בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
יום שישי ה-13 
מספר מזל: 13 אמונות תפלות מפורסמות 
 
 חתול שחור    צילום: אימג' בנק / Getty Images    
יום שישי ה-13 |
 

מה מסמל חתול שחור, מה קורה כמישהו שובר מראה ולמה לשלשת של ציפורים זה דבר טוב? לכבוד יום שישי ה-13 קבלו 13 אמונות תפלות פופלריות שכל אחד מאיתנו מכיר מקרוב

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

סרטי האימה האמריקניים והאגדות האורבניות אשר סובבות את יום שישי ה-13, מחזקות את המיתוס שלו כיום מבשר רעות. לא רק שמדובר באמונה תפלה, אז מסתבר שהיא גם לא אמורה להטריד אותנו כל כך. עבור הנוצרים יום שישי והמספר 13 מסמלים מזל רע במיוחד, אך לא עבור היהודים (זוכרים מתי חוגגים בר מצווה?). למעשה, מרבית מהאמונות התפלות מגיעות מהנצרות ומתרבויות אחרות אך משום מה אנחנו מאמצים אותן בחום.

 

מסתבר כי מרבית האוכלוסייה המערבית, הבוגרת והבריאה בנפשה, מאמינה באמונות תפלות (כ-93%). מחקרים מראים כי גם בתחומים רציונליים וריאליים כמו כלכלה, נוטים לייחס חשיבות לאמונות תפלות מסוימות. ד"ר קרינה גולדברג, פסיכולוגית קלינית, מסבירה שהמקור לאמונה טמון ברצון לשמור על שליטה במקרים של פחד ודחק פסיכולוגי, גם אם באופן אשלייתי. "חשיבה מאגית יכולה לסייע להבין את המתרחש בסביבה מאחר והיא מעניקה הסברים וסיבות לאירוע אשר אחרת נותר לא מוכר ולא מוסבר", מסבירה ד"ר גולדברג, "האמונות התפלות מספקות פתרונות קונקרטיים המגבירים את השליטה של האדם על מקור האיום. במקרים מסוימים האמונה התפלה יכולה לשמש כנבואה שמגשימה את עצמה, ובכך להגביר את תחושת השליטה".

 

היריעה קצרה מלהכיל את כל האמונות התפלות הקיימות אך לכבוד התאריך המיסטי קיבצנו 13 אמונות פופולריות במיוחד:

 
אל תתגרו במזל
 אל תתגרו במזל 
 צילום: אימג' בנק / Getty Images 
 

1. נקישה על עץ

בתרבויות מסוימות הנקישה מסמלת הרחקה של רוחות רעות או מאורעות שלילים. אצלנו משתמשים בנקישה למנוע התגרות בגורל אחרי שבירכו על דבר טוב שקורה. האמונה כי ננקוש בעץ, או על הראש המדומה לעץ חלול, בליווי אמירת "חמסה, חמסה, חמסה" נועדה למנוע פתיחת עין הרע על אדם שנאמרו עליו דברים טובים.

 

2. חתול שחור

חתול שחור מסמל בפני רבים נבואה לדבר רע העומד לקרות. מקורה בתפיסה שהחתול השחור הוא התגלמותו של השטן או עוזרה של המכשפה. לכן, אם חס וחלילה חוצה דרכך חתול שחור, יש לירוק על החתול המסכן שלוש פעמים. טוב, לא באמת לירוק רק לעשות "טפו טפו טפו" . חשוב לציין, שבתרבויות מסוימות החתול השחור נחשב כמביא מזל טוב דווקא.

 

3. פינת שולחן

אסור לרווק או רווקה לשבת בפינת שולחן, אחרת לא יתחתנו שבע שנים. אנתרופולוגים מסבירים אמונה זו על ידי ההנחה שמי שיושב בפינה נמצא בנחיתות יחסית - הם נמצאים בעמדה כנועה, חלשה וביישנית אשר משלימה עם הדומיננטיות של האחרים (במיוחד הרווקים האחרים), וזה אינו תואם את התפיסה האנושית את דמות ראש המשפחה. לכן מי שיושב בפינת השולחן נמצא בתחתית הרשימה ב"מרוץ" להשגת כלה או חתן.

 
 
מדונה בהופעה עם חוט קבלה אדום
 מדונה בהופעה עם חוט קבלה אדום 
 צילום: רויטרס 
 

4. חוט אדום

רבים קושרים חוט אדום על פרק כף היד כיוון שנחשב כבעל סגולה של שמירה והגנה מפני עין הרע, ואפילו מוסיפים לחוט חמסה, למרות שהקבלה כלל לא מכירה בסגולה זו המיוחסת לחוט. האמונה בחוט האדום, אינה שמורה רק לאנשים רגילים, גם סלבס רבים כמו מדונה ודמי מור קושרים חוט אדום על פרק ידם נגד עין הרע.

 

5. העברת חפצים חדים

האמונה טוענת שכשמעבירים סכין, מחט או מספריים מיד ליד הם עלולים להביא לריבים ולחתוך את הקשר. צריך להניח את החפץ החד על השולחן ורק אז השני יכול לקחת אותו. מאותה סיבה בדיוק, גם אסור לתת חפץ חד במתנה. אם בכל זאת רוצים להעניק משהו חד, המקבל צריך לשלם עבורו, אפילו פרוטה, כאילו הוא נקנה ולא התקבל כמתנה.

 

6. לנשוף על ריס

האמונה אומרת שאם נפל לך ריס על הפנים, עליך להניח אותו על גב כף היד או על האצבע ולנשוף תוך כדי הבעת משאלה. הריס עף? המשאלה תתגשם. המחמירים מאמינים שתחילה יש לנחש על איזו לחי, ימין או שמאל, נפל הריס, אחרת המשאלה לא תתגשם.

 
7 שנים רעות
 7 שנים רעות 
 צילום: אימג' בנק / Getty Images 
 

7. מראה שבורה

שבירת מראה היא סימן למזל רע: אם מראה נופלת ונשברת מעצמה, אז מישהו בבית ימות בקרוב. אם מישהו שבר מראה, גם אם בטעות, יהיו לו שבע שנים של מזל רע. אמונה זו מבוססת על סברה מקובלת מהעבר שהבבואה במראה חיה ונושמת. אז מה עושים? פשוט זורקים מיד את כל שברי הזכוכית. טוב לאמונה וטוב לבטיחות בני הבית. יש המגדילים לעשות וקוברים את השברים באדמה או זורקים לנהר.

 

8. מעבר מתחת לסולם

אסור בשום פנים ואופן לעבור תחת סולם, זה מביא מזל רע. סולם הנשען על קיר או סולם מתקפל, יוצרים משולש המסמל את השילוש הקדוש. אדם העובר תחת הסולם הורס למעשה את המשולש. מנגד יש המאמינים שבעבר מסלול ההליכה לגרדום עבר תחת סולם ולכן מי שעובר תחתיו מבטיח את מותו בתלייה. ואילו במצרים העתיקה האמינו בכוחה של צורת המשולש, צורתה של הפירמידה. מעבר תחת הסולם שובר את כוחה של הצורה.

 

9. לשלשת של ציפור

זוהי אמונה חיובית שאומרת שאם ציפור החליטה להשאיר את הקקי שלה דווקא עליך זהו סימן למזל טוב, גם אם אתה לא רואה בכך שום דבר חיובי.

 
 

10. פסיעה מעל ילד

לפי אמונה זו אם תעבור מעל הילד הוא לא יגדל יותר ויישאר נמוך. אמונה זו מייצגת את הרעיון כי המעבר עלול להגביל את גובהו ולעכב את גדילתו של הצעיר. אם בטעות עברת מעל ילד שכוב, עליך לחזור על צעדיך ולעבור שוב מעל הילד ובכך למנוע את הקללה.

 

11. לנשק עיניים מגרדות

יש עדות בישראל בהם נפוצה האמונה כי יש לנשק את העיניים לאחר שגירדו אותם. על פי האמונה הנשיקה נועדה להגן על מאור העיניים.

 

12. פתיחת מטריה בתוך הבית

פתיחת מטרייה בתוך הבית תביא מזל רע לדיירי הבית. חמור מזאת, פתיחת המטריה בבית והחזקתה מעל הראש תביא למוות תוך שנה. ההסבר הראשון לאמונה זו היה נפוץ בתקופה בה המטריה שימשה כשמשיה. אז, פתיחתה בתוך הבית נחשב לעלבון לאל השמש. ההסבר השני גורס כי אם תפתח מטריה בבית, הרוחות ששומרות על הבית יחשבו שאינך מרוצה מההגנה שלהם ויעזבו אותו, כך ביתך יהיה חשוף באמת לפגיעה. הסקפטים גורסים שאמונה זו הומצאה כדי למנוע ממגושמים לפתוח מטריה בבית ולשבור חפץ או לפגוע במישהו.

 

13. למנוע מחמאות מתינוקות

אסור לחלק מחמאות לתינוק, גם אם באמת מתכוונים לכך, כיוון שאז אתם פותחים עליו עין הרע. אם בכל זאת ברצונכם להחמיא עשו זאת בצורה הפוכה, על מנת "לרמות" את הגורל: "איזה ילד מכוער/ רע/ בלגניסט" .

 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by