא לשכוח

 
 
 
 
 
 
 
 
 

המוזיאון היהודי בברלין - Jewish Museum Berlin

המבנה המיוחד של המוזיאון היהודי בברלין מעניק לקהל המבקרים בו חוויה שונה במקצת. המוזיאון, שתוכנן על ידי הארכיטקט דניאל ליבסקינד בצורת קו שבור ומפותל, עומד כמיצג בפני עצמו שלפעמים אף מתעלה על המוצג בתוכו. הוא טומן בחובו מסרים סמליים על התקופה, כמו למשל "חללי הזכרון" הפרושים בין אולמות התצוגה המתארים את חורי ההיסטוריה של העם היהודי ושל גרמניה בעקבות השואה.

 

הסיור במוזיאון איננו מתבצע בסדר מסויים, אלא מכיל שלושה מסדרונות המובילים לתצוגות שונות: ציר המוות מוביל למגדל השואה - בטון חף ממיצגים שלאורו חפצים של משפחות יהודיות שנספו בשואה. ציר הגלות מוליך לגן הגלות וההגירה - המכיל 49 עמודי בטון בגובה 6 מטר המסודרים בריבוע ובראש כל אחד מהם צומח עץ זית, ואילו ציר ההמשכיות חוצה את קודמיו ומסמל את המשך קיומו של העם היהודי.

אתר המוזיאון

 

 

 
מבט מבחוץ על המוזיאון היהודי בברלין
 מבט מבחוץ על המוזיאון היהודי בברלין   צילום: אימג' בנק / Getty Images 
 

המוזיאון היהודי בסידני - Jewish museum Sydney

 

למודת ניסיון מההיסטוריה הפרטית שלה עם תושביה האבוריג'ינים, מבינה אוסטרליה את חשיבותו של מוזיאון לזכר השואה. מטרת המוזיאון היהודי בסידני כך מצהירים מנהליו באתר האינטרנט, הוא תיעוד ההיסטוריה של השואה ולימוד סובלנות גזעית וזאת על מנת להבטיח שאירועי העבר לא יישנו לעולם.

 

במוזיאון עמוד הנצחה אלקטרוני המכיל 240 שמות ותמונות של קורבנות שואה יהודיים אוסטרליים. תחת השם "כל מה שנשאר" מוצג פסל נעלי ילדים של אלזה פולק ומנציח מיליון וחצי ילדים שנספו, רובם ילדיהם של ניצולים אוסטרליים. כמו כן מספק המוזיאון גישה לכ-2500 עדויות של ניצולי שואה שרואיינו באוסטרליה, ומאפשר לבצע גם חיפוש באמצעות אינדקס מקיף.

אתר המוזיאון

 

 
המוזיאון בסידני. מדים של יהודים ממחנה ברגן בלזן
 המוזיאון בסידני. מדים של יהודים ממחנה ברגן בלזן   צילום: אימג' בנק / Getty Images 
 

מוזיאון השואה בפריז - Memorial de la Shoah

מוזיאון השואה בפריז נחנך בשנת 2005 לציון 60 שנה לשחרור אושוויץ. במוזיאון מוצגת תערוכה המתחקה אחר ההיסטוריה של היהודים בצרפת בתקופת השואה, ואילו בחלק הפתוח הצמוד למבנה ניתן למצוא משחקי אור וצל על גבי אנדרטאות המנציחות את הנספים. אחת מהן היא "קיר השמות" (The wall of names) עליו חקוקים שמות 76,000 יהודים וביניהם 11,000 ילדים שגורשו מצרפת ונרצחו במחנות ההשמדה בין השנים 1942-1944. האנדרטה מנציחה בנוסף גם את שמותיהם של 2693 חסידי אומות עולם של צרפת.

אתר המוזיאון 

 

 
קיר שמנציח את שמותיהם של 2693 חסידי אומות עולם של צרפת
 קיר שמנציח את שמותיהם של 2693 חסידי אומות עולם של צרפת   צילום: רויטרס 
 
 

המוזיאון הלאומי לזכר השואה בוושינגטון - United States Holocaust Memorial Museum

מוזיאון השואה המרכזי בארה"ב, השוכן בעיר הבירה וושינגטון, נחנך בשנת 1993. מאז הספיקו לבקר בו מעל 30 מיליון אנשים. מבנה המקום מעוצב כמחנה ריכוז ובכניסה מחולקות לבאים תעודות זהות של נספים, דבר המעצים את חוסר הנוחות והצמרמורת המתלווה לביקור. המוזיאון מכיל למעלה מ-900 מיצגים בתערוכה המתפרשת על פני 3 קומות וסוקררת את האירועים המרכזיים בין השנים 1933-1945 בצורה כרונולוגית: החל מהמתקפה הנאצית, דרך הפתרון הסופי, ועד לשחרור ולשנים שאחרי המלחמה.

 

מיצג נוסף במוזיאון הוא "מגדל החיים" (Tower of Faces) - תצוגה מרהיבה של צילומים מהשנים 1890-1941 מאוסף יפה אליאך המתארים את חיי הקהילה היהודית שחייתה בליטא לפני שנטבחה על ידי אנשי האס אס.  

אתר המוזיאון 

 

 

 
קיר תמונות לזכר הנספים מליטא במוזיאון הלאומי לזכר השואה בוושינגטון
 קיר תמונות לזכר הנספים מליטא במוזיאון הלאומי לזכר השואה בוושינגטון   צילום: רויטרס 
 

מוזיאון השואה בבואנוס איירס - Buenos Aires Shoah Museum

מוזיאון השואה בבואנוס איירס בארגנטינה נפתח בשנת 2006, ושם לעצמו כמטרה לעורר מודעות נגד הסכנות שבגזענות ובשנאת זרים, למנוע את תחייתן אידיאולוגיות דומות ולכבד את קורבנות השואה.

 

תצלומים, שמות ומפות מלווים 12 אבני דרך החקוקות על לוחות ומספרות על תקופה - על החיים של היהודים באירופה לפני המלחמה ועל החיים בארגנטינה, ועל המלחמה, מחנות ההשמדה, הפתרון הסופי, ההתנגדות, השיבה הביתה וההתמודדות עם הטראומה. תערוכה נוספת שמוצגת במקום החל מ- 2007 מציגה את הדרכון המזוייף ששימש את פושע המלחמה אדולף אייכמן ואשר בעזרתה הצליח לחמוק ולמצוא מקלט בארגנטינה. 

אתר המוזיאון   

 

 
הדרכון המזויף של אדולף אייכמן שהונפק עבורו ע"י הצלב האדום בשנת 1950
 הדרכון המזויף של אדולף אייכמן שהונפק עבורו ע"י הצלב האדום בשנת 1950   צילום: רויטרס 
 

בית הכנסת לזכר השואה במוסקבה - Holocaust Memorial Synagogue

המוזיאון הקטן לתולדות היהדות ולזכר השואה הוקם בבית כנסת במוסקבה בשנת 1998 במימון הקונגרס היהודי הרוסי. במוזיאון ניתן למצוא שלושה מפסליו של האמן פרנק מייזלר - חומשי התורה, שבטי ישראל וירושלים. בית הכנסת שנחשב לאחד היפים במוסקבה, תוכנן על ידי האדריכל הישראלי משה זרחי. הוא נבנה כחלק מפארק זיכרון רחב הנקרא Poklonnaya Gora והצטרף לכנסייה ולמסגד במקום, וזאת לשם הנצחת הישגיה של רוסיה במלחמת העולם השנייה. מחוץ למבנה בית הכנסת מצויה מנורת ברונזה לזכרם של 250,000 חיילים יהודים של הצבא הרוסי שנפלו במלחמה. 

אתר המוזיאון

 

 

 
פסל  בפארק ההנצחה לזכר המלחמה של ברה"מ בפאשיזם
 פסל בפארק ההנצחה לזכר המלחמה של ברה"מ בפאשיזם   צילום: רויטרס 
 

מוזיאון השלום בפוקושימה יפן - Auschwitz Peace Museum

קטן יותר אפילו מהמוזיאון במוסקבה, וללא תמיכה או קשר לארגון ספציפי, נפתח מוזיאון אושוויץ לשלום בשנת 2003 בעיר פוקושימה, העיר בה נמצא הכור הגרעיני שנפגע קשות בעקבות הצונאמי שפקד את יפן בחודש מרץ האחרון. למרות המצב בעיר, המוזיאון ממשיך בפעילות רגילה ומנסה לגייס כספים לעזרה.

 

המוזיאון (וגם אתר האינטרנט שלו) מציגים ביפנית בלבד, וביקור במקום כולל צפייה בסרט יפני בן 20 דקות על התקופה ובאוסף מצומצם של תמונות וחפצים שהתקבלו בהלוואה ממוזיאון אושוויץ בירקנאו בפולין. בנוסף, בקרונות משא העומדים מחוץ למוזיאון ניתן לראות תערוכה של ציורי ילדים פולניים משנת 1946 המשחזרים את זכרונות המלחמה שלהם.

אתר המוזיאון

 

 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by