בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
מטיילים בארץ 
המלצה לטיול: נצרת ההיסטורית והמודרנית 
 
 השוק של נצרת    צילום: הדס בורשטיין    
מטיילים בארץ |
 

לאכול צהריים בכלי חרס שיצרתם בעצמכם, לפגוש רועה צאן מהתקופה הקדומה ולשמוע את פעמוני כנסיית הבשורה - העיר נצרת מחכה לכם במלוא הדרה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מכל פינה בנצרת ניבטת ההיסטוריה. רוחם של ישו, מרים ובני ישראל מימי בית שני שורה בין הכנסיות העתיקות ומרחפת בין המורדות עליהן בנויה העיר הקסומה, הצופה אל עמק יזרעאל. האביב שבעיצומו, מעלה את השאלה היכן לנפוש הפעם?

 

לאחר שכבר ביקרתם בכל חבלי הארץ הפופולריים, הגיעה העת לחופשה קצת אחרת, מרתקת לא פחות, הפעם בנצרת שבגליל התחתון. העיר טומנת בחובה אטרקציות היסטוריות לצד מודרניות, טיולים אורבניים, בשילוב טיולי טבע ומזרח ומערב המשתרגים זה בזה לאן שלא תפנו.

 

 
עמק יזראל נשקף מהר הקפיצה
 עמק יזראל נשקף מהר הקפיצה   צילום: הדס בורשטיין 
 

קדרות מאז ועד היום

הרוח מקראית השורה על העיר, ולכן כדאי להתחיל את חופשתכם ב"פאח'ורת מוסמאר" וב"כפר נצרת". שני המקומות ממחישים, כל אחד בדרכו, את דרך החיים העתיקה בעיר.

 

"פאח'ורת מוסמאר", הוא בית בית מלאכה לייצור כלי חרס. כבר שלושה דורות שבני משפחת מוסמאר מייצרים כלי חרס ומנחילים למבקרים שיטות עבודה עתיקות לצד אלה החדישות יותר. חנא מוסמאר, סב המשפחה, החל את החיבור המשפחתי אל הבוץ בראשית המאה ה-20, אז הוא תקע יתד בגבעת סיך הסמוכה לנצרת, ממנה עד היום כורים את החימר. בסיור מודרך בבית המלאכה תזכו לשמוע מפי נכדו באסם, הסברים מרתקים אודות ההיסטוריה של ייצור כלי החרס ועל הכלים המיוחדים ששימשו את אבות אבותינו לאחסון ובישול לפני אלפי שנים ועל אלה המשמשים אותנו היום. בהמשך הסיור יציג בפניכם באסם את המכונות ליצור כלי החרס - מהאבניים העתיקים, המיועדים להכנת כדים מעוטרים ועד למכונות החדישות המייצרות 1200 עציצי חרס בשעה. תוכלו לחזות בתהליך ייצור הכלים מהיותם גוש חימר, דרך מכונת הלישה ועד לייצור הכלים, יבושם בתנורי ענק ועיטורם בעדינות.

 

"אנחנו רוצים שאנשים יחוו את המקום באמצעות כל החושים", אומר באסם ומספר על האופציות הנוספות לבילוי במקום. מלבד הסיור, ניתן גם לערוך סדנאות בהן תיצרו בעצמכם כלי חרס. לאחר שתגרו את חוש הראייה והמגע תוכלו גם להפעיל את חוש הטעם. במקום מגישים, בהזמנה מראש, סעודות מזרחיות המתבשלות ומוגשות בכלי החרס הנעשים במקום.

 

 
כלי חרס בבית המלאכה פאח'ורת מוסמאר בנצרת
 כלי חרס בבית המלאכה פאח'ורת מוסמאר בנצרת   צילום: הדס בורשטיין 
 
 

החיים בנצרת המקראית

אטרקציה היסטורית נוספת היא "כפר נצרת". זהו כפר המשחזר את הווי החיים החקלאיים של יהודי המקום בתקופה הרומית. עולמם הקסום של אנשי הכפר הקדום יתגלה למבקרים אט אט, תוך מעבר בשלושה חדרים אשר ייקחו אתכם אחורה בזמן - מהחיים בנצרת בתקופה העותומנית ועד החיים בתקופה הרומית. משלושת החדרים תעברו אל מדרונות נצרת, אל הטרסות הירוקות. עצי זית, חיטה ירוקה המתנועעת ברוח ושקדיות פורחות יקבלו את פניכם באתר המשוחזר ושחקנים ידגימו את השימוש בכלים החקלאיים של אותה התקופה ואת אורחות החיים. בסיורכם תעברו בתחנות השונות שבאתר - במערת הקבורה העתיקה, בגת קדומה שנמצאה במקום, בבאר המים, ועוד. כשתמשיכו במעלה המדרון תחזו בבעלי המלאכה מהתקופה. תצעדו אחר רועה צאן לבוש בכותונת, הרועה עדר כבשים ומזרז במקלו את הטלה הקטן המשתרך מאחור. תחזו באורגת העמלה על טוויית צמר, צביעתו ואריגתו לכדי שטיח צבעוני ובנגר המנגר מחרשות ומורגים באמצעות פטיש ומקדחה ידנית. משם תמשיכו אל בית הבד המשוחזר ותוכלו להפיק שמן זית.

 

עוד תבקרו בבית כנסת הבנוי מטיט ועץ, שהיה מקום התכנסות ולימוד תורה. גם כאן תוכלו לקנח את סיורכם בארוחה המתבססת על הגידולים החקלאיים של העת העתיקה. הסיורים במקום נעשים בהדרכה בלבד ואורכם בין שעה וחצי לשעתיים וחצי.     

 

 
רועה צאן בנצרת
 רועה צאן בנצרת   צילום: הדס בורשטיין 
 

דתות וצבעים בעיר העתיקה

לאחר שתבקרו בתקופות הקדומות של נצרת אתם מוזמנים להתקדם בזמן לעבר תקופות חדשות יותר, אך עדיין בניחוח עתיק - המשיכו אל העיר העתיקה בנצרת. מומלץ להתחיל את הסיור בכיכר המעיין. על אף שם הכיכר, המים אינם זורמים עוד במקום, אך בכיכר ישנם עצי זית ונעים לנוח בה. בסמוך לכיכר מומלץ לבקר בכנסיית הבשורה האורתודוקסית. הכנסייה הקטנה טומנת בחובה מעין קטן ומפכה, שלתוכו ניתן להטיל מטבעות ולהביע משאלה. ככל שממשיכים במורד הכנסייה יורדים בשכבות הזמן, אל חלק בכנסייה הנראה כחצוב בסלע.

 

לכו לאיבוד בסמטאות העיר העתיקה ותדלגו בין שלוש הדתות - מכנסיית הבשורה, למסגד הלבן שהוקם ב-1812 ועד לכנסייה בעלת השם המיוחד "כנסיית בית הכנסת". על פי המסורת הנוצרית במקום בו שוכנת הכנסייה שכן בעבר בית כנסת יהודי, בו נשא ישו דרשה  ורמז כי הוא המשיח ובעקבותיה נרדף על ידי יהודי העיר. בדרככם בין בתי התפילה השונים והרבים תעברו בשוק הססגוני של העיר העתיקה. סביבכם דוכנים מלאי כל טוב, ירקות, דגים, בגדים, חפצי נוי ועוד. בסופו של השוק תגיעו אל כנסיית הבשורה הקתולית, זו המרשימה בין השתיים. על פי האמונה הנוצרית במקום שכנה המערה בה התגוררה מרים, אימו של ישו, ובה קיבלה את הבשורה על הריונה. הכנסייה עצומה ובכניסה יקבלו את פניכם ויטרינות צבעוניות המנצנצות בשמש האביבית. כשתרימו ראשכם תתנשא מעליכם כיפה גבוהה. שירת המתפללים החרישית ופעמוני הכנסייה יוסיפו נופך לאווירה הדרמטית השורה בכנסייה.

 

 
כנסיית הבשורה הקתולית
 כנסיית הבשורה הקתולית   צילום: הדס בורשטיין 
 

קפיצה קטנה להר הקפיצה

אחרי שערכתם טיול עירוני, גם לאוהבי הטבע יש מה לראות בסביבת העיר. סעו להר הקפיצה, שם ייפרס לפניכם הנוף כמו מפה. בכביש סלול ובשביל הליכה נוח תגיעו אל קצה ההר. את דרככם תלווה פריחה צהובה ולבנה של מרגניות וחרציות ומעליכם יתנשאו ברושים ואורנים. מסביב נשקפות גבעות העיר ומורדותיהן ירוקות ומנוקדות בפרחים. מימנכם יתגלה רכס הכרמל, משמאלכם הר התבור ובינהם עמק יזרעאל פרוס במלוא הדרו, על מרבדיו, שדותיו וחורשותיו ובריכות המים המנצנצות. על פי האמונה הנוצרית ישו קפץ מן ההר כאשר ברח מרודפיו היהודים לאחר נשיאת דרשה ומכאן שמו של ההר, שאף זכה לביקור האפיפיור.

 

עתה, משהוצאתם כל כך הרבה אנרגיה על הליכה בעיר, צריך גם לאכול ולנוח. בין שלל קונדיטוריות המתוקים האוריינטליים, החומוסיות ומסעדת דיאנא המפורסמת, מסתתרת פנינה קסומה - מסעדת "סודפה".  המסעדה שוכנת במבנה היסטורי מתחילת המאה ה-19. זוהי מסעדה וגלריה עתירת חללים מדהימים, תקרות קשתיות, באר וחצר. מלבד מנות משובחות המשלבות בין המטבח הערבי לזה המערבי תוכלו גם לצפות בפרויקטים אומנותיים המעטרים את החצר הגדולה.

 

 
נוף על נצרת מהר הקפיצה
 נוף על נצרת מהר הקפיצה   צילום: הדס בורשטיין 
 

מנוחת מטיילים

בעיר ישנן שלל אפשרויות לינה, מהמשפחתיות הקונבנציונליות ועד לאופציות לינה לצעירים ולתרמילאים המבקשים לחיות את המקום ואנשיו. בכניסה הדרומית לנצרת תוכלו למצוא את מלון "גולדן קראון", אשר מכל מרפסות חדריו נשקף הנוף המרהיב של עמק יזרעאל. המלון נוח למשפחות ולזוגות המחפשים להתפנק ומציע מגוון פעילויות וטיולים במרחק דקות ספורות מהמלון. מי שמחפש אווירה אוטנטית ימצא אותה בגסט האוס "אל מוטראן". זהו אחד מהבתים המרשימים בעיר ומאופיין בארכיטקטורה עותומאנית. המבנה משקיף על כיכר אל מוטראן- כיכר הבישוף, והוא סמוך מאוד לשוק בעיר העתיקה.

 

כשהערב יורד על נצרת החיים בעיר הופכים שוקקים יותר. נורות צבעוניות, בנוסח חג המולד, מקשטות את קירות האבן של בתי העיר העתיקה, חנויות וכנסיות ומשווים לה אווירת חג. פאבים חדשים, מסעדות, גלריות האומנות, חיי הלילה התוססים, אתרי ההיסטוריה ובליל השפות של התיירים הזרים, הישראלים ושל המקומיים הופכים את נצרת ליעד תיירותי מסביר פנים רבגוני וקוסמופוליטי.       

  

פרטי הגעה, יצירת קשר, ימים ושעות ביקור ניתן לקבל על כל אחד מהמקומות המוזכרים מעלה, באתר "עמותת התיירות נצרת".

 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by